Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    25-10-21
    Posts
    2

    Default Bjj γυναικείο και διατροφή

    Καλησπέρα!καλώς σας βρήκα και εγώ λοιπόν!γέννησα πριν 2 χρόνια,είχα βάλει αρκετά κιλά και δυστυχώς μου έχουν μείνει 4-5.Ξεκινησα το Brazilian jiu-jitsu λίγο πριν μείνω έγκυος και το ερωτεύτηκα!σκληρή προπόνηση που περιλαμβάνει απ' όλα!φέτος άλλαξα το πρόγραμμα μου καθώς δεν εργάζομαι και ενώ οι προπονήσεις μου ήταν 3 φορές την εβδομάδα αποφάσισα ότι ήθελα να κάνω και βάρη 2 φορές!σύνολικα γυμνάζομαι 5 ημέρες (Δευτέρα-παρασκευη) επισκέφτηκα Διατροφολόγο οι μετρήσεις μου : Σωματικό λίπος: 23,2%
    Μυϊκή μάζα:51,2%
    Άλιπη μάζα:53,9
    Ύψος :1,60
    Βάρος 70
    Η διατροφή που μου έδωσε κάποιες μέρες δεν με καλύπτει και νιώθω ότι ζοριζομαι να βγάλω μια προπόνηση!πχ πρωινό : βρώμη με γάλα αμυγδάλου δεκατιανο: φρούτο μεσημεριανο φακές με μια φέτα ολικής απογευματινό 7 αμύγδαλα βραδινό τορτίγια ολικής με μια φέτα γαλοπούλα και μια κασέρι και λαχανικά αν θέλω! Μου έχει πει να μετράω μόνο το κρέας και τον υδατάνθρακα !καταλαβαίνω ότι πρέπει να χάσω λίπος αλλά το παράδειγμα που έγραψα είναι μια μέρα της διατροφής που πραγματικά με ζοριζει...φυσικά και γυρναω σπίτι έτοιμη να φάω και τα πόμολα!από μόνη μου έχω βάλει ένα φλυτζάνι ρύζι μαζί με τις φακές (και για απορρόφηση αλλά και για υδατάνθρακα για να βγάλω την προπόνηση )αλλά αυτή η τεχνική νομίζω πως είναι πολύ μπακαλιστικη για να με βοηθήσει να χάσω τα κιλά που θέλω!δεν με νοιάζει η ζυγαριά το μόνο που θέλω είναι να πέσει το λίπος!τι να τρώω πριν την προπόνηση όσο και μετά και ειδικά το βράδυ;;.η προπόνηση μου τελειώνει στις 6 είναι δύσκολη ώρα γιατι ναι μεν πεινάω πολύ αλλά δεν μπορώ να φαω το βραδινό...και τα αμύγδαλα μετά την προπόνηση δεν με βοήθησαν ποτέ!έτσι καταλήγω να τρώω (τα πόμολα που έγραψα πιο πάνω ????)ότι βρω Μπροστά μου! ευχαριστώ πολυυυυυυ μόνο που θα με διαβάσετε! κάνετε τρομερή δουλειά!

  2. #2
    She-Hulk FoteiniK's Avatar
    Join Date
    18-05-17
    Location
    USS Enterprise (NCC-1701)
    Posts
    2,433

    Default

    Καλως όρισες Μαρία στο φόρουμ!!

    Η διατροφή που σου έδωσε ο διαιτολόγος είναι η κλασσική διατροφή που δίνουν σχεδόν σε όλους, και δεν είναι κατάλληλη για έναν αθλούμενο.
    Δεν υποστηρίζει την απαιτητική προπόνηση που κάνεις και γι αυτό σε ζορίζει!

    Με τα άρθρα του φόρουμ μπορείς να φτιάξεις μια πολύ καλύτερη διατροφή που θα καλύπτει πλήρως τις ανάγκες σου!

    Δες εδώ για συμβουλές:

    Βασικοί Τρόποι Υπολογισμού Θερμίδων Και Μακροστοιχείων Για Διατροφές Bodybuilding!

    Top 10 Των Καλύτερων Τροφών Για Bodybuilding & Fitness.

    Οι Καλύτερες Τροφές Για Μυική Ανάπτυξη


    Σωστή Μετα-Προπονητική Διατροφή

    Βασικές Αρχές Διατροφής BodyBuilding

    Γυναικέιο Fitness - Βασικές Οδηγίες Διατροφής Fitness
    Live Long and Prosper

    ♥ Always Exceed Yourself! ♥
    TikTok: https://www.tiktok.com/@iftwithfoteini
    Instagram: https://www.instagram.com/liftwithfoteini

  3. #3
    New Bodybuilder
    Join Date
    25-10-21
    Posts
    2

    Default

    Σας ευχαριστω πολύ!!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Bodybuilding Γυναικείο
    By Natasa21 in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 2
    Last Post: 31-05-14, 10:21
  2. Γυναικειο φιτνες
    By Dorian in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 39
    Last Post: 21-11-08, 23:28
  3. Γυναικειο bb!!!
    By Dorian in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 0
    Last Post: 20-05-06, 06:30

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •