Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    New Member
    Join Date
    11-08-16
    Posts
    29

    Default Ρόφημα Πρωτεΐνης και Απόσταση από Γεύμα

    Γεια σας παρατήρησα ότι λόγω έντονης σωματικής άσκησης χρειαζόμουν κάτι συμπληρωματικό ώστε να βοηθήσει στην αποκατάσταση των μυών διότι επί 2 μήνες έντονης άσκησης ήμουν συνέχεια πιασμένος, με αποτέλεσμα να νιώθω διαλυμένος κάθε φορά που πήγαινα γυμναστήριο. Πήρα ένα συμπλήρωμα πρωτεΐνης που λέγεται Iso Whey Zero αλλά μου γεννήθηκαν πολλά ερωτηματικά. Λαμβάνω ένα scoop το πρωί κι ένα αμέσως μετα την προπόνηση. Μετά απο αυτό όμως θέλω να φάω ένα κανονικό γεύμα. Αφου λάβω το συμπληρωμα πρωτείνης μετα την προπόνηση, μετα από πόση ώρα ή ωρες (δεν ξέρω) μπορώ να φάω το γεύμα μου, αφου είμαι βεβαιος οτι ο οργανισμός μου έχει λάβει όλη την πρωτεΐνη που χρειάζεται από την whey ; Αν μπορούσα δεν θα έπαιρνα και καθόλου whey αλλά ειναι πολύ δύσκολο να καλύψεις τις διατροφικές ανάγκες που χρειάζεσαι χωρίς αυτήν.
    Last edited by Mike23pe; 09-12-21 at 12:21.

  2. #2

    Join Date
    26-08-20
    Posts
    354

    Default

    Ειναι γρηγορης πεψης εφοσον δε την πινεις σκετη χωρις υδατανθρακα και σε μαι ωρα μπορεις...εγω επειδη τρωω και μπανανα η κατι αλλο υδ.τρωω το βραδυ 90 περιπου...μη κολλησεις σε λεπτομερειες....περιπου 90 λεπτα.μετα

  3. #3
    New Member
    Join Date
    11-08-16
    Posts
    29

    Default

    την πίνω σκέτη με νερό χωρίς μπανάνα ή κάποιο άλλο φρούτο επιπρόσθετο. Άρα μια ώρα μάξιμουμ ενώ αν προσθέσω κανέναν υδατάνθρακα ή φρούτο μαζί, 90 λεπτά.

  4. #4

    Join Date
    26-08-20
    Posts
    354

    Default

    Σημασια εχει το συνολικο ισοζυγιο τα μακρος και μετα μπαινει ποτε γυμναζεσε ποτε μπορεις να φας στερεα τροφη ...ολα αυτα τα πρακτικα.....εγω εφαρμοζω βραδυ οτι σου ειπα διοτι απογευμα προς βραδυ παω γυμναστηριο ..... το εχω δει και σε ερευνες αν σε απασχολει αυτο ....απο μια εως μια και μιση μετα.....αλλα νομιζω....κοινη λογικη... και 2 ωρες μετα σημασια μεγαλη δεν θα εχει.....ειναι θεμα timing και συνθηκων ζωης.

  5. #5
    Senior Bodybuilder kusta80's Avatar
    Join Date
    02-08-04
    Location
    LaRiSa.
    Posts
    1,465

    Default

    Οποτε θες μπορεις να φας, δεν ειναι φαρμακο ουτε θα μειωθει η απορροφηση της πρωτεινης. Ποιος σου ειπε οτι πρεπει να απεχει απο την ωρα φαγητου?
    Knowing is not enough,you must apply
    Willing is not enough,you must do!

  6. #6
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Μη συμπεριφέρεσαι στην πρωτεΐνη σαν φάρμακο.
    Απομονωμένος ορός γάλακτος είναι , δες το σαν μπαλαντέρ που κολλάει με πολλές τροφές , όχι μόνο σκέτη σε νερό.
    Μπορείς να τη βάζεις μαζί με βρώμη, στο γιαούρτι, με γάλα κλπ.
    Αν την πίνεις σκέτη, επειδή είναι εύπεπτη και απορροφάται γρήγορα μπορείς να φας μέσα και σε μια ώρα το επόμενο γεύμα σου.

  7. #7
    New Member
    Join Date
    11-08-16
    Posts
    29

    Default

    Καταλαβαίνω και με τον χρόνο παρατήρησα ότι όντως είναι απαραίτητη και το καταλαβαίνω αυτό με το μπαλαντέρ όταν συνειδητοποίησα το τρυπακι των αμινοξέων των 10 απαραίτητων αμινοξέων αλλά και των 3 βασικών bca. Είναι καλό ακόμα και στην τροφή σου να συνοδεύεται. Αν λείπουν κάποια αμινοξέα απ την τροφή σου, πχ όσπρια έχουν αναπληρωματική χρήση.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Ρόφημα Πρωτεϊνης
    By stroinaya in forum Διατροφή & Συμπληρώματα Για Γυναίκες
    Replies: 6
    Last Post: 04-10-16, 22:30
  2. Πρωτο γευμα ημερας Ροφημα Whey Πρωτεινης;
    By antonisbb in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 2
    Last Post: 25-06-11, 07:03
  3. Απορία για Μεταπροπονητικό Ρόφημα/Γεύμα Bodybuilding
    By Vetro in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 2
    Last Post: 06-09-10, 14:17
  4. -~= Στιγμιαίο Πρωινό Ρόφημα/Γεύμα! =~-
    By ZedCe6 in forum Συνταγές Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 16-11-04, 21:44

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •