Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 7 of 8 FirstFirst ... 345678 LastLast
Results 181 to 210 of 230

Thread: Dora' s log

  1. #181
    Pumping Iron DORA83's Avatar
    Join Date
    04-02-22
    Posts
    370

    Default

    Πηγα και για επανεξεταση σημερα και εχω την αδεια να σηκωσω οτι βαρος θελω χωρις κανενα περιορισμο. Οποτε σταθερα αυξανω τα κιλα για φτασω εκει που ημουν. στα χερια και στα ποδια σχετικα καλα παω, αλλα στο στηθος και στη κοιλια δεν θα μπορουσε να ειναι χειροτερα.
    Λογο καιρικων φαινομενων και επειδη δεν ειχαμε παιδικο αυτη την εβδομαδα δεν μπορεσα να παω για τρεξιμο και ειπα να δοκημασω hiit για μηση ωρα, το ολοκληρωσα αλλα σε αρκετα πιο χαμηλο ρυθμο (στις ασκησεις του κορμου) απο οτι ηθελα. Τελως παντων εχω πολυ δρομο ακομα.

  2. #182
    Pumping Iron DORA83's Avatar
    Join Date
    04-02-22
    Posts
    370

    Default

    Πανω που ημουν σε καλο δρομο για να αυξησω την αντοχη στο τρέξιμο και τα κιλα στα βαρη, ειμαι και παλι εκτος προπονησεις. Αποχη απο το τρεξιμο 6 μερες το λιγοτερο απο τα βαρη κατι σαν συντήρηση αν αντεχω που προς το παρων δεν γυνεται με τιποτα. Αυτη τη φορα εχω λαρηγητηδα και ωτητιδα, αντιβιωση κορτιζονη κτλ κτλ.
    Τελως παντων υπομονη και θα φτασω εκει που ημουν πριν απο την επεμβαση.

  3. #183
    Pumping Iron DORA83's Avatar
    Join Date
    04-02-22
    Posts
    370

    Default

    Ακομα ειμαι εκτος προπονησης, θεωρητηκα θα μπορουσα να κανω βαρη αλλα δεν ξερω αν ειναι καλη ιδεα. Στην τελευταια εβδομαδα εκανα και υγμορητηδα (στη μυτη και στο μετοπο), και ειμαι με διπλη αντιβιωση και κορτιζονη. Ο γιατρος μου εδωσε την αδεια αλλα δεν ξερω..

  4. #184
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Περαστικά Δώρα! Όλα στραβά ρε παιδί μου...

  5. #185
    Pumping Iron DORA83's Avatar
    Join Date
    04-02-22
    Posts
    370

    Default

    Ευχαριστω Ειρήνη. Να πω την αλληθεια εχω βαρεθει να παω σε γιατρους. Στουε τελευταιους μηνες εχω φαει τοσα φαρμακα που μαλλον χρειαζομαι αποτοξηνωση αμα συνεχηζει ετσι... Το μονο καλο ειναι οτι η αποκατασταση της κηλης πηγε καλα πλεον θα μπορουσα να κανω με αρκετη ανεση και κοιλιακους.

  6. #186
    Advanced Bodybuilder babisvaleris's Avatar
    Join Date
    22-09-13
    Posts
    1,093

    Default

    λίγες μέρες υπομονή και θα ξαναμπείς εύκολα.

  7. #187
    Pumping Iron DORA83's Avatar
    Join Date
    04-02-22
    Posts
    370

    Default

    Ξανααρχισα την προπονηση αυτη την εβδομαδα. Παω αρκετα καλα και σιγα σιγα αυξανω τα κιλα για χτησω ογκο. Στης ασκησεις για γλουτους ειμαι στα 27κιλα με λαστιχο για τα ποδια εχω 12,5 ανα χερι. Πλατη στα 12,5 ανα χερι, στηθος σηνηθως ξεκηναω με 12,5 αλλα μεχρη το 3ο σετ φτανω στα 7,5 ανα χερι. Ασκησεις για ώμους κανω με 7,5 με 5 κιλα ανα χερι, για τα χερια μου αρκει το 5.
    Στο τρεξιμο βγαζω τα 8χιλ και ξεκηνησα τα σπριντ σε ανηφορα μια φορα την εβδομαδα.
    Στοχος στα βαρη στους επομενες εβδομαδες να αυξανω τα κιλα στου γλουτους στα 37 και να βελτιωνομαι στις ασκηεις για τους ώμους χερια στηθος και να διατηρησω τα υπολυπα.
    Στοχο στο τρεξιμο, να αυξησω την αποσταση και την ταχύτητα.
    Και ενα προσφατο φωτο (σε συγρηση με τα προηγουμενα εχασα ογκο στους ωμους κυριως η σε εμενα ετσι φαινεται...

    DSC06745.JPG

  8. #188
    Pumping Iron DORA83's Avatar
    Join Date
    04-02-22
    Posts
    370

    Default

    Εκανα πολυ προοδο στην τελευταία εβδομαδα, καλητερα να το παρω με την σειρα.
    Στις ασκησεις πλατης ειμαι στα 12,5κιλα ανα χερι
    Στο στηθος 10 ανα χερι τουλαχιστων για το πρωτο σετ.
    Στους ομους το κραταω στα 7,5 ανα χερι (φοβαμαι να το ανεβαζω πολυ γρηγορα)η και 5 κιλα σε καποιες ασκησεις.
    Στα χερια 6 ανα χερι.
    Στα ποδια 12,5 ανα χερι η μερικες φορες 15
    Στους γλουτους στα sumo squat, rdl, deadlift ειμαι στα 37,5 με μπαρα
    Στα hip thrusth και στα bridges 42 με μπαρα και λαστηχο.
    Κοιλιακους κανονικα οπως συνήθως
    Στο τρεξιμο η μεγαλη μου αποσταση ειναι 10χιλ. Στα σπριντ κανω 6χιλ για ζεσταμα και 4χ100μ ταχητητα η 8χ20μ σε ανηφορα.
    Απο κιλα ειμαι στα 57 τωρα τελαιταια.

  9. #189
    Pumping Iron DORA83's Avatar
    Join Date
    04-02-22
    Posts
    370

    Default

    Μολης ξαναμπηκα στην φορμα μου μετα απο τις πασχαλινες διακοπες, ειμαι εκτος γυμναστικης παλι...και ουτε που ξερω ποτε θα τρεξω η θα κανω βαρη ξανα. Γυρνωντας για το σπιτι στραβοπατησα και επεσα. Ο αστραγαλος ειναι πρισμενος οσο δεν παει πηγα στο γιατρο μου ειπε ειναι διαστρεμμα (παλι καλα που δεν εσπασε) με εστειλε σπιτι με πατεριτσες , επιδεσμο και οδηγιες να κτσω ήσυχα για καμια εβδομαδα. Περιορισμο κατηκων δηλαδη. Οσο για το γατι αυριο παει για χειρουργειο, και ο θεος βοηθος.

  10. #190
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Περαστικά Δώρα! Μικρό το κακό..
    Με το γατί τι έγινε;

  11. #191
    Pumping Iron DORA83's Avatar
    Join Date
    04-02-22
    Posts
    370

    Default

    Λοιπων το γατι, χθες της εκοψαν τα αυτακια πηραν δειγμα απο την βαση για να δομυμε αν ειναι καθαρο, απο κει περιμενουμε αποτελεσματα ακομα. Για σιγουρια ειναι στο γιατρειο ακομα για μερικες μερες για τυχων αιμορραγιες (ειναι σοβαρα αναιμικο και δεν πρεπει να χασει καθολου αιμα). Βρηκαν και ενα σιμαδακι και στη μυτη που θα μπορουσε να ειναι υποπτο αλλα θα δουμε. Κατα τα αλλα ειναι καλα.

    Οσο για το ποδι εχω διαβασει οτι δεν ειναι καλο να ειναι σε αδρανεια για πολυ γιατι ατροφουν οι μυες και οτι αυτο ειναι χειροτερο, υσχει κατι τετοιο και μπορω να κανω κατι για να διατηρηται; Προς το παρων ειναι πρισμενο και μελανιασμενο σε καπια σημεια. Θα παρω τηλ και ενα ορθοπεδικο που ειχα ξαναπαει (ασχολαιται και με αθλητες) να δουμε τι θα πει. Ασκεισεις για το υπολοιπο κορμο μπορω να κανω λογικα ετσι δεν ειναι (καθηστη η ξαπλα);

  12. #192
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Σε μια βδομάδα δεν ατροφούν μύες. Εννοείται στο υπόλοιπο σώμα μπορείς να κάνεις κανονικά ασκήσεις, δεν είσαι παράλυτη προς Θεού.
    Εγώ εγχείρηση έκανα στον ώμο μου και έκανα προπόνηση κανονικά όλες τις μυικές ομάδες εκτός απο το αριστερό χέρι.


    Γράφε μας και τα νέα για το γατί όταν θα έχεις , εύχομαι όλα να πάνε καλά.

  13. #193
    Pumping Iron DORA83's Avatar
    Join Date
    04-02-22
    Posts
    370

    Default

    Καλημερα σας ξερει κανεις ποσο καιρο παιρνει μεχρι να φυγει το πρηξημο μαλενιασμα μετα απο διαστρεμμα. Στο ιντερνετ διαβασα και για φυσικοθεραπειες σε αυτη τη φαση και εγω ακομα κουτσενω.. Με κοιτανε και στο σπιτι μην τυχων και κανω καμια πατατα οπως το να κανω γυμναστικη και εχω μπουχτησει πια...

  14. #194
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Μη κάθεσαι να διαβάζεις στο ίντερνετ, κάνε ότι σου εχει πει ο γιατρός και θα κάνεις λίγο υπομονή. Δυστυχώς έτσι έχουν αυτά τα πράγματα.

  15. #195
    Pumping Iron DORA83's Avatar
    Join Date
    04-02-22
    Posts
    370

    Default

    Αυριο θα παω στο δικο μου ορθοπαιδικο για επανεξεταση και θα δουμε. Οσο για το μελανιασμα αυτο απλωνεται (αχνα) παρα να ξεφανηζεται. Στον αστραγαλο ειναι ιδιο εντονο οπως και την δευτερη μερα, το πρηξημο εχει ξεφανηστει σχεδον ευτηχως. Κατι που με αγχονει καπως οτι δεν εχω πολυ καλη σταθεροτητα ακομα και ψηλοποναει...

  16. #196
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Το μελάνιασμα φεύγει μη σε ανυσηχεί αυτό.. Θα έρθει και η σταθερότητα , μη βιάζεσαι, ειπαμε θελει υπομονή.
    Πήγαινε για επανεξέταση και κανε οτι σου πει ο γιατρος.

  17. #197
    Pumping Iron DORA83's Avatar
    Join Date
    04-02-22
    Posts
    370

    Default

    Τα νεα μου,
    πηγα στο γιατρο και τελικα υπαρχει μερικη ισως και πληρη ρηξη των συνδεσμων, μου εγραψε φυσικοθεραπειες αλλα μου ειπε οτι μαλλον θα μεινει καποια ασταθεια (επρεπε να ειχε μπει σε γηψο τελικα αλλα τωρα ειναι αργα). Μου πεορτηνε και την πιθανοτητα του χειρουργειο που δεν θελεω ουτε να το σκεφτω. Οσο για βαρη και τρεξιμο οθτε που τολμησα να ρωτησω το ποτε θα μπορουσα...
    Και τα νεα απο την γατουλα ειναι καλα την εφερα σπιτι, θα την βγαλω και καμια φωτο αργοτερα.

  18. #198
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Μακριά από χειρουργεία! Γιατί δεν σου είχαν πει νωρίτερα για ρήξη συνδέσμων;;
    Κάνε τις φυσικοθεραπειες σου και θα σου πουν εκεί πως να χειριστεις το θέμα για τα βάρη. Εδώ υπάρχουν άτομα με λάμες στα πόδια , σακατεμένοι και κάνουν φουλ βάρη.. Μην αποθαρρύνεσαι.
    Μπράβο και για τη γατούλα!! Περιμενουμε φωτο να τη δω!

  19. #199
    Pumping Iron DORA83's Avatar
    Join Date
    04-02-22
    Posts
    370

    Default

    Δεν ξερω γιατι δεν μου ειπαν για ρηξη η δεν το καταλαβαν (πηγα στην ιδια μερα αφου επεσα και οι μελανιες εμφανηστηκαν στην επομενη μερα), και εστω κουτσενοντας αλλα περπαταγα. Παντως ο γιατρος ηθελε αρχικα να μου βαλει γηψο απλως μετα σκεφτηκε οτι αρκει το επιδεσμο και να βαζω παγο. Θα δουμε τι θα πει ο φυσικοθεραπευτης αυριο. Τι επιτρεπεται να κανω οσων αφορα την γυμναστικη (προς το παρων ανω κορμο και κοιλιακους τολμησα να κανω.).

  20. #200
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Μόνο άνω κορμό και αυτό εννοείται καθιστή!

  21. #201
    Pumping Iron DORA83's Avatar
    Join Date
    04-02-22
    Posts
    370

    Default

    Εχω νεοτερα απο το ποδι. Προχθες ξεκηνησα φυσικοθεραπεια, θα κανω 3 φορες την εβδομαδα για 3 εβδομαδες περιπου. Πλεον περπατω πιο ανετα χωρις να κουτσενω. Φευγουν και οι μελανιες σιγα σιγα, ειναι λιγο πριμενο ακομα αλλα που να παει θα φυγει και αυτο. Κατα την αποψη του φυσικοθεραπευτη δεν εχω ρηξη συνδεσμων απλως εχουν σκηστει μερικως. Κανω διαφορα εκει και μου εδωσε ασκησεις με λαστηχο για το σπιτι. Απο βαρη μπορω να κανω και ποδια αρκει να ειναι με το βαρος του σωματος αντε κανα λαστηχο και να στηρηζομαι και στα δυο ποδια. Και βεβαιως να παω με βαση το πονο. Οποτε σημερα δοκημαστικα εκανα κοιλιακους και γλουτους με λαστιχο και δεν ειχα κανενα ενοχληση.

  22. #202
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Μπράβο καλά τα νέα.
    Αν είχες ρήξη, όχι να κουτσαίνεις , ούτε να αναπνεύσεις δεν θα μπορούσες από τον πόνο.
    Θυμήθηκα, είχα πάθει το ίδιο με σένα, οταν πηγαινα γυμνάσιο, στην ωρα της γυμναστικης παιζαμε βολει και την ωρα που σηκωθηκα να κανω καρφί, ενας συμμαθητης μου κατα λαθος παταει το ποδι μου. Τεντωσαν οι τένοντες στην ουσία, δεν έσπασαν.. Ημουν για ενα διαστημα με πατερίτσες και όλα κομπλέ.

    Περαστικά και θα επανέλθεις γρήγορα!

  23. #203
    Pumping Iron
    Join Date
    09-10-12
    Posts
    262

    Default

    Ντόρα περαστικά και μη βιάζεσαι. Οι αρχαίοι έλεγαν όσων χρονών είσαι τόσες μέρες χρειάζεσαι.

  24. #204
    Pumping Iron DORA83's Avatar
    Join Date
    04-02-22
    Posts
    370

    Default

    Εχω καποια νεα και στα δυο θεματα (που εχουν αναφερθει εδω) που με απασχολουν σε αυτη τη περιοδο. Το ποδι μου παει καλα σημερα εκανα ενα σχεδον φυσιολογικη προπονηση ποδιων. Απο οτι μου λεει ο φυσικοθεραπευτης σε 1-2 εβδομαδες θα μπορουσα να δοκημασω να τρεξξω λιγο και σε 3 εβδομαδες το πολυ θα εχει συνελθει τελειως.... Απο σημερα μου εβαλε και ασκησεις με βαρακια ακρων εκτος απο το λαστιχο.
    Οσο για το γατι παει καλα την εφαρα για επισκεψη πανω στο σπιτι για να συνηθηζει λιγο το μερος, μετα θα παει παλι κατω στην θεση της.
    Attachment 38373

  25. #205
    Pumping Iron DORA83's Avatar
    Join Date
    04-02-22
    Posts
    370

    Default

    update:
    Ο φυσικοθεραοευτης δεν ειχε δικιο δηστηχως δεν μπορω να τρεξω αλλα βαρη κανω κανονικα (εκτοσ απο τα αεροβια η πηδηματα), τελως παντων ανα εβδομαδα τα δοκημαζω, ειναι και λιγο πρισμενο ακομα... Κατι που ειναι καλο, ετσι που εχουν κοπει τα αεροβια εβαλα αρκετη μαζα (νομηζω αλλα δειται το και εσεις). Απο απο εμενα.
    Τωρα το γατι καλα μονο που μας τρελενει γιατι μπηκε σε οιστρο (που ειναι καλο δημαδη) οποτε περιμενουμε και παει σε καμια εβδομαδα για στειρωση. Βγηκε και η βιωψηια και ειχε ωντος καρκινο και στα 2 αυτια και εχει κατι υποπτο στη μυτη που παρακολουθουμε. Οι αιματολογικες ειναι πλεον μεσα στα ορια, και δηστηχως κολλησε ψωρα στα αυτια (η το ειχε απο πριν και δεν το καταλαβαναν), και θελει να ξηνει τα αυτια που ματωνουν ξανα οποτε ζει ακομα με το κολλαρο.
    Και τωρα τα φωτο
    DSC06856.jpg

    DSC06857.JPG
    DSC06858.jpg

    DSC06859.JPG

    Τωρα που το ξανακιταω εχω λιπακια στη πλατη η δεν βλεπω καλα

  26. #206
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Στο χα πει Δωρα να μειωσεις αερόβιες και τοτε θα δεις προκοπη και ορίστε!Είσαι παρα πολυ καλή , φοβερη γραμμωση στην κοιλιά και χέρια. Δεν χρειάζεται να το παρακανεις στις αεροβιες, εχεις αντιθετα αποτελεσματα. Βάρη και σωστο φαγητό θες. Το λιπακι μονο εσυ το βλέπεις , ειπαμε μην εισαι και κοκαλο
    Καλή δυναμη για το γατι, βρηκα κι εγω πριν 2 βδομαδες ενα μικρο και το μεγαλώνω.. θα βαλω φωτο στην ενοτητα με τα κατοικιδια.

  27. #207
    Pumping Iron DORA83's Avatar
    Join Date
    04-02-22
    Posts
    370

    Default

    Ευχαριστω για τα καλα σου λογια, αν και σιγουρα θα βαλω και αεροβια (και για ψυχολογικους λογους).
    Απο προπονησεις παω καλα (απο τα βαρη δηλ ) προσπαθω να αυξανω τα κιλα σιγα σιγα. Εχω και μια νεα απορια επειδη σιγα σιγα ανεβαζω τα κιλα στα hip thrust ( απο 37 το πηγα στα 47 συν το λασχτιχο σε καποιες ασκησεις), και αρχιζω να δυσκολευομαι (αρκετα για να πω την αληθεια) να βγω απο κατω. Καπως το σπρώχνω κατω απο τα ποδια μου αλλα ειναι ζορηκο. Εσεις πως το κανετε;

  28. #208
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Βάζω δίσκους με μεγάλη διάμετρο, έχω σπιτι 2 20κιλους μονο και μονο γι αυτο το λόγο για να σηκωνουν τη μπαρα πιο ψηλα και να κυλάει.
    Αλλιώς θα κανεις το εξης - θα βαλεις στις δυο ακρες της μπαρας βιβλια ή κατι που να δινει ύψος και θα στηνεις εκεί τη μπάρα και θα πας απο κατω.

  29. #209
    Pumping Iron DORA83's Avatar
    Join Date
    04-02-22
    Posts
    370

    Default

    Μετα απο αρκετα καιρο σκεφτηκα να πω τα νεα μου... Βασικα δεν εχει αλλαξει κατι ειδιετερο. Η προπονηση με τα βαρη παει καλα, το τρεξιμο το ξαναρχισα στις τελευταιες εβδομαδες εκει ειναι καπως ζορικα τα πραγματα. Η φυσικη μου κατασταση οσων αφορα τα αεροβια εχει πασει πολυ κηριως λογο το αστραγαλο μου για 1,5 μηνα δεν εκανα καθολου εαροβια. Ακομα και τωρα χρησιμοποιω το ναρθηκα στο τρεξιμο, ευτηχως μονο κατι ψηλοπονακια εχω που και που και ενα ηπιο πρηξημο. Πηδηματα με ενα ποδι ας πουμε δεν τολμησα να κανω ακομα.

    Και βεβαιως ειχαμε και τις μπελαδες μας με τις γατες (πως ειναι δυνατον αραγε ολλοι οι περιεργες σε εμενα να τυχαινουν), εδω και 1 μηνα παλευομε με τον γατο του γειτωνα (μια που αυτος δεν ασχολειται) και δεν ξερουμε τι εχει το γατι (κουτσενει τοσο που ειναι σχεδον 3ποδο, και εκανε και αρθρητιδα το φουκαρα). Και μηλης πριν 2 ημερες μας ηρθε μια στην αυλη που θημηζει την περιπτωση της ασπρουλας, αυτι υποπτο για καρκινο με ψωρα και μηκητες. Τι να πω μετα απο αυτο.

  30. #210
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Ωχ νέες ιστορίες;; Ο γάτος αν ειναι μεγάλος σε ηλικία ίσως είναι γεράματα αλλά το ιδανικό θα ήταν να το βλεπε κτηνίατρος (μπορεί να ναι και χτυπημένο ).
    Τα αδεσποτα δυστυχως και ειδικα αν εισαι επαρχία ειναι σχεδον βεβαιο πως θα χουν θεματα με ψωριαση κλπ..
    Εμένα τελικά το μαυράκι μωράκι εχασε το ενα ματακι του δεν καταφερα να του το σώσω αλλα ειναι διαολάκι το άτιμο!


    Όσο για το θεμα του ποδιού σου, εγω θα λεγα μην πιεζεσαι ακομα για αερόβια, αστο να περασει τελειως γιατι οσο το επιβαρυνεις τοσο καθυστερεις την ανάρρωση.
    Δεν πας για μαραθωνοδρόμος. Κάνε τα βάρη σου που αυτά κυρίως θα σε βοηθήσουν και οταν νιωσεις καλά στο πόδι ξεκινάς σιγά και σταδιακά την αεροβια (που κι αυτή θέλει ρέγουλα).


 
Page 7 of 8 FirstFirst ... 345678 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •