Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 24 of 24
  1. #1
    New Member
    Join Date
    20-06-22
    Posts
    9

    Default Νέος στα βάρη

    Καλησπέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα

    Ετων 43 κλεισμένα πλέον.. 1.82 M και 91 κιλά με πρόσφατη ΛΙΠΟΜΕΤΡΗΣΗ 25% λίπος και αρκετά αφυδατωμενος.
    Στόχος προφανώς η απώλεια λίπους, ιδιαίτερα του σπλαχνικου που μετρήθηκε οριακά.
    Αδύνατος εμφανισιακά, ωστόσο υπάρχει λιπακι σε κοιλιά, πλαϊνά σωσίβια και στα μπούτια περιμετρικά ????????

    Ξεκίνησα διατροφή και σε διατροφολόγο ο οποίος με παίζει μεταξύ 1100 και 1300 θερμίδων την ημέρα, σε συνδυασμό με 5ημερη γυμναστική με βάρη και 30 λεπτά διάδρομο μετά από αυτά.

    Πως σας ακούγονται;;; μηπως παίρνω λίγες θερμίδες;;;;
    Έχετε κάποια συμβουλή από εμπειρία;;;

  2. #2
    Senior Bodybuilder ΜΕΜΟΣ's Avatar
    Join Date
    07-01-11
    Location
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Posts
    1,648

    Default

    Καλώς όρισες καταρχήν.
    Να υποθέσω λιπομέτρηση με BIA γιατί μόνο αυτή υπολογίζει νερό (και αυτό όχι με ακρίβεια). Δεν τη θεωρώ ιδανική αλλά καλό είναι να έχεις κάποια μέθοδο σωματικής σύστασης.
    Επομένως 91 κιλά βάρος με 25% ποσοστό λίπους = 68,25 κιλά άλιπη μάζα και 22,75 κιλά λίπος.
    Οι 1100-1300 θεδμίες είναι πολύ λίγες ειδικά για 5 μέρες βάρη μαζί με αερόβιο.
    Σκέψου ότι το λέω εγώ που είμαι πιο "ανεκτικός" στις χαμηλές θερμίδες και τα μεγάλα θερμιδικά ελλείματα από τους περισσότερους.
    Ελπίζω τουλάχιστον η πρωτεϊνη σου να είναι πάνω από 140 γρ την ημέρα.
    Αφού έχεις διατροφολόγο καλώ είναι να συνεργαστείτε και να δεις τι θα βγεί αντί να σου πούμε εμείς κάτι.
    Αν έχεις οποιεσδήποτε επιφυλάξεις συζήτησε τες μαζί του.
    Αν θες ανάλυσε τη διατροφή σου και το πρόγραμμα γυμναστικής να πούμε μερικά παραπάνω σχόλια.
    Rome wasn't built in a day

  3. #3
    New Member
    Join Date
    20-06-22
    Posts
    9

    Default

    Και εγώ εκτιμώ ότι είναι λίγα, ωστόσο δεύτερη εβδομάδα με συνεχίζει πάνω κάτω στις ίδιες θερμίδες

    Πρωί γιαούρτι στραγγιστό 2% με all bran
    Ενδιάμεσο 4 φρούτα αν μια ώρα

    Μεσημέρι τα κλασικά, μπιφτεκι, ψάρι κοτόπουλο, φασόλια, μπριαμ κλπ (χωρίς λάδι)

    Απόγευμα φρούτο, γιαούρτι μέλι, αυγο,
    Βράδυ ενίοτε κοτόπουλο, είτε σαλάτα με ντακο και άπαχο τυρί, κλπ

    Γυμναστήριο 4 φορές βάρη καμια ωρίτσα 3 σετ 15 άρες επαναλήψεις λίγα κιλά σχετικά και μετά μισή ώρα διάδρομο

    Πρωτεΐνες σε καμία περίπτωση δεν φτάνουν στις 140

    Επίσης μυϊκά είμαι πολύ φυσιολογικές τιμές και μου τόνισε ότι έχουμε στόχο αρχικά το σπλαχνικο και δεύτερο στόχο απώλεια 6 κιλών λίπους σε ένα μήνα περίπου
    Last edited by sainis; 01-07-22 at 16:22.

  4. #4
    Senior Bodybuilder ΜΕΜΟΣ's Avatar
    Join Date
    07-01-11
    Location
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Posts
    1,648

    Default

    Προφανώς δεν ξέρεις πόσα μάκρος έχει η διατροφή σου.
    Πίστεψα ότι μπορεί να σε είχα βάλει σε PSMF διατροφή (ουσιαστικά μόνο πρωτεϊνη) αλλά από τα γεύματα που έχεις δεν προκύπτει κάτι τέτοιο. Οι πρωτεϊνες μάλλον είναι πολύ χαμηλές για τέτοια διατροφή.
    Θεωρητικά με 22 κιλά λίπος έχεις περιθώρια μεγάλου θερμιδκού ελλείμματος (πχ. 22χ70Kcals=-1540Kcals) για αρχή αλλά και πάλι δεν ξέρω αν είναι κάτι που μπορείς να συντηρήσεις έστω και μήνα.
    Θεωρητικά είσαι με μεγαλύτερο θερμιδικό έλλειμμα ακόμη και από αυτά.
    Το μόνο ενθαρρυντικό ειναι ότι είσαι νέος στη γυμναστική μα βάρηκαι έχεις πιθανότητα διατήρησης μυϊκής μάζας ή και αύξησης ακόμη και με χαμηλές θερμίδες.
    Θα έλεγα αφού έχεις διατροφολογό δοκίμασε τη διατροφή για κάποιο διάστημα και βλέπεις.
    Για να χάσεις 6 κιλά λίπους χρειάζεται έλλειμμα πάνω απο 50000 Kcals (εγώ υπολογζίω 57000) δηλαδή σε 30 μέρες ημερήσιο έλλειμμα πάνω από 1900 θερμίδες. Δεν είναι εύκολο.
    Λες "μυϊκα είμαι πολύ φυσιλογικές τιμές". Πράγματι το 68 κιλά άλιπη μάζα δεν είναι κακό για αγύμναστο.
    Ως προς το πρόγραμμα δεν θα πρότεινα σε κανέναν με τέτοια διατροφή 15 επαναλήψεις. Αν το έκανε επειδή είσαι τελείως αρχάριος και πάλι μετά απο λίγο θα προτιμούσα μέχρι 10 επαναλήψεις. Τη γυμναστική με βάρη τη θέλουμε για να διατηρήσουμε ή να αυξήσουμε την μυϊκή μάζα όχι για να κάψουμε θερμίδες.
    Rome wasn't built in a day

  5. #5
    New Member
    Join Date
    20-06-22
    Posts
    9

    Default

    Βασικά όλα ξεκίνησαν από το γυμναστήριο.. Τι θέλω να πω...ξεκίνησα λοιπόν πριν κάνα μήνα περίπου και στις δύο εβδομάδες έκανα εκεί την πρώτη ΛΙΠΟΜΕΤΡΗΣΗ αρχικά.
    Εκεί γνωστοποιηθηκε 27% λίπος και λίγο πάνω από το οριο το σπλαχνικο το οποίο μου ανέφεραν ότι θα πρέπει οπωσδήποτε να πέσει.. Έτσι λοιπόν πήρα την απόφαση για διατροφολόγο που πάνω κάτω έβγαλε τις ίδιες μετρήσεις (ελαφρώς αυξημένες).

    Το πρόγραμμα διατροφής είναι εβδομαδιαιο και στο κλείσιμο της πρώτης εβδομάδας που ανέφερε ότι έχω χάσει 1.8 kgr λίπος και καθόλου μυϊκή μαζα.
    Την Τρίτη κλείνω δύο εβδομάδες και θα γίνουν εκ νέου μετρήσεις, ωστόσο μου είπε ότι τα πρώτα σοβαρά αποτελέσματα φαίνονται στο μήνα επάνω.

    Btw το πρόγραμμα με τα βάρη μου το έχει βγάλει το γυμναστήριο

  6. #6
    Senior Bodybuilder ΜΕΜΟΣ's Avatar
    Join Date
    07-01-11
    Location
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Posts
    1,648

    Default

    Κάνε την Τρίτη την επανεκτίμηση και εδώ είμαστε.
    Βέβαια αν δεν μετράς τα τρόφιμα δεν ξέρω πως είσαι σίγουρος για τις θερμίδες.
    Πες και το πρόγραμμα γυμναστικής να έχουμε μια εικόνα.
    Rome wasn't built in a day

  7. #7
    New Member
    Join Date
    20-06-22
    Posts
    9

    Default

    Μετράω τα τρόφιμα με το yazio..

    Δευτέρα στήθος δικέφαλο ίσιο επικληνη πάγκο, Ανοίγματα, πεκ ντεκ
    Τρίτη ποδια ώμους
    Τετάρτη πλάτη τρικεφαλο
    Πέμπτη ξανά στήθος χέρια
    Παρασκευή αίθουσα cycling

    Στα βάρη κλασικές ασκήσεις, Έλξεις πλάτης, κλειστή ανοιχτή κωπηλατική κλπ

  8. #8
    Senior Bodybuilder ΜΕΜΟΣ's Avatar
    Join Date
    07-01-11
    Location
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Posts
    1,648

    Default

    Εντάξει. Δεν θα τα σχολιάσω.
    Συνέχισε την ενασχόληση με το αντικείμενο και θα τα βρείς.
    Αν θες την Τρίτη που θα ξαναμετρηθείς κάνε ένα update.
    Στη φάση που είσαι μπορείς να έχεις θεαματικές αλλαγές.
    Ακόμη και αν διαφωνώ με πολλά στα προγράμματά σου αν μπορείς να μείνεις σε αυτές τις θερμίδες για κάποιο διάστημα θα πέσεις γρήγορα.
    Αφού χρησιμοποιείς το yazio γράψε τα ημερήσια μάκρος.
    Θεμίδες, Πρωτείνες, Υδατάνθρακες, Λιπαρά.
    Rome wasn't built in a day

  9. #9
    New Member
    Join Date
    20-06-22
    Posts
    9

    Default

    Μόλις τελείωσα το βραδινό και σήμερα πχ πήρα
    1100 θερμίδες
    111 υδατάνθρακες
    81 πρωτεΐνη
    31 λιπαρά

  10. #10
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Οι θερμίδες σου είναι τραγικά λίγες ακόμα και για κάποιον που είναι όλη μέρα σε έναν καναπέ.
    Πόνεσε η ψυχή μου.
    Πως αντεπεξέρχεσαι στις προπονήσεις;;

  11. #11
    New Member
    Join Date
    20-06-22
    Posts
    9

    Default

    :)))
    Το ξέρω ότι είναι λίγες ρε γμτ.. Ωστόσο δεν πεινάω καθόλου και δεν νιώθω αδύναμος..
    Τι να πω;;; ίσως την επόμενη φορά μου τις ανεβάσει

    Κ εγώ απορώ με εμένα..

  12. #12
    Senior Bodybuilder ΜΕΜΟΣ's Avatar
    Join Date
    07-01-11
    Location
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Posts
    1,648

    Default

    Quote Originally Posted by sainis View Post
    :)))
    Το ξέρω ότι είναι λίγες ρε γμτ.. Ωστόσο δεν πεινάω καθόλου και δεν νιώθω αδύναμος..
    Τι να πω;;; ίσως την επόμενη φορά μου τις ανεβάσει

    Κ εγώ απορώ με εμένα..
    Ίσως για την ώρα σε καλύπτει το αυξημένο ποσοστό σωματικού λίπους.
    Rome wasn't built in a day

  13. #13
    Senior Bodybuilder GEOZN8's Avatar
    Join Date
    17-06-14
    Location
    Athens
    Posts
    1,612

    Default

    Καλησπέρα φίλε και καλή επιτυχία στους στόχους σου. Σίγουρα αυτό που τρωως όχι απλά είναι λίγο θα μου επιτρέψεις να σου πω με το συμπάθιο κιόλας αλλά είναι σε σημείο απαγορευτικό. Τρωως περίπου 700kcal κάτω από το BMR σου από τον βασικό σου μεταβολισμό. 1100 δεν τρώει ούτε η γυναίκα μου ρε συ που κάνει δίαιτα.. Δεν κάνει τόσες λίγες και απορώ ο διατροφολόγος σου πως το βλέπει.. Το ότι δεν πείνας δεν είναι απαραίτητα ότι σου κάνει και καλό στην φάση που είσαι.. Κάνεις πολύ stress στο σώμα σου.
    Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου... Γιώργος.

  14. #14
    New Member
    Join Date
    20-06-22
    Posts
    9

    Default

    2 κλειστές εβδομαδες ακριβώς σήμερα και η ΛΙΠΟΜΕΤΡΗΣΗ έδειξε - 3.5 κιλά λίπους και διατήρηση μυϊκής μαζας
    Το νερό ελαφρώς βελτιωμένο καθώς πίνω εδώ και δύο εβδομάδες σχεδόν 5 λίτρα καθηνερινα, ωστόσο όπως μου ανέφερε η ενυδάτωση αργεί σχετικά να διορθωθεί και θα συνεχίσω σίγουρα για δύο εβδομάδες ακόμα τα 5 λίτρα ημερισιως.

    Ξεκινάμε την τριτη εβδομάδα από αύριο

  15. #15
    Senior Bodybuilder GEOZN8's Avatar
    Join Date
    17-06-14
    Location
    Athens
    Posts
    1,612

    Default

    Καλησπέρα φίλε μου. Ακόμη τρωως αυτές τις χαμηλές (1100) θερμίδες? Θα σου πρότεινα μιας και βλέπω ότι ψάχνεσαι αν θες δεν είναι απαραίτητο να κάνεις μια λιπομετριση DEXA σε κάποιο ιατρικό ινστιτούτο Βιοτυπο κλπ κλπ δεν είναι ακριβή 25 ευρώ έχει και σίγουρα είναι ποιο σωστή και ακριβής από τις μηχανές ΤΑΝΙΤΑ κλπ.

    Έτσι θα έχεις ποιο σωστή ένδειξη στα χέρια σου σαν starting Point και θα μπορείς να την συγκρίνεις και με αυτές που έχεις. Θερμίδες μετράς έμαθες να ζυγίζεις κλπ? Και κάτι ακόμη μιας και κάνεις γυμναστική με βάρη έχε στο νου σου ότι δεν πρέπει να χάσεις άλλο μυϊκή μάζα αλλά να χτίσεις κιόλας σιγά σιγά. Όποτε η πρωτεΐνη που λες παραπάνω μου φαίνεται αρκετά χαμηλή πρέπει να φας περισσότερη ώστε να αποφύγεις κιαλλο τον μυϊκό καταβολισμο. Εγώ θα στοχευα κοντά στα 175γρ την ημέρα τουλάχιστον.
    Last edited by GEOZN8; 05-07-22 at 22:10.
    Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου... Γιώργος.

  16. #16
    Senior Bodybuilder ΜΕΜΟΣ's Avatar
    Join Date
    07-01-11
    Location
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Posts
    1,648

    Default

    Quote Originally Posted by sainis View Post
    2 κλειστές εβδομαδες ακριβώς σήμερα και η ΛΙΠΟΜΕΤΡΗΣΗ έδειξε - 3.5 κιλά λίπους και διατήρηση μυϊκής μαζας
    Το νερό ελαφρώς βελτιωμένο καθώς πίνω εδώ και δύο εβδομάδες σχεδόν 5 λίτρα καθηνερινα, ωστόσο όπως μου ανέφερε η ενυδάτωση αργεί σχετικά να διορθωθεί και θα συνεχίσω σίγουρα για δύο εβδομάδες ακόμα τα 5 λίτρα ημερισιως.

    Ξεκινάμε την τριτη εβδομάδα από αύριο
    Μπράβο ρε sainis. Αφού δείχνει να δουλεύει πάνω σου συνέχισέ το. Ίσως βέβαια θα βοηθούσε παραπάνω πρωτεΐνη όπως αναφέρθηκε.
    Αν θες βάλε ανάλυση της σωματικής σου σύστασης τώρα.
    Rome wasn't built in a day

  17. #17
    New Member
    Join Date
    20-06-22
    Posts
    9

    Default

    Ξεκίνησα 21/6 (στα γενέθλια μου) τη διατροφή και ήμουν 93.5 κιλά και 26.3% λίπος
    Εχθές Τρίτη που έκλεισα δύο εβδομάδες ζυγιστηκα 89.5 κιλά με 23.3% λίπος..

    Του έκανα κουβέντα για τις λίγες θερμίδες και μου απάντησε * μη σε νοιάζει ρε μλκ, σου είπα θα χάσεις σε ένα μήνα 6-8 κιλά λίπος *
    Αντε να δούμε του είπα..

    GEOZN8 δεν την ξέρω τη συγκεκριμένη ΛΙΠΟΜΕΤΡΗΣΗ DEXA.
    Το μηχάνημα που κάνω ΛΙΠΟΜΕΤΡΗΣΗ είναι In Body δεν θυμάμαι μοντέλο και όπως το googlara με μια γρήγορη ματιά από φωτογραφίες κοστίζει γύρω στα 7.000 τώρα. (αναλύει ποσοστό λίπους σε άνω κάτω άκρα και περιφέρεια)

    Ολοκληρωμένα αποτελεσματα θα έχω ακριβώς στο μήνα επάνω μου είπε όπου θα τελειώσει και η διατροφή μου.
    Του ανέφερα εάν κρίνει σωστό να πάρω συμπλήρωμα πρωτεΐνης κ μου απάντησε ότι ακόμα δεν είναι απαραίτητο, αλλά δεν το απέκλεισε κιόλας.
    Και στη δεύτερη επίσκεψη μου ανέφερε τα 3 sos
    Αυστηρά ωράριο γευμάτων... Ελαιόλαδο... 5 λίτρα νερό (είναι το πιο δύσκολο καθώς είμαι σε εξωτερικές πωλήσεις και στο αμάξι υπάρχει πάντα ψυγειακι με πάγο κύστες)

    Να τονίσω ότι τη διατροφή την ξεκίνησα λόγω σπλαχνικου όπου φυσιολογικές μονάδες γράφει 0.80-0.90και βρέθηκα 1.1
    Last edited by sainis; 06-07-22 at 19:44.

  18. #18
    Pumping Iron
    Join Date
    09-10-12
    Posts
    262

    Default

    λάθος, διπλό μήνυμα
    Last edited by digger; 07-07-22 at 07:47.

  19. #19
    Pumping Iron
    Join Date
    09-10-12
    Posts
    262

    Default

    διπλό ποστ
    Last edited by digger; 07-07-22 at 07:59.

  20. #20
    Pumping Iron
    Join Date
    09-10-12
    Posts
    262

    Default

    Quote Originally Posted by sainis View Post
    2 κλειστές εβδομαδες ακριβώς σήμερα και η ΛΙΠΟΜΕΤΡΗΣΗ έδειξε - 3.5 κιλά λίπους και διατήρηση μυϊκής μαζας
    Quote Originally Posted by sainis View Post
    Ξεκίνησα 21/6 (στα γενέθλια μου) τη διατροφή και ήμουν 93.5 κιλά και 26.3% λίπος
    Εχθές Τρίτη που έκλεισα δύο εβδομάδες ζυγιστηκα 89.5 κιλά με 23.3% λίπος..
    Δηλαδή εσύ σε δυό βδομάδες έχασες 4 κιλά από τα οποία τα 3,5 λίπος ...
    Μένω κατάπληκτος..

  21. #21
    Senior Bodybuilder ΜΕΜΟΣ's Avatar
    Join Date
    07-01-11
    Location
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Posts
    1,648

    Default

    Φίλε sainis μπράβο για το μέχρι τώρα αποτέλεσμα.
    Το γεγονός ότι έχεις αρκετό λίπος και είσαι αρχάριος με τη γυμναστική σου επιτρέπει να έχεις μεγάλο πλεόνασμα.
    Όσο τα αποτελέσματα θεωρούνται αξιόπιστα σου επιτρέπει να συνεχίσεις έτσι για κάποιο διάστημα ακόμη. Προφανώς σου έχουν πει ή θα έχεις ακούσει ότι όσο μειώνεται το λίπος μειώνεται και το περιθώριο θερμιδικού ελλείμματος. Θα έλεγα ότι τα πράγματα δυσκολεύουν μετά το 15% λίπος. Αφού βασικός στόχος στην παρούσα φάση είναι η μέγιστη απώλεια λίπους συνέχισε έτσι. Όσο σε παίρνει μείνε και αξιολόγησε βάσει των μετρήσεων.
    Παρεμπιπτόντως αν υπολογίσεις ακριβώς φαίνεται να έχασες 263γρ άλιπης μάζας αλλά δεν είναι άξιο λόγου για την ώρα.
    Rome wasn't built in a day

  22. #22
    New Member
    Join Date
    20-06-22
    Posts
    9

    Default

    Φίλε Μεμος αυτό ακριβώς μου είπε.. Λόγω μεγάλου πλεονάσματος καις μόνο λίπος..
    Σε πιο χαμηλά ποσοστά λίπους είναι απαραίτητη η πρόσληψη ικανοποιητικής ποσότητας πρωτεΐνης

    Στόχος είναι να σταθεροποιηθω λίγο κάτω από το 20%, φυσικά να πέσει το σπλαχνικο , η κ και σωστή διατροφή να γίνει τρόπος ζωής..
    Δεν με απασχολεί στα 43 να έχω κοιλιακούς

  23. #23
    Senior Bodybuilder ΜΕΜΟΣ's Avatar
    Join Date
    07-01-11
    Location
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Posts
    1,648

    Default

    Εγώ αναφέρθηκα στο έλλειμμα. Ως προς την πρωτεΐνη μάλλον θα διάλεγα παραπάνω ακόμη και με τις λίγες θερμίδες που τρως.
    Θα τα βρεις στην πορεία.
    ΥΓ. Εγώ είμαι 48 και με σοβαρά θέματα υγείας αλλά δεν εγκαταλείπω το σενάριο των κοιλιακών (LOL)
    Rome wasn't built in a day

  24. #24
    Senior Bodybuilder ΜΕΜΟΣ's Avatar
    Join Date
    07-01-11
    Location
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Posts
    1,648

    Default

    Παρεμπιπτόντως έχει υπόψη σου ότι οι συγκριτικές μελέτες συγκλίνουν ότι το Inbody σε σύγκριση με DEXA scan υποτιμά το ποσοστό λίπους κατά περίπου 3%. ΟΜΩΣ θεωρείται αξιόπιστο ως προς τη μεταβολή σύστασης σώματος (δηλαδή αν υπολογίζει ότι έχασες 2% αυτό είναι σχετικά ακριβές ανεξαρτήτως αν το ποσοστό λίπους που υπολογίζει ότι έχεις είναι σωστό). Παράδειγμα: Μπορεί με DEXA να ήσουν 29,3% και να έπεσες κατά 3% στο 26,3%. Σε κάθε περίπτωση αυτό που ενδιαφέρει είναι να "πιάνει" σωστά τη μεταβολή και φαίνεται ότι το κάνει.
    Rome wasn't built in a day


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Νέος Στα Βάρη
    By guest8090 in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 10
    Last Post: 10-09-20, 05:58
  2. Νεος με βαρη
    By spartakos in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 1
    Last Post: 21-11-12, 19:10
  3. Νέος Με Τα Βάρη/Bodybuilding
    By konstantinosth in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 1
    Last Post: 13-11-09, 04:18
  4. Νέος στα βάρη
    By frank5 in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 24-01-06, 05:58

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •