Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Junior Bodybuilder vasterD's Avatar
    Join Date
    14-12-14
    Posts
    144

    Default Παπούτσια Powerlifting?

    Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους!
    Θα ήθελα να μου προτείνετε είτε να μου πείτε τι παπούτσια χρησιμοποιείτε για τις προπονήσεις σας σε squat και άρσεις θανατου/κοπηλατικη με μπαρα, καθώς με την ξυλινη πλατφόρμα μου φοβάμαι μην ''γλιτστρισω'' σε κανενα μεγάλο λιφτ χωρις παπούτσια..
    είδα μερικά αλλα θα προτιμούσα κάτω των 80 ευρω..

  2. #2
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Καλημερα και χρονια πολλα
    Οποιοδηποτε φλατ παπουτσι με σκληρη σολα κανει για αρσεις,οπως τα παπουτσια για skate η τα γνωστα all star η και τετοιου τυπου.
    Παπουτσια με αεροσολες,τρεξιματος κ.λ.π δεν κανουν
    Τα παπουτσια powerlifting με ανασηκωμενη φτερνα,δεν κανουν για αρσεις η κωπηλατικες,.καλα ειναι μονο για squats και συνηθως στοιχιζουν κοντα στα 100 ευρω

  3. #3
    Junior Bodybuilder vasterD's Avatar
    Join Date
    14-12-14
    Posts
    144

    Default

    βρηκα με 75 ευρώ, αλλα για σκουοτ μονο δεν μπορω να δωσω τωρα τοσα χρήματα..ίσως μελλοντικα ευχαριστω

  4. #4
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Vans παντοφλέ πολύ καλή επιλογή!!!

    Έπειτα τα Reebok, αλλά δεν ξέρω αν αυτά που βρίσκω εγώ εδώ είναι τα ίδια με Ευρώπη.

    Τελευταία μου επιλογή είναι τα Nike Metcon, πολύ καλά, αλλά πολύ ακριβά.

    Όσο κι αν φαίνεται περίεργο εδώ στο Αμέρικα βρήκα ένα Dr. Martin's που λέγεται soft νομίζω και μοιάζει με Vans και βγαίνει σε μποτάκι και σε κανονικό. Εξαιρετική επιλογή για άρσεις!!!
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  5. #5
    Pumping Iron salva_'s Avatar
    Join Date
    19-04-21
    Location
    Athens
    Posts
    458

    Default

    απλα τυπου all star βαζω , η αλλιως με καλτσες εαν τα εχω ξεχασει και φοραω αθλητικα : )
    NO EXCUSES

  6. #6
    billys15's Avatar
    Join Date
    19-08-06
    Posts
    1,087

    Default

    Quote Originally Posted by Mikelangelo View Post
    Τα παπουτσια powerlifting με ανασηκωμενη φτερνα,δεν κανουν για αρσεις η κωπηλατικες,.καλα ειναι μονο για squats και συνηθως στοιχιζουν κοντα στα 100 ευρω
    Προσωπικα μπορω να πω οτι με εχουν βοηθησει και στις αρσεις τετοια παπουτσια.Νομιζω οτι με flat δεν εχω καλο πατημα,δεν ξερω.

  7. #7
    Junior Bodybuilder vasterD's Avatar
    Join Date
    14-12-14
    Posts
    144

    Default

    Quote Originally Posted by billys15 View Post
    Προσωπικα μπορω να πω οτι με εχουν βοηθησει και στις αρσεις τετοια παπουτσια.Νομιζω οτι με flat δεν εχω καλο πατημα,δεν ξερω.
    και εγω εχω την εντυπωση οτι ισως με βοηθουσαν παραπανω, αλλα σκεψου ρε φιλε πως αν εχει εστω και 2 εκατοστά ''πάτημα'' κάτω, προσθέτεις στην ουσία 2 εκατοστά στο λιφτ σου..δηλαδη σε ενα pr, μπορεί να το χάσεις μονο και μονο για αυτο..δε ξερω, ισως μονο εγω κανω αυτη τη σκεψη;

  8. #8
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Quote Originally Posted by billys15 View Post
    Προσωπικα μπορω να πω οτι με εχουν βοηθησει και στις αρσεις τετοια παπουτσια.Νομιζω οτι με flat δεν εχω καλο πατημα,δεν ξερω.

    ?πραγματι καποιους τους βολευει,ακουγεται λιγο περιεργο αλλα ισχυει.
    Στην πραξη,τα παπουτσια powerlifting ,ανασηκωνοντας τη φτερνα,μετατοπιζουν το βαρος μπροστα στα δαχτυλα και στις αρσεις θανατου ειδικα ειναι αυτο που δεν θελουμε
    Αυτο που θελουμε ειναι ισορροπια για να μην πω μετατοπιση του βαρους λιγο πιο πισω προς τη φτερνα.
    Βεβαια καποιοι που δεν κανουν powerlifting και κανουν τις αρσεις σαν romanian ,αλλα και καποιοι που δεν εχουν καλη ευελιξια στην αρθρωση του αστραγαλου,βολευονται με αυτα τα παπουτσια και εκει.

    Προσωπικα ,ακομη κι οταν εκανα αρση βαρων,δεν τα χρησιμοποιουσα ποτε σε κωπηλατικες,και back squats,παρα μονο σε cleans και σε front squats



    ?και κατι αλλο
    οσοι στις αρσεις και squats ειναι κυριως quad dominants..δηλαδη χρησιμοποιουν κυριως τους τετρακεφαλους τους,παλι βολευονται με τα ανασηκωμενα παπουτσια.
    Οσοι χρησιμοποιουν πιο πολυ γλουτους,δικεφαλους ,κ.λ.π δεν τα εχουν πολυ αναγκη και δεν μπορουν να πατησουν καλα πισω και να σπρωξουν
    Last edited by Mikelangelo; 30-12-21 at 17:05.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Παπούτσια Για Squats
    By mrkaza in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 1
    Last Post: 03-04-13, 10:37
  2. Παπούτσια powerlifting - weightlifting
    By enasgavrostis7 in forum Powerlifting & Αρση Βαρών
    Replies: 22
    Last Post: 30-03-13, 17:20
  3. Ακόμα και τα παπούτσια
    By jemstone in forum Off Topic
    Replies: 2
    Last Post: 31-03-09, 04:39

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •