Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    New Member
    Join Date
    12-06-16
    Posts
    22

    Default Συνταγές Φαγητών Για Vegan ή Vegetarian

    Καλησπερα σε ολους ,
    εχω αλλαξει την διατροφη μου εδω και 2 μηνες και μπορω να πω οτι ειμαι πλεον vegetarian καθως θα τυχει να φαω μια φορα την βδομαδα κοτοπουλο και αντε καμια μακαροναδα με κιμα .
    Τρωω παραγωγα οπως γιαουρτι και αυγα μπολικα αλλα και ψαρι .
    Δυσκολευομαι να βρω συνταγες vegan vegetarian για κυριως γευματα (μεσημεριανο -βραδινο)και θα ηθελα οποιος γνωριζει και εχει την ευχαριστηση να μοιραστει μαζι μου .

  2. #2
    Senior Bodybuilder GEOZN8's Avatar
    Join Date
    17-06-14
    Location
    Athens
    Posts
    1,612

    Default

    Εάν σε ευχαριστεί και σου αρέσει μια χαρά. Έχεις γκουγκλαρει καθόλου νομίζω θα βρεις αρκετές συνταγές όπως και σε κανάλια στο YouTube λογικά θα βρεις και εκεί σίγουρα.
    Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου... Γιώργος.

  3. #3
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    16-05-14
    Posts
    880

    Default

    Απο αυτά που λες ούτε vegan είσαι ούτε vegeterian, απλώς ελάττωσες το κρέας μέσα στην εβδομάδα σου. Απο εκεί κ πέρα αν θέλεις να ακολουθήσεις χορτοφαγική διατροφή υπάρχει πληθώρα βίντεο όπως σου είπε κ παραπάνω. Όσπρια σε διάφορες παραλλαγές, λαχανικά επίσης είτε σοταρισμένα είτε στο φούρνο με διάφορες σάλτσες λαχανικών. Υπάρχουν άπειρες συνταγές ακόμα κ για μουσακά αντικαθιστώντας τα ζωικά υλικά με άλλα που έχουν βάση τα λαχανικά. Θέλει ψάξιμο... κ θα εκπλαγείς απο την ακρίβεια αυτών των υλικών.

  4. #4
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    03-01-19
    Posts
    779

    Default

    Quote Originally Posted by koval View Post
    Καλησπερα σε ολους ,
    εχω αλλαξει την διατροφη μου εδω και 2 μηνες και μπορω να πω οτι ειμαι πλεον vegetarian καθως θα τυχει να φαω μια φορα την βδομαδα κοτοπουλο και αντε καμια μακαροναδα με κιμα .
    Τρωω παραγωγα οπως γιαουρτι και αυγα μπολικα αλλα και ψαρι .
    Δυσκολευομαι να βρω συνταγες vegan vegetarian για κυριως γευματα (μεσημεριανο -βραδινο)και θα ηθελα οποιος γνωριζει και εχει την ευχαριστηση να μοιραστει μαζι μου .
    Τρώω όπως εσύ, αλλά δηλώνω παμφάγος. Ομολογώ ότι όταν διάβασα το ποστ σου, τρόμαξα. Είπα εκείνη τη στιγμή "φτου σου ρε πο@στη μου, είμαι vegetarian τελικά", αλλά ευτυχώς το σχόλιο της zwh με καθησύχασε.
    Last edited by Berlyn; 13-07-22 at 22:43.

  5. #5
    New Member
    Join Date
    12-06-16
    Posts
    22

    Default

    Kαλημερα και σας
    Ευχαριστω για τις απαντησεις !
    Ας μην ¨κολαμε¨ στους τιτλους .... δεν εχει και καμια σημασια .... εχω κοψει αλλαντικα εχω αντικαταστησει whey με πρωτεινη σογιας εχω αντικαταστησει το γαλα με αμυγδαλογαλο ....δεν μου λυπει το κρεας και ο μονος λογος που θα τυχει να φαω ειναι για να γινει πιο ομαλα η μεταβαση και κυριως γιατι ειναι λιγες οι επιλογες των φαγητων-συνταγων που εχω ακομη .... και καλως η κακως (κακως για μενα) το κρεας ειναι μια πολυ ευκολη και γρηγορη λυση οποτε εξυπηρετη .
    Ουσιαστικα ανοιξα αυτο το topic ωστε να μοιραστουμε συνταγες για vegan - vegetarian διατροφες .

    Οι συνατγες που φτιαχνω ειναι ....

    Γεμιστες πιπεριες με κινοα σταφιδες καρυδια καροτο τριμενο για γεμιση και συνοδευω με γιαουρτι για να συμπληρωθει η προσληψη πρωτεινης

    Μπωλ με φασολια πατατες ρυζι αυγα καπαρη ταχινι μπαλσαμικο και κασιους (ουσιαστικα βραζω το καθε υλικο και τα αναμυγνυω)

    Μπριαμ (πολυ μεγαλη ποσοτητα ...πανω απο 1Kg + φετα)

    κολοκυθοκεφτεδες στο φουρνο + γιαουρτι με δυοσμο και μπαχαρικα

    Φακες + αυγα

    Χαντρες κοκκινιστες + αυγα + φετα

    Τορτιγιες γεμισμενες με μαυροματικα φασολια διαφορα λαχανικα καπαρη και γιαουρτι

    Αυτο που ακομα δεν εχω χρησιμοποιηση ειναι συναταγες με σογια τοφου κλπ.

    και ψαρια φρεσκα εποχης

    Ελπιζω να βρεθουν κι αλλοι που να θελουν να μοιραστουν συνταγες

  6. #6
    Senior Bodybuilder GEOZN8's Avatar
    Join Date
    17-06-14
    Location
    Athens
    Posts
    1,612

    Default

    Μια χαρά νόστιμα είναι όλα αυτά που ανάφερες φίλε και πολύ ενδιαφέροντα εάν μπορείς να τα ταιριάζεις και στην γυμναστιριακη σου διατροφή τότε μια χαρά keep going.
    Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου... Γιώργος.

  7. #7
    New Member
    Join Date
    12-06-16
    Posts
    22

    Default

    Σ ευχαριστω φιλε μου !
    Ναι τα ταιριαζω κανονικα και εχω καταφερει να βαλω και το κατι τις μυικα ενω εχει πεσει το σπλαχνικο λιπος απ οταν σταματησα τις σαρκες.

  8. #8
    Senior Bodybuilder GEOZN8's Avatar
    Join Date
    17-06-14
    Location
    Athens
    Posts
    1,612

    Default

    Τις σάρκες λέει.. Χαχαχα μια χαρά είναι και αυτές νόστιμες..
    Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου... Γιώργος.

  9. #9
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Quote Originally Posted by GEOZN8 View Post
    Τις σάρκες λέει.. Χαχαχα μια χαρά είναι και αυτές νόστιμες..
    Ωραιότατες ειδικά στα κάρβουνα χοιρινές

  10. #10
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    03-01-19
    Posts
    779

    Default

    Quote Originally Posted by koval View Post
    Σ ευχαριστω φιλε μου !
    Ναι τα ταιριαζω κανονικα και εχω καταφερει να βαλω και το κατι τις μυικα ενω εχει πεσει το σπλαχνικο λιπος απ οταν σταματησα τις σαρκες.
    Σάρκα λέγεται και το μαλακό και βρώσιμο μέρος των φρούτων, σε αντίθεση με το κουκούτσι.

    Η προτίμηση ορισμένων λέξεων αντί για άλλων (π.χ. σάρκα αντί για κρέας, δηλαδή σαρκάζεις με άλλα λόγια) δείχνει ότι υπάρχει λανθασμένος ιδεολογικός τρόπος σκέψης. Οπότε το να μην κολλάμε στους τίτλους που ανέφερες παραπάνω το έγραψες χωρίς να το εννοείς στην πραγματικότητα.
    Last edited by Berlyn; 17-07-22 at 10:37.

  11. #11
    Pumping Iron salva_'s Avatar
    Join Date
    19-04-21
    Location
    Athens
    Posts
    458

    Default

    Quote Originally Posted by Berlyn View Post
    Σάρκα λέγεται και το μαλακό και βρώσιμο μέρος των φρούτων, σε αντίθεση με το κουκούτσι.

    Η προτίμηση ορισμένων λέξεων αντί για άλλων (π.χ. σάρκα αντί για κρέας, δηλαδή σαρκάζεις με άλλα λόγια) δείχνει ότι υπάρχει λανθασμένος ιδεολογικός τρόπος σκέψης. Οπότε το να μην κολλάμε στους τίτλους που ανέφερες παραπάνω το έγραψες χωρίς να το εννοείς στην πραγματικότητα.
    να κάνω λίγο τον Devil lawyer

    Ουσιαστικό
    σάρκα θηλυκό

    το μέρος του ανθρώπινου ή ζωϊκού σώματος που αποτελείται από μαλακούς ιστούς, σε αντίθεση με τα οστά
    (μεταφορικά) η υλική υπόσταση του ανθρώπου, σε αντίθεση με το πνεύμα
    (ειδικότερα) το γενετήσιο ένστικτο
    το μαλακό και βρώσιμο μέρος των φρούτων, σε αντίθεση με το κουκούτσι

    Συνώνυμα
    κρέας
    NO EXCUSES

  12. #12
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    03-01-19
    Posts
    779

    Default

    Ασφαλώς!!! Γι' αυτό έγραψα "σάρκα λέγεται ΚΑΙ το..."

    Ο topic starter χρησιμοποιησε με δόλο αυτή τη λέξη γιατί αλλιώς χτυπάει στο μάτι και κάτ' επέκταση στο νου η έκφραση "τρώω κρέας" και αλλιώς "τρώω σάρκες".

    Η πρώτη έκφραση είναι πιο εκλεπτυσμένη που αρμόζει στον άνθρωπο που τρώει το κρέας μαγειρεμένο κ.λπ. Αντίθετα, η δεύτερη έκφραση αρμόζει στα άγρια ζώα.
    Last edited by Berlyn; 17-07-22 at 14:02.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Vegan Διατροφη και Bodybuilding
    By Ragnarok in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 7
    Last Post: 04-02-19, 23:09
  2. Vegan Μπάρες Πρωτεΐνης;
    By lazaross in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 1
    Last Post: 22-04-18, 21:10
  3. Αποριες για συνδυασμους φαγητων!
    By gadolenn in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 3
    Last Post: 30-06-17, 20:43
  4. Vegetarian Bodybuilding: το πείραμα του Berardi
    By GRF in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 29
    Last Post: 11-04-09, 01:34

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •