Καλησπέρα σε όλους και όλες,

Έχω κάποιες απορίες σχετικά με την κρεατίνη και το κατά πόσο είναι απαραίτητη για το στόχο μου.
Είμαι 25 χρονών, γυμνάζομαι casually 3 προπονήσεις τη βδομάδα (λόγω δουλειάς συνήθως τόσες προλαβαίνω) και ενίοτε και καμιά έξτρα καλλισθενική που μου αρέσειι, 178 72 κιλά, ακολουθώ μία διατροφή με macros περίπου 40/35/25 (όχι ψυχωτικά αλλά το έχω στο νου μου) και από συμπληρώματα μέχρι στιγμής παίρνω μόνο whey, το πρωί και μετά την προπόνηση.

Θα ήθελα για να είμαι ικανοποιημένος να βάλω λίγα κιλά ακόμα, καθαρά φυσικά. Και σκέφτομαι έντονα τελευταία μήπως είναι ώρα να εντάξω και την κρεατίνη στο πρόγραμμα, αν είναι πράγματι τόσο αποτελεσματική όσο λένε.
Αυτό που δε μπορώ να καταλάβω, παρά την έρευνα που έχω κάνει online, είναι ποια είναι διαφορά, τι είναι αυτό που μπορεί να μου δώσει παραπάνω/γρηγορότερα η κρεατίνη από αυτά που ήδη κάνω;
Ποια θα ήταν η διαφορά πχ από το να συνεχίσω μόνο με whey και καλή διατροφή;

Το ρωτάω αυτό γιατί, αν είναι να μην προσφέρει κάτι σημαντικά διαφορετικό/πιο εντατικό/πιο αποτελεσματικό, δεν βρίσκω λόγο να μπω και στο έξοδο και να φορτώσω και ένα ακόμη συμπλήρωμα στη ζωή μου; Αν πάλι είναι απαραίτητη για το επόμενο βήμα, τότε γιατί όχι;

Ευχαριστώ πολύ :)