Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 8 of 8
  1. #1

    Default Πως καταλαβαίνω τον τρόπο προπόνησης που με "πιάνει;"

    Γεια σε όλους!


    Έχω διαβάσει για τους τύπους ινών των μυών που άλλοι έχουν μεγαλύτερα αποτελέσματα 6-8 επαναλήψεις με μέγιστο φορτιο ενώ άλλοι με πχ 12-14.
    Προσωπικά μετά απο 2 χρόνια προπόνησης και ενώ προσπαθώ να κατανοήσω το muschle mind connection έχω δοκιμάσει μαχ 6, max 16 max 10 κ.α.
    Κούραση ένιωσα με περισσότερες επαναλήψεις αλλά και με αργότερη εκτέλεση ενώ όταν εκτελούσα μεγαλύτερο φορτίο με max x6 δεν κουραζόμουν.
    Διαφορά στο αποτέλεσμα δεν είδα. Ίσως ήταν και θέμα διατροφής.
    Ωστόσο πως μπορώ να κατανοήσω ποιος τύπος προπόνησης με πιάνει;
    Μήπως θα ήταν πιο λογικό να αλλάζω όπως κάνω πλέον και να περιλαμβάνω στην προπόνηση σετ με 6-8 reps και άλλες μέρες με 10-12 reps;


    Ευχαριστώ

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    To θέμα των τύπων των μυικών ινών είναι σχετικό, καθώς δεν είναι το ίδιο σε όλους.
    Από κει και πέρα, το αποτέλεσμα που λες πως δεν είδες , ή είναι ότι βιάζεσαι ή όπως κι εσύ έγραψες, θέμα διατροφής.
    Ό,τι προπόνηση και να κάνεις, high volume, high intensity, αν δεν ακολουθείς ένα συγκεκριμένο διατροφικό πλάνο, δεν θα δεις πολλά πράγματα πάνω σου (εκτός αν είσαι από τους τυχερούς γονιδιακά).

    Στο προκείμενο..
    Πρώτα δες την διατροφή σου. Αν "πάσχει" διόρθωσε το. Έπειτα, μείνε σε ένα είδος προπόνησης και δούλεψε το. Δες τι σου πάει καλύτερα, αλλά με προσοχή, γιατί τα πολλά κιλά φέρνουν και τραυματισμούς.
    Προσωπικά μου αρέσει και μου πηγαίνει το high volume (περισσότερες επαναλήψεις , μεγαλύτερο όγκο προπόνησης με διαλείμματα απο 30'' μέχρι 1 λεπτό).


    Ο,τι και να κάνεις δώσε χρόνο στο σώμα σου.

  3. #3

    Default

    Ειρήνη ευχαριστώ για την απάντηση

    Δεδομένου οτι πλέον προσέχω πολύ περισσότερο τη διατροφή μου, πόσο χρόνο θεωρείς οτι μπορώ να δίνω στο σώμα μου δοκιμάζοντας;
    Αυτη τη στιγμή κρατάω ασκησιολόγιο που αλλάζω ανα 6 εβδομάδες. Αλλαγή πότε πρέπει να βλέπω;

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Όταν κάνεις με συνέπεια και πειθαρχία αυτό που πρέπει, τόσο πιο γρήγορα θα έρθουν τα αποτελέσματα.

    Το να προσέχω τη διατροφή μου απέχει πολύ από το να ακολουθώ συγκεκριμένο διατροφικό πλάνο, με υπολογισμένες θερμίδες και μακροθρεπτικά.
    Μόνο όταν τα έχεις όλα υπολογισμένα και τα εκτελείς, θα δεις να αλλάζει το σώμα σου.
    Πολλοί λένε "προσέχω τη διατροφή μου' , κάνουν βάρη, αλλά μένουν στο ίδιο σημείο.


    Ελπίζω να βοήθησα!

  5. #5

    Default

    Ειρήνη σε ευχαριστώ και πάλι για την απάντησή σου
    Κατανοώ όσα λες, αλλα δεν είμαι σε θέση να ακολουθήσω αυστηρά πλάνο διατροφής, ούτε να μαγειρεύω για εμένα ακολουθώντας το καθώς έχω περιορισμένο budget αλλα και χρόνο λόγω οικογένειας :)
    Γι'αυτο προσπαθώ να ρίξω βάρος σε πράγματα που μπορώ να επηρεάσω πιο εύκολα όπως το πρόγραμμα προπόνησης.
    Επίσης και χωρίς παρεξήγηση- θεωρώ λίγο υπερβολικό να λες οτι δεν θα δω αλλαγές στο σώμα μου αν δεν ακολουθώ πιστά πρόγραμμα διατροφής και προπόνησης. Ήδη έχω δει αλλαγές αλλα όχι σε μεγάλο βαθμό (είναι και σχετικό βέβαια).
    Άσχετα αν είναι ιδέα μου ακούω και απόψεις φίλων που το επιβεβαιώνουν... Εξάλλου πολλοί άνθρωποι που δεν κάνουν bodybuilding και δεν ακολουθούν κάποιο πλάνο διατροφής, φτιάχνουν σώμα λόγω πχ της εργασίας τους. Σίγουρα όχι βέβαια με το ρυθμό ενός που ασχολείται εντατικά με αυτο. Πχ ένας μηχανικός αυτοκινήτων θα αναπτύξει τεράστιους βραχίονες λόγω των εργαλείων που χρησιμοποιεί καθημερινά. Ένα ξυλοκόπος θα φτιάξει τεράστιες πλάτες κ.ο.κ.
    Όπως και να έχει ευχαριστώ για την απάντηση. Στην ουσία ήθελα να ξεκαθαρίσω πως μπορώ να "δω" τι με πιάνει ωστε όπως έγραψες κι εσύ να μείνω σε αυτο το είδος προπόνησης και να μην πειραματίζομαι άλλο.

  6. #6
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Koίταξε φίλε μου, για να λέμε αλήθειες..
    Και πέτρες να σηκώνει κάποιος, θα έχει μια "άλφα" πρόοδο στο σώμα του. Αλλά όχι για πολύ. Μόνο όταν γίνεται στοχευμένα και μεθοδικά θα δει προκοπή. Εξαρτάται πόσο ψηλά βάζεις τον πήχη και τι προσδοκίες έχεις.
    Ναι, κάποιος που απλώς "προσέχει" τι τρώει σε συνδιασμό με προπόνηση θα δει πρόοδο.
    Αλλά για πόσο;! Θα πιάσει στασιμότητα κάποια στιγμή. Μη ακολουθώντας ένα συγκεκριμένο διατροφολόγιο, δεν θα ξέρει τι να αλλάξει για να συνεχίσει να προοδεύει. Πάντα με δεδομένο πως κάνει σωστές προπονήσεις.
    Αν εσύ είσαι ικανοποιημένος με αυτό που κάνεις , τότε συνέχισε το, είναι απλά τα πράγματα.
    Όλα είναι θέμα του τι στόχο έχεις και τι είσαι διατεθειμένος να κάνεις.

    Δεν είναι κάτι τραγικό να μετράς το φαγητό σου. Με σωστές επιλογές μπορείς με χαμηλό μπατζετ να κανείς διατροφή.


    Καλή συνέχεια

  7. #7

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post

    Δεν είναι κάτι τραγικό να μετράς το φαγητό σου. Με σωστές επιλογές μπορείς με χαμηλό μπατζετ να κανείς διατροφή.
    Ειρήνη όταν πχ μαγειρεύεις για την οικογένεια πχ λαδερό κι εσύ πρέπει να φας πχ τόνο είναι πρόβλημα...Και αυτό γίνεται σε καθημερινή βάση.
    Επίσης το να είμαι όλη των ώρα με μια ζυγαριά όταν μάλιστα πρωταρχικός μου στόχος δεν είναι το bodybuilding αλλα απλώς να "πάρω" όγκο και να δυναμώσω κύρίως στο άνω μέρος προσωπικά το θεωρώ too much.
    Σε ευχαριστώ ιδιαιτερα για όλες τις απαντήσεις σου.

  8. #8
    Pumping Iron DiDi's Avatar
    Join Date
    23-07-19
    Location
    Winterfell
    Posts
    503

    Default

    Quote Originally Posted by Madrivermadonus View Post
    Ειρήνη όταν πχ μαγειρεύεις για την οικογένεια πχ λαδερό κι εσύ πρέπει να φας πχ τόνο είναι πρόβλημα...Και αυτό γίνεται σε καθημερινή βάση.
    Σε πληροφορώ ότι γίνεται χωρίς να απαιτεί ιδιαίτερο κόπο ή χρήματα. Όταν π.χ έχει λαδερό η οικογένεια , ετοιμάζεις το δικό σου μετρημένο σε άλλο κατσαρολάκι (αν δε βγαίνουν τα macros , βάζεις τον τόνο που λες). Το ίδιο μπορείς να κάνεις για τα όσπρια. Με το κοτόπουλο και τα ψάρια δεν υπάρχει κανένα θέμα. Μπιφτέκια παίρνεις άπαχο κιμά κ τελειώνει. Τώρα αν μου πεις για μουσακά ή παστιτσιο ναι , δε γίνεται.
    "Tiefe Brunnen muss man graben, wenn man klares Wasser will."
    Rosenrot- Rammstein


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Σύστημα Προπόνησης Full Body "ALL IN ONE" By Paris Nikolaou
    By bodyledge in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 209
    Last Post: 21-07-22, 00:36
  2. Προγραμα προπονησης απο Γιαννη Κουκο "old school training"
    By engineer! in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 18
    Last Post: 13-04-13, 11:49
  3. Προϊόν που "εξαφανίζει" το "μπυροκοίλι" σε 4-6 εβδομάδες
    By George239 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 8
    Last Post: 07-10-12, 21:28
  4. Ποιά είναι τα "τρικ" της πρωινής προπόνησης;
    By neos_cy in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 12
    Last Post: 25-07-11, 01:04
  5. Replies: 14
    Last Post: 27-05-11, 21:48

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •