Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 2 of 2
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    04-07-22
    Posts
    1

    Default Πληροφορίες Για Ανάρρωση

    Καλησπέρα σε όλους και καλώς με δεχτήκατε.

    Ονομάζομαι Κώστας, ειμαι 33 ετών και μετά απο μια περίοδο μεγάλης αδράνειας (απο το '17 εχω να γυμναστώ συστηματικά) θέλω να επανέλθω στην ρουτίνα της μυικής ενδυνάμωσης και γυμναστικής γενικότερα. Λογω εργασίας πολλαπλών ωρών (12-14 ή περισσότερο ανα ημέρα) στο παρελθόν και της κόπωσης που προκαλούσε σταμάτησα να αθλούμαι και η διατροφή επίσης παρεχόταν στο εργατικό περιβάλλον (δουλεύω σε μηχανοστάσιο πλοίου) οπότε η επιλογή ποιοτικών τροφών και η προετοιμασία τους ήταν επίσης ιδιαίτερα δύσκολη. Είμαι αυτό που λένε hard gainer και το σταμάτημα συστηματικής γυμναστικής από τότε δεν είχε καλές συνέπειες στο σώμα και την υγεία μου, ουσιαστικά εχω χασει το μεγαλύτερο μέρος της δύναμης που ειχα χτισει και έχω ψιλολαπαδιάσει ή αλλιώς ξεσφίξει.. Ενδεικτικά στο μονόζυγο το '17 έκανα max 18 επαναλήψεις και τώρα με το ζόρι 5... Εκανα καποιες προσπάθειες να ξαναρχίσω απο το '17 αλλα μία η ελλειψη χρόνου λογω δουλειάς, έπειτα ο στρατός (προσφυγικό Εβρος ), μία ο κορωνοϊος και τα τζάμπα λεφτά σε συνδρομές γυμναστηρίων λόγω lock downs αλλά το σημαντικότερο τα θεματάκια υγείας που αποκόμισα με τα χρόνια και η ψυχολογική επιβάρυνση που τα συνόδευε κάνανε την επιστροφή στο 'αθλημα δύσκολη.
    Τα θεματάκια υγείας ειναι τα εξής: χονδροπάθεια στα γόνατα που έκανε το squat αδύνατο, παρόμοια αίσθηση μη διαγνωσμένη στον αριστερό αγκώνα που κάνει αδυνατη την φόρτωση μεγαλύτερων βαρών στα δικέφαλα και δυσκολες πολλές ασκήσεις στα τρικέφαλα, πελματιαία απονευρωσίτιδα (φλεγμονή στις πατούσες) που εν τέλει αντιμετωπίστηκε με τοπική χορήγηση κορτιζόνης αλλα εξακολουθεί να κάνει εξάρσεις και δυσκολεύει το τρέξιμο / jogging, μικρή κοίλη στη μέση συνοδευόμενη από ριζίτιδα (φλεγμονή ριζών των νεύρων στη μεση) που γενικώς έριξε την ποιότητα ζωής και κανει τα πάντα πιο δυσκολα....
    Εχω προσπαθήσει εναλλακτικούς τρόπους εκγύμνασης (kettlebell) και πατροπαράδοτα πους απς και ασκήσεις με βάρος σώματος αλλά πάντα μετά απο μια περίοδο ενός ή δύο μηνών συστηματικής προπονησης 3-5 φορών ανά εβδομάδα κάτι απο τα παραπάνω παθαίνει έξαρση και η συνέχιση της ρουτίνας καθιστάται εξαιρετικά δύσκολη, επώδυνη και επικίνδυνη για πιθανή επιδείνωση του σημείου που παθαίνει έξαρση...
    Το ερώτημα μου ειναι το εξής: μήπως ένας κύκλος Ostarine που έχει θεραπευτικές ιδιότητες κάνει την διαφορά? Είχε βοηθήσει ιδιαίτερα με τον αγκώνα μου το '15 (βασικά είχε φυγει εντελως το προβλημα την τριτη βδομαδα) ένας κύκλος 7 βδομάδων Ostarine που είχα κάνει και χωρίς να παρατηρήρω παρενέργειες. Μήπως και κανα stack με καποιο θεραπευτικό πεπτίδιο που έχω ακούσει καλά λόγια? Υπόψιν πως τώρα δεν εχω προσβαση σε γυμναστηριο λόγω διαμονης στο πλοίο που εργάζομαι οπότε θα κάνω κυρίως γυμναστική με μονοζυγο, καμψεις και αλτήρες με σκοπό να ξαναμπώ σε φόρμα. Δεκτές και εναλλακτικές προτάσεις εννοείται και συμβουλές γενικότερα.

  2. #2
    Senior Bodybuilder GEOZN8's Avatar
    Join Date
    17-06-14
    Location
    Athens
    Posts
    1,612

    Default

    Καλησπέρα φίλε μου και καλός ήρθες στην παρέα μας. Με υπομονή και επιμονή θα φτάσεις το στόχο που θες. Ζεις σε δύσκολο περιβάλλον και από άποψη γυμναστικής και διατροφής αλλά με λίγο θέληση όλα γίνονται. Σε πρώτη φάση θα σου πρότεινα προσπάθησε να τρωως όσο ποιο υγιεινά μπορείς μέσα στο πλοίο κόψε αχρείαστες θερμίδες γλυκά κλπ και αν μπορείς μέτρα και θερμίδες με μια εφαρμογή τύπου Myfitness pal. Λογικά ίντερνετ θα έχετε εκεί οπότε ψάξε βρες έχει αρκετά βίντεο στο YouTube με γυμναστική για όλο το σώμα με ελάχιστο έως καθόλου εξοπλισμό μην τα παρατάς ποτέ δεν είναι αργά και προσάρμοσε το έτσι ώστε να μην σε ενοχλεί με τα θέματα που έχεις.

    Και μιας και τα προβληματάκια σου είναι αρκετά καλό είναι να σε παρακολουθεί ένας γιατρός ώστε να σου δώσει μια ουσιαστική θεραπεία έστω για τα ποιο σοβαρά. Το ostarine σαρμς δεν είναι τι το θες το ρημάδι ρε συ. Εάν δεν κάνω λάθος η Οσταρίνη αλληλεπιδρά με τους υποδοχείς ανδρογόνων στις ίνες των οστών και των μυών κλπ κλπ γιατί να μπλέξεις με τέτοια σκευάσματα που ίσως (δεν ξέρω) μπορεί να σου δωσουν ενδεχόμενος μια ανακούφιση αλλά επειρεαζουν αλλού την υγεία σου και δεν δίνουν ουσιαστική λύση. Χίλιες φορές καλύτερα πάρε φακελάκια γλουκοζαμινης 1500mg από το φαρμακείο και 1000mg MSM και χονδροιτηνη καμία 750mg η ξεχωριστά η κάποιο σκεύασμα που έχει και τα 3 μαζί. Εάν είσαι σε πλοίο θάλασσα υγρασία κλπ για μεγάλο χρονικό διάστημα σίγουρα χρειάζεσαι κάτι τέτοιο με έχουν βοηθήσει και εμένα στο παρελθόν. Για τα άλλα ούτε καν.
    Last edited by GEOZN8; 05-07-22 at 22:09.
    Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου... Γιώργος.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Πολλές πληροφορίες = Μηδέν πληροφορίες
    By Brawon7 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 2
    Last Post: 14-07-19, 13:30
  2. Αναρρωση
    By heman in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 3
    Last Post: 22-04-09, 04:11
  3. Αναρρωση
    By nick in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 0
    Last Post: 26-01-05, 21:42

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •