Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Junior Bodybuilder vasterD's Avatar
    Join Date
    14-12-14
    Posts
    144

    Default Ξέμεινα απο ιδέες..χρειάζομαι τη βοήθεια σας!

    Καλησπέρα στο φόρουμ! ακολουθώ εδώ και μήνες μια διατροφή μου έβγαλα μόνος μου για τον εαυτό μου, με πολυ μικρές εναλλαγές και χωρις να μετράω το κάθε γρ. που παίρνω, αλλα ''χονδρικά'' να έχω ψηλά επίπεδα πρόσληψης πρωτείνης.. και η καθημερινότητα μου είναι κάπως έτσι:

    πρωινό: βρωμη 100γρ. με 2 σκουπ πρωτείνης ή τοστ αψητο ολικης με περιπου 40γρ. φυστικοβουτυρο και 1-1μισι σκουπ πρωτεινης

    10ατιανο (στις 12 λογο δουλειας) 6 αυγά, τις μερες προπόνησης τρώω ενα με 2 κρόκους αναλογα τη πείνα, τις off μερες μόνο ασπράδια

    μεσημεριανό σταθερά περίπου 250-300γρ κοτόπουλο στηθος φιλετο (τα γραμμαρια αφορουν ωμο κρεας) και συνοδευτικο καστανο ρυζι ειτε μακαρονια και πολυ σπανια λευκο ρύζι

    pre-workout μια μπανάνα και 3 χάπια eaa (essential amino acids) είτε παστέλι, είτε μήλο ειτε ξινόμηλο γενικα απλος υδατανθρακας κατα κυριο λογο, εκτος αν δεν εχω στο σπιτι και φαω σαβουρα για να μη πειναω στην προπονηση

    after-workout 1-2 σκουπ πρωτεινης αναλογα την προπονηση (σε ποδια ισως βαλω και τρεις) μαζι με 40-50 γρ. κουβερτούρας (πάντα μετα τη προπονηση θελω γλυκό) είτε αν δεν εχω κουβερτούρα σοκολατα γαλακτος, ειτε μπισκοτα βρωμης με σοκολατα,ειτε mnm's καμια 50-60 γραμμαρια γενικα ψιλοσαβούρα

    και τέλος, αυτό που πονάω πολύ, είναι το βραδυνό.. γενικά, κάνω δουλειά γραφείου δεν κουράζομαι σωματικά αλλα ψυχολογικά στο 8ωρο μου (9-5), αλλα το πρόβλημα είναι πως οταν κανω μια εξουθενοτικη προπονηση οπως ποδια ή πλατη με βαριες αρσεις κλπ, τρώω πάντα τα υπόλοιπα 150-200 γρ. κοτόπουλου (ψηνω καθε μερα μισό κιλό κοτόπουλο, λιγο πανω απο το μισο βαζω στο μεσημεριανο και το υπολοιπο στο βραδυνο, ζυγιζω το ωμο κοτοπουλο η μεριδες ομως οι ψημενες με το ματι) και μαζι μ αυτό συνήθως τοστ ολικής με 40-60γρ. κασέρι και 30-40 γρ. τυρί φέτα.

    θα μου πείτε, οκ σιγα το πράγμα...το πρόβλημα ειναι οτι δε σταματάω εκεί.. με πιάνει μερικές φορές και πεινάω τοσο πολυ μετα απο δυνατη προπόνηση που ανοιγω το ντουλαπι και οποιον παρει ο χαρος..αρχιζω πατατακια,μπισκοτα,σοκολατες,γαριδακια,σοκοφρετες και οτι αλλη σαβουρα μπορείτε να φανταστείτε.. θα μου πειτε μη τα παιρνεις σε πρωτη φαση, δε μενω μονος, μενω μ τη κοπελα μου και συνηθως μαζι κανουμε το σαβουριασμα..

    αυτο που χρειαζομαι, και ο λογος που γράφω εδω και δεν απευθυνομαι σε διαιτολογο, ειναι διπλος. 1. οι διαιτολογοι στην πολη μου δεν εχουν καμια επαφη με αθλητισμο και bodybuilding κλπ, 2. ο λόγος πυο χρειαζομαι ''βοήθεια'' είναι πως μάλλον πρέπει να τρώω μεγαλύτερες ποσότητες φαγητού μέσα στη μέρα, ωστε να μη με πιάνει το βράδυ η τρέλα και σαβουριάζω ακαταπαυστα.. το θεμα είναι, τι θα μπορουσα να τρωω ωστε να ειναι πρακτικο και να το παιρνω μαζι μου;

    να σημειωθει ειμαι 1.94 και 116-118 κιλα (ανεβοκατεβαινουν)28 ετών και ασχολουμαι κυριως με power-building δηλαδη κανω προπονησεις με γνωμονα πρωτα τη δυναμη και μετα τη σωματοδομη.

    συγνωμη για το κατεβατο, ελπιζω να βρω βοήθεια

    *υστερογραφο: ΔΕΝ τρωω για ψυχολογικους λόγους. αν εξαιρέσουμε εναν μικροτραυματισμο στον ωμο, ειμαι στη καλυτερη φαση της ζωης μου, γενικα, οχι απο αποψη γυμναστικης.

    ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

  2. #2
    Senior Bodybuilder Greg0ry's Avatar
    Join Date
    23-04-17
    Posts
    2,416

    Default

    Kαλησπερα, προφανως η διατροφη σου παιρνει κατα πολυ διορθωση ειναι ελλειπής και σε μικροθρεπτικα αλλα και σε μακροθρεπτικα-θερμιδες.
    -Συμφωνω οτι τρως αρκετα λιγο βαση της σωματοδομης σου και ειναι ενας λογος για τους οποιους πεινας , ενας αλλος λογος ειναι οι επιλογες τροφων που εχεις στο πλανο σου που σε κανουν εξισου να πεινας.
    -Γενικα για αρχη θα πρεπει να αυξησεις σιγα σιγα το φαγητο σου για να αρχιζεις να προσαρμοζεσαι εχε μια αφετηρια γενικα και παρακολουθα το βαρος σου πως παει με τις αυξησεις, μετα θα πρεπει να κατανοησεις οτι ειναι πολυ σημαντικο να εχουμε ποικιλια σε μια διατροφη γιατι δεν παιζουν ρολο μονο τα μακροθρεπτικα στην εμφανιση μας αλλα προφανως και στην αποδοση μας στο γυμναστηριο οποτε καπου εκει μεσα σιγουρα χωρανε καποια λαχανικα και φρουτα ειδικα τωρα που θα αυξανεται το φαγητο.
    -Θα πρεπει να επιλογες τροφες που μπορεις και τις χωνευεις καλα και οχι τροφες που σε επηρεαζουν και σου προκαλουν δυσφορια ειναι πολυ σημαντικο για πολλους λογους για μενα η πεψη ειναι νουμερο ενα.
    -Εχε συγκεκιρμενα μακροθρεπτικα ανα γευμα και μην τρως οπως ναναι προσπαθησε να εχεις οσο μπορεις ισσομοιρασμενη πρωτεινη και εκμεταλευσου σωστα ανα γευμα τον υδατανθρακα και τα λιπαρα αναλογα αν ειναι μερα προπονησης η οφφ ο σωστος ισσομοιρασμος θα σε βοηθησει και στη πεψη εξισου.
    Τωρα οσον αφορα το πλανο φτιαξε το ετσι ωστε να εχεις ποικιλια και καλη πεψη οπως ανεφερα.

    -Σιγουρα περαν του προβληματος που σου δημιουργει η διατροφη σου , δεν σου δινει και την μεγιστη αποδοση για τη προπονηση σου οποτε σκεψου πως αν ασχοληθεις και φτιαξεις το πλανο σου σωστα τρωγοντας ποιοτικα σωστα και μετρημενα τοτε θα πετας στη προπονηση 100%.

  3. #3

    Default

    Εμένα μου κάνει εντύπωση που παίρνεις 2 scoop πρωτεινης, ακόμα και 3. Θεωρώ πως κανείς κατάχρηση της whey με αυτό το τρόπο. Η χρήση της είναι συμπληρωματική, αλλά τη χρησιμοποιείς

  4. #4
    Senior Bodybuilder Greg0ry's Avatar
    Join Date
    23-04-17
    Posts
    2,416

    Default

    Quote Originally Posted by NikosTz View Post
    Εμένα μου κάνει εντύπωση που παίρνεις 2 scoop πρωτεινης, ακόμα και 3. Θεωρώ πως κανείς κατάχρηση της whey με αυτό το τρόπο. Η χρήση της είναι συμπληρωματική, αλλά τη χρησιμοποιείς
    Δεν υπαρχει κανενα προβλημα σε αυτο ειναι μια τροφη μια πηγη πρωτεινης εγω καταναλωνω 125γρ ημερισιως γιατι πολυ απλα μου καθετε καλα στο στομαχι και την χωνευω καλα δεν θα με συμφερε να την αλλαξω με κατι αλλο στη παρουσα φαση :)

  5. #5
    Pumping Iron cano's Avatar
    Join Date
    30-08-06
    Location
    athens.
    Posts
    538

    Default

    Ακομα προβλημα αποτελεί το οτι εχεις σκαμπανεβάσματα στις θερμίδες απο μερα σε μερα, πχ μια τρως μονο ασπραδια μια ολοκληρα, μια τρως μπανανα μια παστελι....
    Οι επιλογες σου μπορει να εχουν διαφορες της ταξης 500 θερμιδων, δηλαδη τη μια μερα να τρως 2500 την αλλη 3000, (για να μην υπολογιζουμε και το σαβουρωμα που εκει ξεφευγει η κατασταση)
    Για ολα (πεινα, λαιμαργια κλπ) περα απο το όποιο θεμα μπορει να υπάρχει με αυτοσυγκρατηση, πειθαρχια, ελειψη στοχων κλπ, το κυριότερο είναι οι πολλες λανθασμένες επιλογες. Για παραδειγμα πριν και μετα την προπονηση αποφευγουμε τα λιπαρα, καταναλωνουμε γυρω απο την προπονηση την μεγαλύτερη ποσοτητα υδατανθρακα ημερησιως, προσθεσε φρουτα και λαχανικα στη διατροφη σου, ειδικα στο βραδυνο ενα γεματο μπολ σαλατα θα σε γεμισει και δε θα εχεις χωρο για μ@λ@κιες.
    Ολα αυτα βεβαια οπως προανεφερα αν δεν θεσεις καποιο συγκεκριμενο στοχο στο μυαλο σου δυσκολα θα γινουν....

  6. #6
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Όρισε συγκεκριμένο στόχο. Γίνε συγκεκριμένος στα γεύματα σου. Και μόνο που θα ξέρεις πως ακολουθείς πλάνο το μυαλό θα ακολουθήσει και δεν θα τρως βλακείες.
    Θεωρώ πως αυτό είναι το κλειδί της υπόθεσης.

  7. #7
    Junior Bodybuilder vasterD's Avatar
    Join Date
    14-12-14
    Posts
    144

    Default

    Quote Originally Posted by Greg0ry View Post
    Kαλησπερα, προφανως η διατροφη σου παιρνει κατα πολυ διορθωση ειναι ελλειπής και σε μικροθρεπτικα αλλα και σε μακροθρεπτικα-θερμιδες.
    -Συμφωνω οτι τρως αρκετα λιγο βαση της σωματοδομης σου και ειναι ενας λογος για τους οποιους πεινας , ενας αλλος λογος ειναι οι επιλογες τροφων που εχεις στο πλανο σου που σε κανουν εξισου να πεινας.
    -Γενικα για αρχη θα πρεπει να αυξησεις σιγα σιγα το φαγητο σου για να αρχιζεις να προσαρμοζεσαι εχε μια αφετηρια γενικα και παρακολουθα το βαρος σου πως παει με τις αυξησεις, μετα θα πρεπει να κατανοησεις οτι ειναι πολυ σημαντικο να εχουμε ποικιλια σε μια διατροφη γιατι δεν παιζουν ρολο μονο τα μακροθρεπτικα στην εμφανιση μας αλλα προφανως και στην αποδοση μας στο γυμναστηριο οποτε καπου εκει μεσα σιγουρα χωρανε καποια λαχανικα και φρουτα ειδικα τωρα που θα αυξανεται το φαγητο.
    -Θα πρεπει να επιλογες τροφες που μπορεις και τις χωνευεις καλα και οχι τροφες που σε επηρεαζουν και σου προκαλουν δυσφορια ειναι πολυ σημαντικο για πολλους λογους για μενα η πεψη ειναι νουμερο ενα.
    -Εχε συγκεκιρμενα μακροθρεπτικα ανα γευμα και μην τρως οπως ναναι προσπαθησε να εχεις οσο μπορεις ισσομοιρασμενη πρωτεινη και εκμεταλευσου σωστα ανα γευμα τον υδατανθρακα και τα λιπαρα αναλογα αν ειναι μερα προπονησης η οφφ ο σωστος ισσομοιρασμος θα σε βοηθησει και στη πεψη εξισου.
    Τωρα οσον αφορα το πλανο φτιαξε το ετσι ωστε να εχεις ποικιλια και καλη πεψη οπως ανεφερα.

    -Σιγουρα περαν του προβληματος που σου δημιουργει η διατροφη σου , δεν σου δινει και την μεγιστη αποδοση για τη προπονηση σου οποτε σκεψου πως αν ασχοληθεις και φτιαξεις το πλανο σου σωστα τρωγοντας ποιοτικα σωστα και μετρημενα τοτε θα πετας στη προπονηση 100%.
    σε ευχαριστώ για την απάντηση, θέλεις να μειραστείς στο περίπου τη δική σου διατροφή; δε με νοιαζουν οι ποσοτητες, ιδέες χρειάζομαι

  8. #8
    Junior Bodybuilder vasterD's Avatar
    Join Date
    14-12-14
    Posts
    144

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Όρισε συγκεκριμένο στόχο. Γίνε συγκεκριμένος στα γεύματα σου. Και μόνο που θα ξέρεις πως ακολουθείς πλάνο το μυαλό θα ακολουθήσει και δεν θα τρως βλακείες.
    Θεωρώ πως αυτό είναι το κλειδί της υπόθεσης.

    το θέμα ειναι πως ο στόχος μου είναι πρωταρχικά η δύναμη και δευτερευον η μυική ανάπτυξη που λίγο πολύ είναι αλληλένδετα.. και εχω ξεμείνει απο ιδέες..είμαι διατεθημένος να αρχίσω να μετράω πάλι θερμίδες, αλλα το βασικό μου πρόβλημα είναι πως ναι μεν έχω παχύνει αρκετα, δηλαδή το στομάχι και το λίπος στη κοιλιά μεγάλωσαν, αλλα εξίσου μεγάλωσε και η δύναμη μου.. και θέλω να τα φέρω σε μια σωστή σειρά χωρίς να κάνω λάθος..τι εννοω σωστή σειρά; να μικρίνει η έστω να παραμείνει έτσι η κοιλιά μου, αλλα παράλληλα να αυξήσω μυική ανάπτυξη. και χρειαζομαι ιδέες για τροφές για να το πετύχω αυτό..περα απο τις βασικες πηγες υδατανθρακα μακαρονι ολικης ρυζι ολικης δεν χρισημοποιω αλλες..γλυκοπατατα πχ δε μπορώ να φάω..

  9. #9
    Senior Bodybuilder Greg0ry's Avatar
    Join Date
    23-04-17
    Posts
    2,416

    Default

    Quote Originally Posted by vasterD View Post
    σε ευχαριστώ για την απάντηση, θέλεις να μειραστείς στο περίπου τη δική σου διατροφή; δε με νοιαζουν οι ποσοτητες, ιδέες χρειάζομαι
    Eννοειται απλα να σου αναφερω πως οι συγκεκριμενες επιλογες ειναι καθαρα τροφες που ταιριαζουν σε εμενα και το στομαχι μου και τις χωνευω καλα σε καποιον αλλον αντιστοιχα καποια απο αυτες τις επιλογες μπορει να μην ταιριαζει και με βοηθουν εξισου στην παρουσα φαση την οποια βρισκομαι.
    Aυτο ειναι το πλανο μου μιας προπονητικης ημερας:
    Μeal 1
    Oats-Whey-Almond milk-fruit-nut butter

    Meal 2

    Bread-Eggs-Egg whites-100gr Veg

    Meal 3 (Pre)

    Chicken -Jasmine rice-olive oil - 100gr veg

    Intra

    Meal 4 (Post)

    Whey-cream of rice ή rice based cereals -fruit

    Meal 5

    Gluten free pasta ή Jasmine rice -Chicken ή Salmon -olive oil 100gr veg ή Greek yoghurt-Whey - rice based cereal - Dark Chocholate 70%+
    Last edited by Greg0ry; 06-04-22 at 12:16.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Χρειαζομαι βοηθεια!!!!
    By asteraki00 in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 8
    Last Post: 04-05-11, 21:36
  2. Ιδέες και βοήθεια για την διατροφή μου
    By panosk in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 6
    Last Post: 06-10-09, 17:02
  3. Χρειάζομαι βοήθεια!
    By sok in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 14
    Last Post: 03-01-09, 05:32

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •