Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Pumping Iron Panosdes's Avatar
    Join Date
    26-04-15
    Posts
    250

    Default Διατροφή - Τι Είναι Συντηρήσιμο; Το Ψυχολογικό Κομμάτι Και Ο Εθισμός Με Την Εικόνα.

    Καλησπέρα!

    Θέλω να ανοίξω ένα ενδιαφέρον για τους περισσοτέρους θέμα, σχετικό με διατροφή. Βλέπω όλο και περισσότερο κόσμο να βασανίζεται από το θέμα αυτό, τόσο ανθρώπους με πολύ καλή φυσική κατάσταση ( ναι όσο κι αν σας φαίνεται περίεργο) όσο και απλό φυσικά κόσμο.
    Αρχικά,
    Ποια η άποψη σας,
    Έχεις ένα budget θερμίδων που επιτρέπει έναν αθλούμενο να μπει σε έλλειμμα και να κάψει λίπος , πχ 2000.

    Αν το κατανείμεις μόνο σε καθαρό , whole food, με ελάχιστη ζάχαρη, καθόλου αλεύρια , ψωμιά κτλ. αλλά με φουλ ρύζι , κοτόπουλο, μοσχάρι, πατάτα, αυγά , βρόμη κ whey. Κλασσική bro diet. Ακολουθήσεις δηλαδή την παλιά καλή bodybuilding δίαιτα.

    Vs

    To ίδιο budget θερμίδων, με ίδια macros, αλλά τα χτυπάς με συνταγές που περιλαμβάνουν και σοκολάτες , και ζάχαρη και τορτίγιες και ψωμί και μέλι κτλ. και μαγιονέζες κτλ.
    Επίσης ας πούμε ότι προτιμάς από τα πιο χαμηλά σε θερμίδες επεξεργασμένα φαγητά της αγοράς, φυσικά ολικής άλεσης, σοκολάτα υγείας κτλ

    Και στις 2 περιπτώσεις τρως τα λαχανικά σου και τα φρούτα σου κι όλες οι παράμετροι ιδίες ( όσο είναι αυτό δυνατό)

    Θα επιτυχείς το ίδιο αποτέλεσμα;

    Έχω δοκιμάσει κ τα δυο, πολλές φορές , έχω κατεβεί σε αγώνες και έχω φτάσει σε shredded κατάσταση ( και αγωνιστική) και με τα δυο.

    Ναι ακόμα και τρώγοντας burger, pancakes, pizzas, muffin , παγωτα κτλ.? ( όλα σπιτικά όμως)
    Τόσο το burger, όσο η πίτσα, και τα pancakes ή τα Muffin και οι κρέπες ήταν ΟΛΑ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΜΕΤΡΗΜΕΝΕΣ ( ΠΑΝΤΑ ) και φτιαγμένα στο σπίτι με συγκεκριμένες αναλογίες κι υλικά που γνώριζα.

    Μετά από τόσα χρόνια και μετά από πολλές δοκιμές, βρήκα συνταγές δίκες μου - αναγκαστικά αρκετές φορές καθώς μετά από αγώνες και δίαιτες έπρεπε να βρω μια μέση λύση αναμεσά στην απόλαυση για το φαγητό και την ανάγκη να επανέλθεις ορμονολογικά απ την μια και το να μην βάλεις πολλά κιλά απότομα τρώγοντας junk food διατηρώντας μια καλή γράμμωση όλο το χρόνο ( όχι όμως ??Κομμάτια ?? που λένε) απ την άλλη πλευρά.
    Οι περισσότερες συνταγές δεν έχουν ζηλέψουν κ πολλά από όσα μπορεί να φάει κάποιος έξω.

    Να ξεκαθαρίσω ότι όταν λέω πιο ευέλικτη διατροφή , εννοώ ότι δεν τρώμε ΠΟΤΕ από έξω έτοιμα φαγητά, για τον απλό λόγο ότι δεν μπορείς να υπολογίσεις τις πραγματικές θερμίδες ούτε να ζυγίσεις, οπότε δε γνωρίζεις αν είσαι όντως σε θερμιδικό έλλειμμα ( κάτι που ακόμα κ με τις καθαρές τροφές δεν μπορείς να είσαι 100% σίγουρος αλλά οκ..)
    Τέλος να ξεκαθαρίσω ότι για αρκετό κόσμο αυτό ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΠΙΕΣΗ αλλά απόλαυση, μια ωραία συνήθεια. Για παράδειγμα εγώ δεν απολαμβάνω ΠΛΕΟΝ το αλκοόλ ούτε μ αρέσουν τα φαγητά από έξω, καθώς οι ?παρενέργειες είναι έντονες και η αίσθηση χάλια.

    Έχω περάσει από όλα , και πολύ φαγητό και πολύ ( πάρα πολύ) αλκοόλ, οπότε πλέον μπορώ να κρίνω, για μένα τουλάχιστον, τι μ αρέσει και τι μου κάνει καλό.


    Στα αρνητικά της ευέλικτης διατροφής :

    1) Έχω την εντύπωση ότι κράταγα παραπάνω νερά
    2) Πιο αργό αποτέλεσμα προς την αγωνιστική κατάσταση ( πάρα τις ιδίες θερμίδες)
    3) Όσο ήμουν σε χαμηλές θερμίδες , λίγα γεύματα δηλαδή, δεν υπήρχαν παρενέργειες στη χώνεψη πχ.
    4) Σε περιπτώσεις που έτρωγα παραπάνω , καταλάβαινα πολύ έντονα τα spikes στην ινσουλίνη . Σε περιόδους μάλιστα χτισίματος μυών ( bulk) που οι ποσότητες φαγητού αυξανόντουσαν αρκετά , στην ευέλικτη διατροφή , υπήρχαν πρήξιμο έντονο, πονοκέφαλοι, νοχελικότητα, κακή χώνεψη.
    5) Τρως αναγκαστικά λιγότερο φαγητό, καθώς τα επεξεργασμένα φαγητά έχουν περισσότερες θερμίδες.

    Στα θετικά ωστόσο αυτής της διατροφής:

    1) Δεν ένιωθα ότι στερούμουνα τόσο πολύ. Mια στέρηση που μπορεί να αρρωστήσει το μυαλό σου κ στη συνέχεια και το σώμα σου (η στέρηση και η αίσθηση της στέρησης)
    2) Προσέφερε ένα είδος διασκέδασης αλλά κι ευχαρίστησης της διατροφής
    3) Στις περιόδους bulking βέβαια όλο αυτό πήγαινε περίπατο, καθώς υπήρχε μια δυσφορία απο τιε μεγαλυτερες ποσοτητες απο αλευρι και ζαχαρη πχ.


    Στα θετικά της ??καθαρής?? διατροφής:

    1) Καθόλου κατακράτηση νερών
    2) Πιο γρήγορη shredded -αγωνιστική κατάσταση
    3) Σε ένα βαθμό αίσθηση κίνητρου γιατί νιώθεις ότι κάνεις κάτι διαφορετικό. Σα να ??δένει?? με την προσπάθεια που κάνεις.
    4) Περισσότερα γεύματα

    Στα αρνητικά:

    1) Μη συντηρήσιμο, καλώς κακώς.
    2) Από ένα διάστημα και μετρά άρχιζε να γίνεται έντονο το αίσθημα της στέρησης και απουσίας φαγητών ( προσωπικά το αίσθημα της πείνας δεν με ενοχλεί όσο η αίσθηση ότι πιέζομαι ή δεν απολαμβάνω κάτι από το οποίο δεν κερδίζω κάτι)


    Προσωπικά ,είμαι υπέρ 100% μια διατροφής που θα εξασφαλίσει τη συντήρηση ενός αποτελέσματος με όσο λιγότερα ξεσπάσματα μετά από δίαιτα ( ή και μέσα στη δίαιτα ).

    Εκτός αν έχεις ένα στόχο ( πχ φωτογράφιση /αγώνες/ παραλία ( για κάποιους ) και συνειδητοποιημένα μετά βγεις από αυτό , με το τέλος του στόχου. Βέβαια η εμπειρία μου , έχει δείξει ότι ποτέ δεν είσαι έτοιμος για κάτι τέτοιο , όσο καλά κ αν είσαι προετοιμασμένος. Πολύ απλά γιατί μιλάμε για ορμόνες ( λεπτίνη/ γκρελίνη)

    Πιστεύω ότι καλυτέρα να μην είσαι shredded αλλά lean και να απολαμβάνεις έστω κάποια φαγητά /θερμίδες, αν αυτό σου ταιριάζει καλύτερα! Και φυσικά το ορμονολογικό σου προφίλ αλλά και η ψυχική κ σωματική υγειά σου να είναι καλύτερη.
    Εκεί μπαίνει και το πόσο οκ είσαι με σένα αλλά και πόσο σε νοιάζει η άποψη των άλλων.
    Σίγουρα ένα σώμα shredded προκαλεί θαυμασμό (και πολλά αλλα τυχερά), σε διάφορους χώρους είτε ένα μπαρ, ένα γυμναστήριο ( ειδικά εκεί είσαι κάτι σαν θεός) είτε παντού.

    Στο τέλος βέβαια αυτό είναι και ΠΑΓΊΔΑ, και το τονίζω σε όσα παιδιά βλέπω να ζορίζονται με δίαιτες ή να κρασάρουν ή να προσπαθούν με εξτρά αερόβια κτλ. να διορθώσουν κάποια ημέρα υπερφαγίας, ( να τονίσω επίσης ότι έχω περάσει εγώ ο ίδιος από όλα αυτά , ειδικά μετά από αγώνες και δίαιτες, ενώ δεν είχα ποτέ θέμα πριν με φαγητό κτλ. Πάντα έτρωγα αρκετά και δίχως να μετράω κτλ.),

    ΚΑΝΕΙΣ ΜΑ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ΣΟΒΑΡΑ ΜΑΖΙ ΜΑΣ. Αν θες να φας , φάε, αν θες να βάλεις κιλά , βαλε!
    Κάνεις μα κάνεις δεν θα δει κάποιον που ήταν ''κομμάτια '' πριν ένα μήνα, σήμερα να έχει ''θολώσει'' και να ασχοληθεί σοβαρά ή να το θυμάται 5 λεπτά μετά.

    Ίσως να περάσει σα σκέψη , ή ακόμα και να σχολιάσει κάποιος αν είναι κουτσομπόλης ή απλά από αμηχανία , αλλά πάντα πρέπει να κάνεις αυτό που θες εσύ και να μην παίρνεις σοβαρά την όλη φάση καθώς κάνεις δεν ασχολείται τόσο σοβαρά όσο νομίζουμε. Στη τελική είναι ένα ωραίο ταξίδι και κάτι που πρέπει να απολαμβάνουμε .

    Θυμάμαι ποσό ντρεπόμουν να πάω γυμναστήριο , μετά από weight rebound από αγώνες. Και ότι το σχόλιο κάποιου , είχε μεγάλη αξία!
    Έχω τρέλες ιστορίες να αφηγηθώ από αυτές τις περιόδους , και τρελά μαθήματα. Ιστορίες άσχημες ( πχ θέματα υγείας όπως φλεγμονές κ.α. ) αλλά και αστείες

    Πλέον δεν με ενδιαφέρει. Έχω ακούσει τα πάντα , από ότι παίρνω φαρμακοδιέγερση για να είμαι κομμάτια, μέχρι ότι επιτέλους έφαγα, ότι πριν shredded δεν ήμουν ωραίος , το αντίθετο ότι πριν ήμουν καλύτερος, τι έγινε κι έβαλα κιλά, .... ο,τι χωράει ο νους , τα πάντα ,
    Κάποτε ένιωθα άσχημα κι εξηγούσα ή ακόμα χειροτέρα έτρεχα να διορθώσω τα σπασμένα. Το να είσαι shredded είναι σχεδόν εθισμός. Αν το θες πραγματικά για σένα , τέλεια! Αν το κάνεις για τους άλλους ή για αυτό που λαμβάνεις από τους άλλους ( επιβεβαίωση πχ) Its ok αλλά πρόσεξε μέχρι που και για πόσο θα το φτάσεις. Γιατί δεν είναι συντηρήσιμο 12 μήνες !
    Επίσης όσο ζορίσεις το σύστημα σου, τόσο θα σε εκδικηθεί μετά.
    Το λέω και το ξαναλέω, η επόμενη ημέρα είναι πιο δύσκολη από την διάρκεια μιας δίαιτας/προσπάθειας. Εκεί ίσως έχεις μεγαλύτερη ανάγκη έναν προπονητή /ειδικό, να σε συμβουλέψει.

    Είναι φανταστικό το συναίσθημα , κι οποίος το αρνηθεί , δεν έχει καταφέρει μια τέτοια φυσική κατάσταση.

    Και ναι για να επιτυχείς κάτι τόσο διαφορετικό , πρέπει να κάνεις κ διαφορετικά έως κ extreme πράγματα.

    Δεν είναι κακό, ίσα ίσα, είναι αυτό που πρέπει να κάνεις . ΑΠΛΑ! Αν δε μπορείς ή δε θες, δε σε υποχρεώνει μεγάλε κανεις! Προσωπικά μ αρέσει η όλη διαδικασία κ ξέρω πλέον γιατί το κάνω, να διαβάζω τα μυνήματα που μου δίνει το σώμα κ το μυαλό μου αλλά και να προσπαθώ να βάλω όρια στον εαυτό μου.

    Είναι εθιστικό κ αυτό που λαμβάνεις είναι τρομερό. Αυτό μπορεί να είναι χρήσιμο σε κάποιες περιπτώσεις αλλά και περιόδους πχ χωρισμούς, χαμηλή αυτοπεποίθηση κτλ.

    Αλλά θέλει προσοχή για να μη φτάσεις να κάνεις το αυτονόητο, δηλ. να μπεις σε περίοδο ανάρρωσης, χτισίματος μυών και περισσότερο φαγητό, και να μην αφήσεις τον εαυτό σου να το ευχαριστηθεί ή δίχως ενοχές, γιατί πολύ απλά έγινες ξανά θνητός και δεν λαμβάνεις πλέον θαυμασμό.
    Δε θα φορέσω πχ ποτέ μια μακριά μπλούζα , για να μη φαίνεται ότι έφαγα ή έβαλα κιλά. Θα την βάλω ίσως γιατί απλά θέλω να ντυθώ έτσι πλέον!

    Ακόμα κ αν κάποιος το σχολιάσει, μετά από 5 λεπτά , κάνεις δε θα θυμάται τπτ. Είναι κρίμα να είσαι αιχμάλωτος μιας τέτοιας κατάστασης.

    Αν ζορίσεις πολύ το σώμα σου κ το μυαλό σου, είναι σχεδόν σίγουρο ( θα έλεγα 100%) ότι αυτό θα γυρίσει boomerang. Οπότε έτσι κ αλλιώς η φύση θα σε πάει σε κατάσταση με περισσότερα κιλά , ακόμα και βίαια μετρά από δίαιτα, ή θα σε αναγκάσει να γίνεις εφευρετικός με συνταγές που θα καλύπτουν το μυαλό σου αλλά με λιγότερες θερμίδες πχ ένα σπιτικό burger ή σπιτικά pancakes.

    Θυμάμαι πριν λίγα χρόνια ήταν της μόδας το reverse dieting μετά από δίαιτες.

    Δηλαδή σταδιακή αύξηση θερμίδων, σχεδόν πάλι στέρηση.

    Δε θα πω ότι απέτυχε , αλλά δεν ήταν εύκολο για το περισσότερο κόσμο.

    σίγουρα θέλει μέτρο κ όρια, όμως πλέον οι περισσότεροι προπονητές συμβουλεύουν μια πιο γρήγορη επαναφορά κιλών και ορμονών για να μπορέσει να ξεκινήσει η επόμενη ημέρα του χτισίματος του σώματος , του νέου στόχου!

    Ο.τι κάναμε μέχρι χθες ήταν κομμάτι ενός στόχου. Εκπληρώσαμε το στόχο μας, πλέον δεν υπάρχει λόγος να ακολουθείς το παλιό πλάνο. Στήνεις το πλάνο της επομένης ημέρας και προχωράς ανάλογα.

    Ο καθένας έχει δικαίωμα να είναι και να ζει όπως θέλει. Να τρώει ό,τι κ όσο θέλει.

    Αυτό που δεν γίνεται όμως , είναι να θες ένα αποτέλεσμα αλλά να μην κάνεις όλα αυτά που χρειάζονται αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.
    Last edited by Panosdes; 16-03-22 at 14:15.

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Πολύ ωραίες οι σκέψεις σου και σ' ευχαριστούμε που τις μοιράστηκες στο φόρουμ!

    Το ρεζουμέ είναι πως αυτό που έχει σημασία έχει να κάνει ο καθένας αυτό που τον εκφράζει, να ξέρει πως όταν βάζει υψηλούς στόχους αυτό έχει και ένα τίμημα και αν είναι διατεθειμένος να το δώσει. Πως πρέπει να έχει διαύγεια νου να διαχειριστεί καταστάσεις όπως διατροφικά ξεσπάσματα κλπ.

    Όλο αυτό είναι ένα ταξίδι που ο καθένας απολαμβάνουμε κάθε του στιγμή.

    Κι επίσης, ο,τι κάνουμε δεν το κάνουμε για τους άλλους, παρά μόνο για μας.
    Δεν μας απασχολεί η αρνητική κριτική. Όλοι πάντα θα έχουν να λένε κάτι.

  3. #3
    Pumping Iron Panosdes's Avatar
    Join Date
    26-04-15
    Posts
    250

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Πολύ ωραίες οι σκέψεις σου και σ' ευχαριστούμε που τις μοιράστηκες στο φόρουμ!

    Το ρεζουμέ είναι πως αυτό που έχει σημασία έχει να κάνει ο καθένας αυτό που τον εκφράζει, να ξέρει πως όταν βάζει υψηλούς στόχους αυτό έχει και ένα τίμημα και αν είναι διατεθειμένος να το δώσει. Πως πρέπει να έχει διαύγεια νου να διαχειριστεί καταστάσεις όπως διατροφικά ξεσπάσματα κλπ.

    Όλο αυτό είναι ένα ταξίδι που ο καθένας απολαμβάνουμε κάθε του στιγμή.

    Κι επίσης, ο,τι κάνουμε δεν το κάνουμε για τους άλλους, παρά μόνο για μας.
    Δεν μας απασχολεί η αρνητική κριτική. Όλοι πάντα θα έχουν να λένε κάτι.
    Σε ευχαριστω! ηταν χυμα σκορπιες σκεψεις, καθως με προβληματιζει το ποσος κοσμος, ειτε μεσα ειτε εξω απο τα γυμναστηρια εχει θεμα με τις διατροφες και το φαγητο, αλλα και την εικονα.

    Πολυ σωστα τα σχολια/σημεια που τονισες!
    Last edited by Panosdes; 16-03-22 at 14:14.

  4. #4
    billys15's Avatar
    Join Date
    19-08-06
    Posts
    1,087

    Default

    Νομίζω είναι τι ταιριάζει στον καθένα και τι προτεραιότητες έχει βάλει στη ζωή του. Πχ θεωρώ ότι αν κάποιος δεν έχει ασχολίες στη ζωή του,πχ μια σύντροφο ή παρέες ή κάτι που να τον γεμίζει,τότε στρέφεται σε 100% αυστηρή διατροφή όλον τον χρόνο και δεν τον απασχολεί και καθόλου. Αν κάνεις αυστηρή διατροφή 1-2-3 μηνες όμως,τότε βλέπεις ότι όντως δεν μπορείς να την ακολουθήσεις επ αοριστω,εφόσον έχεις κι άλλες ασχολίες στη ζωή σου.

    Προσωπικά δεν θέλω να ακολουθω 100% αυστηρή διατροφή για μεγάλο διάστημα,διότι απλά είναι το κερασάκι στην τούρτα για την νευρικότητα μου,η οποία ούτως η άλλως είναι σε έξαρση πολλούς μήνες τον χρόνο λόγω προσωπικών επιλογών. Όταν θέλω να καθαρίσω από λίπος γρήγορα,τότε 3-4-5-8 βδομάδες πάω τρένο και κάνω ο,τι πρέπει στο θέμα φαγητού,αλλά ως εκει. Κι αφού ούτως η άλλως φτάνω εκεί που θέλω,γιατί να κάτσω να σκάσω για 30-50-100 μέρες παραπάνω?

    Σίγουρα το αποτέλεσμα είναι γρηγορότερο αν πας μετρημένα και όλα με το χαρτί,όμως..είναι και το όμως. Εφόσον πάλι θα φτάσεις εκεί μετά από 1-2-3 μήνες,η θεωρία μου είναι γιατί να κουραστείς τόσο πολύ? Αν,τώρα,στις 22 Ιουλίου πχ έχεις αγώνες και είναι 22 Απριλίου,ε ναι τότε ο χρόνος πιέζει,βάζεις παρωπιδες και κάνεις αυστηρά πράματα
    Last edited by billys15; 16-03-22 at 15:23.

  5. #5
    Senior Bodybuilder GEOZN8's Avatar
    Join Date
    17-06-14
    Location
    Athens
    Posts
    1,612

    Default

    Καλησπέρα παιδιά. Θα πω και εγώ την άποψη μου. Πάνο σωστά τα είπες και σωστά έθεσες στην αρχή αυτές της 2 κατηγορίες και σίγουρα η καθεμία έχει τα συν και τα πλην της τα οποία πολύ καλά τα παράθεσες παρακάτω.

    Το θέμα είναι για μένα το τι θέλει να κάνει κάποιος στην ζωή του στην κατάσταση που είναι τώρα. Και εμένα μου αρέσει το άραγμα και είμαι λάτρεις και στους Μεζέδες και στα Τσίπουρα αλλά αν τα κάνω ασύστολα δεν μπορώ να έχω φαντασία ότι θα είμαι και κομμάτια.

    Παν μέτρον άριστον έλεγαν.. Οι 2 αυτές κατηγορίες που λες εάν ένας νέος αρχάριος στην γυμναστική διαλέξει η την μία ή την άλλη δεν θα πάθει κάτι αλλά για μένα ούτε αυτό είναι σωστό. Γιαυτό πάντα σε όσα παιδιά ξεκινάνε τώρα και είναι αρχάριοι στην διατροφή και στην γυμναστική που γράφουν εδώ μέσα πάντα εγώ τους λέω και ας έχω κουράσει αν θέλει κάποιος να ξεκινήσει σοβαρά να κάνει μια καλή λιπομετριση και όχι με το μάτι στο περίπου. Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός για μένα!!

    Και γιατί το λέω αυτό? Γιατί με άλλα μάκρος (εκτός από θερμίδες) θα ξεκινήσει κάποιος που είναι 28% λίπος άλλα αυτός η αυτή με 21% και άλλη με 17% κλπ. Και γιατί ο περισσότερος κόσμος πιστεύει ααα έχω πολύ λίπος πάνω μου άρα ξεκινάω για να χάσω κιλά και λίπος και κόβω τα λιπαρά εντελώς. Είναι λάθος.. Αυτός που έχει πολύ λίπος πάει να πει ότι η πρέπει να φτιάξει την αντίσταση στην ινσουλίνη που εκεί έχει το πρόβλημα και γιαυτό ξεκινάς με ποιο πολλά λιπαρά στην αρχή σταθερή πρωτεΐνη τόση όση πρέπει να διατηρήσει την καθαρή μυϊκή του μάζα και υδατάνθρακα τα υπόλοιπα.. Όσο πέφτει το λίπος μειώνεται τα λιπαρά και αυξάνει ο υδατάνθρακας κλπ.. Είναι μεγάλο θέμα μην το αναπτύξω άλλο.

    Πρέπει ο καθένας να βάζει έναν στόχο όπως σου είπε η Ειρήνη και να βάζει βήμα βήμα να πάει παρακάτω. Η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας. Ούτε ακραίες δίαιτες με τρέλα ελλείμματα κατευθείαν ούτε να τρώμε στο περίπου χωρίς ζύγισμα και μέτρημα.. Η ουσία είναι να κάνεις κάτι χωρίς πίεση.. Εγώ γράφω καθημερινά το προφίλ μου για πλάκα στο Myfitnesspal το κάνω και μου αρέσει.. Άλλοι το βλέπουν αγγαρεία.. Γιαυτό πρέπει ο καθένας να αποφασίσει τι θέλει να κάνει και όπως λέει ο λαός δεν υπάρχει δεν μπορώ υπάρχει δεν θέλω. Με υπομονή και επιμονή φτάνουμε το στόχο που θέλουμε!!
    Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου... Γιώργος.

  6. #6
    Pumping Iron DiDi's Avatar
    Join Date
    23-07-19
    Location
    Winterfell
    Posts
    503

    Default

    Quote Originally Posted by Panosdes View Post

    Τέλος να ξεκαθαρίσω ότι για αρκετό κόσμο αυτό ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΠΙΕΣΗ αλλά απόλαυση, μια ωραία συνήθεια. Για παράδειγμα εγώ δεν απολαμβάνω ΠΛΕΟΝ το αλκοόλ ούτε μ αρέσουν τα φαγητά από έξω, καθώς οι ?παρενέργειες είναι έντονες και η αίσθηση χάλια.

    Έχω περάσει από όλα , και πολύ φαγητό και πολύ ( πάρα πολύ) αλκοόλ, οπότε πλέον μπορώ να κρίνω, για μένα τουλάχιστον, τι μ αρέσει και τι μου κάνει καλό.


    Προσωπικά ,είμαι υπέρ 100% μια διατροφής που θα εξασφαλίσει τη συντήρηση ενός αποτελέσματος με όσο λιγότερα ξεσπάσματα μετά από δίαιτα ( ή και μέσα στη δίαιτα ).


    Ο καθένας έχει δικαίωμα να είναι και να ζει όπως θέλει. Να τρώει ό,τι κ όσο θέλει.

    Αυτό που δεν γίνεται όμως , είναι να θες ένα αποτέλεσμα αλλά να μην κάνεις όλα αυτά που χρειάζονται αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.

    Πολύ ωραίο το θέμα που ξεκίνησες! Ξεχώρισα πιο πάνω τα σημεία με τα οποία συμφωνώ απόλυτα!

    Για εμένα το όλο ζήτημα είναι να θέσουμε προτεραιότητες και να βρούμε τις ισορροπίες που ταιριάζουν στον καθένα μας.
    "Tiefe Brunnen muss man graben, wenn man klares Wasser will."
    Rosenrot- Rammstein

  7. #7
    Pumping Iron Panosdes's Avatar
    Join Date
    26-04-15
    Posts
    250

    Default

    Quote Originally Posted by billys15 View Post
    Νομίζω είναι τι ταιριάζει στον καθένα και τι προτεραιότητες έχει βάλει στη ζωή του. Πχ θεωρώ ότι αν κάποιος δεν έχει ασχολίες στη ζωή του,πχ μια σύντροφο ή παρέες ή κάτι που να τον γεμίζει,τότε στρέφεται σε 100% αυστηρή διατροφή όλον τον χρόνο και δεν τον απασχολεί και καθόλου. Αν κάνεις αυστηρή διατροφή 1-2-3 μηνες όμως,τότε βλέπεις ότι όντως δεν μπορείς να την ακολουθήσεις επ αοριστω,εφόσον έχεις κι άλλες ασχολίες στη ζωή σου.

    Προσωπικά δεν θέλω να ακολουθω 100% αυστηρή διατροφή για μεγάλο διάστημα,διότι απλά είναι το κερασάκι στην τούρτα για την νευρικότητα μου,η οποία ούτως η άλλως είναι σε έξαρση πολλούς μήνες τον χρόνο λόγω προσωπικών επιλογών. Όταν θέλω να καθαρίσω από λίπος γρήγορα,τότε 3-4-5-8 βδομάδες πάω τρένο και κάνω ο,τι πρέπει στο θέμα φαγητού,αλλά ως εκει. Κι αφού ούτως η άλλως φτάνω εκεί που θέλω,γιατί να κάτσω να σκάσω για 30-50-100 μέρες παραπάνω?

    Σίγουρα το αποτέλεσμα είναι γρηγορότερο αν πας μετρημένα και όλα με το χαρτί,όμως..είναι και το όμως. Εφόσον πάλι θα φτάσεις εκεί μετά από 1-2-3 μήνες,η θεωρία μου είναι γιατί να κουραστείς τόσο πολύ? Αν,τώρα,στις 22 Ιουλίου πχ έχεις αγώνες και είναι 22 Απριλίου,ε ναι τότε ο χρόνος πιέζει,βάζεις παρωπιδες και κάνεις αυστηρά πράματα

    Πολυ ενδιαφερουσα και σωστη προσεγγιση Μπίλ!!

    Εχω κανει 12μηνες αυστηρες αγωνιστικες διαιτες αλλα δεν ασχολιομουν καθολου με το θεμα κοπελες, παρεες κτλ. Και ηταν συνειδητοποιημενη αποχη. Με το ζορι πηγαινα 1 φορα το μηνα για κανα καφε ναργιλε με κανα φιλο... Δεν μ ελειπε η ανθρωπινη επαφη.

    Βεβαια αυτο ειναι και tricky. Οσοι εχουν κανει αγωνες και διαιτες αυστηρες, θα ξερουν οτι κατα τη διαρκεια αυτη, δεν ασχολησε με αρκετα που σε προβληματιζαν πριν. Ειτε λογω αυτοπεποιθησης ειτε λογω κουρασης ειτε λογω και ορμονικων αλλαγων. Να το πω ωμα, δεν υπαρχει χωρος και χρονος για δραματα , αναλυσεις κτλ. ΚΑΙ ορμονικα δεν υπαρχει χωρος πιστευω , διχως να ειμαι ειδικος...

    Δηλ τελικα, κανεις διαιτα γιατι θες να εισαι μακρια απο τους ανθρωπους? ή εισαι μονος σου, γιατι η διαιτα ειναι πολυ απαιτητικη??

    Αφου βγηκα απο τη διαιτα και τους αγωνες, στη πορεια εκανα σχεση με κοπελα 1.5 χρ ( με κοπελα που ειχα γνωρισει μεσα στη διαιτα αλλα δε τη θυμομουν καθολου , για να καταλαβετε σε τι φαση ημουν στη διαιτα....), διχως να χαλαρωσω καθολου την ασκηση μου Ομως μπηκα σε πλεονασμα θερμιδικο + δεν μετραγα αυστηρα τις θερμιδες . Αλκοολ δεν επινα , αλλα ετρωγα αρκετα!

    Εχω μια θεωρια. Οντως πιστευω ειναι δυσκολο να κανεις ΚΑΛΑ, και γυμναστικη και δουλεια και σχεση/σχεσεις. Μπόρεις να ανταποκριθεις πολυ καλα μονο στα 2/3, αν θες να τα κανεις σε ΤΟΠ επιπεδο.

    Τωρα , αν με ρωτατε τι αξιζει καλυτερα? ισως σας απογοητευσω αλλα προσωπικα απολαμβανω πολυ καλυτερα να κανω αυστηρη shredded διατροφη και αντιστοιχη ασκηση , παρα κοπελες, σχεσεις, παρεες. Και το λεω εγω που μεχρι πριν 2-3 χρονια ημουν τρελο party animal.

    Δε θελω να σας πρηξω με προσωπικες εμπειριες . φυσικα και υπαρχει απογοητευση.

    Παντως οντως αν εισαι 5-6% λιπος οπως εγω 12 μηνες , σιγουρα δεν μπορεις να ανταποκριθεις, ερωτικα να το πω χυμα. Ουτε σε εκδρομουλες και ζουζουνιες , ποσο μαλλον οταν εχεις ηδη καταναλωσει την ενεργεια σου μεσα στη ημερα σε 1) εργασια και 2) γυμναστηριο.

    Ειναι ενα θεμα που το εχω συζητησει με αρκετο κοσμο στο γυμνασηριο και κυριως με ατομα που ασχολουνται σοβαρα οπως εμεις.

    Ολοι καταληγουμε στο οτι οι αντρες peakαρουμε οταν ειμαστε ελευθεροι , κανουμε focus σε εργασια , γυμναστικη και τα δικα μας.

    Αυτο δε σημαινει οτι δε θα ααχοληθουμε με το αντιθετο φυλο

    Ομως, η αποκλειστικη σχεση κ οσα φερνει αυτη, συνηθως μας οδηγει σε εφησυχασμο ( να το πω απλα).

    Επιβεβαιωνω οτι αυτο ισχυει..

    και το λεω εγω, που ενω ημουν σχεση, τρελαμενος το τονιζω, για να με δει πολλες φορες η κοπελα αναγκαζοταν εστω για 5 λεπτα , να ερθει στο γυμναστηριο ή στο χωρο που εκανα γυμναστικη. Αλλιως ηταν ξεκαθαρο οτι δεν θα με εβλεπε!

    Τα βαρη και το γυμναστηριο και η δουλεια μου , ηταν απο τα πραγματα που δν αφησα και δεν αφηνω πισω , ακομα κ αν ειμαι τρελαμενος για μια κοπελα.

    αν εχει τιμημα? ισως! ισως ειναι πολυ δυσκολο να μεινει καποιια κοπελα διπλα σου. Ισως και οι παρεες θελουν αλκοολια και φαγια...

    Στο τελος ομως , αξιζει να αλλάξεις για τους αλλους?? Στα 38 μου θα πω , ΟΧΙ!

    τα ζυγιζεις κ βλεπεις τι αξιζει, τι σου ταιριαζει ( δεν ειναι ολοι για σχεσεις και ζουζουνιες ) , τι ειναι ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ΔΙΠΛΑ ΣΟΥ ( μονο ο εαυτος μου ....) και τι σε κανει χαρουμενο.

    Να ξεκαθαρισω οτι πιστευω οτι δεν ειναι υγιες να μην εχεις ερωτικες σχεσεις με το αντιθετο φυλο ( εχω τραγελαφικες ιστοριες χυλοπιτιασματος σε κοπελες ενω ημουν σε διατροφη/prep να μοιραστω )

    Κατα συνεπεια η 12 μηνη αποχη με διαιτες κτλ ηταν μια προβληματικη κατασταση, Αυτο ομως δε σημαινει οτι πιστευω οτι ειναι σωστο κ λειτουργικο να πρεπει να περιορισεις τοσο την καλυτερη εκδοχη ( = τουλαχιστον να φαινονται οι κοιλιακοι σου) κ τα θελω σου γιατι πρεπει να εισαι σε σχεση ( που οντως κατα 99% θα πρεπει να το κανεις οταν βγαινεις σταθερα με μια κοπελα)
    Last edited by Panosdes; 17-03-22 at 10:27.

  8. #8
    billys15's Avatar
    Join Date
    19-08-06
    Posts
    1,087

    Default

    Κοίταξε,το ότι δεν αλλάζεις για κανέναν είναι καθαρά εγωιστικό κ είναι σαν να λες "η κοπέλα μου συνήθιζε να κερατωνει τους συντρόφους της και αφού είναι τώρα μαζί μου είναι λογικό να το κάνει πάλι κ το δέχομαι". Θέλω να πω ότι όλοι οφείλουμε να αλλάζουμε πάντα προς το καλύτερο σε όλων των ειδών τις σχέσεις κ όταν μπορούμε να αλλάξουμε κάτι πχ για το ταίρι μας,να το κάνουμε. Τώρα αν σου ζητήσει να σταματήσεις γυμναστήριο επειδή πχ εκεί έχει άλλες γυναίκες ή αν σου ζητήσει να κόψεις επαφή με τα αδέρφια σου επειδή δεν τα γουσταρει,είναι άλλο θέμα.

  9. #9
    Pumping Iron Panosdes's Avatar
    Join Date
    26-04-15
    Posts
    250

    Default

    Quote Originally Posted by billys15 View Post
    Κοίταξε,το ότι δεν αλλάζεις για κανέναν είναι καθαρά εγωιστικό κ είναι σαν να λες "η κοπέλα μου συνήθιζε να κερατωνει τους συντρόφους της και αφού είναι τώρα μαζί μου είναι λογικό να το κάνει πάλι κ το δέχομαι". Θέλω να πω ότι όλοι οφείλουμε να αλλάζουμε πάντα προς το καλύτερο σε όλων των ειδών τις σχέσεις κ όταν μπορούμε να αλλάξουμε κάτι πχ για το ταίρι μας,να το κάνουμε. Τώρα αν σου ζητήσει να σταματήσεις γυμναστήριο επειδή πχ εκεί έχει άλλες γυναίκες ή αν σου ζητήσει να κόψεις επαφή με τα αδέρφια σου επειδή δεν τα γουσταρει,είναι άλλο θέμα.
    Παντως προφανως κι αν η κοπελα σου κερατωνε τους συντροφους της , το πιθανοτερο ειναι να το κανει και με σενα και μαλλον δεν ειναι σοφο να μην το λαβεις πολυ σοβαρα υποψην χαχαχααχα. Just sayin....

    Την αλλαγη προς το καλυτερο την καθοριζει ποιος? Μονο εσυ καθοριζεις τι ειναι καλυτερο και προοδο. Οτιδηποτε σε κανει να εισαι χαρουμενος , ειναι καλο για σενα. Οτιδηποτε κανεις κ σε κανει πιο χαρουμενο πρπεει να το κρατησεις! Ακομα και αν αυτο ειναι κακο ή ανεξηγητο ή υπερβολικο για τους αλλους...

    Αν γνωρισεις εναν ανθρωπο και σου αρεσει ειτε ερωτικα ειτε η παρεα του, δεν ειναι κακο, εφοσον γινει αυθορμητα , χωρις πιεση και διχως απαιτηση, να βαλεις τον ανθρωπο αυτο στη ζωη σου , με μετρο και τεσταρισμενα, και διχως να ρημαξεις τη ζωη σου τελειως για να τον ευχαριστησεις. Και φυσικα εφοσον το θες και περνας ωραια!

    Μπορουν να καθορισουν τι ειναι ''προς το καλυτερο '' , οι αλλοι?? ή ενας αγνωστος μεχρι προτινος ανθρωπος που ξαφνικα μπαινει στη ζωη σου και αποκτα λογο στη ζωη σου και στις συνηθειες σου? ή καποιος ειδικος ?

    Να σου πω καποια παραδειγματα, που δεν ηταν καν τοσο ΜΠΑΜ οσο αυτα που ανεφερες (προφανως κι αν σ κανει μουτρα γιατι εχει γυναικες στο γυμναστηριο, πρεπει να σταματησεις να βλεπεις αυτον τον ανθρωπο)

    Ειχε τυχει κοπελα που εβγαινα να μου πει σε ενα ραντεβου, οτι δε θελει να παιρνω συμπληρωματα. Της ανοιξα την πορτα και την αποχαιρετησα. Καταλαβα οτι ειναι ελεγκτικος ανθρωπος και αυτο θα εβγαινε κ σε αλλα....

    Το ιδιο κ με μια γυμναστρια που ειχε ψιλοενοχληθει που πηγαινα τζιμ καθε μερα. αλλες θελαν να πινω και κανα ποτο ή να τρωω κανα γλυκο.

    Το τι τρωμε, πινουμε και ποσες φορες παμε τζιμ , ειναι δικια μας μονο δουλεια και δεν αφορα ΚΑΝΕΝΑ. Οπως και εμεις δε εχουμε κανενα δικαιωμα να αλλαξουμε ή να απαιτησουμε τπτ απο αλλους. Αν γνωρισεις εναν ανθρωπο και απ την αρχη σου κανει την κλασσικη ερωτηση '' δηλ τωρα εσυ δεν τρως κανα γλυκο ή κανα ποτο οταν βγαινεις???'' Ε καταλαβαινεις απ την αρχη οτι δεν εχετε κ πολλα να πειτε

    Με αφορμη αυτο να πω ποσο απαραδεκτο ειναι ανθρωποι να σχολιαζουν αγωνιστικα σωματα, ανδρικα /γυναικεια, ως αντιαισθητικα.

    Προσωπικα δεν εχω τετοιο θεμα ΄΄υπερβολικης'' σωματικης αναπτυξης, αλλα οσες φορες ακουσα ανθρωπους να κανουν αυτο το σχολιο, ξενερωσα και αργα η γρηγορα εριξα μαυρη πετρα.
    Ειναι αλλο το να μην σ αρεσει , και αλλο το να υποτιμησεις μια τετοια προσπαθεια /αποτελεσμα ως'' αντιαισθητικη''

    Αντιστοιχα εβγαινα κ με κοπελες , που δεν ηταν φουλ του γυμναστηριου, και ποτε δεν μου δημιουργησαν θεμα. Η διαφορα σε ολες αυτες τις περιπτωσεις ξερεις τι ηταν? ηταν η ποιοτητα του ανθρωπου, το ποσο σε γουσταρε πραγματικα για αυτο που εισαι, την αποδοχη σου και το σεβασμο απεναντι σου

    Ακομα και στο φιλικο επιπεδο, εχει τυχει να κανω παρεα με παιδια που οταν σταματησα να πινω ρακιες, σταματησαν και να με καλουν. Η εχει τυχει να βγω με ''φιλο'' κ να μου κανει μουτρα γιατι δεν παρηγειλλα αλκοολ ή ακομα κ να με ''απειλησουν '' οτι αν δεν παρω αλκοολ , θα φυγουν απ το μαγαζι ( οντως εφυγαν κ εμεινα μονος με το περιερ μου) .

    Εχει τυχει ακομα και να με χλευασει σερβιτορος γιατι δε πινω ποτο ή μπαρμαν να μη μου σερβιρει περιερ γιατι ''οι ανθρωποι βγαινουν για να παρουν ποτο '') και να μπω μονος στο μπαρ να το παρω μονος μου με τη ''βια''

    αυτα εχουν γινει παραπανω απο μια φορα.

    Δε με ενοχλει τπτ, το απολαμβανω και μη σου πω, με κανουν πιο πιστο σε αυτο που θελω κ αγαπω εγω. + λιγο αναισθητο

    Για μενα, αν ολα ειναι ξεκαθαρα μπορουν ολες οι πλευρες να κανουν τις επιλογες τους. πχ Οντως δεν μπορεις να κανεις οικογενεια η να θες να κανεις, και να περιμενεις οτι θα πηγαινεις gym στα κοκκινα! ειναι σα να θες κοιλιακους, αλλα να γινεσαι κομματια στο αλκοολ καθε Σ.Κ.
    Οπως και αν μια μερα , καταλαβεις οτι περνας καλυτερα κανοντας πραγματα με ενα φιλο ή μια κοπελα, και δε θες να ξαναπας γυμναστηριο, επισης ειναι πολυ λογικο.

    Δεν ειναι αποτελεσμα απογοητευσης αλλα ωριμο ζυγισμα τι σ προσφερει μεγαλυτερη ικανοποιηση
    Last edited by Panosdes; 17-03-22 at 13:57.

  10. #10
    billys15's Avatar
    Join Date
    19-08-06
    Posts
    1,087

    Default

    Τώρα πάει αλλού το θέμα και θα σχολιάσω μόνο το ότι αν είσαι ευχαριστημένος κ χαρούμενος με κάτι,ακόμα και κακό,κράτα το. Εμένα μ αρέσει να βγαίνω στον δρόμο και να χτυπάω κόσμο. Εφόσον με χαροποιει,το κρατάω? :D

    Καταλαβαίνω σε γενικές γραμμές τι εννοείς,απλά είναι άλλο ζήτημα και φεύγουμε απ' το θέμα που άνοιξες σιγά σιγά :D


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Εικόνα Προφίλ
    By thanasisthanasis in forum Σχετικά Με Το Forum
    Replies: 5
    Last Post: 29-11-15, 19:05
  2. Το κομματι μας
    By takis_tics in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 2
    Last Post: 11-06-14, 22:09
  3. ειναι εθισμος!!!
    By marion dion in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 11
    Last Post: 03-11-11, 13:37
  4. Με ποιό κομμάτι ποζάρει Dennis Wolf ???
    By rorocoleman in forum Videos & Profiles Αθλητών
    Replies: 3
    Last Post: 26-05-09, 06:06

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •