Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 5 of 5
  1. #1

    Default Νέο Μέλος!!

    Καλημέρα σε όλους. Είμαι η Αλεξάνδρα, 47 χρόνων. 1,68 ύψος και πλέον 53-54 κιλά. Ήμουν 70 κιλά μέχρι και τον περασμένο Δεκέμβριο. Κατάφερα και έχασα τα κιλά με διατροφή η οποία εστιάζει στην διακοπή της ζάχαρης, χρησιμοποιώ μόνο stevia, και δεν τρώω καθόλου λευκό αλεύρι. Ήμουν άνθρωπος που καταναλωνα πολύ έως πάρα πολύ αλκοόλ ακόμα και στην καθημερινότητα μου το οποίο διέκοψα και αυτό. Μετά την απώλεια των κιλών δεν ασχολήθηκα καθόλου με την γυμναστική, μόνο περπάτημα περίπου 40 με 60 λεπτά και αυτό όχι κάθε μέρα, με αποτέλεσμα να έχω χαλάρωση τόση ώστε παρότι αδύνατη να μην μπορώ να με δω στον καθρέφτη. Να σημειώσω πως εξακολουθώ στο στυλ της διατροφής που ανέφερα παραπάνω. Αποφασίσαμε με τον έφηβο γιο μου (όταν θα βρει χρόνο θα γίνει μέλος και αυτός λόγω μεγάλου φόρτου διαβάσματος και φροντιστηριων για την σωστή καθοδήγηση του από εσάς) να ξεκινήσουμε γυμναστήριο την επόμενη εβδομάδα. Αναρωτιέμαι τι πρόγραμμα θα μπορούσα να ακολουθήσω έτσι ώστε το ζαρωμενο μου δέρμα να αρχίσει να αποκτά σιγά, σιγά μια σφριγηλοτητα χωρίς ζάρες και κυτταρίτιδα. Από σήμερα θα ξεκινήσω να διαβάζω τα σχετικά threats του forum γιατί δεν ξέρω από που να ξεκινήσω. Να πω ότι γενικότερα έχω σταματήσει να γυμνάζομαι τα τελευταία 5, 6 χρόνια με προηγούμενη δραστηριότητα pilates και ομαδικά αερόβια προγράμματα.Εχω απίστευτη θέληση, πρώτα για εμένα,και μετά για τους γιους μου έτσι ώστε να καταλάβουν ότι η σωστή διατροφή μαζί με την γυμναστική είναι από τις πιο σημαντικές καταστάσεις που χρειαζόμαστε για να είμαστε υγιείς. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε πληροφορία.

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Αλεξάνδρα καλώς όρισες στο φόρουμ!

    Μπράβο για την απόφαση να ξεκινήσεις γυμναστική και να έχεις έναν ποιοτικότερο τρόπο ζωής.
    Εμείς οι γυναίκες ιδιαίτερα μετά τα 40 πρέπει να γυμναζόμαστε με βάρη , είναι το καλύτερο δώρο που μπορείς να κάνεις στον εαυτό σου.

    Το ίδιο και για τον γιο σου, όσο νωρίτερα ξεκινήσει και το έχει ως καθημερινότητα, τόσο το καλύτερο.
    Ξέρω, στην αρχή θα πελαγώσεις και δεν ξέρεις από που να αρχίσεις.
    Σου βάζω κάποια άρθρα/οδηγούς που βρίσκονται στη γυναικεία ενότητα, για να κάνεις τα πρώτα σου βήματα.
    Διατροφικά, καλά έχεις κάνει που καθάρισες το διαιτολόγιο σου, όμως από δω και πέρα πρέπει να σαι οργανωμένη. Δηλαδή να έχεις ένα συγκεκριμένο πλάνο, να μετράς το φαγητό σου , να μετράς θερμίδες και μακροθρεπτικά.

    Όλα αυτά μπορεί να σου φαίνονται βουνό στην αρχή, όμως πίστεψε με , μετά θα τα παίζεις στα δάχτυλα.

    Καλή αρχή και θα πρότεινα να άνοιγες και ένα ημερολόγιο προπόνησης/διατροφής στη γυναικεία ενότητα ώστε να σε βοηθάμε εκεί.














    Last edited by Kardoula; 28-09-21 at 11:23.

  3. #3

    Default

    Σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου και τις συμβουλές σου. Ξεκινάω την μελέτη και από εβδομάδα που θα πάω γυμναστήριο θα καταγράφω στο ημερολόγιο καθημερινή άσκηση και διατροφή.

  4. #4
    She-Hulk FoteiniK's Avatar
    Join Date
    18-05-17
    Location
    USS Enterprise (NCC-1701)
    Posts
    2,433

    Default

    Καλως όρισες στο φόρουμ Αλεξάνδρα και καλή αρχή!! You got this!!
    Live Long and Prosper

    ♥ Always Exceed Yourself! ♥
    TikTok: https://www.tiktok.com/@iftwithfoteini
    Instagram: https://www.instagram.com/liftwithfoteini

  5. #5
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    12-10-11
    Location
    Περιστέρι
    Posts
    188

    Default

    καλώς σε βρήκαμε!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •