Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 6 of 6
  1. #1

    Default Συμπληρώματα και τροφές αρχάριου

    Καλησπέρα παιδιά. Μετά από κάποιους μήνες διατροφής και δίαιτας έχασα 13 κιλά περίπου αν και δεν έχασα αυτό που ήθελα τελείως (belly & love handles). Μετά το χάσιμο των κιλών ένιωθα κούραση και αδυναμία και η όρεξη μου είχε κοπεί. Μετά είπα να αρχίσω διατροφή και πήρα πρωτεινη. Ο στόχος μου είναι να πάρω όγκο αλλά όχι σε σημείο bodybuilder απλά να πάρω όγκο και γράμμωση. Τι πρέπει να τρώω από φαγητά μετά την άσκηση για τους μύες? Και πόση ποσότητα να τρώω και χρειάζεται να παίρνω κερατίνη (γιατί κάτι άκουγα παλιά για παρενέργειες).
    Κάνω ασκήσεις στο σπίτι μετά τη δουλειά.

  2. #2
    Senior Bodybuilder GEOZN8's Avatar
    Join Date
    17-06-14
    Location
    Athens
    Posts
    1,612

    Default

    Καλησπέρα φίλε. Εξαρτάτε και πόσο λίπος έχεις τώρα παρόλο που έχασες τα κιλα σου. Τι ύψος έχεις πόσα κιλά και πόσο λίπος είσαι ξέρεις?? Να μετράς θερμίδες και μάκρος ξέρεις?? Να βάλεις όγκο οκ αλλά εάν έχεις και λίπος μήπως θα ήταν καλύτερα να χάσεις και αυτό και μετά να ξεκινήσεις??
    Μετά την διατροφή χρειάζεσαι μία καλή δόση πρωτεΐνης και έναν απλό υδατάνθρακα για αναπλήρωση των μυών με θρεπτικά συστατικά μετά την άσκηση. Η βάζεις ένα ρόφημα πρωτεΐνης με υδατάνθρακα δεξτρόζη κλπ η σε φαγητό ένα γιαούρτι ας πούμε με φρούτα κλπ. Κρεατίνη θα σου δώσεις δύναμη και ενέργεια μπορείς να πάρεις είναι το ποιο βασικό συμπλήρωμα και εάν δεν έχεις ευαίσθητο στομάχι παρενέργειες δεν έχει.
    Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου... Γιώργος.

  3. #3

    Default

    183 84 κιλά

  4. #4
    Senior Bodybuilder GEOZN8's Avatar
    Join Date
    17-06-14
    Location
    Athens
    Posts
    1,612

    Default

    Σαν αναλογία κιλών και ύψους καλά είσαι αλλά παίζει ρόλο και τι ποσοστό λίπους έχεις σε αυτά τα κιλα. Δυστυχώς στην σύγχρονη εποχή μας αρκετοί είναι αδύνατοι αλλά με αρκετό σωσίβιο δηλαδή έχουν σωματοτυπο skini fat. Και μιας και αναφέρθηκες ότι θες όγκο και γράμμωση καλύτερα είναι να καθαρίσεις πρώτα ωστα μετά να χτίσεις σωστά. Κάνε μια λιπομετριση κάπου να ξέρεις από τι βάση ξεκινάς και όχι στο περίπου η με το μάτι που λένε αρκετοί φίλοι πχ αα νομίζω είμαι 20% λίπος και είναι πραγματικά 27%.. Καταλαβαίνεις τι εννοώ. Αφού κάνεις κάτι καντο σωστά ξεκινά το όπως πρέπει. Να μετράς θερμίδες κλπ ξέρεις καθόλου έχεις κάποια ιδέα?
    Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου... Γιώργος.

  5. #5

    Default

    Η μέτρηση λοιπούς που βγάζει η ζυγαριά μετράει η όχι?

  6. #6
    Senior Bodybuilder GEOZN8's Avatar
    Join Date
    17-06-14
    Location
    Athens
    Posts
    1,612

    Default

    Quote Originally Posted by Vasilisspyder View Post
    Η μέτρηση λοιπούς που βγάζει η ζυγαριά μετράει η όχι?
    Όχι βέβαια έχω και εγώ τέτοια και είναι μουφα.. Βρες ένα ιατρικό κέντρο ινστιτούτο η κάποιο gym που να έχει ένα καλό μηχάνημα να κάνεις..
    Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου... Γιώργος.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Workout Αρχάριου!
    By zero84085 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 5
    Last Post: 29-01-13, 20:40
  2. Test Για Βαρέα Μέταλλα Σε Τροφές Και Συμπληρώματα
    By Isidora in forum Αξιολογήσεις Για Συμπληρώματα Διατροφής
    Replies: 0
    Last Post: 02-04-11, 23:42

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •