Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    12-10-12
    Posts
    1

    Default Αγορά Smartwatch / fitness tracker για βελτίωση προγραμμάτων

    Kαλησπέρα!
    Αν θεωρείτε ότι ταιριάζει κάπου καλύτερα το post, παρακαλώ πείτε μου ή μετακινήστε το.

    Θα ήθελα πολύ την γνώμη σας αν έχετε και χρησιμοποιήτε κάποιο smartwatch για βελτίωση των προγραμμάτων σας.
    Ποιο συγκεκριμένα ενδιαφέρομαι να μάθω αν όντως αξίζει- κάνει δουλειά κάποιο καλό smartwatch για παρακολούθηση των θερμιδών που καίμε μέσα στην μέρα, της ποιότητας του ύπνου και γενικά των προτάσεων του για rest.

    Με ενδιαφέρει ακόμα και αν οι μετρήσεις του είναι σχετικές.
    Δηλαδή γνωρίζω πάνω κάτω τον βασικό μου μεταβολισμό και περίπου τι καίω από τις προπονήσεις μου, έχω σκοπό βέβαια πριν αγοράσω ένα να κάνω μια dexa για να δω και πόσο κοντά πέφτει.
    Αφού το αγοράσω θα παραμείνω με ίδια πρόγραμματα και θα κρατάω σημειώσεις τις θερμίδες που γράφει για να δω αν μπορώ να το δουλέψω έστω με σχετικά νούμερα.

    Επίσης ήδη έχω και χρησιμοποιώ μία polar h9 ζώνη για καλύτερες μετρήσεις στις προπονήσεις. Οπότε το ρολόι θα είναι για την υπόλοιπη μέρα.

    Eνδιαφέρομαι γιατί βρίσκομαι σε ένα στάδιο μετά από 6 χρόνια γυμναστικής και άλλων καταστάσεων όπου βάζω ποια δύσκολα, κιλά. Και η θερμίδες για να βάλω καθαρά παίζονται στην ακρίβεια.

    Το θέμα μου είναι όμως ότι θα ήθελα την γνώμη ενός έμπειρου στο θέμα για να μου πει αν αξίζει η αγορά γιατί μιλάμε και για 200-400++ ευρώ αγορά.

    Δεν γράφω περισσότερα για να μη κουράσω με το θέμα, νομίζω έδωσα μια γενική εικόνα.

    Σας υπέρευχαριστώ για οποιαδήποτε πληροφορία!
    Last edited by john18; 12-05-22 at 19:23.

  2. #2
    New Member Gusman's Avatar
    Join Date
    08-04-21
    Location
    Αθήνα
    Posts
    31

    Default

    Οι θερμίδες που δειχνουν ειναι ακυρες. Βοηθάει στο αεροβιο τρεξιμο-ποδηλατο-διαδρομο κ.α για να καταγραφεις τις αποστασεις που κανεις και γενικα και το περπατημα μεσα στην ημέρα - επισης τον καρδιακο παλμο σου βλεπεις στο αεροβιο. Σεβοηθαει επισης να βελτιωσεις τον υπνο σου αλλα αμα κοιμασαι νωρις και επαρκως εισαι οκ.
    στα βαρη δεν βοηθαει σε κατι εκτος απο το χρονομετρο που εχει για να βλεπεις τα διαλείμματα αναμεσα στα σετ.

  3. #3
    Senior Bodybuilder GEOZN8's Avatar
    Join Date
    17-06-14
    Location
    Athens
    Posts
    1,612

    Default

    Καλώς ήρθες στην παρέα μας φίλε John και καλή επιτυχία στους στόχους σου. Αν και με κάλυψε απόλυτα ο φίλος από πάνω χρόνια χρήστης με mi band αρχικά αλλά και τελευταία με Samsung Galaxy Watch θα σου πω τα εξής.

    Κάνουν καλά την δουλειά τους στο μεγαλύτερο κομμάτι βήματα χρονόμετρο ειδοποιήσεις κλπ αλλά για της θερμίδες που θες ούτε καν. Μιας και έχεις και ζώνη polar είσαι υπέρ καλυμμένος από εκεί και αφού μετράς όπως λες θερμίδες κλπ.

    Αν τώρα θες να έχεις και ένα σύγχρονο ρολόι για ειδοποιήσεις κλήσεις μέτρηση βημάτων κλπ κλπ οκ αλλά για σωστό υπολογισμό θερμίδων που καις μέσα στην ημέρα ούτε καν.
    Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου... Γιώργος.

  4. #4
    Pumping Iron dogkanos's Avatar
    Join Date
    09-05-17
    Location
    Greece
    Posts
    336

    Default

    χωρις ζωνη δεν μπορουν να σου δωσουν εγκυρες μετρησεις?

  5. #5
    Senior Bodybuilder GEOZN8's Avatar
    Join Date
    17-06-14
    Location
    Athens
    Posts
    1,612

    Default

    Quote Originally Posted by dogkanos View Post
    χωρις ζωνη δεν μπορουν να σου δωσουν εγκυρες μετρησεις?
    Θα έλεγα πως όχι γιατί το ίδιο είναι ο αισθητήρας που πάει επάνω στην φαρδιά την ζώνη κατευθείαν στην καρδιά και το ίδιο ο μικρός του ρολογιού που ψάχνει να βρει φλέβα και ιδρώνει και μια το βρίσκει μια το χάνει.. Κλπ. Κλπ.. Τουλάχιστον όχι για της θερμίδες που καις.. Για βήματα κλπ οκ
    Last edited by GEOZN8; 23-05-22 at 21:54.
    Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου... Γιώργος.

  6. #6
    Pumping Iron dogkanos's Avatar
    Join Date
    09-05-17
    Location
    Greece
    Posts
    336

    Default

    Quote Originally Posted by GEOZN8 View Post
    Θα έλεγα πως όχι γιατί το ίδιο είναι ο αισθητήρας που πάει επάνω στην φαρδιά την ζώνη κατευθείαν στην καρδιά και το ίδιο ο μικρός του ρολογιού που ψάχνει να βρει φλέβα και ιδρώνει και μια το βρίσκει μια το χάνει.. Κλπ. Κλπ.. Τουλάχιστον όχι για της θερμίδες που καις.. Για βήματα κλπ οκ
    τα βήματα τα βρίσκει με ακρίβεια ή υπάρχουν διαφορές?
    η μάρκα του smartwatch έχει σημασία?

  7. #7
    New Member Gusman's Avatar
    Join Date
    08-04-21
    Location
    Αθήνα
    Posts
    31

    Default

    Quote Originally Posted by dogkanos View Post
    τα βήματα τα βρίσκει με ακρίβεια ή υπάρχουν διαφορές?
    η μάρκα του smartwatch έχει σημασία?
    αμα δοκιμασεις και χωρις ζωνη δεν εχει διαφορα ενα συχρονο ρολοι, οχι να ειναι και το πανακριβο αλλα οχι και κατι κινεζικα που δεν δειχνουν ουτε τα βηματα σωστα

  8. #8
    Pumping Iron dogkanos's Avatar
    Join Date
    09-05-17
    Location
    Greece
    Posts
    336

    Default

    Quote Originally Posted by Gusman View Post
    αμα δοκιμασεις και χωρις ζωνη δεν εχει διαφορα ενα συχρονο ρολοι, οχι να ειναι και το πανακριβο αλλα οχι και κατι κινεζικα που δεν δειχνουν ουτε τα βηματα σωστα
    και πως το καταλαβαίνεις ότι τα δείχνει σωστά? αφού η τεχνολογίαέχει εξελιχθεί γιατί δεν βελτιώνουν τους αισθητήρες?

  9. #9
    New Member Gusman's Avatar
    Join Date
    08-04-21
    Location
    Αθήνα
    Posts
    31

    Default

    Quote Originally Posted by dogkanos View Post
    και πως το καταλαβαίνεις ότι τα δείχνει σωστά? αφού η τεχνολογίαέχει εξελιχθεί γιατί δεν βελτιώνουν τους αισθητήρες?
    ενα επωνυμο ρολοι δειχνει σωστα. κατι κινεζιες συνηθως ειναι μουφα. εχω και τα δύο και στο λεω.

  10. #10

    Join Date
    26-08-20
    Posts
    354

    Default

    πως το καταλαβαινεις........ το ρωτας ...ρολοι ρολογακι μου .....ποσα βηματα εκανα σημερα......αφου σαπισεις στο καναπε......)))))

  11. #11
    Pumping Iron dogkanos's Avatar
    Join Date
    09-05-17
    Location
    Greece
    Posts
    336

    Default

    Quote Originally Posted by Gusman View Post
    ενα επωνυμο ρολοι δειχνει σωστα. κατι κινεζιες συνηθως ειναι μουφα. εχω και τα δύο και στο λεω.
    και δεν εχει αποκλεισεις στις τιμες?

  12. #12
    Senior Bodybuilder GEOZN8's Avatar
    Join Date
    17-06-14
    Location
    Athens
    Posts
    1,612

    Default

    Quote Originally Posted by dogkanos View Post
    και δεν εχει αποκλεισεις στις τιμες?
    Βρε lol (Mangeo) stop the troll.. Τα βήματα τα δείχνει καλά τα υπόλοιπα είναι το θέμα.. Το ίδιο είναι ένα επώνυμο και ένα κινεζια εντελώς??
    Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου... Γιώργος.

  13. #13

    Join Date
    26-08-20
    Posts
    354

    Default

    Quote Originally Posted by GEOZN8 View Post
    Βρε lol (Mangeo) stop the troll.. Τα βήματα τα δείχνει καλά τα υπόλοιπα είναι το θέμα.. Το ίδιο είναι ένα επώνυμο και ένα κινεζια εντελώς??
    Γιωργο.....τρολλ...ειναι η ροη..... θες να απαντας σε χαζομαρες? καντο.......Εγω παλι οχι....απο,,,,κλεινω απο αποκλΙσεις....-γιωτα και τελεια.-)


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 25
    Last Post: 25-01-21, 20:39
  2. Επιλογή Smartwatch Για Παλμούς, Θερμίδες & Fitness
    By eidolara in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 3
    Last Post: 26-04-20, 07:57
  3. Συνδυασμός Δύο Προγραμμάτων
    By teenbodybuilder in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 42
    Last Post: 24-10-16, 16:13
  4. Επεξηγηση προγραμματων ασκησεων
    By bonelias in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 2
    Last Post: 16-06-09, 13:51

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •