Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    07-10-21
    Posts
    2

    Default Γυμναστική Για Τον Αδερφό Μου Με Πρόβλημα Ψυχικής Υγείας

    Καλησπέρα σε ολους,
    Είμαι 29 χρονών και μενω με τον αδερφο μου που ειναι 25 χρονών. Κανω γυμναστικη απο παιδι, πυγμαχία. Ο αδερφος μου ειναι αδυνατος εχει μια χαρα σωμα. Εχει καποια θεματα για τα οποια βλεπει ψυχιατρο (ορισμενες φορες εχει παραισθησεις, οπτικες κυριως). Άλλες φορες τον πιανει και ειναι λυπημενος πολυ, εχει στο ιστορικο του και 3 αποπειρες αλλα πανε αρκετα χρονια. Μας ειπε ο ντοκτορ οτι θα τον βοηθουσε εκτος των αλλων να εκανε καποια δραστηριοτητα. Σκεφτηκα κατι σε γυμναστικη αλλα θα θελα τη γνωμη σας. Δεν θα ηθελα κατι σε γυμναστηριο, ισως του ειναι πολυ στρες στην αρχη. Σκεφτηκα μηπως απλα αγοραζα εναν σακο να βαραμε μαζι και να παιζουμε οι δυο μας. Μια αλλη εναλλακτικη να παμε για τρεξιμο. Η και να παιρνα TRX για το σπιτι. Έχω την αίσθηση ότι το αεροβιο προσωπικα με κανει πιο καλοδιαθετο, οποτε ισως και εκεινον; Πιο πολυ μια ωραια απασχοληση θελω δηλαδη. Επειδη ισως δεν ειναι σαφες, δεν εχει νοητικη στερηση, ειναι πανεξυπνος. Τα συμπτωματα του ταιριαζουν περισσοτερο σε σχιζοφρενεια, απλα δεν ειναι τυπικα και δεν τον εχει καταταξει ο γιατρος γιατι δεν ειναι ξεκαθαρη εικονα. Το λεω γιατι δεν φοβαμαι μην αυτοτραυματιστει πχ, απλα θελω καπως να τον "βοηθησω" να ενταχθει καπως. Να κανει κατι που κανουν και οιαλλοι. Και θα θελα να μαι διπλα του, να τσεκαρω οτι ολαοκ.

  2. #2
    New Member
    Join Date
    15-02-17
    Posts
    23

    Default

    Πρώτα απο όλα θα πρέπει η γυμναστική που θα κάνει να του αρέσει. Του έχεις μιλήσει ποτέ για το τι θα μπορούσε να του αρέσει; Είναι αρνητικός για όλα; Γενικά θα τον βοηθούσε να κοινωνικοποιηθεί άρα αν είναι να κάνει κάτι έξω απο το σπίτι και όχι μέσα μόνος σε αυτό.

  3. #3
    Pumping Iron salva_'s Avatar
    Join Date
    19-04-21
    Location
    Athens
    Posts
    458

    Default

    εαν ειμουν στην θεση σου , σε καποια ομαδικη δραστηριοτητα θα τον παροτρυνα να παει , ωστε να συνδιαζει και το κομματι της κοινωνικης επαφης με αλλους ανθρωπους , αλλα και το κομματι της γυμναστικης .

    οπως εγραψε ο geo πρωτα χρειαζεται να δειτε τι ακριβως τι αρεσει πιο πολυ π.χ χορος TRX spinning κτλπ

    εκτος του γυμναστηριου , βοηθησε τον να βρει δραστηριοτητες που να του ταιριαζουν , πχ σκακι
    NO EXCUSES

  4. #4
    New Bodybuilder
    Join Date
    07-10-21
    Posts
    2

    Default

    Quote Originally Posted by geo_1990 View Post
    Πρώτα απο όλα θα πρέπει η γυμναστική που θα κάνει να του αρέσει. Του έχεις μιλήσει ποτέ για το τι θα μπορούσε να του αρέσει; Είναι αρνητικός για όλα; Γενικά θα τον βοηθούσε να κοινωνικοποιηθεί άρα αν είναι να κάνει κάτι έξω απο το σπίτι και όχι μέσα μόνος σε αυτό.
    Όχι δεν ειναι αρνητικος γενικα αλλα δεν το εχουμε πολυσηζητησει. Θα ηθελα να του προτεινω εγω κατι και αν του αρεσει να το κανουμε. Δε θα θελα να τον εκθεσω στην πυγμαχια που παω. Σκεφτομαι οτι ισως αγχωνοταν καινουρια δραστηριοτητα ταυτοχρονα με κοσμο. Οποτε το γυμναστηριο (η αθλημα) θα ηταν το δευτερο βημα.

  5. #5
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    15-07-22
    Posts
    100

    Default

    Καλησπέρα, επειδή είμαι παθών[δλδ έχω ψυχική νόσο], νομίζω ότι θα βοηθούσε πολύ η γιόγκα σαν άσκηση, όταν είχα κάνει με είχε ηρεμήσει πάρα πολύ[έχω διπολική διαταραχή]. Η σχιζοφρένεια πλέον είναι διαχειρήσιμη, και με τα φάρμακα, την ψυχοθεραπεία, την διατροφή, την άσκηση και καλή παρέα. Υπάρχει και η λύση του πιλάτες, πάντα μιλάω για ήπια άσκηση.
    Από'κει και πέρα αν αντέχει βάρη κτλ μπορεί να κάνει personal training ατομικό ή σε μικρά γκρούπ... Spinning, ποδηλασία, τρέξιμο κτλ το θέμα είναι τι του αρέσει όμως.
    Πάντως στις ψυχικές νόσους για κάποιο λόγο η γιόγκα βοηθάει


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Προβλημα υγειας-παχυσαρκια,βοηθηστε με
    By I canT do it!? in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 7
    Last Post: 05-05-18, 17:59
  2. Πρόβλημα Με Διατροφή - Γυμναστική
    By DavidKing26 in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 12
    Last Post: 15-06-16, 00:35
  3. Προβλημα υγειας
    By Krawl in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 2
    Last Post: 02-06-14, 21:38

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •