Καλησπερα παιδια πηρα την αποφαση να φτιαξω σιγα σιγα home gym σε ενα δωματιο του σπιτιου μου περιπου 20τμ..θα χρειαστώ τη βοήθεια σας για τα πράγματα που θα αγοράσω

να το πάρουμε απο την αρχή, θα χρειαστώ μπάρα ολυμπιακή,κιλά(προφανώς),power rack,τροχαλία,προστατευτικά πατώματος και πάγκο. αυτά για αρχή, και μετά θα δώ για τροχαλία αλτήρες κλπ..

λοιπον μιλησα με ενα παλικαρι, ο οποιος μου είπε οτι οι ολυμπιακου τυπου μπαρες δεν ειναι τοσο ανθεκτικες στα κτυπηματα και οτι μου προτείνει υβριδική μπάρα, η οποία εχει κόστος 330 περίπου, αλλά δεν είναι με ''βελώνες'' αλλα ειναι διαφορετικής κατασκευής και πιο στιβαρή. όντως, την δοκίμασα εκανα πάγκο και ήταν τρομερή η αίσθηση, και ειδού το ερώτημα αξίζει να επενδύσω σε μπάρα; έχω βρει με 130 ευρω απλη ολυμπιακή με μεγιστο 440 κιλα,αξίζει να επενδύσω σε αυτή την ''υβριδική'' με διπλάσιο και βάλε κόστος;

μετά έχουμε τη πονεμένη ιστορία του power rack. διαθέτω 500 με ταβάνι 600 εάν αξίζει.. βλέπω μερικά αναγράφουν μέγιστα κιλά 160 πχ 180 άλλα.. εγώ αν θέλω να κάνω rack pulls στα 250 δηλαδή θα το γκρεμίσω; (είμαι κοντά στα 250 σε rack pulls του χρόνου σίγουρα θα κάνω τόσα)
τι έχετε να προτείνετε σε full rack είτε half rack? αξίζει να ασχοληθώ με σιδερά να μου φτιάξει custom ή θα κλαίω τα λεφτά μου αν σπάσει;

σε τρίτη φάση, χρειάζομαι προστατευτικά πατώματος.. τι προτείνετε για πιο εικονομικό; 2 στρώσεις τυπου ''παζλ'' που βρήκα σε σκρουτζ ή να επενδήσω σε πλατρφορμα ξύλου; αυτά δεν ''βαθουλωνουν-σπάνε έυκολα;

τέλος για πάγκο σκέφτομαι να πάρω εναν απλο να κάνω τη δουλειά μου προς το παρόν να μαζέψω χρήματα και να επενδύσω σε καλο πάγκο που γινετε επιλινής-κατακλινής κλπ..

2 ερωτήσεις ακόμη, συγνώμη για το κατεβατό: πρώτον, αξίζει να πάρω full rack ΜΕ τροχαλία, ή να το αφήσω για αργότερα όπως σκέφτομαι; ο χώρος δεν είναι πρόβλημα, απο αποψη οικονομίας-ποιότητας ροτάω περισσότερο..και η δευτερη ερώτηση, γιατί κοστίζουν τόσο ακριβά τα μεταχειρισμένα σε δίσκους;; βρήκα με 3.20 ευρω το κιλό φ50 και κάλεσα για τιμή σε μτχ και μου ειπαν 3 ευρω το κιλό! ε με αυτή τη τιμη, παω σε καινουργια για 20 λεπτα, ποια η αποψη σας;
ευχαριστώ εκ των προτέρων.


υγ: ειμαι 1.96 και 120 κιλά , το μονοζυγο προαιρετικό αν και νομίζω όλα τα ρακ έχουν,απλα αναφέρω βάρος γιατί χρειάζομαι κάτι αρκετά στιβαρό