Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    28-03-22
    Posts
    2

    Default Κάνω Δίαιτα αλλά δεν βλέπω αποτέλεσμα

    Καλησπέρα παιδιά εδώ και μια εβδομάδα έχω αρχίσει να προβληματίζομαι γιατί ενώ η ημερήσια πρόσληψη θερμίδων που λαμβάνω καθημερινά δεν ξεπερνάει τις 800 η ζυγαριά μου έχει κολλήσει. Κάνω επίσης και τρέξιμο μισή ώρα και πίνω και το νερό που ξέρω ότι είναι επίσης σημαντικό. Παρόλα αυτά η ζυγαριά όχι μόνο έχει κολλήσει αλλά με δείχνει και κάποια γραμμάρια παραπάνω. Μήπως γνωρίζετε τι μπορεί να φταίει , σκέφτομαι μήπως έχει κολλήσει ο μεταβολισμός.
    Ευχαριστώ!

    Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  2. #2
    Advanced Bodybuilder astrosunnefo's Avatar
    Join Date
    25-08-19
    Posts
    950

    Default

    Περισσότερο θα πρέπει να σε ανησυχήσει ότι τρως 800 θερμίδες, παρά ο "κολλημένος μεταβολισμός".
    Δεν κάνεις δίαιτα, κοπέλα μου, λιμοκτονείς. Γιατί;

  3. #3
    Advanced Bodybuilder babisvaleris's Avatar
    Join Date
    22-09-13
    Posts
    1,088

    Default

    Δεν πεινας; γιατί βαζεις σε τέτοιο στρες τον οργανισμό σου; Θα χρειαστείς αρκετη δουλεια για να ξαναπαρεις μπρος αν εισαι καιρο σε αυτο το "starving mode" . Προσπαθησε σιγά σιγά να επανελθεις στις θερμιδες συντήρησης και να μεινεις λιγο καιρο εκει και μετα ξεκινας κατι απο την αρχη με πιο ηπια προσαρμογη. Αυτη ειναι η γνωμη η δικη μου.

    Στάλθηκε από το ATU-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  4. #4

    Join Date
    26-08-20
    Posts
    354

    Default

    για να κολλησει κατι ....πρεπει πριν να εχει ξεκινησει πανω κατω δεν εχει σημασια.....με 800 θερμιδες ΜΙΑ εβδομαδα ....σε συναρτηση με ποσες....πριν ....δεν προλαβαινει ν α κολλησΕι τιποΤα.....αποθεματα απλως...-)) περι τι φταιει το ξερεις εσυ η θα το μαθεις εσυ αν οντως σε ενδιαφερει.-)))

  5. #5
    New Bodybuilder Yulie's Avatar
    Join Date
    21-02-22
    Posts
    4

    Default

    Καλημέρα sofiii, οι θερμίδες που καταναλώνεις είναι πάρα πολύ λίγες, έχουν δίκιο όσοι σου έγραψαν παραπάνω. Ακόμη κι αν χάσεις τα κιλά που θέλεις, καταλαβαίνεις ότι είναι ανθρωπίνως αδύνατον και επικίνδυνο για την υγεία σου να παραμείνεις σε αυτές για να διατηρήσεις το επιθυμητό βάρος.

    Αν θέλεις γράψε μας όμως πόσες κατανάλωνες πριν την τελευταία εβδομάδα που αναφέρεις, ποιος είναι ο στόχος σου, ποια είναι η εμπειρία σου με τη γυμναστική εκτός του τρεξίματος που αναφέρεις της τελευταίας εβδομάδας.

    Διάβασε και στο φόρουμ τα θέματα για τη διατροφή, θα σε βοηθήσει πάρα πολύ όλη αυτή η πληροφορία που έχουν μαζέψει όλες και όλοι εδώ.

    Ο μεταβολισμός, ακόμη κι αν δεν έχει ήδη κολλήσει, θα κολλήσει σίγουρα με τόσο λίγο που τρως. Αυτό θα έχει άσχημες συνέπειες: Πρώτον, μόλις φας λίγο παραπάνω ούσα εξαντλημένη από τη στέρηση, θα πάρεις αμέσως λίπος και δεύτερον υπάρχει πιθανότητα να μπεις σε έναν κύκλο επεισοδίων υπερφαγίας και στέρησης, με ψυχολογικές συνέπειες εκτός από τις σωματικές.

  6. #6
    Pumping Iron salva_'s Avatar
    Join Date
    19-04-21
    Location
    Athens
    Posts
    458

    Default

    Καλημέρα
    Δώσε παραπάνω πληροφορίες πόσο καιρό κάνεις
    Δίαιτα , τι αποτελέσματα έχεις δεί, και για πόσο διάστημα λαμβάνεις τόσες λίγες θερμίδες
    Ύψος κιλά σου. Ζυγίζεις τα φαγητά που τρως; Είσαι σίγουρη ότι τρως τόσο λίγο;
    Μου κάνει τρομερή εντύπωση εάν δεν υπάρχει κάποιο θέμα υγείας να μην χάνεις με τοσες λίγες ημερήσιες θερμίδες..
    NO EXCUSES


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Τρώω Πολύ Άλλα Χάνω Κιλά - Τι Να Κάνω;
    By Next34 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 16
    Last Post: 11-04-21, 06:18
  2. Γυμνάζομαι Τακτικά Αλλά Δεν Κάνω Διατροφή
    By DimitrisWorkOut in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 6
    Last Post: 23-11-15, 18:58
  3. Δεν Βλέπω Αποτέλεσμα
    By natassaki in forum Διατροφή & Συμπληρώματα Για Γυναίκες
    Replies: 26
    Last Post: 14-03-14, 00:06
  4. Τι Λάθος Κάνω Και Δεν Βλέπω Διαφορά;
    By jenny in forum Διατροφή & Συμπληρώματα Για Γυναίκες
    Replies: 16
    Last Post: 12-11-13, 19:01
  5. Replies: 9
    Last Post: 20-04-13, 08:10

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •