Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 17 of 17
  1. #1

    Default Αδυνάτισμα

    Γεια σας θέλω να χάσω βάρος είχα πάει σε διατροφολόγο έχει κάποιουςηνες ακολούθησα μια ισορροπημένη διατροφή κανωντας και γυμναστική aerobic και αντιστάσεις έχασα ένα κιλό και κόλλησα δεν μπορεσα να χάσω άλλο κιλά όσο και αν συνέχισα την προσπάθεια . Σταμάτησα την δίαιτα κανωντας γυμναστική μόνο πρόσεξα κάτι ενώ η ζυγαριά μου δείχνει μειον δεν βλέπω διαφορά στο σώμα μου ενώ χάνω κιλά ενω θα έπρεπε βασικά .Δεν ξέρω σκέφτομαι να πάω σε διαιτολόγο να μου δώσει μια δίαιτα μπας και γίνει τίποτα αυτή την φορά .

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Καλώς όρισες στο φόρουμ!

    Να τα πάρουμε λίγο τα πράγματα με τη σειρά;
    Αρχικά, πόσο χρόνων είσαι, τι βάρος και ύψος έχεις (για να δούμε για ποσά κιλά πρέπει να χάσεις).
    Την διατροφή αυτή την ακολούθησες ευλαβικά; Έκανες παρασπονδίες; Ρώτησες τον διαιτολόγο σου γιατί δεν χάνεις βάρος;

  3. #3

    Default

    Γεια σου καρδούλα είμαι 57κιλά 1.56 ύψος την ακολούθησα κατά γράμμα δεν ξέφυγα καθόλου σταμάτησα να πηγαίνω στον διαιτολόγο θελωντας να την συνεχίσω μόνη μου και του το είπα .

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Πόσο διάστημα την έκανες τη διατροφή που σου έδωσε συνολικά; Από τη μέρα που στην έδωσε μέχρι τότε που είπες δεν μπορώ να χάσω άλλο, κόλλησα (που δεν κόλλησες..κάτι άλλο φταίει, αυτό προσπαθώ να βρω).

    Γράψε μας λίγο μια μέρα τι σου είχε να τρως.

  5. #5

    Default

    3 μήνες την έκανα την δίαιτα αυτή πχ Πρωινό 200 γρ γάλα , 40 γρ δημητριακά , 1 φρούτο Πρόγευμα 30 γρ τυρί , 1 φρούτο Μεσημεριανό 120 γρ μοσχάρι ,200 γρ ρύζι 2 κουταλιες γλυκού ελαιόλαδο , 1 κούπα σαλάτα εποχής Απογευματινό 1 φρούτο , 30 γρ κασέρι. Βραδυνό 1 αυγό , 30 γρ ψωμί ολικής , 2 κουταλιες γλυκού ελαιόλαδο , 1 κούπα σαλάτα εποχής

  6. #6
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Πολύ φτωχή σε πρωτεΐνη και σε θερμίδες.
    Να σε ρωτήσω και κάτι άλλο, ΠΡΙΝ πας εκεί, τι έτρωγες; Έχεις υπάρξει υπέρβαρη; Γυμναζόσουν καθόλου; Τι γυμναστική κάνεις ;
    3 μήνες δηλαδή δεν την έσπασες καθόλου; επι ένα τρίμηνο έτρωγες αυτά καθημερινά ;
    Last edited by Kardoula; 11-02-22 at 17:01.

  7. #7

    Default

    Όχι ποτέ δεν ήμουν υπέρβαρη το πολύ άντε μέχρι 60 κιλά να ήμουν πιο μικρή . Πριν πάω στον διαιτολόγο έτρωγα δημιτριακα το πρωί η ψωμί με μέλι το μεσημεριανό αναλόγως το μενού το απόγευμα η το βράδυ έτρωγα πάντα ελαφριά η γιαούρτι η κάνενα φρούτο από γυμναστική κάνω αερόβια και βάρη 60 λεπτά 4 με πέντε φορές την εβδομάδα

  8. #8
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Γίνε λίγο συγκεκριμένη τι εννοείς κάνεις βάρη; Δηλαδή κάνεις σκουώτ, άρσεις θανάτου, πιέσεις πάγκου; Είναι λίγο γενικό αυτό που μου λες. Αν θες γράψε ενδεικτικά τι ασκήσεις κάνεις. Αν κανείς στο γυμναστήριο ή στο σπίτι.. Όλα αυτά τα ρωτάω για να καταλάβω λίγο τι παίζει. Γιατί δεν γίνεται να τρως τόσο λίγο και παρ όλα αυτά να έχεις παραπάνω βάρος από αυτό που θες. Άρα ή σπας τη διατροφή ή ο μεταβολισμός σου είναι τόσο χάλια που πρέπει να κανείς ένα restart.

  9. #9
    Pumping Iron DORA83's Avatar
    Join Date
    04-02-22
    Posts
    370

    Default

    Να προσθεσω και εγω κατι, το θυροειδη σου το εχεις ελενξει, μηπως για αυτο χανεις δυσκολα βαρος;

  10. #10

    Default

    ]Όχι ποτέ δεν ήμουν υπέρβαρη το πολύ άντε μέχρι 60 κιλά να ήμουν πιο μικρή . Πριν πάω στον διαιτολόγο έτρωγα δημιτριακα το πρωί η ψωμί με μέλι το μεσημεριανό αναλόγως το μενού το απόγευμα η το βράδυ έτρωγα πάντα ελαφριά η γιαούρτι η κάνενα φρούτο από γυμναστική κάνω αερόβια και βάρη 60 λεπτά 4 με πέντε φορές την εβδομαδα είχε και άλλα γεύματα ας πούμε
    200 γρ γάλα , 40 γρ δημητριακά ,1 φρούτο Πρόγευμα. 30 γρ τυρί ,1 φρούτο Μεσημεριανό 300 γρ σπανάκι , 200 γρ ρύζι με 2 κουταλιες γλυκού ελαιόλαδο , 1 κούπα σαλάτα εποχής Απογευματινό 1 φρούτο ,30 γρ κασέρι Βραδυνό 1 αυγό ,30 γρ ψωμί ολικής , 2 κουταλιες γλυκού ελαιόλαδο , 1 κούπα σαλάτα εποχής.
    Πρωινό 60 γρ ψωμί ολικής , 1 κουτ ταχίνι ,1 κουτ μέλι , 1 φρούτο , 200 γρ γιαούρτι Πρόγευμα 1 αυγό ,1 φρούτο Μεσημεριανό 120 γρ κοτόπουλο , 200 γρ ρύζι , 2 κουτ γλυκού ελαιόλαδο , 1 κούπα σαλάτα εποχής Απογευματινό 1 φρούτο , 30 γρ κασέρι Βραδυνό 200 γρ γιαούρτι , 20 γρ δημητριακά , 10 γρ ξηροί καρποί , 1 φρούτο Πρωινό 60 γρ ψωμί ολικής , 30 γρ κασέρι , 30 γαλοπούλα , λαχανικό εποχής Πρόγευμα 120 γρ γιαούρτι , 1 φρούτο Μεσημέρι 120 γρ μπιφτέκι , 200 γρ πατάτα , 2 κουταλιες γλυκού ελαιόλαδο , 1 κούπα κούπα σαλάτα Απόγευμα 1 φρούτο , 30 γρ κασέρι Βραδυνό 60 γρ μπιφτέκι , 200 γρ πατάτα ,1 κούπα σαλάτα εποχής , 2 κουτ γλυκού ελαιόλαδο

  11. #11

    Default

    Καρδούλα κάνω γυμναστική στο σπίτι προβολές , σκουώτ , γυμναστική με βάρη για αύξηση μυικής μάζας και αερόβια άσκηση για καύση λίπους η αλήθεια είναι ότι ο μεταβολισμός μου δεν είναι όσο θα έπρεπε στα φυσιολογικά όρια έχω πολύ χαμηλή μυική μάζα 19,30

  12. #12
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Με τι βάρη; με 2κιλα; με 10 κιλά; με 100 κιλά; Δώσε μας λίγο παραπάνω πληροφορίες να καταλάβουμε σε τι επίπεδο είσαι.
    Αερόβια.. τι εννοείς για χάσιμο λίπους;! Γράψε μας συχνότητα, πόσες φορές τη βδομάδα και τι κάνεις; Τρέξιμο έξω; διάδρομο; ποδήλατο;!
    Ρωτάω και ξανά ρωτάω γιατί οι απαντήσεις σου είναι πολύ γενικές και προσπαθώ να καταλάβω σε τι επίπεδο είσαι για να μπορέσω να σου δώσω μια αξιόπιστη απάντηση.

    Όσο για τη διατροφή, θα πρέπει να βγάλεις για λίγο από το μυαλό σου να χάσεις βάρος και να βάλεις μια σωστή βάση, αυτή τη φορά όχι με διατροφές τύπου φουλ ψωμιά, μέλια, κασέρια και χαμηλή σε πρωτεΐνη. Εδώ θες άλλη προσέγγιση. Αλλά πάνω απ όλα υπομονή και επιμονή.

  13. #13

    Default

    Με 3 κιλά αερόβια κάνω για χάσιμο λίπους κάνω γυμναστική μόνο στο σπίτι όπως και βάρη με έντονη ένταση αυτό είναι το πρόγραμμα που έκανα ταυτόχρονα με γυμναστική δεν πάω σε κάποιο γυμναστήριο καρδούλα μάλλον θέλει άλλη διατροφή το τι κασέρι , και αυγά , ψωμι , και μέλι έχω φάει μέχρι στιγμής δεν ξέρω και τι δίαιτα να κάνω από μόνη μου για να δω το αποτέλεσμα που θέλω .

  14. #14

    Default

    Με 3 κιλά αερόβια κάνω για χάσιμο λίπους κάνω γυμναστική μόνο στο σπίτι όπως και βάρη με έντονη ένταση αυτό είναι το πρόγραμμα που έκανα ταυτόχρονα με διάτροφη δεν πάω σε κάποιο γυμναστήριο μάλλον θέλει άλλη διατροφή το τι κασέρι , και αυγά , ψωμι , και μέλι έχω φάει μέχρι στιγμής δεν ξέρω και τι δίαιτα να κάνω από μόνη μου για να δω το αποτέλεσμα που θέλω .

  15. #15

    Default

    Από επίπεδο είμαι σε μέτριο επίπεδο

  16. #16

    Default

    Κάνω αερόβια και η βάρη 60 λεπτά 4 με πέντε φορές την εβδομάδα


  17. #17
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Κάνε μια νέα αρχή αλλά αυτή τη φορά σωστά.

    1) Ξεκούρασε το σώμα σου από τις αερόβιες για μία εβδομάδα. Άστο να πάρει μια ανάσα. Μετά ξεκίνα συντηρητικά, 4 φορές χ 30 λεπτά σταθερής έντασης. Δεν μου λες τι κάνεις.. ποδήλατο;; διάδρομο;; βίντεο από το YouTube ;
    2) Ωραία τα 3κιλα βαράκια αλλά δεν θα δεις προκοπή. Πρέπει να δυναμώσεις και να ανεβάζεις βάρος. Ή θα πάρεις ένα σετάκι βιδωτούς αλτήρες (υπάρχουν σετ σε βαλιτσάκι στο εμπόριο) ή θα πάρεις και ένα ζευγάρι 4 κιλά και 5 κιλά. Προτείνω την πρώτη επιλογή.
    3) Άλλαξε τη διατροφή σου. Κυρίως όμως απέκτησε γνώση! Εδώ στο φόρουμ έχει πολύτιμες πληροφορίες. Και είναι γραμμένα απλά και κατανοητά ακόμα και για τον πιο αρχάριο.
    Θα σου γράψω ένα ενδεικτικό διαιτολόγιο. Δεν σου λέω να το κάνεις ευαγγέλιο. Σου δίνω έναν μπούσουλα. Δεν έχω μετρήσει θερμίδες, ούτε μακροθρεπτικά, είναι καθαρά εμπειρικά και στο γράφω για να πάρεις ιδέες.


    Πρωινό

    40γρ νιφάδες βρώμης
    1 ποτήρι γάλα 1.5%
    1 αβγό
    2 ασπράδια
    μισή μπανάνα


    Δεκατιανό

    3 ρυζογκοφρέτες
    1 κουταλιά της σούπας κότατζ
    50γρ κοτόπουλο
    1 φρούτο


    Μεσημεριανό

    100γρ κοτόπουλο στήθος ή μπούτι ή μοσχάρι ή 2 μέτρια μπιφτέκια ή ομελέτα με 1 αβγό και 3 ασπράδια
    150γρ πατάτα ψητή ή ρύζι βρασμένο
    σαλάτα με 1κγ λάδι

    ή
    200γρ στραγγισμένα ζυγισμένα όσπρια βραστά
    100γρ βρασμένο ρύζι
    1κγ λάδι



    Απόγευμα
    1 γιαούρτι 2% στραγγιστό
    20γρ βρώμη αλεσμένη ή νιφάδες
    1 κουταλάκι του γλυκού κακάο χωρίς ζάχαρηγ
    γλυκαντικό /υποκατάστατο ζάχαρης (πχ στέβια ή παρόμοιο)
    (ανακατεύεις τα υλικά με ελάχιστο νεράκι μέχρι να γίνει μους σοκολάτα)
    10 αμύγδαλα
    1 ρυζογκοφρέτα
    μισό φρούτο



    Βραδινό
    ότι και το μεσημέρι
    Last edited by Kardoula; 12-02-22 at 00:39.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Αδυνάτισμα
    By GL1399 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 4
    Last Post: 02-02-18, 00:05
  2. Αδυνατισμα..
    By fenaki in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 1
    Last Post: 12-10-16, 01:00
  3. Βοήθεια Για Αδυνάτισμα
    By aggelos1661 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 10
    Last Post: 05-04-15, 13:33
  4. Αδυνάτισμα για bulking
    By Random in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 2
    Last Post: 03-08-13, 13:59
  5. Γνώμες για αδυνάτισμα
    By shadowmaker in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 4
    Last Post: 24-05-11, 13:04

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •