Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    New Member
    Join Date
    13-10-20
    Posts
    25

    Smile Γνώμη Για Τη Διατροφή

    Καλημέρα σε όλους,

    Θα ήθελα να ακούσω τις συμβουλές σας στη διατροφή μου. Την ακολούθησα επί 1 μήνα όμως έχασα λιγότερο από κιλό. Είμαι 1.71, 59-60 κιλά με 30% λίπος.
    Σκοπός μου είναι η ενδυνάμωση και η απώλεια λίπους.

    Πρωινό: 40γρ. βρώμη, 10γρ. σταφίδες, φυτικό γάλα, λιναρόσπορο, 150γρ γιαούρτι, 10γρ μέλι
    Ενδιάμεσο: 140γρ μήλο, 10γρ. φυστικοβούτυρο
    Μεσημεριανό: κοτόπουλο με ρύζι, ή όσπρια, αβοκάντο, 1 κουτ. λάδι (οι άλλες ποσότητες προσαρμόζονται αναλόγως)
    Απογευματινό (μετά την προπόνηση): 1 μπανάνα και 30γρ πρωτείνη
    Βραδινό: σαλάτα με 1 κουτ. λάδι, 2 αυγά, αβοκάντο (50γρ-100γρ αναλόγως το υπόλοιπο των θερμίδων)

    Τα μακρος είναι τα εξής: 1500 θερμίδες / 20-40-40. Η αλήθεια είναι πως η πρωτείνη ίσως είναι χαμηλά, όμως δεν μ αρέσει το κρέας και δεν μπορώ να το τρώω ούτε καθημερινά, αλλά ούτε να το προσθέσω σε ενδιάμεσα γεύματα.

    Γυμνάζομαι 3-5 φορές την εβδομάδα, στο σπίτι με λάστιχα και αλτήρες.

    Κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη..!

  2. #2
    New Member
    Join Date
    24-02-22
    Posts
    8

    Default

    Όσων αφορά τις θερμίδες πόσο κάτω έχεις υπολογίσει ότι είσαι από τις θερμίδες συντήρησης σου ?

    Με έναν πρόχειρο υπολογισμό η Lean Body Mass σου είναι 42kg . Υπολόγισε 2 περίπου γρ αν κιλό LBM . Oπότε με βάση τα μάκρος σου νομίζω αν προσθέσεις ένα scoop την ημέρα είσαι ΟΚ όσων αφορά την πρωτείνη.

    Απλά πρόσεχε αν ξεκίνησες τώρα οι θερμίδες σου να μην είναι πάρα πολύ κάτω από τις θερμίδες συντήρησης σου. Ξεκίνα πιο συντηρητικά και κόβε σιγά σιγά ανάλογα με το πως ανταποκρίνεται το σώμα σου.

    Στο βραδινό εγώ θα έβαζα λίγο υδατάνθρακα , αφού είναι και μεταπροπονητικό και θα μείωνα τα λίπη ανάλογα. Γενικότερα ίσως στην αρχή το πήγαινα σε macros περίπου 30/50/20

  3. #3
    New Member
    Join Date
    13-10-20
    Posts
    25

    Default

    25% είναι η μείωση των θερμίδων που έχω υπολογίσει.

    ναι θα μπορούσα να προσθέσω ένα σκουπ ακόμα στο ενδιάμεσο.. τα λίπη προτιμώ να είναι λίγο υψηλότερα, επειδή είμαι γυναίκα.

  4. #4
    New Member
    Join Date
    24-02-22
    Posts
    8

    Default

    Οι θερμίδες μόνο μου φαίνονται λίγες. Θα σου έλεγα να τις αυξήσεις λίγο κοντά στις 1700 - 1800 , να προσθέσεις και λίγο αερόβιο και σιγά σιγά να κόβεις μετά. Γιατί αν ξεκινάς στις 1500 μετά που θα χρειαστεί να κόψεις και άλλο πόσο θα πέσεις πάρα πολύ χαμηλά , με ότι αυτό μπορεί να σημαίνει για τον μεταβολισμό σου ορμόνες κλπ. Βέβαια αυτό εξαρτάται και από τον στόχο σου αλλά και σε πόσο χρόνο θελεις να τον πετύχεις.

  5. #5
    New Member
    Join Date
    13-10-20
    Posts
    25

    Default

    Δυστυχώς το θέμα είναι ότι δεν έτρωγα πριν τις 2000 θερμίδες που είναι η συντήρησή μου, οπότε αν ανεβάσω στις 1800 σίγουρα δε θα χάνω, γιατί σε αυτές ήμουν σταθερή στα κιλά μου..

    δε βιάζομαι να χάσω απλώς όταν επί 1 μήνα που ακολούθησα την παραπάνω διατροφή δεν έχασα καθόλου, κάτι πάει λάθος.. πέρυσι με την ίδια διατροφή έχανα σταθερά μέχρι μισό κιλό την εβδομάδα.. φέτος τίποτα..

  6. #6
    New Member
    Join Date
    24-02-22
    Posts
    8

    Default

    Αν τρως 500 θερμίδες κάτω από την συντήρηση σου και δεν χάνεις , κάτι άλλο συμβαίνει. Είτε στην πραγματικότητα δεν τρως κάτω από την συντήρηση σου (είναι πχ κάποιο γεύμα που δεν το μετράς;) . Mήπως κάποιες φορές την εβδομάδα κάνεις cheat meal χωρίς να τα υπολογίζεις? Αλκοόλ? Τώρα αν πριν πχ έτρωγες 2500 - 3000 θερμίδες και ξαφνικά έπεσες στις 1500 δεν ξέρω τι αντίκτυπο θα είχε στον μεταβολισμό σου.

    Εγώ θα έλεγα να σιγουρευτείς ότι όντως τρως αυτές τις θερμίδες και να βάλεις λίγο αερόβιο. Εαν συνεχίζεις να μην χάνεις , ανέβασε τες για 2 εβδομάδες και δες πως πας. Από την στιγμή που δεν βιάζεσαι δεν χάνεις κάτι.

    Επίσης πόσο καιρό γυμνάζεσαι και τι προπόνηση κάνεις ενδεικτικά?


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Γνώμη Για Τη Διατροφή Μου
    By davel in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 30
    Last Post: 29-07-20, 20:52
  2. Γνώμη για διατροφή?
    By FitnessBuddy in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 9
    Last Post: 17-04-19, 12:38
  3. Μία γνώμη για την διατροφή μου
    By giwrgos18 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 3
    Last Post: 02-07-15, 17:00
  4. Η διατροφη μου την γνωμη σας
    By manolis199 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 2
    Last Post: 13-09-13, 13:35
  5. Η Γνώμη Σας Για Τη Διατροφή Μου
    By noucca in forum Διατροφή & Συμπληρώματα Για Γυναίκες
    Replies: 7
    Last Post: 05-11-12, 11:11

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •