Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 11 of 11
  1. #1

    Default Θανάσης Αττιλάκος - Έτοιμος Για Το NPC Universe!!!

    Θανάσης Αττιλάκος - Έτοιμος Για Το NPC Universe!!!




    Ο υπερ-πρωταθλητης Ελλαδας Θανασης Αττιλακος, σε μια ακομη συνεντευξη για την ιστοσελιδα μας, αυτη τη φορα με νεους στοχους για νεους αγωνες στις ΗΠΑ!!

    Σε μια εβδομαδα απο σημερα αγωνιζεται σε εναν απο τους μεγαλυτερους αγωνες της NPC στις ΗΠΑ, το NPC Universe, το οποιο γινεται στο Νιου Τζερσει, στις 2 Ιουλιου, και ειναι ενας απο τους πιο δημοφιλεις αλλα και δυσκολους αγωνες του ετους.

    Ειναι ο πρωτος Ελληνας αθλητης που θα αγωνιστει στην κατηγορια bodybuilding στον συγκεκριμενο αγωνα και του ευχομαστε καλη επιτυχια!!

    Κωστας.

    ----

    Καλησπέρα Θάνο μου, να σε καλωσορίσω άλλη μία φορά σε μία από τις συνεντεύξεις μας. Αυτή τη φορά μου μιλάς υπό άλλες συνθήκες. Πες μου λίγο που είσαι, τα νέα σου και που σε βρίσκω τώρα.


    Τώρα μένω στις Ηνωμένες Πολιτείες, μόνιμος κάτοικος εδώ και αρκετό καιρό, ζω και εργάζομαι εδώ και ετοιμάζομαι για αγώνες που θα γίνουν λίαν συντόμως.


    Από ότι ξέρω έχεις μετακομίσει στην Αμερική. Εδώ και πόσο καιρό;

    Ένα χρόνο περίπου.


    Οπότε ετοιμάζεσαι να κατέβεις σε αγώνες για πρώτη φορά μετά το 2020, αυτή τη φορά στις ΗΠΑ. Πες μας μερικές λεπτομέρειες για τον αγώνα στον οποίο θα συμμετέχεις.

    Τώρα επειδή μένω πλέον μόνιμα στις Ηνωμένες Πολιτείες αποφάσισα και με τον προπονητή μου που έχω εδώ στην Αμερική, να μη συνεχίσω στην ευρωπαϊκή IFBB. Ο λόγος είναι γιατί ούτε αγώνες γίνονται στην Αμερική, ούτε μπορώ να πηγαίνω συνέχεια Ευρώπη. Οπότε θα ξεκινήσω τώρα στην NPC, στο Universe που θα γίνει στις 2 με 4 Ιουλίου.


    Πάρα πολύ καλά νέα! Σε ποια κατηγορία θα κατέβεις;

    Θα κατέβω στην κατηγορία Bodybuilding στους Masters.


    Ο συγκεκριμένος αγώνας να πούμε οτι είναι τεράστιος, έχει πάρα πολλές συμμετοχές κάθε χρόνο και γίνεται στην περιοχή της Νέας Υόρκης.

    Σωστά, είναι μεγάλος και πολύ φημισμένος αγώνας.


    Απ' όσο ξέρω δίνει 100+ κάρτες της IFBB Pro League και νομίζω ότι είναι ένας από τους πιο μεγάλους μετά το NPC Nationals, δηλαδή το Αμερικάνικο Πρωτάθλημα. Γνωρίζεις πόσες συμμετοχές έχει;

    Τώρα δεν ξέρω πόσες ακριβώς είναι οι συμμετοχές, αλλά είναι του ίδιου βεληνεκούς με τους Nationals σε κύρος και συμμετοχές. Είναι από τους μεγάλους αγώνες της NPC που γίνεται εδώ.


    Εσύ κατεβαίνεις στην κατηγορία Masters +40; Ο στόχος σου είναι αν κερδίσεις στην κατηγορία σου, να κερδίσεις την κάρτα της IFBB Pro League.

    Ναι σωστά, γιατί στο NPC Universe δεν κερδίζει επαγγελματική κάρτα μόνο όποιος κερδίζει το Overall, κερδίζουν όλοι οι νικητές των κατηγοριών.


    Άρα έχεις περισσότερες ευκαιρίες από κάποιον άλλον αγώνα που θα μπορούσες να κατέβεις.

    Έχεις πολλές ευκαιρίες αλλά είναι δύσκολος αγώνας όπως είναι όλοι οι μεγάλοι αγώνες.


    Η κατηγορία σου είναι το Σάββατο 2 Ιουλίου;

    Στις 2 Ιουλίου είναι ο αγώνας, Σάββατο, 9 η ώρα το πρωί είναι τα προκριματικά και οι τελικοί στις 5 η ώρα το απόγευμα.


    Να πούμε εδώ ότι έχει και live stream για όσους θέλουν να το δουν από οποιοδήποτε μέρος του κόσμου και από την Ελλάδα. (link εδώ)

    Από την Ελλάδα δεν ξέρω πως θα μπορέσουν να το δουν λόγω διαφοράς ώρας αλλά δεν νομίζω να είναι και πολύ αργά, ίσως λίγο μετά τα μεσάνυχτα.


    Και οι προκριματικοί είναι το πρωί, δηλαδή 4μμ ώρα Ελλαδας. Ποιός σε προετοιμάζει για τον αγώνα; Έχεις νέο προπονητη;

    Είμαι με τον Kyle Wilkes, από τότε που ήρθα Αμερική, περίπου έναν χρόνο τώρα και πηγαίνουμε πολύ καλά. Έχουμε πολύ καλή συνεννόηση γιατί μένουμε κοντά, και βλέπουμε ό ένας τον άλλον. Έχω μια πολύ καλή προετοιμασία, όλα βαίνουν καλώς μέχρι στιγμής. Αυτό που με νοιάζει εμένα είναι να έχω μία ωραία παρουσία στους αγώνες και ότι άλλο έρθει.




    Πως αισθάνεσαι τώρα σε σχέση με άλλες προετοιμασίες, δηλαδή δύο εβδομάδες πριν; Πως είναι αυτή η προετοιμασία σε σχέση με προηγούμενες;

    Δεν ξέρω μπορεί να είναι η ψυχολογία μου δεν ξέρω τι μπορεί να είναι, αλλά τη βλέπω πιο ξεκούραστη. Αυτό μπορώ να πω σαν διαφορά. Δεν μπορώ να πω κάτι άλλο.


    Το σώμα σου πως το βλέπεις εσύ να ανταποκρίνεται σε φορμάρισμα για αυτήν την προετοιμασία;

    Είναι σε μία κατάσταση εξαιρετική από ό,τι βλέπω, δυο εβδομάδες πριν τον αγώνα. Ευελπιστώ να είμαι όπως πρέπει να είμαι πάνω στη σκηνή σε δύο εβδομάδες.


    Πόσα κιλά είσαι σε αυτή τη φάση;

    Τώρα αυτή τη στιγμή σε κιλά δεν θυμάμαι πόσο είμαι, είμαι περίπου στα 220 pounds, τώρα σε κιλά πόσο είναι; 99-100 κιλά;


    Ναι, 220 pounds είναι περίπου 100 κιλά. Πολύ καλά. Αυτή τη φορά έχεις κάνει όλη την προετοιμασία στην Αμερική. Πως τη συγκρίνεις σε σχέση με όσες είχες κάνει στην Ελλάδα;

    Δεν άλλαξε κάτι στη δικιά μου ψυχολογία, στο πως δηλαδή θα κάνω την προετοιμασία εγώ. Απλώς διοχέτευσα καινούργια πράγματα και ιδέες για το πως γίνεται μια προετοιμασία. Επειδή την κάνω εδώ, το ζω λίγο διαφορετικά. Είναι κάτι τελείως διαφορετικό σε αυτό το κομμάτι, και πάνω σε αυτό δουλεύω και το πηγαίνω εξαιρετικά.


    Υποθέτω βέβαια ότι θα έχει αλλάξει και το περιβάλλον, των γυμναστηρίων, το φαγητό που τρως και πολλά άλλα.

    Έχουν αλλάξει 90% σχεδόν τα πάντα από την Ελλάδα. Εννοείται το περιβάλλον των γυμναστηρίων είναι τελείως διαφορετικό. Και αυτό που κάνω προπονήσεις και το πως γυμνάζομαι. Αλλά και στο θέμα της διατροφής υπάρχουν αρκετές αλλαγές. Είναι αρκετά τα πράγματα που είναι διαφορετικά.


    Πως συγκρίνεις την προετοιμασία σε ένα αμερικάνικο γυμναστήριο με τα αμερικάνικα φαγητά που βλέπουμε να τρώνε όλοι; Ουσιαστικά κάνεις όλα αυτά που βλέπουμε τόσα χρόνια στα βίντεο. Πως είναι όλη αυτή η εμπειρία;

    Κοίταξε να δεις, δεν μπορώ να πω ότι είναι κάτι το τρομερά διαφορετικό ή τελείως καινούργιο. Αυτό μπορεί να το πει κάποιος που ξεκινά τώρα τα βήματά του, και ξεκινά στην Ελλάδα τώρα, και μετά από έναν χρόνο να έρθει εδώ και να πει «ουάου, πολύ μεγάλη αλλαγή». Εγώ τώρα δεν μπορώ να πω ότι είναι τόσο μεγάλη η αλλαγή.


    Έχεις πάει και πολλές φορές στην Αμερική, γι' αυτό.

    Σίγουρα και αυτό παίζει ρόλο, αλλά το θέμα είναι ότι υπάρχει μια διαφορά και στην ποιότητα της προετοιμασίας και στο φαγητό μου. Υπάρχουν αρκετά πράγματα που δεν μπορείς να τα κάνεις στην Ελλάδα. Είναι πιο μικρή η αγορά ίσως.


    Και υποθέτω ότι το όλο περιβάλλον, κυρίως στο γυμναστήριο, πρέπει να είναι εντελώς διαφορετικό, ειδικά όταν πας σε κάποιο που προετοιμάζονται πάρα πολλοί αγωνιστικοί αθλητές.

    Ναι, το γυμναστήριο που κάνω εγώ την προετοιμασία μου είναι σκληροπυρηνικό γυμναστήριο για αθλητές αγώνων. Ειδικά τις ώρες που πηγαίνουν οι συγκεκριμένοι αθλητές, ακόμα και μεγάλοι αθλητές που κατεβαίνουν στο Olympia, και κάνουμε αρκετές προπονήσεις μαζί. Αλλά εντάξει, δεν είναι κάτι το οποίο στα δικά μου μάτια φαντάζει ότι είναι κάτι εξωγήινο. Αλλά υπάρχουν πράγματα που είναι διαφορετικά, είναι καινούργια, και σίγουρα η διαφορά των γυμναστηρίων εδώ με τα ελληνικά γυμναστήρια είναι μεγάλη. Όχι σε όλα τα γυμναστήρια, αλλά σε αυτά τα γυμναστήρια που κάνουν προετοιμασία οι αθλητές των αγώνων ας πούμε της IFBB, είναι γυμναστήρια που είναι πάρα πολύ εξειδικευμένα σε αυτό το κομμάτι, είναι μεγάλη η διαφορά, υπάρχει χάσμα.


    Απ' ότι ξέρω από τις προπονήσεις μας μαζί παλαιότερα, έχεις ένα συγκεκριμένο στυλ προπόνησης με πολλά και βαριά σετ με ελεύθερα βάρη. Το έχεις αλλάξει αυτό καθόλου; Έχεις βάλει για παράδειγμα περισσότερα μηχανήματα ή συνεχίζεις τις βαριές προπονήσεις που έκανες πάντα;

    Σχετικά με τις προπονήσεις έχω αλλάξει αρκετά πράγματα. Και στη φιλοσοφία μου άλλαξα αρκετά πράγματα, για δύο λόγους. Πρώτον γιατί έχει αλλάξει η φιλοσοφία της προπόνησης με τον προπονητή. Το θέμα είναι πως οι μυς μου είναι αρκετά δουλεμένοι τόσα χρόνια, δηλαδή έχει βγει αυτή η ποιότητα που βγαίνει με τα χρόνια σε έναν αθλητή. Είναι κάτι που έρχεται φυσιολογικά με τα χρόνια, δεν μπορεί να κάνει κάποιος κάτι στα 22 και στα 23 χρόνια, πρέπει να περιμένει να ωριμάσουν οι μυς του με τα χρόνια. Αυτό έχει γίνει σε εμένα, οπότε δουλεύουμε λίγο διαφορετικά το στυλ της προπόνησης, όχι τόσο βαριά.

    Ένας άλλος λόγος που δεν κάνω τόσο βαριά και δεν χρησιμοποιώ αποκλειστικά ελεύθερα βάρη και έχω βάλει αρκετά μηχανήματα πλέον στις προπονήσεις μου, ειδικά στο πάνω μέρος του σώματος, είναι ότι έχουν βγει πλέον πολλοί τραυματισμοί μετά από τόσα χρόνια. Πληρώνω τώρα κάποια πράγματα δηλαδή, και λόγω ηλικίας, μεγαλώνουμε και βγαίνουν ορισμένα πράγματα, ειδικά οι αγκώνες μου, οι ώμοι μου, θέλουν πολύ προσοχή. Δεν παίζω σχεδόν καθόλου βαριά πλέον σε αυτά τα κομμάτια, έχει αλλάξει πολύ η φιλοσοφία στις προπονήσεις γενικά.

    Το θέμα του να παίξω βαριά, δεν σημαίνει ότι θα βάλω πάρα πολλά κιλά για να κάνω μια προπόνηση, απλώς η προπόνηση πρέπει να βγει έξυπνα και να έχει ένταση. Το να πηγαίνεις στα 20 και στα 25 να δουλεύεις βαριά στις προπονήσεις, χρειάζεται σε έναν βαθμό για να αποκτήσεις αυτήν την σκληράδα και αυτό το density στους μυς σου. Αλλά όσο περνούν τα χρόνια, δεν γίνεται να ακολουθήσεις αυτό το μοτίβο. Άλλες προπονήσεις κάνεις στα 20 και άλλες αντέχει το κορμί σου, άλλες στα 30, άλλες στα 40, και άλλες στα 50 και στα 60. Δεν γίνεται να προσπαθεί κάποιος αθλητής το κορμί του να είναι κάποιας ηλικίας και να συμπεριφέρεται σαν κάποια άλλη ηλικία, θα καταστραφεί στο τέλος. Πρέπει να συμβιβάζεσαι με την ηλικία σου και με τους τραυματισμούς σου, αν έχεις, και να ακολουθείς έξυπνα πράγματα, που να είναι λογικά ώστε να μπορέσεις να συντηρηθείς και να είσαι σε καλή υγεία πάνω απ΄ όλα.


    Έχεις και μεγάλη γκάμα μηχανημάτων στο συγκεκριμένο γυμναστήριο που πας, από όλες τις εποχές του bodybuilding.

    Ναι, τα πάντα! Εδώ ότι γωνία θέλεις για να χτυπήσεις τον μυ, την κάνεις. Έχει συνδυασμούς, έχει ελεύθερα βάρη, έχει μηχανήματα, έχει μηχανήματα που προσομοιάζουν τα ελεύθερα, κάτι στο ενδιάμεσο δηλαδή, έχει πληθώρα μηχανημάτων. Είναι χάσμα στο θέμα των γυμναστηρίων με την Ελλάδα.


    Το συγκεκριμένο γυμναστήριο έχει και ένα μηχάνημα που είναι απίστευτο, το οποίο είναι το καλύτερο μηχάνημα που έχει κυκλοφορήσει ποτέ για πλάτη. Ξέρεις για ποιο λέω, το παλιό original pullover.

    Αυτό που έκανε ο Dorian Yates Στην Αγγλία.


    Ακριβώς, το pullover της Nautilus που έχουμε δει στο βίντεο, με τις αλυσίδες. Και μάλιστα αυτό είναι το original, γιατί μετά έβγαλαν αντίστοιχο με επιλογή κιλών.. Αυτό που χρησιμοποιείς εσύ και που ξέρω και εγώ είναι με τα ελεύθερα κιλά.

    Ναι, βάζεις τις πλάκες πάνω κανονικά, είναι με αλυσίδες. Βάζεις τα κιλά και κάνεις. Είναι σαν να κάνεις ελεύθερα βάρη. Είναι κάτι σαν υβριδική κατάσταση μηχανημάτων, σαν να κάνεις ελεύθερο αλλά αποφεύγεις όλη αυτήν την καταπόνηση των αρθρώσεων γιατί κλειδώνει σε κάποιο σημείο το μηχάνημα αλλά στην ουσία κάνεις ταυτόχρονα και ελεύθερα. Το σώμα σου δηλαδή κλειδώνει σαν να είναι σε μηχάνημα αλλά σαν χρησιμοποιείς και ελεύθερα βάρη.

    Και την καταλαβαίνεις όταν την κάνεις την άσκηση γιατί σε πιάνει σε κάποια σημεία που νιώθεις ότι δεν τα έχεις ξαναγυμνάσει. Βάσει όλης αυτής της διαφοράς στην προπόνηση, της αλλαγής των γυμναστηρίων, νομίζω ότι ο κόσμος θα δει κάτι πολύ διαφορετικό πάνω στη σκηνή. Αυτήν την εντύπωση έχω. Μένει να το δούμε πάνω στη σκηνή, αλλά θα βγει κάτι πολύ διαφορετικό. Όλη η φιλοσοφία έχει αλλάξει, στη διατροφή έχουν αλλάξει πολλά πράγματα, στην προπόνηση έχουν αλλάξει πολλά πράγματα. Και όταν λέω ότι άλλαξαν πολλά πράγματα, δεν σημαίνει πως άλλαξαν όλα για το καλύτερο. Υπάρχουν και μερικά πράγματα που έκανα συμβιβασμούς στην αλλαγή τους γιατί σου είπα ότι βγήκαν τραυματισμοί, έχει καταπονηθεί το σώμα. Δεν μπορείς να τα τραβάς με νύχια και με δόντια, να κάνεις κάτι μόνο και μόνο για να το κάνεις.


    Η διατροφή σου πως είναι; Θέλεις να μου δώσεις ένα παράδειγμα τι τρως μέσα σε μια μέρα;

    Σαν πρωινό θα φάω μία ομελέτα με αυγά με ασπράδια και μερικούς κρόκους. Θα έχει βρώμη, κάποια φρούτα, και σαλάτες για δεύτερο γεύμα με κοτόπουλο ή γαλοπούλα. Έχω ένα άλλο γεύμα για να πάρω τα λιπαρά μου, θα φάω σολωμό πάλι με κάποια σαλάτα, ή με κάποιο πράσινο, μπρόκολο ή κάτι τέτοιο. Θα πιω και κάποιο ρόφημα πρωτεΐνης με ξηρούς καρπούς ή φυστικοβούτυρο ή αμυγδαλοβούτυρο ή αβοκάντο. Το ελαιόλαδο το χρησιμοποιώ αρκετά στην τροφή μου. Το βράδυ μπορεί να φάω μία μπριζόλα -ανάλογα την ημέρα- αν έχω προπόνηση μπορεί να βάλω λίγο ρύζι, αν δεν έχω θα βάλω σαλάτα. Ο υδατάνθρακας είναι χαμηλά γενικά αυτές τις ημέρες. Να μη σου κάνω ανάλυση γιατί αλλάζει συνέχεια κάθε εβδομάδα. Αυτές τις μέρες που έχω το πρόγραμμα δεν έχω πολύ υδατάνθρακα, λίγο βρώμη το πρωί και ίσως λίγο ρύζι πριν και μετά την προπόνηση. Δεν έχω κάτι άλλο.


    Οπότε γενικά κάνεις low carb.

    Για αυτή τη φάση που είμαι δύο εβδομάδες πριν τον αγώνα, ναι.


    Έχεις και κάποιο refeed;

    Μέχρι στιγμής δεν έχω κάνει refeed τόσο καιρό, δεν έχω φτάσει σε αυτό το σημείο. Τώρα έχουμε δυο εβδομάδες, θα δούμε τι θα έρθει. Ας πούμε χθες που έκανα προπόνηση για μηριαία δικέφαλα και γάμπες, επειδή ήταν λίγο βαριά η προπόνηση που έκανα, είχα το cream of rice αναμιγμένο με πρωτεΐνη σε ένα μπωλάκι που είναι και ευκολοχώνευτο. Αυτό το βάζω συνήθως πριν την προπόνηση, γιατί μπορώ να κάνω προπονήσεις σχετικά γρήγορα. Το τρώω και μετά από περίπου 45 λεπτά μπορώ να μπω για προπόνηση, το έχω χωνέψει ήδη.


    Και από συμπληρώματα;

    Συμπληρώματα πληθώρα.


    Πες μας όλα τα μυστικά!

    Χρησιμοποιώ σίγουρα μια πρωτεΐνη isolate, χρησιμοποιώ αμινοξέα το πρωί πριν την προπόνηση και κατά τη διάρκεια και πολλά συμπληρώματα για υγεία. Δηλαδή, digestive enzymes, λιπίδια για το αίμα, βιταμίνη D, νιασίνη, CoQ10, ωμέγα 3, αμινοξέα και πρωτεΐνη. Το βράδυ πριν κοιμηθώ χρησιμοποιώ επίσης φυτικές ίνες. Χρησιμοποιώ και γλουταμίνη, προβιοτικά, βάζω κάποια καρνιτίνη, γιοχιμπίνη το πρωί που θα σηκωθώ, μαγνήσιο, και χαλκό ξεχωριστά. Βάζω και gda για τον υδατάνθρακα που κάνει καλύτερη απορρόφησηκαι γλυκερόλη πριν την προπόνηση για pumps. Επίσης συμπληρώματα για το συκώτι και για τα νεφρά, λίγο από όλα.

    Το 80% είναι σίγουρα για υγεία, για να προστατεύσω τον οργανισμό μου και το υπόλοιπο 20% είναι καθαρά συμπληρώματα τροφών, πρωτεΐνη, αμινοξέα, γλουταμίνη κλπ.


    Απ' ότι ξέρω, δεν είσαι του προεξασκητικού.

    Δεν είμαστε φίλοι με την καφεΐνη, αλλά τώρα βάζω λίγο, ελάχιστα γιατί είμαι και λόγω της δίαιτας λίγο κουρασμένος. Αλλά γενικά την αποφεύγω.


    Τα σχέδιά σου ποια είναι μετά τον αγώνα; Θα συνεχίσεις υποθέτω να κάνεις αγώνες ανεξαρτήτως αποτελέσματος;

    Ανεξαρτήτως αποτελέσματος, πιστεύω ίσως ένα δύο χρόνια ακόμα να κατέβω. Δεν πολυκαίγομαι για την κάρτα. Πήρα την προ κάρτα στην ελίτ, οπότε αν έρθει και αυτή η κάρτα δεν με πειράζει, ας έρθει. Μπορεί να κάνω και κάποιους επαγγελματικούς αγώνες αλλά δεν είναι ο στόχος μου.


    Σε ρωτάω γιατί ακούμε συνέχεια αθλητές να κυνηγούν την pro card.

    Ο καθένας το βλέπει όπως νομίζει. Το να κυνηγήσεις την pro card, μπορεί να το έχει διακαή πόθο, να το πάρει με ότι κόστος κι αν έρθει αυτό. Ξέρεις, έχεις ακούσει και τι γίνεται γενικά με άτομα που το πιέζουν και εδώ και παντού σε όλον τον κόσμο.


    Θέλεις να το πας πιο χαλαρά, να προσέχεις.

    Πολύ πιο χαλαρά. Δεν πολυκαίγομαι γι' αυτό. Το κάνω εγώ για να το ευχαριστηθώ.


    Και καλά κάνεις. Ήδη αυτό που έχεις καταφέρει, να μετακομίσεις από την Ελλάδα στην Αμερική και να κατέβεις σε έναν τέτοιον μεγάλο αγώνα, ως ο πρώτος Έλληνας που θα κατέβει σε bodybuilding στο NPC Universe, είναι ένα τεράστιο κατόρθωμα. Είναι βασικά ένα όνειρο που έχουν οι περισσότεροι bodybuilders σε όλον τον κόσμο, να πάνε στην Αμερική και να κάνουν αυτό που αγαπάνε. Και μόνο με αυτό, έχεις καταφέρει το 95% του ονείρου σου.

    Σωστά. Γιατί αν εξαιρέσεις τον Μιχάλη Κεφαλιανό που σε επαγγελματικό επίπεδο κατέβηκε στο Mr. Olympia, εγώ είμαι ο μοναδικός Έλληνας που κατεβαίνει στο NPC Universe. Δεν έχει κατέβει κανένας άλλος, και δεν ξέρω αν θα κατέβει και κανένας άλλος.


    Είναι πολύ να κατέβει κάποιος ούτως ή άλλως, χρειάζονται ορισμένες προϋποθέσεις. Δεν κατεβαίνει ο οποιοσδήποτε.

    Είναι συγκεκριμένες προϋποθέσεις που πληροίς για να κατέβεις. Δεν μπορεί να πει ένας ξεκινάω και πάω να κατέβω στον αγώνα. Είναι πολλές οι παράμετροι για να κατέβεις σε έναν τόσο μεγάλο αγώνα. Εμένα με τιμά το να κατέβω. Θέλω να δείξω ότι καλύτερο μπορώ για μένα, να το ευχαριστηθώ, και ότι θέλει ας έρθει. Εγώ το κάνω, γιατί ήθελα να κατέβω σε έναν τόσο μεγάλο αγώνα.

    Το θέμα είναι πως δίνει την ευκαιρία της επαγγελματικής κάρτας, αλλά και να την πάρω, εγώ ούτως ή άλλως σε κανα δυο χρόνια θα σταματήσω. Το έχω σκεφτεί. Τώρα αν έρθει η κάρτα και κατέβω σε επαγγελματικό αγώνα της IFBB Pro League, οκ δεν έχω πρόβλημα. Δεν κυνηγάω να πάρω την κάρτα με οποιοδήποτε κόστος, πράγμα που κάνουν πάρα πολλοί και είναι λάθος κατά τη δικιά μου άποψη. Κυνηγάνε την κάρτα, κάποιοι την παίρνουν, και δεν προχωρούν ή κάνουν κάτι. Έχουν επιβαρύνει όμως πάρα πολύ την υγεία τους.

    Γιατί το να πάρεις την επαγγελματική κάρτα εδώ στην Pro League που είναι η μεγάλη λίγκα και πεις ότι θέλεις να κάνεις κάτι καλό σε έναν αγώνα, πρέπει να μπεις στον χορό και να χορέψεις μετά. Έχει άλλα. Εγώ σου είπα αν την πάρω θα την υποστηρίξω ένα, δυο χρόνια, αλλά ξέρω, έχω το γνώθι σαυτόν, και ξέρω ότι θα το κάνω για ένα συγκεκριμένο διάστημα. Τώρα ένας που κυνηγάει μια επαγγελματική κάρτα και την πάρει, για να την υποστηρίξει - ειδικά αν είναι και από άλλη χώρα και δεν είναι εδώ στην Αμερική - πόσα χρόνια αργότερα θα την υποστηρίξει, με τι κόστος στην υγεία του, με τι κόστος χρηματικό; Κακά τα ψέματα τώρα δεν βγάζεις χρήματα, ειδικά αν δεν είσαι από την Αμερική. Και ας το πούμε από εμάς που είμαστε και Έλληνες. Όσα παιδιά είναι από την Ελλάδα, πού να προχωρήσουν, να πάνε που;

    Υπάρχει βέβαια κόσμος που το κάνει να πάρει μια επαγγελματική κάρτα γιατί θέλει να προχωρήσει τις δουλειές του, μπορεί να έχει μαγαζί, μπορεί να είναι προπονητής, μπορεί να θέλει να φαίνεται στο βιογραφικό του ότι είναι επαγγελματίας αθλητής της IFBB, και καλά θα κάνει για να τη χρησιμοποιήσει γι' αυτούς τους λόγους. Αν το κάνεις έτσι, είναι θεμιτό. Αν το κάνεις όμως για να πάρεις την κάρτα, και να πεις ότι θα κυνηγήσεις ένα μεγάλο όνειρο....δεν είναι κακό να κυνηγάς το όνειρό σου, αλλά να το κυνηγάς χωρίς κόστος στην υγεία σου.

    Ένας αθλητής που θα αποφασίσει να κάνει αυτό το πράγμα, και απευθύνομαι ειδικά στους μικρότερους, θα πρέπει να βάζουν κάτω τα πράγματα και να τα ζυγίζουν. Εδώ στην Αμερική το λένε, risk for reward, ανταμοιβή και κόστος. Πρέπει να τα βάλεις στη ζυγαριά, ποια είναι η επιβράβευση και ποιο είναι το κόστος. Αν το κόστος είναι περισσότερο από την επιβράβευση, είναι ηλίθιο και γιατί να το κάνεις. Η δική μου γνώμη είναι αυτή.


    Είναι πολύ δύσκολο. Το επίπεδο πλέον δεν είναι παίξε γέλασε.

    Και αν δεις και στους αγώνες που γίνονται τώρα, υπάρχει μία μεγάλη στροφή του κόσμου, το βλέπω κι εδώ στις Ηνωμένες Πολιτείες, προς την classic physique πλέον. Έχει πιο πολλές συμμετοχές, και ο κόσμος που ξεκινάει τα πρώτα του βήματα, κοιτούν πιο πολύ αυτήν την κατηγορία, γιατί είναι πιο προσιτή στον κόσμο. Είναι κατηγορία που δεν βάζεις πάρα πολλά φάρμακα. Θα κάνεις χρήση κάποιων ουσιών αλλά δεν θα είναι η υπέρμετρη χρήση που γίνεται στην open κατηγορία.

    Ξέρεις ο κόσμος έχει ψιλοστραφεί προς τα εκεί γιατί στην open κατηγορία υπάρχουν αρκετοί θάνατοι, υπάρχουν αρκετές βλάβες που δεν ακούγονταi. Όσα βλέπουν και στην Ελλάδα πράγματα, υπάρχουν και άλλα τόσα που δεν τα γνωρίζουν. Αν έχεις προσέξει, εγώ δεν χρησιμοποιώ τόσο τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης, γιατί δεν είναι κάτι που κυνηγάω να προωθήσω. Έχω εγκατασταθεί εδώ στις ΗΠΑ, έχω τη δουλειά μου, δεν με ενδιαφέρει, δεν κυνηγάω να βγάλω εισόδημα μέσω της κοινωνικής δικτύωσης, οπότε δεν με πολυενδιαφέρει.

    Δεν χρειάζεται να δείχνω τι κάνω και πως είναι η ζωή μου, δε με ενδιαφέρει. Δεν έχω ανάγκη να δει ο άλλος τι κάνω εγώ για να αποκτήσω πελατεία σε κάτι, δεν με απασχολεί εμένα αυτό. Ξέρεις, keep it low. Τώρα πριν τους αγώνες λίγο με τον προπονητή βάζουμε καμιά φωτογραφία, αλλά μέχρι εκεί. Δεν με πολυαπασχολεί. Γιατί το έχω δει με πολύ ψυχρή λογική ότι κάνουμε κάτι καταρχήν για να είμαστε εμείς καλά, να μας αρέσει, και να είμαστε υγιείς και από κει πέρα ό,τι άλλο έρθει.

    Το bodybuilding το κάνουμε γιατί το αγαπάμε σαν άθλημα. Εγώ το αγαπάω, το κάνω από μικρός, είναι κάτι που είναι πάντα εκεί, είναι κομμάτι της ζωής μου. Αλλά όταν διακυβεύεται η υγεία σου, κάπου πρέπει να βάλεις ένα όριο.


    Πολύ σωστή φιλοσοφία που ελπίζω να διαβάσουν και να σκεφτούν σοβαρά και άλλοι αθλητές. Κλείνοντας, να σου ευχηθώ καλή επιτυχία στον αγώνα, θα είμαστε εδώ με νέα και updates!

    Να'σαι καλά Κώστα μου, ευχαριστώ πολύ.

    Μπορειτε να δειτε περισσοτερες φωτο και βιντεο στο προφιλ του Θαναση στο Instagram: https://www.instagram.com/thanasis_attilakos
    Μεγάλες Εκπτώσεις Συμπληρωμάτων Διατροφής <==== Πατήστε Εδώ!

    --------------------------------------------------
    - M.Sc.
    - ISSA BODYBUILDING Specialist
    - NSCA Certified Personal Trainer
    - NASM Certified Nutrition Coach


    "Να θυμάστε ότι αυτό που κάνετε είναι κάτι που ελάχιστοι άνθρωποι στον κόσμο έχουν τη δύναμη της θέλησης ή την αποφασιστικότητα να πραγματοποιήσουν. Χρειάζεται κάτι πολύ περισσότερο από τη σωματική μας δύναμη για να χτίσουμε και να σμιλέψουμε το σώμα μας. Χρειάζεται και μια τεράστια ποσότητα πνευματικής δύναμης, και αυτό είναι που οι υπόλοιποι άνθρωποι πραγματικά ζηλεύουν. Πάρτε το ως κοπλιμέντο, διότι ξεχωρίζετε μέσα σε ένα πλήθος ατόμων που μόνο ξέρουν να είναι ακόλουθοι."

    "Just remember that you are doing something that so few people in the world have the will power or determination to do. It takes much more than physical strength for us to build and sculpt our bodies. It takes an enormous amount of mental strength as well, and that's what people are truly jealous of. Take it as a compliment, for you stand out in a crowd full of followers."

    "You got a dream, you gotta protect it. If people can't do something themselves, they wanna tell you that you can't do it. If you want something, go get it. Period."
    ~ Chris Gardner

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Πολύ συνειδητοποιημένος και με εξαιρετική δομή σκέψης!

    Καλή επιτυχία!!!

  3. #3
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Καλά Κώστα, τρομερή συνέντευξη!!!

    Θα ήθελα κι άλλο να επεκταθεί στις διάφορες Ελλάδας και Αμερικής, στην νοοτροπία των αθλούμενων (των σοβαρών αθλούμενων) και γενικά αυτό που ονομάζουμε "βιομηχανία" του fitness. Εγώ βρίσκω τεράστιες διαφορές.

    Να του ευχηθώ κι εγώ καλή επιτυχία και καλή δύναμη στην προετοιμασία του!!!
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  4. #4

    Default

    Ο Θανος, 48 ωρες πριν τον αγωνα NPC Universe, σε καταπληκτικη φορμα!!

    Υπενθυμιζω οτι ο αγωνας θα μεταδωθει ζωντανα, απο τις 4μμ ωρα Ελλαδας, αυριο Σαββατο 2 Ιουλιου. Πληροφοριες εδω: https://www.bevfrancis.com/npcnortheast/npc-universe/







    Μεγάλες Εκπτώσεις Συμπληρωμάτων Διατροφής <==== Πατήστε Εδώ!

    --------------------------------------------------
    - M.Sc.
    - ISSA BODYBUILDING Specialist
    - NSCA Certified Personal Trainer
    - NASM Certified Nutrition Coach


    "Να θυμάστε ότι αυτό που κάνετε είναι κάτι που ελάχιστοι άνθρωποι στον κόσμο έχουν τη δύναμη της θέλησης ή την αποφασιστικότητα να πραγματοποιήσουν. Χρειάζεται κάτι πολύ περισσότερο από τη σωματική μας δύναμη για να χτίσουμε και να σμιλέψουμε το σώμα μας. Χρειάζεται και μια τεράστια ποσότητα πνευματικής δύναμης, και αυτό είναι που οι υπόλοιποι άνθρωποι πραγματικά ζηλεύουν. Πάρτε το ως κοπλιμέντο, διότι ξεχωρίζετε μέσα σε ένα πλήθος ατόμων που μόνο ξέρουν να είναι ακόλουθοι."

    "Just remember that you are doing something that so few people in the world have the will power or determination to do. It takes much more than physical strength for us to build and sculpt our bodies. It takes an enormous amount of mental strength as well, and that's what people are truly jealous of. Take it as a compliment, for you stand out in a crowd full of followers."

    "You got a dream, you gotta protect it. If people can't do something themselves, they wanna tell you that you can't do it. If you want something, go get it. Period."
    ~ Chris Gardner

  5. #5
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Φοβερός!!! Καλή επιτυχία!!!
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  6. #6

    Default

    Φωτογραφιες απο το πρωινο prejudging του αγωνα, στον οποιο ο Θανος ηταν σε εξαιρετικη φορμα!!!

    Στην κατηγορια +40, μετα απο 2-3 συγκρισεις, οι κριτες ειδαν την ανωτεροτητα της μυϊκης καταστασης του Θανου, και τον εβαλαν στη μεση. Οποτε εκει παιζει για 1η-2η θεση.

    Λιγα λεπτα πιο μετα, στη +35, ηταν σταθερος προς το εξωερικο κομματι του κομπαρισον, για 4η θεση.

    Το επιπεδο πραγματικα, οπως μας εχει μαθει το NPC Universe, παρα πολυ ψηλο, με εκατονταδες συμμετοχες.

    Το webcast επισης, εξαιρετικα καθαρο, αληθινο 1080p, χωρις να κολαει πουθενα, αξιζε τα λεφτα του!!











    Μεγάλες Εκπτώσεις Συμπληρωμάτων Διατροφής <==== Πατήστε Εδώ!

    --------------------------------------------------
    - M.Sc.
    - ISSA BODYBUILDING Specialist
    - NSCA Certified Personal Trainer
    - NASM Certified Nutrition Coach


    "Να θυμάστε ότι αυτό που κάνετε είναι κάτι που ελάχιστοι άνθρωποι στον κόσμο έχουν τη δύναμη της θέλησης ή την αποφασιστικότητα να πραγματοποιήσουν. Χρειάζεται κάτι πολύ περισσότερο από τη σωματική μας δύναμη για να χτίσουμε και να σμιλέψουμε το σώμα μας. Χρειάζεται και μια τεράστια ποσότητα πνευματικής δύναμης, και αυτό είναι που οι υπόλοιποι άνθρωποι πραγματικά ζηλεύουν. Πάρτε το ως κοπλιμέντο, διότι ξεχωρίζετε μέσα σε ένα πλήθος ατόμων που μόνο ξέρουν να είναι ακόλουθοι."

    "Just remember that you are doing something that so few people in the world have the will power or determination to do. It takes much more than physical strength for us to build and sculpt our bodies. It takes an enormous amount of mental strength as well, and that's what people are truly jealous of. Take it as a compliment, for you stand out in a crowd full of followers."

    "You got a dream, you gotta protect it. If people can't do something themselves, they wanna tell you that you can't do it. If you want something, go get it. Period."
    ~ Chris Gardner

  7. #7

    Default

    Εδω στα comparison, στις πρωτες φωτο ειναι που τον μετακινησαν προς το κεντρο - τριαδα, και μετα απο λιγο εντελως κεντρο για 1η-2η θεση.















    Μεγάλες Εκπτώσεις Συμπληρωμάτων Διατροφής <==== Πατήστε Εδώ!

    --------------------------------------------------
    - M.Sc.
    - ISSA BODYBUILDING Specialist
    - NSCA Certified Personal Trainer
    - NASM Certified Nutrition Coach


    "Να θυμάστε ότι αυτό που κάνετε είναι κάτι που ελάχιστοι άνθρωποι στον κόσμο έχουν τη δύναμη της θέλησης ή την αποφασιστικότητα να πραγματοποιήσουν. Χρειάζεται κάτι πολύ περισσότερο από τη σωματική μας δύναμη για να χτίσουμε και να σμιλέψουμε το σώμα μας. Χρειάζεται και μια τεράστια ποσότητα πνευματικής δύναμης, και αυτό είναι που οι υπόλοιποι άνθρωποι πραγματικά ζηλεύουν. Πάρτε το ως κοπλιμέντο, διότι ξεχωρίζετε μέσα σε ένα πλήθος ατόμων που μόνο ξέρουν να είναι ακόλουθοι."

    "Just remember that you are doing something that so few people in the world have the will power or determination to do. It takes much more than physical strength for us to build and sculpt our bodies. It takes an enormous amount of mental strength as well, and that's what people are truly jealous of. Take it as a compliment, for you stand out in a crowd full of followers."

    "You got a dream, you gotta protect it. If people can't do something themselves, they wanna tell you that you can't do it. If you want something, go get it. Period."
    ~ Chris Gardner

  8. #8

    Default

    2η θεση για τον Θανο στην κατηγορια +40 και 4η θεση στην +35 !!!

    Πολλα συγχαρητηρια για την καταπληκτικη εμφανιση στον 1ο του αγωνα στην NPC !!!






    Μεγάλες Εκπτώσεις Συμπληρωμάτων Διατροφής <==== Πατήστε Εδώ!

    --------------------------------------------------
    - M.Sc.
    - ISSA BODYBUILDING Specialist
    - NSCA Certified Personal Trainer
    - NASM Certified Nutrition Coach


    "Να θυμάστε ότι αυτό που κάνετε είναι κάτι που ελάχιστοι άνθρωποι στον κόσμο έχουν τη δύναμη της θέλησης ή την αποφασιστικότητα να πραγματοποιήσουν. Χρειάζεται κάτι πολύ περισσότερο από τη σωματική μας δύναμη για να χτίσουμε και να σμιλέψουμε το σώμα μας. Χρειάζεται και μια τεράστια ποσότητα πνευματικής δύναμης, και αυτό είναι που οι υπόλοιποι άνθρωποι πραγματικά ζηλεύουν. Πάρτε το ως κοπλιμέντο, διότι ξεχωρίζετε μέσα σε ένα πλήθος ατόμων που μόνο ξέρουν να είναι ακόλουθοι."

    "Just remember that you are doing something that so few people in the world have the will power or determination to do. It takes much more than physical strength for us to build and sculpt our bodies. It takes an enormous amount of mental strength as well, and that's what people are truly jealous of. Take it as a compliment, for you stand out in a crowd full of followers."

    "You got a dream, you gotta protect it. If people can't do something themselves, they wanna tell you that you can't do it. If you want something, go get it. Period."
    ~ Chris Gardner

  9. #9
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Πολύ καλό πλασάρισμα και πολύ καλή φόρμα!!! Τα μάγουλα μέσα εντελώς!!!

    Η NPC έχει ανέβει πολύ γενικά, μετά την διάσπαση και την δημιουργία ενός ανταγωνισμού. Πάρα πολλοί καλοί αθλητές!!!
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  10. #10

    Default

    2η θέση για τον Θάναση στο φετινό NPC Universe, στην κατηγορία Masters +40 Heavyweight!!

    Ενα βήμα πριν την pro card!

    Οι αγώνες και η προσπάθεια συνεχίζεται τις επόμενες εβδομάδες.










    Μεγάλες Εκπτώσεις Συμπληρωμάτων Διατροφής <==== Πατήστε Εδώ!

    --------------------------------------------------
    - M.Sc.
    - ISSA BODYBUILDING Specialist
    - NSCA Certified Personal Trainer
    - NASM Certified Nutrition Coach


    "Να θυμάστε ότι αυτό που κάνετε είναι κάτι που ελάχιστοι άνθρωποι στον κόσμο έχουν τη δύναμη της θέλησης ή την αποφασιστικότητα να πραγματοποιήσουν. Χρειάζεται κάτι πολύ περισσότερο από τη σωματική μας δύναμη για να χτίσουμε και να σμιλέψουμε το σώμα μας. Χρειάζεται και μια τεράστια ποσότητα πνευματικής δύναμης, και αυτό είναι που οι υπόλοιποι άνθρωποι πραγματικά ζηλεύουν. Πάρτε το ως κοπλιμέντο, διότι ξεχωρίζετε μέσα σε ένα πλήθος ατόμων που μόνο ξέρουν να είναι ακόλουθοι."

    "Just remember that you are doing something that so few people in the world have the will power or determination to do. It takes much more than physical strength for us to build and sculpt our bodies. It takes an enormous amount of mental strength as well, and that's what people are truly jealous of. Take it as a compliment, for you stand out in a crowd full of followers."

    "You got a dream, you gotta protect it. If people can't do something themselves, they wanna tell you that you can't do it. If you want something, go get it. Period."
    ~ Chris Gardner

  11. #11

    Default

    Επόμενος αγώνας για τον Θάνο, το NPC Teen, Collegiate & Masters Nationals στο Pitssburgh, στις 20 Ιουλίου, όπου θα προσπαθήσει πάλι για την κατάκτηση της πρωτιάς που δίνει IFBB Pro card.

    Μεγάλες Εκπτώσεις Συμπληρωμάτων Διατροφής <==== Πατήστε Εδώ!

    --------------------------------------------------
    - M.Sc.
    - ISSA BODYBUILDING Specialist
    - NSCA Certified Personal Trainer
    - NASM Certified Nutrition Coach


    "Να θυμάστε ότι αυτό που κάνετε είναι κάτι που ελάχιστοι άνθρωποι στον κόσμο έχουν τη δύναμη της θέλησης ή την αποφασιστικότητα να πραγματοποιήσουν. Χρειάζεται κάτι πολύ περισσότερο από τη σωματική μας δύναμη για να χτίσουμε και να σμιλέψουμε το σώμα μας. Χρειάζεται και μια τεράστια ποσότητα πνευματικής δύναμης, και αυτό είναι που οι υπόλοιποι άνθρωποι πραγματικά ζηλεύουν. Πάρτε το ως κοπλιμέντο, διότι ξεχωρίζετε μέσα σε ένα πλήθος ατόμων που μόνο ξέρουν να είναι ακόλουθοι."

    "Just remember that you are doing something that so few people in the world have the will power or determination to do. It takes much more than physical strength for us to build and sculpt our bodies. It takes an enormous amount of mental strength as well, and that's what people are truly jealous of. Take it as a compliment, for you stand out in a crowd full of followers."

    "You got a dream, you gotta protect it. If people can't do something themselves, they wanna tell you that you can't do it. If you want something, go get it. Period."
    ~ Chris Gardner


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 4
    Last Post: 23-12-18, 23:23
  2. Θανάσης Αττιλάκός - Συνέντευξη & Αγωνιστικά Νέα Για το 2017!!
    By Musclemar in forum Ελληνες Αθλητές Και Αθλήτριες
    Replies: 6
    Last Post: 22-04-17, 17:50
  3. Replies: 51
    Last Post: 11-08-12, 07:53
  4. Replies: 0
    Last Post: 28-05-12, 22:01
  5. Έτοιμος για το Δημοτικό;
    By navic in forum Φωτογραφίες & Video Μελών
    Replies: 0
    Last Post: 17-07-06, 04:04

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •