Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 11 of 11
  1. #1

    Default Κολλημένη Ζυγαριά

    Καλημέρα σε όλους! Θα προσπαθήσω να μη γράψω πολλά και κουράσω, αν και έχω μια τάση στον γραπτό λόγο να επεκτείνομαι θανάσιμα.

    Είμαι 30 ετών, 1,70 και 138 κιλά. Για χρόνια τώρα, προσπαθώ συνεχώς να χάσω κιλά. Τα κατάφερνα με τεράστια δυσκολία, δηλ με όσα έκανα κάποιος άλλος θα έχανε 5πλάσιο βάρος απο μένα. Ποτέ δεν έβρισκα την αιτία, οι δικοί μου άνθρωποι και οι διαιτολόγοι πάντα πίστευαν ότι έτρωγα παραπάνω, ότι δεν γυμναζόμουν, ότι κορόιδευα γενικώς. Δε θα πω ψέματα, δεν ήμουν πάντα τύπος και υπογραμμός, αλλά τηρούσα τα προγράμματα πιστά και απλά αν έβλεπα ότι στο 3μηνο έχω χάσει 2 κιλά, ε έλεγα ας πάει στο.... και έτρωγα μια σοκολάτα χωρίς ενοχές. Τουλάχιστον, έλεγα, αφού δε χάνω που δε χάνω, ας ευχαριστηθεί λίγο ο ουρανίσκος.
    Τελικά, πριν κάποιους μήνες άρχισα να ψάχνομαι σε γιατρούς για κάτι περίεργα συμπτώματα, και να μην τα πολυλογώ, κατέληξα σε ενδοκρινολόγο-διαβητολόγο που διέγνωσε νυχτερινές υπογλυκαιμίες, στις οποίες οφείλονταν οι πρωινοί πονοκέφαλοι, πίεση, ταχυπαλμίες, αδυναμία κλπ. Εκτός όμως από αυτό, μου έγραψε και κάποιες ορμονικές-ανοσολογικές εξετάσεις που δεν είχα κάνει ποτέ, και βρέθηκε μια τρελή ανισορροπία σε αρκετές ορμόνες που σχετίζονται με το βάρος (λεπτίνη, ινσουλίνη, κορτιζόλη, γκρελίνη, επινεφριδιοτρόπος κ άλλες 1-2). Μου είπε ότι αυτή είναι η αιτία της δυσκολίας να χάσω βάρος, έχω τις ορμόνες μου εμπόδιο στο στόχο μου. Μου έγραψε glucoplus που ρυθμίζει το ζάχαρο για να σταματησουν οι υπογλυκαιμίες, και ρυθμίζει και την ινσουλίνη, και σύμφωνα με τα λεγόμενά του αν ρυθμιστεί η ινσουλίνη, με τη σειρά τους θα μπουν στον ίσιο δρόμο και υπόλοιπες σιγά σιγά. Ο γιατρός με είδε τα Χριστούγεννα, και είπε ότι μετά το Πάσχα θα έχω χάσει λογικά κάπου στα 10 κιλά. Εγώ τα Χριστούγεννα ήμουν 138 και σήμερα 137,4 με το ζόρι.

    Μου έχει δώσει γενικές διατροφικές οδηγίες, όχι συγκεκριμένο διαιτολόγιο, μιας και τόσα χρόνια με διαιτολόγους και ατελείωτο διάβασμα έχω μάθει τι εστί μερίδα, να μετράω θερμίδες κλπ. Βασικές του οδηγίες, πολύ νερό, εξάλειψη κακών υδατανθράκων και ειδικά ζάχαρης και να παίρνω αν είναι δυνατόν όλους τους υδατάνθρακες από λαχανικά, φρούτα, βρώμη και ξηρούς καρπούς.
    Ενδεικτικά το καθημερινό μου πρόγραμμα είναι το εξής:

    08.00 --> 1 μήλο + 1 τοστ με cottage-κοτόπουλο / 1ποτ. γάλα + 40gr proteino + 1 μήλο/ 3 αυγά + 1 μήλο/ 1 γιαούρτι 2% + 2κσ βρώμη + 1 μήλο/ 1 τορτίγια με ασπράδια+ 1κσ βρώμη +τυρί κοτόπουλο+ 1 μήλο
    12.00 --> 1 γιαούρτι 2% + 30γρ ξηρούς καρπούς + 1 μπανάνα/ 1 τοστ cottage-κοτόπουλο+ 1 μπανάνα/ 1 μπάρα πρωτείνης + 1 μπανάνα/ 2 αυγά + 1 μπανάνα/ 1 γιαούρτι 2% + 3 φρυγανιές χωρίς αλάτι-ζάχαρη
    16.00 --> σαλάτα + 3κγ λάδι + 150γρ κοτόπουλο-ψάρι-γαλοπούλα ή 120γρ κρέας/ 1,5φλ όσπριο + 10 ελιές+ 2-3 φρυγανιές/ 2φλ λαδερό + 1 κομ φέτα + 2-3 φρυγανιές
    20.00 --> σαλάτα + 3κγ λάδι + 150γρ κοτόπουλο-ψάρι-γαλοπούλα ή 120γρ κρέας ή 1 τόνο σε νερό ή 1 cottage ή 2 αυγά/ 1 ποτ γάλα + 40γρ proteino + 1 μπανάνα/ σαλάτα + 1 τοστ/ 1 τοστ + φρούτο
    μισή ώρα προ ύπνου --> 1 γιαούρτι 2% + 1 μπανάνα/ 1 ποτ. γάλα + 2κσ βρώμη/ 1 αυγό + 1 μπανάνα/ 1 γιαούρτι 2% + 30γρ ξηρούς καρπούς

    Η σύσταση του γιατρού είναι να περπατάω σίγουρα 10-15' μετά το βραδινό για καλύτερη ρύθμιση σακχάρου-ινσουλίνης, και σαν σύνολο 150'/εβδομάδα.
    Εγώ περπατάω σίγουρα 1-1μιση ώρα την ημέρα, με καλή ταχύτητα, και πολλά σκαλιά και ανηφόρες (μένω σε νησί και βοηθάει πολύ, και να θες ευθείες δεν είναι εύκολο να βρεις)
    Η σύσταση είναι να πίνω 2+ λίτρα νερό την ημέρα, πίνω 4+ (διψάω, όχι με το ζόρι).
    Έχω κόψει το κάπνισμα, το αλκοόλ, σχεδόν όλες τις μέρες καταφέρνω να κοιμηθώ 10-6 σύμφωνα με τις συστάσεις του, έχω ελαχιστοποιήσει το αλάτι, τρώω μια φορά την εβδομάδα κάτι νόστιμο πχ μακαρονάδα, αλλά και αυτή όχι κανονική, παίρνω ζυμαρικά από αλεύρι ρεβυθιού, φαγόπυρου ή φακής, γλυκό 2-3 φορές την εβδομάδα από 1 γραμμή σοκολάτα 70-80% κακάο, τρώω μονίμως άπαχα κρέατα (στήθος πουλερικού χωρίς πέτσα, ψαρονέφρι, νουά, μπον φιλέ) μαγειρεύω με 2-3 κ.γ. ανά μερίδα, δεν ξέρω πόσα ΧΡΟΝΙΑ έχω να φάω κάτι τηγανιτό, ή κάτι απ'έξω, πίτσα, γύρο κλπ, δεν ξέρω πόσους ΜΗΝΕΣ έχω να φάω ένα κανονικό γλυκό, πίνω αλκοόλ 1-2 φορές το μήνα από 2 μπύρες ή 2 ποτήρια κρασί, χωρίς συνοδεία πατατακίων και λοιπών πειρασμών.
    (το γεύμα πριν τον ύπνο ξέρω ότι δεν είναι ότι καλύτερο, αλλά είναι και αυτό οδηγία για αποφυγή υπογλυκαιμίας).

    Να περπατήσω περισσότερο δεν είναι εφικτό, λόγω βάρους έχω ώρες ώρες πόνο στους αστραγάλους (ευτυχώς όχι στα γόνατα ακόμα) και δε θέλω να επιβαρύνω άλλο τα πόδια μου. Ήδη όταν επιχείρησα και έκανα 2-3 ώρες τη μέρα, μετά έμεινα οφ για μια βδομάδα.
    Ρε παιδιά! Τρώω πολύ; Κάνω κάποιο τρομερό λάθος; Υπολογίζω τόσο λάθος; Είναι δυνατόν αυτό που συμβαίνει; Τι πρέπει να κάνω; Κοντεύω να τρελαθώ, ανεβαίνω κάθε μέρα στη ζυγαριά και τρελαίνομαι, δε μπορεί! Έχω χάσει μισό κιλό σε 2 μήνες, είμαστε σοβαροί; Μετρήθηκα και με τη μεζούρα και αυτή λέει ότι έχω χάσει κάτι πόντους . Μέση-περιφέρεια 120-130 και τώρα 114-125. Αλλά υποθέτω ότι απλά δεν μετράω σωστά. Αυτό το περιβόητο "χάνεις λίπος και αυξάνεις μυική μάζα" δε φαντάζομαι ότι μπορεί να συμβεί αν κάποιος δε γυμνάζεται και απλά περπατάει λίγο; Στα ρούχα μου δεν ξέρω αν υπάρχει διαφορά, φοράω πολύ φαρδιά για ευνόητους λόγους.

    Ξέρω ότι δεν είστε γιατροί, ξέρω ότι δεν είμαι και στο πλέον κατάλληλο φόρουμ, αλλά ρε παιδιά είμαι σε απόγνωση, δεν ξέρω τι άλλο πρέπει να κάνω πια! Θέλω επιτέλους να ζήσω μια φυσιολογική ζωή με υγεία, χωρίς να φοβάμαι ότι ανά πάσα στιγμή θα πεθάνω από έμφραγμα ή εγκεφαλικό! Έχω σκεφτεί μέχρι και ότι ίσως υπνοβατώ και τρώω, αλλά μετά από 1 μήνα ξενύχτι δίπλα στο ψυγείο το αγόρι μου επιβεβαίωσε ότι δεν ξυπνάω καθόλου. Δεν ξέρω τι άλλο μπορεί να κάνω στραβά, περισσευούμενα χρήματα αυτή τη στιγμή δεν υπάρχουν καθόλου, για διαιτολόγους κ γυμναστήρια, έχω άπειρο εξοπλισμό στο σπίτι με λάστιχα αντίστασης, βαράκια κλπ, έχω κάνει στο παρελθόν και θα ξεκινούσα και τώρα ξανά, αλλά με έχει πάρει από κάτω και δε βρίσκω το λόγο... Στον γιατρό μου ντρέπομαι να μιλήσω, αν του πω ότι σε 2 μήνες έχασα μισό κιλό θα πιστέψει ότι έχω φάει 50 γαλοπούλες γεμιστές. Έχω 2 μήνες μέχρι να με ξαναδεί, αν δεν αρχίσω με κάποιο μαγικό τρόπο να αδυνατίζω δε θέλω να πάω στο ραντεβού, πραγματικά ντρέπομαι τόσο πολύ. Και το θέμα είναι ότι δεν ξέρω για ποιο πράγμα ακριβώς πρέπει να ντρέπομαι...

    Αυτααα! Να, τελικά πολυλόγησα ως συνήθως. Συγνώμη, και συγχαρητήρια σε όποιον θαρραλέο μπορέσει να διαβάσει μέχρι τέλους! Να έχετε μια πολύ όμορφη μέρα!!

  2. #2
    Pumping Iron DORA83's Avatar
    Join Date
    04-02-22
    Posts
    370

    Default

    Βασικά νομίζω οτι η διατροφή σου δεν είναι άσχημο αν και, εγώ θα έκοβα και αλλο τα ψωμοειδη, η να τα έτρωγα μονο το πρωί. Το βραδινό μου φαίνεται πολύ απο δική μου εμπειρία δηλ...νομίζω οτι αν τρως τοστ το βράδυ αυτο δεν πρόκειται να καεί.
    Επίσης θα έπρεπε να κάνεις αερόβιο ακόμα και καθημερινά κάνα μισάωρο (δηλ ποδήλατο, ελλειπτικό) για αρχή, συν το περπάτημα που κάνεις. Και μην ζυγίζεσαι καθημερινά αρκεί μια φορά την εβδομάδα (αν και εγώ το ιδιο έκανα, και με την μεζούρα μέτραγα καθημερινά).
    Και κάτι ακόμα απο συμπληρώματά παίρνεις τίποτα; Πράσινο τσάι κτλ;

  3. #3

    Default

    Ναι οκ το βραδινό μειώνεται, δεν ειναι πρόβλημα, δεν πεινάω καθόλου με αυτά που τρώω οπότε με παίρνει. Συμπληρώματα σαν τι;; τσάι δεν πίνω, γενικά έχω κόψει καφέ τσάι και οτιδήποτε διεγερτικό της κύστης κ του γαστρεντερικου γιατί το glucoplus έχω πρόβλημα με διαρροιες και συχνοουρια. Σαν τι θα μπορούσα να πάρω;

  4. #4
    Senior Bodybuilder GEOZN8's Avatar
    Join Date
    17-06-14
    Location
    Athens
    Posts
    1,612

    Default

    Καλησπέρα και καλώς μας ξανά ήρθες στην παρέα μας. Καταρχάς ψυχραιμία δεν είσαι ούτε η πρώτη ούτε η τελευταία που έχεις πολλά κιλά. Με υπομονή και επιμονή θα φτάσεις το στόχο που θες. Αρκεί να το έχεις πάρει απόφαση.

    Καταρχάς διευκρινίζω ότι οι περισσότεροι από εμάς λέμε και ανταλλάσουμε της απόψεις μας και δεν είμαστε γιατροί και ειδικοί διατροφολόγοι. Ειδικά αν ένας άνθρωπος έχει αρκετά παραπανίσια κιλα και ταυτόχρονα και λίπος σε γυναίκα δηλαδή πάνω από 40% τότε μιλάμε για κλινική παχυσαρκία. Εσύ κιόλας έχεις είδη διαγνώσει πρόβλημα στης ορμόνες σου και όπως πολύ σωστά σου είπε ο γιατρός πρέπει να τα φτιάξεις αυτά για να μπορέσεις να μπεις σε έναν ρυθμό. Οπότε κοίτα να ρυθμίσεις την υγεία σου πρώτα και θα έρθουν και τα άλλα μετά.

    Μεχρι να γίνει αυτό όμως που είναι το ποιο σημαντικό και εκεί πρέπει να δώσεις βάση μπορείς όμως ενδιάμεσα να κάνεις από τη μεριά σου ότι μπορείς και περνάει από το χέρι σου για να βοηθήσεις τον εαυτό σου και να μην πελαγώσεις όπως λες. Όσο αφορά την διατροφή θα σου πω γενικά ότι στην φάση του αρκετού λίπους που έχεις πρέπει να ελλατωσεις τον υδατάνθρακα να κρατήσεις σταθερή πρωτεΐνη και να κρατήσεις υψηλά τα λιπαρά. Εγώ θα έπαιζα στην θέση σου κάτι σε 25 carb / 40 protein / 35fat. Επίσης με έναν πρόχειρο υπολογισμό σε ένα τυχαίο ημερήσιο πλάνο σου υπολόγισα ότι τρώως ημερήσια από 1600kcal εως 1800kcal. Πόσες θερμίδες σου έχει δώσει συνολικά για κάθε μέρα ξέρεις? Και πόσο καιρό μήνες είναι που τρωως αυτές της χαμηλές θερμίδες? Νομίζω ότι είναι αρκετά χαμηλές αν σκεφτείς ότι το BMR σου οι θερμίδες του βασικού μεταβολισμόυ σου είναι στις 2133 kcal.

    Εγώ θα πρότεινα την οδό εάν ας πούμε δεν έχεις θέμα δεν έχεις να χάσεις κάτι βρες σε ποιες θερμίδες δεν αυξάνεις κιλά τέσταρε το μετρώντας μόνη σου θερμίδες η με το application my fitness pal για 2-4 εβδομάδες μέχρι να σιγουρευτείς και να της βρεις με έναν συντελεστή δραστηριότητας 3 φορές την εβδομάδα και μετά σιγά σιγά μειώνεις - 10% και μετά λίγο παραπάνω κλπ κλπ.

    Αν είσαι είδη για μεγάλο χρονικό διάστημα (πες μας σύνολο πόσο) με λανθασμένες υπερβολικά χαμηλές θερμίδες απότομα από την αρχή της προσπάθειας με λάθος μακροστοιχεια στην διατροφή σου και με υπερβολική γυμναστική χωρίς και την ανάλογη ξεκούραση γιαυτό αποτυχαίνεις. Ρύθμισε της ορμόνες σου με την φαρμακευτική οδηγία που θα σου δώσει ο γιατρός μάθε να μετράς της θερμίδες σου και να ζυγίζεις κάνε μέρα παρά μέρα ασκήσεις με τα λάστιχα που έχεις κράτα και 3-4 αεροβικες την εβδομάδα κοντά στα 40 λεπτά όχι απαραίτητα κάθε μέρα 1.μισή ώρα που λες και όλα καλά θα πάνε.
    Last edited by GEOZN8; 23-02-22 at 23:16.
    Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου... Γιώργος.

  5. #5

    Default

    Καλημέρα σας και πάλι!! Επέστρεψα ξανά με νέα απορία, και πιο θετικά αποτελέσματα.
    Επιτέλους άρχισε να μου χαμογελάει η ζυγαριά και η μεζούρα. Θα ήθελα να σας δώσω ένα πινακάκι με την εξέλιξή μου εντός 2 μηνών, και να σας ρωτήσω κατά πόσο είναι πιθανό να ισχύουν τα νούμερα που μου έδωσε ο γιατρός μου (μετρήσεις με δερματοπτυχόμετρο και μεζούρα) γιατί εμένα μου φαίνονται τεράστιες οι διαφορές, και η μείωση λίπους και η αύξηση της ελεύθερης λίπους μάζας σώματος. Κάτι δε μου κολλάει, έχουν λογική τα νούμερα;;;

    Βάρος: 141.2 --> 137.7 --> 133
    Μέση: 119 εκ --> 116εκ --> 110 εκ
    Λαιμός: 38 εκ --> 38εκ --> 38 εκ
    Περιφέρεια: 145 εκ --> 138 εκ --> 133 εκ
    Μπράτσο: 45 εκ --> 43 εκ --> 41 εκ
    ΔΜΣ: 48.9 --> 47.6 --> 46.0
    Λίπος %: 63.1% --> 59.3% --> 55%
    Λίπος kg: 89 kg --> 81.7kg --> 73.2 kg
    Ελεύθερη λίπους μάζα σώματος: 52.2 kg --> 55.7 kg -->59.9 kg

    Δεν καταλαβαίνω πώς πέφτει τόσο γρήγορα το λίπος και ανεβαίνει κιόλας η ελεύθερη λίπους μάζα σώματος. Αυτός λέει ότι χάνω λίπος και αυξάνω μυική μάζα, και γενικά συμβαίνει αυτό εύκολα σε πολύ παχύσαρκους στην αρχή της προσπάθειάς τους. Αλλά όπως και να'χει εμένα τα νούμερα δε μου κάθονται.
    Με μέθοδο dexa έκανα λιπομέτρηση μια φορά τον Δεκέμβρη αλλά λέει ότι κάθε μήνα θα κάνουμε μόνο δερματοπτυχόμετρο κ μεζούρα, και dexa πιο αραιά, γύρω στο 6μηνο, αλλά πιστεύει ότι και έτσι οι μετρήσεις είναι σε μεγαλο βαθμό ακριβείς, γιατί λέει δίνουμε πιο πολύ βάση στη σύγκριση με τα νούμερα του προηγούμενου μήνα παρά στο αν πέφτει έξω κατά μερικές μονάδες συγκριτικά με dexa.

    Από διατροφή δεν έχω αλλάξει κάτι φοβερά, απλά πρόσθεσα ένα ακόμα πρωινό σνακ για να τρώω κάθε 3 και όχι κάθε 4 ώρες, και έχω πάει τις θερμίδες μου στις 2000-2200, κάνω 4-5 μέρες 45-60' περπάτημα, 2 μέρες κολύμπι 30-40' όσο αντέχω, τα κατάλοιπα του τσιγάρου δεν έχουν φύγει εντελώς, και 3 φορές την εβδομάδα λάστιχα αντίστασης, στην αρχή 15-20' και πλέον 30-50' τη φορά.
    Εσείς που είστε πιο γνώστες απο μένα τι λέτε; Γίνεται να ισχύουν τα νούμερα που μου βγάζει;

  6. #6
    Senior Bodybuilder ΜΕΜΟΣ's Avatar
    Join Date
    07-01-11
    Location
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Posts
    1,645

    Default

    Φίλη Dambogirl. Καταρχήν συγχαρητήρια για την απόφαση να αλλάξεις τον ευατό σου και τα μέχρι σήμερα αποτελέσματα.
    Στη φάση που είσαι θα έλεγα να κοιτάς περισσότερο τη ζυγαριά και τη μεζούρα. Έχω ασχοληθεί με τα δερματοπτυχόμετρα και θα έλεγα ότι δεν κάνουν για την τρέχουσα κατάσταση σου. Επομένως μη δίνεις μεγάλη σημασία στα ποσοστά που σου βγάζει. Βάσει των μελετών είναι όλοι οι τύποι υπολογισμού λίπους έχουν βασιστεί σε εξέταση συγκεκριμένου κύκλου ανθρώπων και δεν βγάζουν ε΄σωστά αποτελέσματα για άλλες κατηγορίες. Ειδικά για τους υπέρβαρους υπάρχει και το πρόσθετο πρόβλημα ότι είναι δύσκολη η αξιόπιστη μέτρηση δερματοπτυχής λόγω του υπερβολικού υποδόριου λίπους.Για παχύσασαρκους ο τύπος Duding-Womersley είχε δίεξει σχετική συσχέτιση με λιπομέτρηση DEXA. Και πάλι όμως επισημαίνω ότι για την ώρα είναι δύσκολο να έχεις αξιόπιστη λιπομέτρηση με δερματοπτυχόμετρο. Προσωπικά θεωερώ ότι δερματοπτυχές μεγαλύτερες απο 50-60mm είναι δύσκολο να μετρηθούν. Τα περισσότερα δερματοπτυχόμετρα δεν μπορούν να μετρήσουν πάνω απο 50-80mm.

    Πέρα απο αυτά δεν ξέρω αν α αποτελέσματα που έχεις βάλει βασίζονται σε δερματοπτυχόμετρο. Όλως παραδόξως τα αποτελέσματα αντιστοιχούν στον υπολογισμό λίπους βάσει μεζούρας κατά τη στρατιωτική μέθοδο του ναυτικού των ΗΠΑ.
    Δες το ακόλουθω λινκ
    https://www.calculator.net/body-fat-calculator.html?ctype=metric&csex=f&cage=30&cweightlbs=152&cheightfeet=5&cheightinch=10.5&cneckfeet=1&cneckinch=7.5&cwaistfeet=3&cwaistinch=1.5&chipfeet=2&chipinch=10.5&cweightkgs=141&cheightmeter=170&cneckmeter=38&cwaistmeter=119&chipmeter=145&x=79&y=18.
    Rome wasn't built in a day

  7. #7

    Default

    Kαλημέρα σας ξανά! Αφού έχουμε βρει με τη νέα μου γιατρό ποια είναι τα μεταβολικά μου προβλήματα και έχουμε βρει την κατάλληλη διατροφή και αγωγή, έχω μια ερώτηση να σας κάνω γιατί το ίντερνετ με μπερδεύει.
    Η γιατρός μου έχει προτείνει Low carb διατροφή, συγκεκριμένους συνδυασμούς τροφίμων κλπ, να μη μπαίνω σε λεπτομέρειες, αλλά δε μου έχει δώσει συγκεκριμένο διαιτολόγιο, επειδή δε θέλω εγώ και επειδή πιστεύει ότι δε χρειάζεται, εφόσον έχω την αντίληψη να τα κάνω όλα μόνη μου. Μου είπε ότι αν θέλω υπάρχει μια πολύ καλή εφαρμογή να χρησιμοποιώ (carb manager) και κάπως έτσι ελέγχω τα μακροσυστατικά μου κ τις θερμίδες.
    Πλέον χάνω σταθερά βάρος, χωρίς μεγάλο κόπο, έχασα 24 κιλά τους τελευταίους 6 μήνες, έφτασα από τα 133 στα 109 και συνεχίζω.

    Η απορία μου αφορά την πρωτεΐνη. Διαβάζω ότι για να μη χάνουμε μυική μάζα πρέπει να παίρνουμε το ελάχιστο 0,8γρ/κιλό σωμ. βάρους αν κάνουμε καθιστική ζωή, και 1,1 - 1,4 αν ασκούμαστε λίγο. Αλλού βλέπω 1,6 - 1,8.
    Εγώ δηλαδή πρέπει να παίρνω τουλάχιστον 175γρ (αν πάμε με το 1,6γρ/κιλό) ???

    2ον, γράφουν για την ποσότητα πρωτεΐνης που μπορεί να αφομοιώσει ο οργανισμός ανα γεύμα. Κάποιοι λένε 25γρ, αλλού λέει ότι αυτό το πίστευαν παλιά αλλά οι νέες μελέτες δείχνουν ότι επειδή η πρωτεΐνη του γεύματος συνδυάζεται και με άλλες τροφές, ο χρόνος αφομοίωσής της αλλάζει, δηλ αφομοιώνεται πιο αργά από τον οργανισμό, οπότε αξιοποιείται πολύ περισσότερο από τα 25-30γρ και μπορούμε να παίρνουμε και 50γρ ανα γεύμα.

    Το πρόβλημά μου:

    175γρ είναι πάρα πολλά για μένα. Δεδομένου ότι η διατροφή μου πρέπει να έχει πολλά καλά λιπαρά (είναι το μόνο μακροθρεπτικό που δεν επηρεάζει καθόλου τα επίπεδα ινσουλίνης, και μου έχει πει να τρώω με κάθε γεύμα ξηρούς καρπούς, αβοκάντο, λάδι, φυστικοβούτυρο κτλ για να ανεβαίνει η ινσουλίνη όσο γίνεται λιγότερο), σχεδόν την ίδια ή λιγότερη πρωτεΐνη και ελάχιστους υδατάνθρακες, θα ξέφευγα τρομερά στις θερμιδες αν προσπαθούσα να πάρω καθημερινά 175γρ πρωτείνη, 175γρ λιπαρά και 50γρ υδατάνθρακα.
    Δεύτερον, αν ισχύει αυτό με το "όριο" στην πρωτεΐνη που πρέπει να έχει κάθε γεύμα, δεδομένου ότι εγώ πρέπει λέει να τρώω 3 μεγάλα γεύματα και καθόλου σνακ, με απόσταση 5-8 ώρες ενδιάμεσα, πως διάολο θα μοιράσω 175 γρ πρωτεΐνης σε 3 γεύματα;;
    Άντε και με πολύ κόπο να προσθέσω ένα δεκατιανό.
    Ενδεικτικά, έφτιαξα ένα πρόγραμμα:
    07.00 --> ομελέτα με 4 αυγά + 170γρ κοτόπουλο + 2κγ λάδι + 100γρ ρόδι
    12.00 --> 1 γιαούρτι + 50γρ καρύδια
    17.00 --> 5φλ λάχανο-καρότο, 4κγ λάδι, 2 μπιφτέκια κοτόπουλο, 150γρ αβοκάντο + 50γρ μπανάνα
    22.00 --> 5φλ λάχανο καρότο + 3κγ λάδι + 150γρ αβοκάντο + 1 μπιφτέκι κοτόπουλο

    που δεν είναι εφικτό πλάνο γιατί κοιμάμαι νωρίς και δε μπορώ να φάω στις 10, άρα εκ των πραγμάτων δε μπορώ να φάω 4 γεύματα, αλλά και να μπορούσα, αυτό το πλάνο είναι 175γρ πρωτεΐνη, 175γρ λιπαρά, 57γρ υδατάνθρακες και 2.660 θερμίδες! Επίσης το φαγητό αυτό είναι αμέτρητο, αυτή η διατροφή είναι πολύ χορταστική και συνήθως το βραδινό το τρώω με το ζόρι!

    Εν τω μεταξύ το τελευταίο 6μηνο έκανα μόνο περπάτημα μισή με 1 ώρα τη μέρα, τώρα που θα αρχίσω γυμναστήριο θέλει ακόμα περισσότερη πρωτεΐνη; Έχω μπερδευτεί και δεν ξέρω τι να κάνω, όλη μέρα παίζω με τα τρόφιμα στην εφαρμογή, βάλε, βγάλε, προσπαθώ να πετύχω τον στόχο και δε γίνεται τίποτα...

    Στις καλύτερες μέρες πετυχαίνω 2.000 θερμίδες που θέλουμε, με 160γρ πρωτείνη, 125-130 γρ λιπαρά και 55-60γρ υδατάνθρακα. Ελάχιστες φορές πιάνω τα 180γρ πρωτεΐνη, και μερικές φορές μένω στα 110-120γρ.

    Να μειώσω υδατάνθρακα δε γίνεται, τρώω τον ελάχιστο, 50-100γρ έχει πει, να μειώσω λιπαρά δεν κάνει γιατί ιδανικά πρέπει να είναι όσα και η πρωτεΐνη. Μπορεί κάποιος να βοηθήσει να ξεμπερδευτώ; Ευχαριστώ...

  8. #8
    Senior Bodybuilder ΜΕΜΟΣ's Avatar
    Join Date
    07-01-11
    Location
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Posts
    1,645

    Default

    Αφού ο γιατρός προτείνει 3 γεύματα κάνε τριά γεύματα και πρόσεξε να είναι σχετικά μοιρασμένη η πρωτεϊνη που τρώς μέσα στη μέρα. Με τα δεδομένα σου δεν θεωρώ ότι χρειάζεσαι 2γρ ανά κιλό ενώ για την περίπτωσή σου μάλλον θα ήταν προτιμότερο να την υπολογίζεις σύμφωνα με την άλιπη μάζα σου και όχι με τα συνολικά κιλά σου. Αν έχεις 60 κιλά άλιπη μάζα χ 2 θα σου έβγαινε στα 120 γρ. Θεωρώ πολύ πιο εφικτό να το πετύχεις (3 χ 40γρ) ενώ δεν νομίζω ότι θα είχες και σοβαρή διαφορά ακόμη και με 1,5γρ ανά κιλό άλιπης μάζας.
    Rome wasn't built in a day

  9. #9

    Default

    Καλησπερα, οπως ειπε και ο Μεμος, οταν υπαρχει μεγαλο ποσοστο λιπους, παιρνουμε υπ'οψιν την αλιπη σωματικη μαζα, και πολλαπλασιαζουμε με το συντελεστη για να υπολογισουμε τα γραμμαρια πρωτεϊνης.

    Το 1,6 - 2,2 ανα κιλο σωματικου βαρους, ειναι κυριως για ατομα που γυμναζονται σκληρα και θελουν μυϊκη υπερτροφια (αυξηση μυϊκου ιστου).

    Στην περιπτωση σου, που θες να χασεις κιλα, και να διατηρησεις τη μυϊκη σου μαζα, πιστευω πως αν ξεκινησεις απο το 1,6 εισαι μια χαρα.

    Δηλαδη, ας πουμε οτι εισαι 60-70 κιλα αλιπη σωματικη μαζα, εχεις καπου 96 με 112γρ πρωτεϊνης τη μερα. Και 120 και 130 και 140 να φας ομως, εισαι μια χαρα.

    Η πρωτεϊνη μας χορταινει, και παραλληλα βοηθα το σωμα να καψει λιπος, οποτε ειναι το κυριοτερο μακροθρεπτικο που πρεπει να εχεις στο πιατο σου.

    Περα απο αυτο, η πρωτεϊνη, αν καταναλωθει σε μεγαλυτερες ποσοτητες, ακομα και πανω απο θερμιδες συντηρησης, δεν μετατρεπεται σχεδον ποτε σε λιπος.

    Να αναφερω επισης κατι σχετικα με την ινσουλινη. Η ινσουλινη, και το ανεβασμα αυτης, δεν εχει να κανει καμια σχεση με την αυξηση βαρους ή λιπους.

    Οποτε, και υδατανθρακες μπορεις να τρως, σε μετριες ποσοτητες, και μαζι με την πρωτεϊνη η ινσουλινη θα μενει ουτως ή αλλως σε ισορροπημενα επιπεδα.

    Τελος, γιατι "πρεπει" να τρως 3 γευματα μονο, χωρις σνακ ενδιαμεσα?
    Μεγάλες Εκπτώσεις Συμπληρωμάτων Διατροφής <==== Πατήστε Εδώ!

    --------------------------------------------------
    - M.Sc.
    - ISSA BODYBUILDING Specialist
    - NSCA Certified Personal Trainer
    - NASM Certified Nutrition Coach


    "Να θυμάστε ότι αυτό που κάνετε είναι κάτι που ελάχιστοι άνθρωποι στον κόσμο έχουν τη δύναμη της θέλησης ή την αποφασιστικότητα να πραγματοποιήσουν. Χρειάζεται κάτι πολύ περισσότερο από τη σωματική μας δύναμη για να χτίσουμε και να σμιλέψουμε το σώμα μας. Χρειάζεται και μια τεράστια ποσότητα πνευματικής δύναμης, και αυτό είναι που οι υπόλοιποι άνθρωποι πραγματικά ζηλεύουν. Πάρτε το ως κοπλιμέντο, διότι ξεχωρίζετε μέσα σε ένα πλήθος ατόμων που μόνο ξέρουν να είναι ακόλουθοι."

    "Just remember that you are doing something that so few people in the world have the will power or determination to do. It takes much more than physical strength for us to build and sculpt our bodies. It takes an enormous amount of mental strength as well, and that's what people are truly jealous of. Take it as a compliment, for you stand out in a crowd full of followers."

    "You got a dream, you gotta protect it. If people can't do something themselves, they wanna tell you that you can't do it. If you want something, go get it. Period."
    ~ Chris Gardner

  10. #10

    Default

    Σας ευχαριστώ πολύ και τους 2 για τις απαντήσεις και το χρόνο σας!!! Βοηθήσατε πολύ, τώρα μάλιστα, φαίνονται όλα πιο λογικά!!

    Musclemar τρώω 3 γεύματα γιατί μετά από κάθε γεύμα πάθαινα αντιδραστικες υπογλυκαιμίες. Με κάθε γεύμα ανέβαινε πάρα πολύ η ινσουλίνη μου, η οποία στη συνέχεια έριχνε το ζάχαρο κ πάθαινα όλη μέρα υπογλυκαιμία.
    Έμεινα στο νοσοκ Hammersmith του Λονδίνου για 2 μήνες όπου κάναμε άπειρες εξετάσεις, 24ωρες - 48ωρες παρακολουθήσεις μεταβολισμου, μετρήσεις, θεραπείες, πλάνα διατροφής, αγωγής κτλ, και το τελικό συμπέρασμα από τις μετρήσεις του διοξειδίου του άνθρακα που αποβαλλοταν όταν βρισκόμουν στον ειδικό θάλαμο, βρέθηκε ότι με διατροφή από 2000 έως και 1200 θερμίδων η καύση λίπους ήταν ανύπαρκτη, παρόλο που τρεφομουν υποθερμιδικα. Το σώμα μου έκαιγε λίπος με όποιο αριθμό θερμίδων κάτω των 2400, όταν οι υδατάνθρακες ήταν μεταξύ 30-100γρ, και η ινσουλίνη εντός ορίων. Η ινσουλίνη μένει εντός ορίων όταν παίρνω περίπου 15-20γρ υδατάνθρακες ανά γεύμα, κατά προτίμηση από συγκεκριμένα φρούτα και λαχανικά, και πάντα σε συνδυασμό με αρκετά λιπαρά κ μέτρια πρωτεΐνη. Τέλος πάντων η ουσία είναι ότι βάσει των δοκιμών που κάναμε, αποφασίστηκε από κοινού από τους γιατρούς ότι θα πάρω μια αντιδιαβητικη αγωγή για να αποφεύγονται οι υπογλυκαιμίες, και διατροφή low carb με υψηλά λιπαρά και αρκετή πρωτεΐνη, με γεύμα ανά 5-8 ώρες και 10-20λεπτο περίπατο μετά από κάθε γεύμα, για να αποφεύγεται η υπερινσουλιναιμια.

  11. #11

    Default

    Quote Originally Posted by Dambogirl View Post
    Σας ευχαριστώ πολύ και τους 2 για τις απαντήσεις και το χρόνο σας!!! Βοηθήσατε πολύ, τώρα μάλιστα, φαίνονται όλα πιο λογικά!!

    Musclemar τρώω 3 γεύματα γιατί μετά από κάθε γεύμα πάθαινα αντιδραστικες υπογλυκαιμίες. Με κάθε γεύμα ανέβαινε πάρα πολύ η ινσουλίνη μου, η οποία στη συνέχεια έριχνε το ζάχαρο κ πάθαινα όλη μέρα υπογλυκαιμία.
    Έμεινα στο νοσοκ Hammersmith του Λονδίνου για 2 μήνες όπου κάναμε άπειρες εξετάσεις, 24ωρες - 48ωρες παρακολουθήσεις μεταβολισμου, μετρήσεις, θεραπείες, πλάνα διατροφής, αγωγής κτλ, και το τελικό συμπέρασμα από τις μετρήσεις του διοξειδίου του άνθρακα που αποβαλλοταν όταν βρισκόμουν στον ειδικό θάλαμο, βρέθηκε ότι με διατροφή από 2000 έως και 1200 θερμίδων η καύση λίπους ήταν ανύπαρκτη, παρόλο που τρεφομουν υποθερμιδικα. Το σώμα μου έκαιγε λίπος με όποιο αριθμό θερμίδων κάτω των 2400, όταν οι υδατάνθρακες ήταν μεταξύ 30-100γρ, και η ινσουλίνη εντός ορίων. Η ινσουλίνη μένει εντός ορίων όταν παίρνω περίπου 15-20γρ υδατάνθρακες ανά γεύμα, κατά προτίμηση από συγκεκριμένα φρούτα και λαχανικά, και πάντα σε συνδυασμό με αρκετά λιπαρά κ μέτρια πρωτεΐνη. Τέλος πάντων η ουσία είναι ότι βάσει των δοκιμών που κάναμε, αποφασίστηκε από κοινού από τους γιατρούς ότι θα πάρω μια αντιδιαβητικη αγωγή για να αποφεύγονται οι υπογλυκαιμίες, και διατροφή low carb με υψηλά λιπαρά και αρκετή πρωτεΐνη, με γεύμα ανά 5-8 ώρες και 10-20λεπτο περίπατο μετά από κάθε γεύμα, για να αποφεύγεται η υπερινσουλιναιμια.
    Κατανοητα ολα, ακολουθησε οτι σου εχουν πει οι γιατροι σου. Τα πας παρα πολυ καλα ουτως ή αλλως, συνεχισε οτι κανεις!! :)
    Μεγάλες Εκπτώσεις Συμπληρωμάτων Διατροφής <==== Πατήστε Εδώ!

    --------------------------------------------------
    - M.Sc.
    - ISSA BODYBUILDING Specialist
    - NSCA Certified Personal Trainer
    - NASM Certified Nutrition Coach


    "Να θυμάστε ότι αυτό που κάνετε είναι κάτι που ελάχιστοι άνθρωποι στον κόσμο έχουν τη δύναμη της θέλησης ή την αποφασιστικότητα να πραγματοποιήσουν. Χρειάζεται κάτι πολύ περισσότερο από τη σωματική μας δύναμη για να χτίσουμε και να σμιλέψουμε το σώμα μας. Χρειάζεται και μια τεράστια ποσότητα πνευματικής δύναμης, και αυτό είναι που οι υπόλοιποι άνθρωποι πραγματικά ζηλεύουν. Πάρτε το ως κοπλιμέντο, διότι ξεχωρίζετε μέσα σε ένα πλήθος ατόμων που μόνο ξέρουν να είναι ακόλουθοι."

    "Just remember that you are doing something that so few people in the world have the will power or determination to do. It takes much more than physical strength for us to build and sculpt our bodies. It takes an enormous amount of mental strength as well, and that's what people are truly jealous of. Take it as a compliment, for you stand out in a crowd full of followers."

    "You got a dream, you gotta protect it. If people can't do something themselves, they wanna tell you that you can't do it. If you want something, go get it. Period."
    ~ Chris Gardner


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Η Ζυγαριά Δεν Κατεβαίνει
    By chr1sfrick in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 25
    Last Post: 26-02-21, 16:35
  2. Ζυγαρια Μπανιου
    By spyros_1993 in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 4
    Last Post: 30-07-18, 09:13
  3. Κολλημένη στα Κιλά
    By iwannaA8hna in forum Διατροφή & Συμπληρώματα Για Γυναίκες
    Replies: 1
    Last Post: 20-09-16, 16:08
  4. Ζυγαριά Λιπομέτρησης
    By Optimus Prime in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 4
    Last Post: 26-08-13, 00:36
  5. Πώς να ερμηνεύσω τη ζυγαριά;
    By noucca in forum Διατροφή & Συμπληρώματα Για Γυναίκες
    Replies: 38
    Last Post: 11-07-13, 10:54

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •