Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    16-03-22
    Posts
    2

    Default Ντροπσετ σε καθε σετ

    Καλησπερα παιδες και καλως σας βρηκα. Λιγα πραγματα για μενα . Ειμαι 70 κιλα 15% λιπος και εκανα γυμναστικη με βαρη για εναν χρονο.Ομως δεν εκανα συστηματικα που σημαινει οτι μπορει να εκανα για 2-3 μηνες μετα να σταματουσα για αλλους 2-3 .Τελος παντων αρχισα παλι προσφατα (εχω εναν μηνα περιπου)και το σωμα μου συνηθησε αρκετα γρηγορα το volume και την αντισταση που του εδινα ωστε να μην νιωθω ποτε πιασμενος μετα τις προπονησεις μου. Ειτε κιλα ανεβαζα και εκανα λιγοτερες επαναληψεις ειτε πιο πολλες με λιγοτερα ειτε σετ ανεβαζα κλπ δεν γινοταν τιποτα. Ξερω οτι το να μην πιανεσε δεν σημαινει οτι η προπονηση δεν ηταν καλη και οτι απλα σημαινει οτι ο οργανισμος σου εχει συνηθισει της κινησεις.Τελος παντων εδω και 3 μερες εκανα πλατη δικεφαλα(τρεχω ppl και ειμαι σε φαση ογκου ) και εκανα καθε σετ ντροπσετ . Στην ουσια εκανα συνολο 9-10 σετ ολα ντροπσετ με την μονη ξεκουραση να ναι οταν αλλαζα ασκηση.Εχουν περασει 3 μερες και δεν ειμαι απλα πιασμενος με το ζορι κουναω την πλατη μου(τα δικεφαλα ειναι ψιλο κομπλε).Ξερει κανεις γιατι συμβαινει αυτο? Ευχαριστω
    Last edited by Nick6666; 16-03-22 at 16:14.

  2. #2
    Senior Bodybuilder Greg0ry's Avatar
    Join Date
    23-04-17
    Posts
    2,416

    Default

    Kαλησπερα, με βαση αυτα που γραφεις επειδη γυμναζεσαι πολυ μικρο χρονικο διαστημα εγω το συμπερασμα που βγαζω ειναι το εξης:
    -Δεν εχεις καλη τεχνικη στις ασκησεις σου
    -Δεν πιεζεις τα σετ σου
    -Χρησιμοποιεις αρκετο φορτιο που δεν μπορεις να ελεγξεις αρα παμε παλι στο 1ο δηλαδη κακή τεχνικη.
    Εγω ειμαι σιγουρος πως ισχυουν και τα 3 παραπανω που ανεφερα ειναι συχνα λαθη. Δεν συνηθισες καμια ασκηση ουτε volume.

    -Αυτο που θα εχεις ως σκοπο ειναι να χρησιμοποιεις εναν ογκο προπονησης τοσο οσο μπορεις να αναρρωνεις απο προπονηση σε προπονηση και να προοδευεις, μην βιαζεσαι οσον αφορα το κομματι της προοδου και του φορτιου(δεν ειναι μονο το φορτιο προοδος) βαλε ενα βαρος που μπορεις να ελεγξεις με βαση το ευρος επαναληψεων που εχεις ως στοχο. Εφοσον διορθωσεις την τεχνικη σου στις ασκησεις ξεκινα σιγα σιγα να αρχιζεις να μαθαινεις να πιεζεις τα σετ σου.
    -Τα drop set ειναι μια τεχνικη εντασης προφανως δεν ειναι για παντου (π.χ compounds) διοτι θα σου παρει απο δυναμη, σκοπος ειναι να φτασεις beyond failure και να προκαλεσεις περισσοτερο muscle damage που ειναι μηχανισμος υπετροφιας θελει προσοχη διοτι για να το χρησιμοποιησεις πρεπει να γνωριζεις οτι μπορεις και εχεις τις απαραιτητες δυνατοτητες αναρρωσης για να υπαρχει στο προγραμμα σου χωρις να σε επηρεασει στα υπολοιπα.
    Οποτε καταληγουμε οτι δεν ειναι για σενα στην παρουσα φαση που βρισκεσαι.
    Ο λογος που πιαστηκες εινια επειδη πιεστηκες παραπανω κατι που πριν δεν το εκανες κυριοτερος σκοπος σου ομως ειναι να βελτιωσεις την τεχνικη σου στις ασκησεις!

  3. #3
    New Bodybuilder
    Join Date
    16-03-22
    Posts
    2

    Default

    -Δεν εχεις καλη τεχνικη στις ασκησεις σου
    -Δεν πιεζεις τα σετ σου

    1 me 2 rep προ αποτυχιας σταματαω παντα. Οσο για την τεχνικη παντα υπαρχει μερος για βελτιωση αλλα πιστευω ειναι αρκετα καλη. Δεν εχω καποιους πονους η κατι και μερικες φορες ζηταω και απο ενα φιλαρακι εκει που κανει χρονια(τουλαχιστον ετσι φενεται )να με τσεκαρει.

  4. #4
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Quote Originally Posted by Nick6666 View Post
    Ειτε κιλα ανεβαζα και εκανα λιγοτερες επαναληψεις ειτε πιο πολλες με λιγοτερα ειτε σετ ανεβαζα κλπ δεν γινοταν τιποτα.
    Καλωσηρθες!

    Γιατι σταματησες να ανεβαζεις κιλα αφου ειναι ευκολα;

    Ελεγχεις το αρνητικο κομματι καθε επαναληψης; Κανεις μικρα pause τους μυες; Χωρις να σε εχω δει, συμφωνω με τον Γρηγορη. Το πιθανοτερο ειναι οτι τεχνικα ειτε κοβεις απο το range of montion ειτε/και δεν ελεγχεις τεχνικα τις επαναληψεις.

    Οσο για την ερωτηση σου, αν εισαι 70 κιλα και με ενα χρονο προπονησης on-off αρχισες τα dropset παντου, σε 10 χρονια τι θα κανεις;

    Στις πολυαρθρικες: Πληρες ευρος κινησης, μικρα pause (πχ στο καθισμα μεινε in the hole 1 δευτερολεπτο, ακουμπα την μπαρα στο στηθος στον παγκο 1'', ακουμπα τελειως την μπαρα στο πατωμα στις αρσεις, στην κωπηλατικη πληρες stretch την πλατη, στο pulldown και στο μονοζυγο τεντωσε τελειως τα χερια, κοκ). Κανενας δεν εντυπωσιαζεται απο κιλα που δεν ελεγχουμε, με μικρα ευρη κινησης.

    Στις απομονωτικες: Καλο muscle-mind connection, αργες αρνητικες επαναληψεις, σφιξε τον μυ συνειδητα σε καθε επαναληψη, μειωσε λιγο το τεμπο σου, μην κανεις momemntum με ολο το σωμα.
    Last edited by Achillezzz; 16-03-22 at 22:37.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  5. #5
    billys15's Avatar
    Join Date
    19-08-06
    Posts
    1,087

    Default

    Ο τιτλος σου λιγο διαφερει απο αυτο που γραφεις,αλλα για να απαντησω κι εγω,οχι δεν ειναι σωστο και αποδοτικο να κανεις 4 drop set σε καθε ασκηση και 4 ασκησεις σε καθε μυ,αρα συνολο 16 drop set

  6. #6
    Senior Bodybuilder Greg0ry's Avatar
    Join Date
    23-04-17
    Posts
    2,416

    Default

    Quote Originally Posted by Nick6666 View Post
    -Δεν εχεις καλη τεχνικη στις ασκησεις σου
    -Δεν πιεζεις τα σετ σου

    1 me 2 rep προ αποτυχιας σταματαω παντα. Οσο για την τεχνικη παντα υπαρχει μερος για βελτιωση αλλα πιστευω ειναι αρκετα καλη. Δεν εχω καποιους πονους η κατι και μερικες φορες ζηταω και απο ενα φιλαρακι εκει που κανει χρονια(τουλαχιστον ετσι φενεται )να με τσεκαρει.
    Πως εισαι 100% σιγουρος οτι σταματας 1-2 επαναληψεις πριν την αποτυχια?
    -Συνηθως ατομα αρχαρια στη προπονηση αλλα συγκεκριμενα ατομα που δεν εχουν δουλεψει για μεγαλο διαστημα μεχρι rir 0 ωστε να αποκτησουν αυτη την ικανοτητα δεν μπορουν να προσδιορισουν τα σετ τους σωστα ως προς το ποσο κοντα στην αποτυχια ηταν συνηθως οταν λενε 1-2 ειναι πανω απο 3-4 στο αναφερω και απο προσωπικη εμπειρια.
    Οποτε για να δεις πραγματικα ποσες επαναληψεις πιεζεις πρεπει πρωτα να εχεις δουλεψει για μεγαλο διαστημα και να γνωριζεις πραγματικα πως ειναι να πηγαινεις εως το rir 0 και το failure οποτε δεν ειναι accurate στην παρουσα φαση.
    -Aν εχεις καποιο βιντεο μπορεις να το παραθεσεις για να σου πω ακριβως αν φταιει η τεχνικη σου ή οχι αλλα ειμαι σιγουρος οτι απο εκει ξεκινανε ολα χωρις αυτο να ειναι κακο απλα θα χρειαζεται να διορθωσεις πραγματα, γενικα θα σου προτεινα να τραβας βιντεο τον εαυτο σου θα καταλαβεις πολυ περισσοτερο τι κανεις λαθος και ποσο πιεζεις τα σετ σου εχει μεγαλη διαφορα το πως αισθανεσαι μεσα στο σετ σε σχεση με το τι συμβαινει στη πραγματικοτητα :)


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Cardio καθε μερα;
    By kyriakosr21 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 6
    Last Post: 13-04-16, 21:22
  2. Off Προπονήσεων...Κάθε Πότε?
    By Giant in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 8
    Last Post: 03-11-10, 15:18

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •