Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 8 of 8 FirstFirst ... 45678
Results 211 to 230 of 230

Thread: Dora' s log

  1. #211
    Pumping Iron DORA83's Avatar
    Join Date
    04-02-22
    Posts
    370

    Default

    Το αρχικο προβλημα του γατουλι (ο κουτσος) ειναι οτι εχει μια συσπλασια και στα τεσσερα ακρα και επειδη ειναι μικρος (ειναι μονο 3 ετων) μαλλον οφειλεται στην κακη διατροφη (οτι ποιο φτηνο υπαρχει απο κροκετα κινηγαει διαφορα αλλα δεν νομηζω να τα παιρνει τα θρεπτικα συστατηκα). Και ειναι και παρα πολυ αδεξιος (στο σκαρφαλωμα και στην πρωσεις) οποτε αρχικα σκεφτηκαμε καταγμα βγαλαμε ακτηνογραφια αλλα ηταν καθαρο. Μετα υπαμε για αποστημα πηρε 2 αντιβιωσεις για 2 εβδομαδες και το ειχα κλεδομενο καλητερευε ελαφρος μολης αρχισε να το χρησιμοπει παλι τα ιδια. Τωρα παιρνει κορτιζονη και κατι για τις αρθρωσεις μηπως εχει κατο αυτοανοσο αλλα δεν βλεπω διαφορα. Ειναι σαν τριποδο το γατι το πονεμενο ποδι μονο για ισσοροπια το χρησιμοποιει και μοιαζει σαν να εχει στραβωσει κιωλας. Εγω νομηζω πως ηταν καταγμα τελικα απλως δεν φαινοταν στην ακτηνογραφια. Την αλλη εβδομαδα θα τον παω παλι στο γιατρο. Τι να πω απο περιπετεις αλλο τιποτα.

    Να σου πω ενα κολπακι για τους μηκητες (δερματοφυτηαση) που εχουν πολλα αδεσποτα, εγω το χρησιμοποιω στα γατια τις αυλης που δεν πειραζει και να βρομοκοπανε. Θελει τριψημο / μπανιο με διαλημα απο θειαφη-ασβεστιο και μετα απο καπωσες επαναληψεις το ξεφορτωνεις. Αμα το θες θα σου πω την αναλογια και τα σχετικα. Αμα ειναι πολυ ασχημο εκει θελει και σιροπακι.

  2. #212
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Για δερματοφυτιαση (εχει το μαυράκι ) έχω μια πολυ καλη αλοιφή που μου χε δωσει ο κτηνιατρος και κανει πολυ καλη δουλειά!! Kenacomb τη λένε. Σ'ευχαριστω πάντως, αλλα σε καμια περιπτωση δεν θα μου καθοντουσαν να τα τριψω
    Όσο για τον κουτσό γατούλι κι εγω αυτό πιστεύω μην ειναι κανα παλιο καταγμα και εχει στραβοκολλησει και δεν φαινεται στην ακτινογραφια..
    Last edited by Kardoula; 24-06-23 at 21:15.

  3. #213
    Pumping Iron DORA83's Avatar
    Join Date
    04-02-22
    Posts
    370

    Default

    Γνωρηζω την κρεμα την εχω και εγω απολως το γατι ειναι πολυ επιβαρημενο και πολλες αλλιωσεις και γενηκως το τριχωμα της ειναι πολυ αραιο λογο το μηκητα. οποτε την κανω μπανιο 2 φορες την εβδομαδα με ειδικο σαπουαν και παιρνει και σιροπι. Απο οτι μου ειπαν μπορει να κανει θεραπεια ακομα και για 2 μηνες.

  4. #214
    Senior Bodybuilder GEOZN8's Avatar
    Join Date
    17-06-14
    Location
    Athens
    Posts
    1,613

    Default

    Μπράβο Dora που αγαπάς τα ζωντανά μακάρι να είχαμε όλοι χώρο να είχανε και εμείς..
    Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου... Γιώργος.

  5. #215
    Pumping Iron DORA83's Avatar
    Join Date
    04-02-22
    Posts
    370

    Default

    Τελωσε και σημερινη προπονηση, εκανα full body και παρ ολο που ηταν χωρις βαρη ειμαι πτωμα, η μαλλον ετσι αισθανομαι. Αυριο μαλλον θα παρω ρεπο απο την γυμναστηκη, αντε λιγο τρεξιματακι αμα μπορω να το βγαλω περα....

  6. #216
    Pumping Iron DORA83's Avatar
    Join Date
    04-02-22
    Posts
    370

    Default

    Επιτελους κανω τρεξιμο χωρις ναρθηκα. Σιγα σιγα δουλευει και την ταχητητα οχι μονο την αντοχη. Με τα βαρη ολλα καλα ειμαι καπως στασιμη καπως πιο γραμμομενη (νομηζω). Απλως λογο τη χεστη και λογο ελειψη χρονου, τα πραγματα ειναι ζορηκα μονο μια προπονηση μπορω να κανω την ημερα απλως δεν βγαινει το δευτερο.
    Εχω και καινουργειο μωρο, καπως μεγαλο (γατι δηλ) που την μαζεψα πριν μερικες ημερες προς το παρων ειναι αρκετα κακομοιρηκο αλλα θα στρωσει. Οταν μπορω θα ανεβαζω φωτο στο σχετικο τοπικ. Και κανα καινουργειο φωτο απο την ασπρουλα (με τα κομμενα αυτια) που επιτελους αρχιζει να μοιαζει με γατα και οχι με ποντικη.

  7. #217
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Τώρα με τον καύσωνα άσε το τρέξιμο, θέλει προσοχή.
    Αυτό το λίγο χρόνο που μπορείς να διαθέσεις καλύτερα κάνε βάρη, έστω 2-3 ασκήσεις, είναι προτιμότερο.

    Μπράβο και για το νέο γατούλι που φροντίζεις καλά έκανες! Περιμένω φωτό στο αντίστοιχο τόπικ.

  8. #218
    Pumping Iron DORA83's Avatar
    Join Date
    04-02-22
    Posts
    370

    Default

    Βασικα οσων αφορα την γυμναστικη προσπαθω καθημερινα να κανω κατι η τρεξιμο η βαρη (συνηθως το βραδυ αφου τελειωνω με τις αγροτικές δουλείες). Η διπλη προπονηση δεν βγαινει με τιποτα, τουλαχιστων οχι τωρα που εχω και το κηπο και το χωραφι (ενταξη εκει παω για ταισμα και ελεγχο μονο), που ειναι σαν πεζοπορια σε ανηφορα). Τελως παντων κατι γίνεται.

  9. #219
    Pumping Iron DORA83's Avatar
    Join Date
    04-02-22
    Posts
    370

    Default

    Σημερα τελειωσα την σειρα epic endgame της Caroline Girvan. Θα το ξανακανω απο την αρχη με ανεβασμενα κιλα (η μαλλον οσο πιο κοντα στα κιλα που χρησιμοποιει η κοπελια εκτος και αν μπορω και περισσοτερο). Απο την στειγμη που μπορω να το κανω και με τα αυξημενα κιλα μαλλον θα πατησω φρενο και συνεχιζω με σηδηρηση (μυηκης μαζας). Οσο μπορω συνεχηζω και το τρεξιμο, θελοντας να αυξησω την αντοχη αλλα και την ταχητητα.
    Βασικα θελω να δω μεχρη που μπορω να φτασω...
    Απο διατροφη προσπαθω να εχω την πρωτεινη ψηλα και το υδατανθρακα σχετικα χαμηλα.

  10. #220
    Pumping Iron DORA83's Avatar
    Join Date
    04-02-22
    Posts
    370

    Default

    Καληπερα,
    εχω καποιο απορια περι φυσικης δραστηριοτητας. Αυτο το περιοδο ασχολουμαι κατα κυριο λογο με αγρωτικες εργασιες ενα 4ωρο την ημερα σιγουρα (φτιαρισμα, φυτεμα, κλαδεμα κτλ) και ετσι δεν εχω δυναμες να κανω προπονηση το βραδυ (για βαρη μιλαμε και μονο το βαρδυ εχω χρονο). Το τρεξιμο επησης κομμενο στο τελευταιο καιρο λογο αναπνευτηκων προβληματων.
    Απο αυτα που κανω μετραει τιποτα για γυμναστικη η οχι. Με την πρωτεινη τι να κανω να το μειωσω η μπορει να μεινει σχετικα ψηλα;

  11. #221
    Advanced Bodybuilder babisvaleris's Avatar
    Join Date
    22-09-13
    Posts
    1,097

    Default

    Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να αλλάξεις κάτι στη διατροφή σου εφόσον σε καλύπτει θερμιδικά και στην αποκατάσταση σου.
    Οι αγροτικές δουλειές δεν είναι κάθε μέρα οι ίδιες, άλλες φορές οι απαιτήσεις σε φαγητό θα είναι πιο πάνω άλλες πιο κάτω, στον μέσο όρο όμως δεν πιστεύω ότι αλλάζει.
    Δες το τετράωρο σαν workout και προσπάθησε να τρως πριν και μέτα από αυτό σαν να έκανες το πρόγρμμα σου στο γυμναστήριο.

  12. #222
    Pumping Iron DORA83's Avatar
    Join Date
    04-02-22
    Posts
    370

    Default

    Αποφασησα να κανω ενα μικρο ξεσκονησμα στο μπλογ μου. Σε συγκρηση με τα προηγουμενα καπως αλλαξε η καθημερινοτητα μου. Τα βαρη που κανω ειναι σταθερα 4 φορες την εβδομαδα απο 40 λεπτα περιπου. Τα αεροβια (τρεξιμο) ειναι 2-3 φορες την εβδομαδα απο μια ωρα σηνηθως. Εκτως απο αυτα υπαρχουν καθημερινες σχεδον αγρωτικες εργασιες (1,5-3 ωρες) μετριας εντασης. Η διατροφη ειναι πανω κατω ιδια. Στα κιλα ειμαι σταθερα ειμαι στα 57, λιπομετρηση δεν εκανα εδω και καιρο αλλα γυρω στα 15 θα ειναι νομηζω. Και για το τελως μερικα φωτο.

    DSC07223.jpg

    DSC07224.jpg

    DSC07219.jpg

  13. #223
    Pumping Iron DORA83's Avatar
    Join Date
    04-02-22
    Posts
    370

    Default

    Μετα απο αρκετο καιρο μπαινω ξανα και εχω μεικτα νεα αλλα καλα αλλα οχι ειδιετερα. Ας ξεκηνησω με τα θετικα οι προπονησεις με τα βαρη ειναι πανω κατω στασιμα δεν εχει αλλαξει κατι σε αυτες τις εβδομαδες. Κατι ενοχλησεις που ειχα στους ωμους εχουν φυγει χωρις να κανω κατι τα κρακ παραμενουν αλλα δεν με ενοχλει κατα τα αλλα.
    Στο στηβο εχω κανει πολυ προοδο (προσπαθω να κανω τακτικα ασκησεις σχετικες, ψαλιδακια πλαινα κτλ) παρ ολο που επαθα ενα τραβιγμα αυτες τις εβδομαδες. Μου εχει μεινει λιγο φοβια αυτο το πραγμα, φοβαμαι να κανω ταχητητες δηλ.
    τα 110 μετρα τα κανω στα 18 δευτερα (απο 22)
    το 1000αρι στα 4,17 (απο 5,20).

    Και τωρα τα ασχημα,
    η γατουλα που εχω αναφερει στο τοπικ με τα κατοικιδια πηρε καινουργεια διαγνωση αφου δεν εχει βελτιωθει με τιν θεραπεια που της κανουμε και σε καποιο βαθμο χειροτερεψε. Εχει λοιμώδης περιτονίτιδα ξηρου τυπου προς το παρων. Εχουν επηρεαστει τα αιματολογικα και πιθανός τα νεφρα. Θανατηφορο διαγνωση δηλ θα το παλεψουμε και οσο παει. Απο οτι μου ειπαν αν μπορουμε να της ενημερώσουμε το ανοσοποιτηκο μπορει να ζησει 1-2 χρονια ακομα αν ανταποκρίνεται δηλ στην συντηριτικη θεραπεια. Αμα το γυρηζει σε υγρου τυπου εκει αλλαζει το πραγμα και θα πρεπει να σηζητησουμε την ευθανασια γιατι θα υποφερει πλεον.

  14. #224
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Τελικά τι έγινε με τη γατούλα;

  15. #225
    Pumping Iron DORA83's Avatar
    Join Date
    04-02-22
    Posts
    370

    Default

    Ελα Ειρινη καλησπερα, ασχημα τα πραγματα πραγματικα. Η γατουλα (η Λιλη) ζει ακομα αλλα κανουμε εντακτικη νοσηλεια εδω στο σπιτι. Ταιζεται με συρηγα γιατι μονη της δεν τρωει τιποτα, ειναι πολυ αδυναμη ουτε να περπατησει δεν μπορει καλα καλα. Μετραω θερμοκρασια για πυρετο (ποτε εχει ποτε οχι) 2 φορες την μερα, και ελπιζω αυριο (αμα ερθει) ξεκηναμε τις ενεσεις με gs (πειραματικο φαρμακο απο το εξωτερικο).
    Τις ενεσεις θα πρεπει να τις τα κανω εγω οποτε θα δουμε πως θα βγει ολο αυτο. Αμα δουλεψει θα γινει καλα. Μενει μονο να παραμενει ζωντανη μεχρη να της πιασει το φαρμακο. Αυτο ειναι το πιο δυσκολο κομματι γιατι εχει πεσει πολυ αυτες τις εβδομαδες. Φαντασου ενηληκο γατι και ειναι μονο 2,1 κιλα.

  16. #226
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Μπράβο Δώρα, παλεύεις να σώσεις την ψυχούλα!
    Ο δικός μου (ενα από τα 8 που έχω) δεν τα καταφερε και τον εχασα ξημερώματα Κυριακής..
    ασχημες καταστασεις, δεν θελω καν να τα φερνω στο μυαλο μου.
    Καλή δυναμη ευχομαι!!

  17. #227
    Pumping Iron DORA83's Avatar
    Join Date
    04-02-22
    Posts
    370

    Default

    Λοιπαμαι πολυ για το γατουλη. Εμεις το παλευουμε ακομα. Ξεκηνησαμε τις ενεσεις σημερα, μεχρι να τελειωσει την θεραπεια θα ειμαι ετοιμη να κανω το νολευτη και σε κτηνιατρειο ετσι οπως παμε... Πηρα και μια κρεμουλα (ορεξιογονο φαρμακο - πανακρηβο μεν αλλα απο οτι ειπαν δουλευει), δρα στον εγκεφαλο και αυξανει ετσι την ορεξη αν το καταλαβα καλα. Βασικα μεσα σε αυτη την εβδομαδα θα δειξει αν θα το καταφερνει η οχι.

  18. #228
    Pumping Iron DORA83's Avatar
    Join Date
    04-02-22
    Posts
    370

    Default

    Καλημερα σε ολλους και καλο μηνα με την ευκαιρια. Εχω καποιο προβλημα παλι και δεν ειμαι σιγουρι το πως να το χειρηστο επειδη ειχα καποιες ενοχλησεις στο ενα γονατο και στο αλλο αστραγαλο πηγα στο ορθοπαιδικο να το κοιταξω. Με εστειλε για μαγνητικη και αυριο θα παω να του το δειξω.
    Βρηκαν ενδομηνισκικη ρηξη στο εσω μηνισκου (ειχα πονο σε χαμηλες θερμοκρασιες με μια μειωμενο ευρος κινησης, στο τρεξιμο συνηθως). Στον αστραγαλο βρηκαν υποχονδτιακες αλλοιωσης και εχει μαζεψει λογο υγρο (χωρις ναρθηκα ποναω λιγο και στο περπατημα και αρκετα στο τρεξιμο, με ναρθηκα κανενα προβλημα).
    Τωρα τι γυνεται να διακοψω το το τρεξιμο η να κανω μονο χαλαρα και με ναρθηκα. Και με τα βαρη τι γυνεται μπορω να κανω (δεν εχω πονο);

  19. #229
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Θα σου λεγα να σταματήσεις το τρέξιμο. Αν θες κάνε απλά περπάτημα.
    Βάρη αφού δεν πονάς, κάνε αλλά κι αυτά με προσοχή. Ότιδήποτε σου προκαλεί πόνο, το διακόπτεις.

  20. #230
    Pumping Iron DORA83's Avatar
    Join Date
    04-02-22
    Posts
    370

    Default

    Καλησπερα σας, μετα απο αρκετο καιρο επιστρεφω ζητωντας συμβουλες για τι στο καλο να κανω (εχω πελαγοσει). Μετα απο το τραυματισμο στο ποδι / γονατο που μπορω να πω οτι ειναι σχεδον τελειως καλα πριν 3-4 εβδομαδες επαθα τενοντητηδα με ασβεστωσεις στον ωμο, και παιζει να υπαρχει ρηξη του επιχειλιου χοντρου. Εκανα μερικα συνεδρεια φυσικοθεραπεια. Μαγνητικη δεν εκανα ακομα.
    Μετα απο ολλα τι μπορω να κανω απο βαρη; Εξακολουθει να ενοχλει αμα το κουραζω (στη δουλεια στο χωραφι)η ανα κανω καποιο περιεργη κινηση. Ο φυσικοθεραπευτης μου εδωσε ασκησεις με λαστηχο, μερικες φορες ποναω και τοτε. Τελευταια φορα πριν καμια εβδομαδα εκανα βαρη με μειωμενα κιλα και οτι επιβαρηνε τον ωμο το αλλαξα σε κατι αλλο. Δεν ειμαι σιγουρη ομως για τις εναλλακτικς ασκισεις που μπορω να κανω.
    Με δυσκολευει οτιδηποτε που χρειαζεται να σηκωνω τα βαρη πανω απο τον ωμο (ολλες τις πιεσεις), βυθυσεις, push ups, και οι πιεσεις που γυνονται ξαπλα (για στηθος , τρικεφαλα). Και δεν μου μενει και τιποτα σχεδον εκτος απο πλατη και κοιλιακους για τον κορμο...
    Υπαρχει κατι αναλογο που δεν επιβαρηνει την κατασταση;


 
Page 8 of 8 FirstFirst ... 45678

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •