Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 30 of 102

Threaded View

  1. #1
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    15-07-22
    Posts
    100

    Default Αθλητική Δίαιτα Για Αμεα 44 ετών

    Καλησπέρα σας, καλώς σας βρήκα

    είμαι 43.5-44 ετών, ύψος 1.82 και βάρος 83 κιλά, γενικά τον τελευταίο 1 χρόνο ασκούμαι με πιλάτες, περπάτημα και έχω κάνει πολύ κακή διατροφή[πολλά γλυκά].

    Τις τελευταίες 10 ημέρες έφτιαξα ένα πρόγραμμα διατροφής[έχασα 1 κιλό από 84 στα 83] στηρίζομενος στο site του κ.Κεφαλιανού το Body builders.gr και ειδικότερα το Πλήρες Πλάνο Γευμάτων για Γράμμωση, παλιότερα είχα πάει και σε διατροφολόγο.

    Λοιπόν έχω κάνει σπονδυλοδεσία στην μέση που έχει αποτύχει και έχω χρόνιο πόνο[σε λίγο διάστημα θα τοποθετηθεί νευροδιεγέρτης για τον πόνο] και πάσχω και από Διπολική Διαταραχή οπότε παίρνω αρκετά φάρμακα[κάποια ''τραβάνε'' τα γλυκά], είπα όμως στον εαυτό μου ότι θα το παλέψω να χάσω βάρος.

    Βάρη δεν μπορώ να κάνω, μόνο πιλάτες. Επίσης μόνο περπάτημα, ούτε τρέξιμο, ούτε ποδήλατο[έχω ένα ''καλό'' των 2500? αλλά στέκει ακίνητο μέσα στο σπιτι].

    Στόχος να χάσω 7-8 κιλά και να έχω ένα αδύνατο σώμα[όχι με όγκο].

    Έφτιαξα λοιπόν ένα πρόγραμμα διατροφής

    ΠΡΙΝ ΤΟ ΠΡΩΙΝΟ: 1 ποτήρι νερό με 1 ταμπλέτα Nevralip[για οσφυαλγία-ισχιαλγία]

    ΠΡΩΙΝΟ: 2 ακτινίδια, 250γρ ασπράδια αβγών ωμα ''Χρυσά Αβγά'', 1 κούπα πράσινο τσάι

    ΑΣΚΗΣΗ

    ΔΕΚΑΤΙΑΝΟ: 1 Μίλκο Πρωτείνης[πριν 10 μέρες έτρωγα δύο πάστες οπότε είναι βελτίωση], 1 μπανάνα, Tonalin CLA

    ΜΕΣΗΜΕΡΙ: 1 Σάντουιτς με τόνο ή σαρδέλες και κασέρι, 1 χυμό ρόδι βιολογικό

    ΑΠΟΓΕΥΜΑ: 1 κεφίρ ή ξινόγαλο 500γρ, και δαμάσκηνα, Tonalin CLA, ψύλλιουμ σε νερό[για φυτικές ίνες]

    ΒΡΑΔΥ: 300γρ άπαχο κρέας ή ψάρι και καστανό ρύζι ή σαλάτα[λόγω ΓΟΠ και ευερέθιστου εντέρου, μπορώ μόνο καλαμπόκι, καρότα και μαρούλι να φάω]

    ΠΡΙΝ ΤΟΝ ΥΠΝΟ: 1 ποτήρι γάλα ή πρόβειο γιαούρτι, και 1 κ.σ. μουρουνέλαιο

    Έχω αρκετά προβλήματα υγείας και περιορισμό στο διαιτολόγιο... καφέ δεν πίνω με πειράζει στην Διπολική μου κάνει υπερένταση.

    Μπορείτε κάπου να βοηθήσετε? Να χάσω τα κιλά και να παραμείνω σταθερός στα 76-77..??

    Πρωτείνη εξτρά δεν θέλω να πάρω, άλλωστε όγκο πως να κάνω? Με πιλάτες ή με τα λάστιχα που γυμνάζομαι στο σπιτι? Αν σηκώσω έστω και μία σακούλα 2-3 κιλών με πονάει η μέση[εξ ου και θα μπεί νευροδιεγέρτης]

    Ευχαριστώ
    Milko Protein πρώην ποδηλάτης
    Last edited by milko protein; 15-07-22 at 14:53.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Νέα αθλητική μανούλα.!
    By Gioulitheo2 in forum Logs & Photos Γυναικών Forum
    Replies: 7
    Last Post: 01-03-17, 20:45
  2. 17 ετών δίαιτα και γυμναστική
    By Greek-Body in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 15
    Last Post: 09-04-12, 21:32
  3. Δίαιτα γυναίκας 22-23 ετών !
    By GuRu in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 0
    Last Post: 29-09-06, 23:21
  4. Αθλητική δραστηριότητα & διατροφή
    By Crimson in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 28-06-06, 18:12

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •