Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    New Member
    Join Date
    30-05-17
    Posts
    38

    Default Προ-Προπονητικο +Μετα-προπονητικό

    Καλημέρα σας ! Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι πρέπει να περιέχεται στο μεταπροπονητικό και στο προπονητικό γεύμα και σε τι ποσότητες ? Δηλαδή αν πρέπει να τρώω υδατάνθρακες πριν και πρωτείνη μετα π.χ. και για ποιο λόγο ? Προσπαθώ να φτιάξω αυτά τα δυο γεύματα αλλά δεν μπορώ να βρω μια ξεκάθαρη απάντηση σχετικά με το τι πρέπει να περιέχουν.

    Ένα διαιτολόγιο που μου είχαν δώσει είχε τα εξείς :

    Προ-προπονητικό: Γάλα καρύδας (250ml) + 1 μπανάνα 20 λεπτά πριν την προπόνηση
    Μεταπροπονητικό : 1 Ποτήρι γάλα( 1,5%-250 Ml) και μια μπανάνα

    Αν το παραπάνω είναι σωστό μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος την διαφορά που έχει το γάλα καρύδας από το κανονικό γάλα γιατί από ότι βλέπω εγώ μόνο παραπάνω λίπος έχει που στο μεγαλύτερο ποσοστό του είναι saturated . Ευχαριστώ ! ( Πάντα μιλάμε προ και μετα προπονητικό σε περίοδο γράμμωσης ! )

  2. #2
    Senior Bodybuilder GEOZN8's Avatar
    Join Date
    17-06-14
    Location
    Athens
    Posts
    1,612

    Default

    Καλησπέρα φίλε Ορέστη. Τι να πρώτο κουβεντιάσουμε γιαυτό... Πριν σου πει ο οποιοσδήποτε τι πρέπει να περιέχεται στο μεταπροπονητικό και στο προ - προπονητικό γεύμα και σε τι ποσότητες γιατί εδώ η κουβέντα σηκώνει πάρα πολλά παίζει μεγάλο ρόλο για μένα να ξέρεις τι ώρα θα κάνεις την προπόνηση σου. Πρωί νηστικός, μετά το πρωινό, απόγευμα πότε?? Σαν γενική ιδέα έχε υπόψιν πρέπει να έχεις ενέργεια πριν την προπόνηση ώστε να αποφύγεις τον μυικό καταβολισμό και μετά την προπόνηση να κάνεις ένα σωστό γεύμα πρωτεΐνη και υδατάνθρακα για σωστή αποκατάσταση των μυών σου και ανοικοδόμηση.

    Όλα επίσης μέρος του συνολικού διατροφικού σου πλάνου. Εαν είσαι χορτάτος δηλαδή από το πρωινό σου η το μεσημεριανό σου (αν πας απόγευμα) δεν χρειάζεται απαραίτητα κατι σαν προ - προπονητικό γεύμα που η ουσία του είναι να έχεις δύναμη και ενεργεια λίγο πριν μπεις στην προπόνηση για να μην κλατάρεις όσο την κάνεις. Άντε το πολύ πολύ να πιες (εάν θες) ένα pre workout ρόφημα με αμινοξέα έχει και ελάχιστο υδατάνθρακα μέσα ώστε να είσαι οκ την ώρα της προπόνησης αλλά χωρίς να είναι και αυτό απαραίτητο .
    Ποιο πολύ σημασία έχει για μένα το μεταπροπονητικο σου γεύμα - ρόφημα που αυτό έχει ανάγκη ο οργανισμός σου μετά την προπόνηση . Μια καλή ποσότητα πρωτεΐνης με ένα άμεσο υδατάνθρακα θα κάνει την δουλειά του. Τώρα εάν αυτό είναι σε μορφή τροφής γάλα - αυγό γιαούρτι μαζί με κάποιο φρούτο μπανάνα κλπ η εάν είναι σε μορφή ροφήματος με whey πρωτεΐνη και απλό υδατάνθρακα αυτό το αποφασίζεις εσύ.

    Εγώ ας πούμε έχω σαν πρωτόκολλο (όχι ότι είναι κανόνας) το μεταπροπονιτικό μου ρόφημα να είναι ενα σκουπ πρωτεΐνη 37γρ περίπου (ανάλογα την μάρκα και την περιεκτικότητα) και μέσα στο σεικερ και σκόνη υδατάνθρακα που σε φάση "γράμμωσης" ο μεταπροπονητικός μου υδατάνθρακας είναι συνδυασμός μισό μισό δεξτρόζη/μαλτοδεξτρίνη σε αναλογία 0,5γρ ανά κιλό άπαχης μυικής μάζας και σε φάση "όγκου" στο 1γρ. Αυτά και θα είσαι οκ δεν έχω δει κάτι περίεργο επάνω μου. Και πάλι μην κολλάς εκεί εάν είναι να φας φαγητό κανονικό το πολύ σε μια ώρα τότε δεν χρειάζεται να πάρεις κάτι.
    Last edited by GEOZN8; 05-06-22 at 16:59.
    Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου... Γιώργος.

  3. #3
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Καλημέρα σας ! Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι πρέπει να περιέχεται στο μεταπροπονητικό και στο προπονητικό γεύμα και σε τι ποσότητες ? Δηλαδή αν πρέπει να τρώω υδατάνθρακες πριν και πρωτείνη μετα π.χ. και για ποιο λόγο ? Προσπαθώ να φτιάξω αυτά τα δυο γεύματα αλλά δεν μπορώ να βρω μια ξεκάθαρη απάντηση σχετικά με το τι πρέπει να περιέχουν.
    Με πολύ απλά λόγια..
    Τα γεύματα ( ή σνακ) γύρω από την προπόνηση στόχο έχουν να μας δώσουν ενέργεια και να βοηθήσουν στην αποκατάσταση των μυών.
    Περιέχουν πρωτεΐνη + υδατάνθρακα. Τα λιπαρά μπορεί να υπάρχουν στο γεύμα πριν την προπόνηση ενώ για μετά καλό είναι να τα κρατάμε χαμηλά.



    Ένα διαιτολόγιο που μου είχαν δώσει είχε τα εξείς :

    Προ-προπονητικό: Γάλα καρύδας (250ml) + 1 μπανάνα 20 λεπτά πριν την προπόνηση
    Μεταπροπονητικό : 1 Ποτήρι γάλα( 1,5%-250 Ml) και μια μπανάνα
    Και τα δύο είναι λάθος καθώς στο πρώρο δεν υπάρχει πηγή πρωτεΐνης και στο δεύτερο η πρωτεΐνη είναι σε πάρα πολύ μικρή περιεκτικότητα.
    Θα μπορούσες να είχες πχ γιαούρτι με φρούτο ή κοτόπουλο με ρύζι και 1κγ λάδι
    Μεταπροπονητικά ιδανικό (χωρίς να είναι υποχρεωτικό) είναι πρωτεΐνη ορού γάλακτος συνδιασμένο με μια πηγή υδατάνθρακα πχ φρούτο , ρύζι, ρυζογκοφρέτα.

    Υπάρχουν πολλές επιλογές.

    Αν το παραπάνω είναι σωστό μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος την διαφορά που έχει το γάλα καρύδας από το κανονικό γάλα γιατί από ότι βλέπω εγώ μόνο παραπάνω λίπος έχει που στο μεγαλύτερο ποσοστό του είναι saturated . Ευχαριστώ ! ( Πάντα μιλάμε προ και μετα προπονητικό σε περίοδο γράμμωσης !
    Το αγελαδινό γάλα είναι μια πλήρης τροφή. Το γάλα καρύδας είναι φυτικής προέλευσης, δεν έχει ούτε τα θρεπτικά συστατικά , ούτε τα μακροθρεπτικά του γάλακτος, είναι δηλαδή υποδεέστερο του γάλακτος.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Μετα- Προπονητικό Γεύμα
    By perakis in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 6
    Last Post: 05-02-10, 03:30
  2. Μελέτη - Μετα-Προπονητικό Γεύμα
    By Musclemar in forum Άρθρα Για Διατροφή, Συμπληρώματα Και Προγράμματα.
    Replies: 0
    Last Post: 10-08-06, 02:42

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •