Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 4 1234 LastLast
Results 1 to 30 of 102
  1. #1
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    15-07-22
    Posts
    100

    Default Αθλητική Δίαιτα Για Αμεα 44 ετών

    Καλησπέρα σας, καλώς σας βρήκα

    είμαι 43.5-44 ετών, ύψος 1.82 και βάρος 83 κιλά, γενικά τον τελευταίο 1 χρόνο ασκούμαι με πιλάτες, περπάτημα και έχω κάνει πολύ κακή διατροφή[πολλά γλυκά].

    Τις τελευταίες 10 ημέρες έφτιαξα ένα πρόγραμμα διατροφής[έχασα 1 κιλό από 84 στα 83] στηρίζομενος στο site του κ.Κεφαλιανού το Body builders.gr και ειδικότερα το Πλήρες Πλάνο Γευμάτων για Γράμμωση, παλιότερα είχα πάει και σε διατροφολόγο.

    Λοιπόν έχω κάνει σπονδυλοδεσία στην μέση που έχει αποτύχει και έχω χρόνιο πόνο[σε λίγο διάστημα θα τοποθετηθεί νευροδιεγέρτης για τον πόνο] και πάσχω και από Διπολική Διαταραχή οπότε παίρνω αρκετά φάρμακα[κάποια ''τραβάνε'' τα γλυκά], είπα όμως στον εαυτό μου ότι θα το παλέψω να χάσω βάρος.

    Βάρη δεν μπορώ να κάνω, μόνο πιλάτες. Επίσης μόνο περπάτημα, ούτε τρέξιμο, ούτε ποδήλατο[έχω ένα ''καλό'' των 2500? αλλά στέκει ακίνητο μέσα στο σπιτι].

    Στόχος να χάσω 7-8 κιλά και να έχω ένα αδύνατο σώμα[όχι με όγκο].

    Έφτιαξα λοιπόν ένα πρόγραμμα διατροφής

    ΠΡΙΝ ΤΟ ΠΡΩΙΝΟ: 1 ποτήρι νερό με 1 ταμπλέτα Nevralip[για οσφυαλγία-ισχιαλγία]

    ΠΡΩΙΝΟ: 2 ακτινίδια, 250γρ ασπράδια αβγών ωμα ''Χρυσά Αβγά'', 1 κούπα πράσινο τσάι

    ΑΣΚΗΣΗ

    ΔΕΚΑΤΙΑΝΟ: 1 Μίλκο Πρωτείνης[πριν 10 μέρες έτρωγα δύο πάστες οπότε είναι βελτίωση], 1 μπανάνα, Tonalin CLA

    ΜΕΣΗΜΕΡΙ: 1 Σάντουιτς με τόνο ή σαρδέλες και κασέρι, 1 χυμό ρόδι βιολογικό

    ΑΠΟΓΕΥΜΑ: 1 κεφίρ ή ξινόγαλο 500γρ, και δαμάσκηνα, Tonalin CLA, ψύλλιουμ σε νερό[για φυτικές ίνες]

    ΒΡΑΔΥ: 300γρ άπαχο κρέας ή ψάρι και καστανό ρύζι ή σαλάτα[λόγω ΓΟΠ και ευερέθιστου εντέρου, μπορώ μόνο καλαμπόκι, καρότα και μαρούλι να φάω]

    ΠΡΙΝ ΤΟΝ ΥΠΝΟ: 1 ποτήρι γάλα ή πρόβειο γιαούρτι, και 1 κ.σ. μουρουνέλαιο

    Έχω αρκετά προβλήματα υγείας και περιορισμό στο διαιτολόγιο... καφέ δεν πίνω με πειράζει στην Διπολική μου κάνει υπερένταση.

    Μπορείτε κάπου να βοηθήσετε? Να χάσω τα κιλά και να παραμείνω σταθερός στα 76-77..??

    Πρωτείνη εξτρά δεν θέλω να πάρω, άλλωστε όγκο πως να κάνω? Με πιλάτες ή με τα λάστιχα που γυμνάζομαι στο σπιτι? Αν σηκώσω έστω και μία σακούλα 2-3 κιλών με πονάει η μέση[εξ ου και θα μπεί νευροδιεγέρτης]

    Ευχαριστώ
    Milko Protein πρώην ποδηλάτης
    Last edited by milko protein; 15-07-22 at 13:53.

  2. #2
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    15-07-22
    Posts
    100

    Default

    ΥΓ:΅Να συμπληρώσω ότι την περίοδο 2017-18 έκανα βάρη συνέχεια σε γυμναστήριο[είχα γίνει 75 κιλά] και στο τέλος αφού έκανα και γιόγκα κατέληξα στο νοσοκομείο παράλυτος, εξ ου και το 2019 έγινε η σπονδυλοδεσία που απέτυχε κι αυτή. Πολύς πόνος, τώρα είμαι κάπως καλύτερα... αλλά δεν μπορώ να σηκώσω βάρη ή αν κάθομαι πολύ ώρα σε καρέκλα αρχίζω να πονάω.

  3. #3
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    15-07-22
    Posts
    100

    Default

    ελαιόλαδο δεν τρώω, είμαι αλλεργικός, τρώω συνήθως σησαμέλαιο.. [είμαι ερείπιο]!

  4. #4
    Senior Bodybuilder GEOZN8's Avatar
    Join Date
    17-06-14
    Location
    Athens
    Posts
    1,612

    Default

    Καλησπέρα φίλε και καλός ήρθες στην παρέα μας. Μπράβο σου που δεν τα παρατάς έστω και με αυτές της συνθήκες. Σιγά σιγά μπορείς να φτάσεις στον στόχο σου.

    Απλά μια και έχεις θέμα ρώτα τον γιατρό σου καλύτερα που ξέρει ακριβώς το πρόβλημα τι μπορείς να κάνεις και το όχι. Σίγουρα βήματα σαν τύπου αερόβια και ίσως ελαφριές άσκησης με κάποια λάστιχα σπίτι λογικά σε παίρνει έχει άπειρα βίντεο στο YouTube αλλά πριν ξεκινήσεις οτιδήποτε ρώτα τον γιατρο σου.


    Όσον αφορά τις θερμιδες που χρειαζεσαι, τις υπολογιζεις με ζυγαριά που θα πρέπει να έχεις σπίτι και βρες το παρακάτω άρθρο στον ενότητα διατροφη :Βασικοί Τρόποι Υπολογισμού Θερμίδων Και Μακροστοιχείων Για Διατροφές Bodybuilding

    Επίσης για ποση πρωτεϊνη, υδατανθρακες, λιπαρα, βρες το εξής με τίτλο : Εύκολος Τρόπος Υπολογισμού Μακροθρεπτικών Με Βάση Τις Πρωτεϊνικές Ανάγκες Πρώτα

    Κόψε περιττή σαβούρα; και ζαχαρες και ψωμιά μιας και έχεις πολύ λίγες καύσεις στην καθημερινότητα σου βρες ποιες είναι οι θερμίδες συντήρησης σου και από εκεί ξεκινα χαλαρά ένα έλλειμμα μαξ - 15% και ότι άλλη απορία έχεις εδώ είμαστε.
    Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου... Γιώργος.

  5. #5
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    15-07-22
    Posts
    100

    Default

    Σε ευχαριστώ. Απλά δεν είναι εύκολο να κοπεί ''ψωμί'' ή ''μέλι'' κτλ, γιατί 3 μέρες δεν έφαγα τίποτα τύπου ''γλυκό'' και σήμερα ζαλιζόμουνα όλη μέρα, τι πίεση μέτρησα, τι οξύμετρο έβαλα, θερμόμετρο κτλ λέω τι στο καλό έχω, μήπως κατάθλιψη μήπως κάτι άλλο; Τελικά έφαγα δύο φέτες ψωμί με ταχίνι και μέλι, και ως δια μαγείας συνήλθα, μάλλον υπογλυκαιμία ήταν. Κόντευα να πέσω κάτω... Το Nevralip που παίρνω για την μέση μου αναφέρει ότι ''ρυθμίζει τον σακχαρώδη διαβήτη'' οπότε μάλλον σε μένα κατέβασε το σάκχαρο κάτω απ'το κανονικό. Εξ ου και η ζάλη.
    Προσπαθώ πάντως να κάνω μία πολύ πολύ υγιεινή διατροφή, διαβάζω αυτά που γράφετε, βλέπω και στο Youtube διατροφές κτλ, αλλά δεν είναι και εύκολο να τηρηθούν στο απόλυτο.
    Πάντως πιστεύω θα συμφωνήσεις ότι χίλιες φορές δύο φέτες ψωμί με ταχίνι και μέλι, παρά μία πάστα[γιατί έτρωγα 5-6 την εβδομάδα τώρα τις έκοψα].
    Σε ευχαριστώ και πάλι

  6. #6
    Senior Bodybuilder GEOZN8's Avatar
    Join Date
    17-06-14
    Location
    Athens
    Posts
    1,612

    Default

    Συμφωνώ σε όσα λες. Κοίτα σαν πρώτο στόχο και ποιο σημαντικό για αρχή να μην ξεφεύγεις γενικά κάθε μέρα από το το συνολικό σου διατροφικό σου πλάνο το όριο Θερμίδων που πρέπει να φας μέσα στην ημέρα (ελπίζω αυτό να το έχεις υπολογίσει) για να έχεις το αποτέλεσμα που θες.

    Εάν είσαι στο 80% υγείινα και το 20% φας κάτι γλυκό ακόμη και πάστα που λέει ο λόγος δεν πειράζει. Βρες ένα σύνολο φαγητών που να σε ευχαριστούν και να είναι μακροχρόνιο. Όσο προχωράς τόσο θα το βελτιώνεις. Σιγά σιγά.
    Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου... Γιώργος.

  7. #7
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    15-07-22
    Posts
    100

    Default

    Σήμερα έφτιαξα μπιφτέκια στην λαδόκολλα.
    1,5 κιλό κιμά ψαρονέφρι, 1 κ.σ. μουρουνέλαιο, 150γρ φρυγανιά, 6 χούφτες νερό φίλτρου, 1 κ.σ. ρίγανη, αλάτι ιμαλαίων... μου βγήκαν 6 μεγάλα μπιφτέκια των 300γρ περίπου, ψημένα πρέπει να είναι 250-260γρ τίγκα στην πρωτείνη!!! Μυρίζουν λίγο ψαρίλα όμως χαχα

  8. #8
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    15-07-22
    Posts
    100

    Default

    Σημερινό μενού


    ΠΡΩΙΝΟ: 1 ακτινίδιο, 5 δαμάσκηνα, λίγα καρύδια, 250γρ ασπράδια ωμά, 1 πράσινο τσάι


    περπάτημα 1 ώρα


    ΔΕΚΑΤΙΑΝΟ: 1 γεραμάς, 1 μίλκο πρωτείνης, CLA


    ΜΕΣΗΜΕΡΙ: 1 σάντουιτς με τόνο καπνιστό και κατίκι δομοκού, 1 χυμό ρόδι και κακάο με μέλι


    ΑΠΟΓΕΥΜΑ: 1 ποτήρι κεφίρ, ψύλλιουμ σε νερό, CLA


    ΒΡΑΔΥ: Ρύζι καστανό, μπιφτέκι ψαρονέφρι και λίγο κατίκι δομοκού

  9. #9
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    15-07-22
    Posts
    100

    Default

    Σημερινό μενού 27-7-2022

    ΠΡΩΙΝΟ: 2 ακτινίδια, 1 Μίλκο Πρωτείνης, CLA

    μετά άσκηση για 35' με λάστιχα στα χέρια, κοιλιακούς-ραχιαίους

    ΔΕΚΑΤΙΑΝΟ: 250γρ ασπράδια ωμά σοκολάτα, και 1 φέτα ροδάκινο κομπόστα

    ΓΕΥΜΑ: 1 μπιφτέκι κοτόπουλου 250γρ και 1 Μίλκο Πρωτείνης, CLA

    ΒΡΑΔΥ: Θα φάω έξω, μάλλον Μία μερίδα κοντοσούβλι ή πανσέτα στην σούβλα και θα επιλέξω ως γαρνιτούρα, μαρούλι, λίγη τομάτα, πίτα αλάδωτη και ρύζι βραστό ή πατάτα οφτή(ψητή), θα αποφύγω τηγανιτή πατάτα οπωσδήποτε!

    Μάλλον πρέπει λίγο να προσέξω τις θερμίδες και τις ποσότητες γιατί βλέπω και έχω σταθεροποιηθεί στα 83 κιλά εδώ και 4-5 μέρες

  10. #10
    Senior Bodybuilder GEOZN8's Avatar
    Join Date
    17-06-14
    Location
    Athens
    Posts
    1,612

    Default

    Καλησπέρα φίλε μου. Εκτός την γυμναστική που κάνεις όσο μπορείς λόγο προβλημάτων κλπ βλέπω τα φαγητά που βάζεις προσέχεις οκ αλλά δεν μας έχεις πεις θες να χάσεις κιλά και λίπος οργανωμένα θες να αυξήσεις τι κάνεις? Από ποσοστό λίπους πόσο είσαι ξέρεις?? Μετράς θερμίδες έχεις καποιο πλάνο η πας στο περίπου και ότι βγει..
    Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου... Γιώργος.

  11. #11
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    15-07-22
    Posts
    100

    Default

    Δεν έχω ιδέα τι ποσοστό λίπους έχω, δεν μπορώ να κάνω λιπομέτρηση σε διατροφολόγο γιατί έχω τιτάνια στην μέση και δεν μπορώ να ανέβω στην ζυγαριά του, δουλεύει με ρεύμα ως γνωστόν, στέλνει δλδ ρεύμα στο σώμα και θα με χτυπήσει λόγω των μετάλλων. Βασικά θέλω να χάσω μερικά κιλά και λίπος, ειδικά στην κοιλιά χωρίς να χάσω μυική μάζα... αλλά υπολογισμούς όχι δεν έχω κάνει, απλά προσπαθώ να προσέχω και ζυγίζομαι μέρα παρά μέρα σε κανονική ζυγαριά, σταθερός στα κιλά για κάποιο λόγο, κάτι κάνω λάθος ίσως στις ποσότητες,

  12. #12
    Senior Bodybuilder GEOZN8's Avatar
    Join Date
    17-06-14
    Location
    Athens
    Posts
    1,612

    Default

    Ξάπλα ανάσκελα ακτινογραφία - ελάχιστη ακτινοβολία (καθόλου ρεύμα) μπορείς να κάνεις?? Εάν ναι τότε η μέθοδος λιπομετρισης DEXA είναι αυτό που χρειάζεσαι και αυτό που κάνουμε οι περισσότεροι από εδώ μέσα και ποιο ακριβής.. Δες στα περισσότερα ιατρικά ινστιτούτα βιότυπος κλπ κλπ κάνουν ρώτα γύρω στα 25 ευρώ κάνει.

    Στο λέω αυτό γιατί εάν έχεις πολύ η λίγο λίπος ανάλογα το ποσοστό επί % θα παίξει ρόλο στην διατροφή σου και μιας και τρωως προσεγμένα από ότι βλέπω και ωραία φαγητά υγιεινά είναι κρίμα να πάει χαμένη η προσπάθεια και ο κόπος που κάνεις όλον αυτόν το καιρό και εάν θες να χάσεις κιλά και λίπος το οποίο αυτό γίνεται μόνο με το σωστό θερμιδικό έλλειμμα.

    Παρεμπιπτόντως ζύγισμα θέλει κάθε μέρα και στο τέλος μέσο όρο έτσι βγαίνει το σωστό συμπέρασμα ανά εβδομάδα. Εάν πεις δεν με νοιαζουν όλα αυτά πάω πάσο, εάν μας πεις ναι θέλω να επιτύχω το καλύτερο αποτέλεσμα πρέπει να πας στο επόμενο βήμα που δεν είναι κάτι άλλο ζύγισμα και μέτρημα θερμίδων.. Και πίστεψε με δεν είναι τόσο βουνό όσο ακούγεται.. Είναι μέχρι να μπει το νερό στο αυλάκι..
    Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου... Γιώργος.

  13. #13
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    15-07-22
    Posts
    100

    Default

    Επειδή μένω Ρέθυμνο εδώ δεν έχουμε DEXA, είδα πως έχει Ηράκλειο και Χανιά. Ναι ακτινογραφία και μαγνητική μπορώ να κάνω, δεν ξέρω αν μπορώ αξονική. Αυτά που έχω στην μέση είναι κλίπς τιτανίου.

    Να σε ρωτήσω, ας πούμε ότι χρειάζομαι 2.400 θερμίδες για να διατηρήσω το βάρος μου. Και παίρνω τόσες θερμίδες δλδ 2400 αλλά με φούλ πρωτείνη, καλούς υδατάνθρακες και ελάχιστο καλό λίπος, τι γίνεται σ'αυτές τις περιπτώσεις? Μειώνεται σιγά σιγά το λίπος και αυξάνεται η μυική μάζα παραμένοντας στα ίδια κιλά? ή όχι?

  14. #14
    Senior Bodybuilder GEOZN8's Avatar
    Join Date
    17-06-14
    Location
    Athens
    Posts
    1,612

    Default

    Ωραία έχεις Χανιά τα οποία δεν είναι πολύ μακριά από το Ρέθυμνο οπότε αν γουστάρεις και σε παίρνει πας μία βολτίτσα πίνεις και ένα καφεδάκι κάνεις καί την μετριση σου αφού πρώτα θα έλεγα να τους έχεις ρωτήσει καλύτερα πρώτα από το τηλέφωνο ότι λόγω προβλημάτων δεν υπάρχει θέμα κλπ και είσαι κομπλέ. Μπορείς βέβαια να κάνεις και με οποιαδήποτε μορφή - μηχάνημα βρεις στο Ρέθυμνο να έχεις μια εικόνα αλλά εγώ θα σου πρότεινα dexa.

    Τώρα για τις θερμίδες μάθε πρώτα τι ποσοστό λίπους έχεις για μένα είναι βασικό γιατί μπορεί νασαι αδύνατος αλλά να έχεις αρκετό λίπος και να είσαι στην κατηγορία skinny Fat και μετέπειτα αυτό που λες εάν βρίσκεσαι σε θερμίδες συντήρησης μετά από ένα μακροχρόνιο θερμιδικό έλλειμμα δίαιτα ότι ποσοστό λίπος έχεις φτάσει και ότι μύες έχεις αποκτήσει εάν παίζεις σε θερμίδες συντήρησης με σταθερή υψηλή πρωτεΐνη και μέτρια λιπαρά και υδατάνθρακα θα κρατήσεις το ποσοστό λίπους που έχεις και τους μυς που είδη έχεις. Θα υπάρχει ένα μικρό κέρδος από ότι απώλεια σου δίνει η γυμναστική που κάνεις και λόγο αυτού του ελλείμματος θα έχεις πρόοδο. Αλλά εάν δεν ξέρεις τι λίπος είσαι δεν έχει νόημα να συζητάμε ούτε για διατροφή ούτε για θερμίδες συντήρησης κλπ. Μπορεί να χρειάζεται να καθαρίσεις πρώτα και μετά να παίξεις έτσι όπως λες. Ελπίζω να καταλαβαίνεις τι λέω.
    Last edited by GEOZN8; 29-07-22 at 14:03.
    Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου... Γιώργος.

  15. #15
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    15-07-22
    Posts
    100

    Default

    Μπορείς βέβαια να κάνεις και με οποιαδήποτε μορφή - μηχάνημα βρεις στο Ρέθυμνο να έχεις μια εικόνα αλλά εγώ θα σου πρότεινα dexa.

    Όχι δεν μπορώ να ανέβω στις ειδικές ζυγαριές των διατροφολόγων, λόγω των μετάλλων που έχω. Ακόμα και για το dexa που λές δεν ξέρω πρέπει να τους ρωτήσω πρώτα, απλά είναι ταλαιπωρία το πήγαινε-έλα[2 ώρες] στα Χανιά... η μέση μου δεν είναι σε φάση να κάνει τόσα χιλιόμετρα έχουν την τάση τα πόδια να μουδιάζουν ή να παθαίνω σαν λουμπάγκο και πονάω, αποφεύγω τις άσκοπες μετακινήσεις. Ακόμα και περπάτημα κάνω το πολύ 40' και όχι κάθε μέρα.

    Νομίζω είμαι Skinny Fat όπως το λές, σώμα αχλάδι δεν ονομάζεται? Που μαζεύεται όλο το λίπος στην κοιλιά? Απλά αν κάνω υποθερμιδική δίαιτα και πέσω πχ στα 76 κιλά[από 83 που είμαι] μοιάζω με στέκα ρε παιδί μου, γίνομαι πολύ αδύνατος, ίσως βέβαια αυτό να είναι το ''καλούπι'' μου, αλλά δεν θέλω να χάσω τόσο πολύ σε όγκο. Μέχρι τα 23-24 ήμουνα πολύ κοκκαλιάρικο 1.81 και 70 κιλά[και πάλι είχα λίπος στην κοιλιά τότε].

    Σήμερα το μενού

    ΠΡΩΙΝΟ: 2 ακτινίδια, 250γρ ωμά ασπράδια σοκολάτα, πράσινο τσάι, 1 χούφτα καρύδια

    ΔΕΚΑΤΙΑΝΟ: Μίλκο Πρωτείνης, CLA

    ΓΕΥΜΑ: 1 σοκοφρέτα[ναι αμάρτησα σήμερα, χάλια ήταν πολύ ''βουτυράτη'' μου φάνηκε, αηδία αλλά με κεράσανε], 1 ομελέτα με 250γρ ασπράδια αβγών, 1 κ.σ. παρμεζάνα και 2 κ.σ. γιαούρτι πρόβειο, ρίγανη, αλάτι ιμαλαιων

    Ασκήσεις με λάστιχα[έχω ένα πράσινο λάστιχο] και κοιλιακοί ραχιαίοι διάρκεια περίπου 35' μου βγήκε

    ΚΟΛΑΤΣΙΟ: 1 ποτήρι κεφίρ, CLA, 1 μπανάνα και ψύλλιουμ σε νερό

    ΒΡΑΔΥ έχει 250γρ στήθος κοτόπουλου και καλαμπόκι στον ατμό

  16. #16
    Senior Bodybuilder GEOZN8's Avatar
    Join Date
    17-06-14
    Location
    Athens
    Posts
    1,612

    Default

    Εγώ στο είπα σαν βάση να ξέρεις πού βρίσκεσαι. Οκ κράτα σταθερά υψηλή πρωτεΐνη και παίζε με υδατάνθρακα και λίπος για να κρατάς όσο μύες γίνεται. Καλή δύναμη στην προσπάθεια σου.
    Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου... Γιώργος.

  17. #17
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    15-07-22
    Posts
    100

    Default

    ΣΗΜΕΡΙΝΟ ΜΕΝΟΥ

    Πρωινό: 2 ακτινίδια, 250γρ ωμά ασπράδια γεύση σοκολάτα, πράσινο τσάι

    ΠΕΡΠΑΤΗΜΑ 45'

    Δεκατιανό[που έγινε πολύ μεσημέρι οπότε Γεύμα]: 1 σάντουιτς με γαύρο και κατίκι δοκομού, 1 μίλκο πρωτείνης, CLA

    Απόγευμα: 250γρ ασπράδια ομελέτα με 1/2 ποτήρι γάλα άπαχο, ρίγανη, αλάτι ιμαλαίων και 1 μπανάνα

    Δείπνο: 250γρ στήθος κοτόπουλο, 125γρ σπαγγετίνη με 2 κ.σ. παρμεζάνα, 1 κ.σ. μουρουνέλαιο και άφθονη ρίγανη, CLA

    Πιο βράδυ μάλλον 1-2 ποτήρια γάλα άπαχο

  18. #18
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    15-07-22
    Posts
    100

    Default

    Αυτό που βλέπω είναι ότι πρέπει να μειώσω λίγο ακόμα τον υδατάνθρακα και το λίπος[που εντάξει αυτο είναι σχετικά χαμηλά] να πέσουν λίγο οι θερμίδες, για να αρχίσω να χάνω βάρος πάλι, γιατί έχω κολλήσει στα 83, 83+ κάπου εκεί, σκέφτομαι μόνο πόσο είχα παχύνει με τις βλακείες που έκανα, την μια μέρα σοκολάτα 100γρ με σοκολατούχο γάλα με ζάχαρη, την άλλη μέρα δύο μπάλες παγωτό με σιρόπια απο πάνω, την επόμενη κρέμα σοκολάτα, μετά 2 πάστες απαράδεκτος πραγματικά, και να έχω το πρόβλημα στην μέση και να λέει κι η δασκάλα του πιλάτες ''βρε σύ κόψε τα πολλά γλυκά, να χάσεις βάρος να βελτιωθεί και η μέση''.
    Σίγουρα παίζουν ρόλο και τα φάρμακα της διπολικής, πρέπει να μπλοκάρουν τον μεταβολισμό, αλλά κακά τα ψέμματα, θες να χάσεις βάρος? Κόψε την μάσα... πρέπει κανείς να πεινάσει και λίγο. Δεν λέω να γίνουμε ασκητές της ερήμου που τρώνε μια φορά την ημέρα, αλλά να γουργουρίσει και λίγο η στομάχα μας.

    Σήμερα έχω τελευταίο μάθημα πιλάτες για την σεζόν + περπάτημα... και όπως είπα προσπάθεια για λίγη δίαιτα[όχι απλά διατροφή]

    GEOZN8 Ευχαριστώ, θα προσπαθήσω περισσότερο

  19. #19
    Senior Bodybuilder GEOZN8's Avatar
    Join Date
    17-06-14
    Location
    Athens
    Posts
    1,612

    Default

    Εάν έχει κολλήσει η ζυγαριά σου αρκετές ημέρες είναι ίσως από τα πολλά σκαμπανεβάσματα σε τροφές υγιεινές και μη λόγο κατακράτησης νερού και όχι μόνο και επίσης λόγο ακανονιστου ρυθμού η να το πω ποιο σωστά λάθος Υπολογισμού - μέτρησης Θερμίδων.

    Εγώ σαν ιδέα θα δοκίμαζα λίγες ημέρες επίτηδες σταθερές θερμίδες συντήρησης (προϋποθέτει μέτρημα Θερμίδων με fitness pal κλπ) ώστε να <<επανέλθει>> ο οργανισμός σου και μετά ένα καλό σταθερό έλλειμμα με -15 % η -20% και βλέπεις πως θα πάει. Δεν θέλει μόνο κόπο θέλει και τρόπο. Με υπομονή και επιμονή θα φτάσεις το στόχο που θες.
    Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου... Γιώργος.

  20. #20
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    15-07-22
    Posts
    100

    Default

    Σήμερα το μενού είχε


    ΠΡΩΙΝΟ: 250γρ ασπράδια αυγών, 2 ακτινίδια, πράσινο τσάι βιολογικό, 1 κ.γ. μέλι ρείκι


    ΔΕΚΑΤΙΑΝΟ: 1 χυμό ρόδι βιολογικό 250ml, CLA

    ΓΕΥΜΑ: 1 μίλκο πρωτείνης και 1 φέτα ψωμί του τόστ, μία φέτα κασέρι και ένα τόνο σε νερό ρίο μάρε 100γρ

    ΑΠΟΓΕΥΜΑ: Μισό ροδάκινο κομπόστα, 1 μπανάνα μέτρια βιολογική, CLA

    ΒΡΑΔΥ: 200γρ μπιφτέκι κοτόπουλο, 1 μέτριο καλαμπόκι στον ατμό

    Έκανα μία προσπάθεια στο περίπου να βρώ θερμίδες κάπου 1700+ μου βγαίνουν, χωρίς πιο βράδυ να πιώ πχ ένα ποτήρι γάλα και 1 κγ μουρουνέλαιο... και χωρίς το CLA δεν ξέρω τι θερμίδες έχει μία κάψουλα. Πάντως από χθές γίνεται εκ μέρους μου μία προσπάθεια να μειωθούν περαιτέρω οι θερμίδες, για παράδειγμα το μπιφτέκι ήταν 250γρ ε έδωσα 50γρ στον Θεμιστοκλή[τον γάτο μου] και έμειναν 200 και έφαγα τα 200...

    Το μουρουνέλαιο Mollers καλό θεωρείται? Αυτό παίρνω... και θα πάρω και μία πολυβιταμίνη Centrum τι άποψη έχετε?

    Μία φίλη κάνει Ketonic Diet και μου είπε ότι την έχει βοηθήσει πολύ, όμως που και που, τρώει και λίγο υδατάνθρακα... έχει κόψει τελείως ζάχαρη και μέλι και προτιμά στέβια, τι λέτε γι αυτό?
    Last edited by milko protein; 02-08-22 at 17:41.

  21. #21
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    15-07-22
    Posts
    100

    Default

    Κάτι άλλο, το αλάτι προκαλεί κατακράτηση υγρών? Επειδή γενικά βάζω αρκετό στο φαγητό[δεν έχω θέμα με πίεση, το αντίθετο μάλιστα κάνω συχνά υπόταση], ευχαριστώ

  22. #22
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    15-07-22
    Posts
    100

    Default

    ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΜΕΝΟΥ:

    ΠΡΩΙΝΟ: 2 ακτινίδια, 250γρ ωμά ασπράδια σοκολάτα, 1 πράσινο τσάι, 1 φέτα ψωμί του τόστ με μαρμελάδα φράουλα χωρίς ζάχαρη

    ΔΕΚΑΤΙΑΝΟ: 1 κακάο με 3 tabs Canderel και 1 κ.γ. μέλι ρείκι, CLA

    ΓΕΥΜΑ: 1 Μίλκο Πρωτείνης

    ΑΠΟΓΕΥΜΑ: Μάλλον 200γρ βραστά καρότα(βίο), τόνος σε νερό 100γρ και 150γρ στήθος κοτόπουλο

    ΒΡΑΔΥ: Ίσως ομελέτα ασπράδια αβγών, ανάλογα την πείνα

  23. #23
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    15-07-22
    Posts
    100

    Default

    ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΜΕΝΟΥ:

    ΠΡΩΙΝΟ: 2 ακτινίδια, 250γρ ωμά ασπράδια σοκολάτα, 1 πράσινο τσάι, 1 κγ μέλι ρείκι βιο

    Ασκήσεις με λάστιχα στα χέρια, κοιλιακοί, ραχιαίοι περίπου 35' και 20' περπάτημα

    ΔΕΚΑΤΙΑΝΟ: 1 φέτα ψωμί με ταχίνι βιό και μαρμελάδα χωρίς ζάχαρη, 1 Μίλκο Πρωτείνης, CLA, Πολυβιταμίνη

    ΓΕΥΜΑ: Ομελέτα 10 ασπράδια βιό με σησαμέλαιο, ρίγανη και αλάτι ιμαλαίων και Κακάο Valrhona με Canderel 3 tabs και 1 κ.γ μέλι καστανιάς βιό

    Πιο βράδυ, θα έχει μπανάνα, μπακαλιάρο στον ατμό και καλαμπόκι...

    Το βάρος άρχισε να κατεβαίνει περίπου 82,2 σιγά σιγά αλλά σταθερά
    Last edited by milko protein; 06-08-22 at 14:09.

  24. #24
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    15-07-22
    Posts
    100

    Default

    Σήμερα είναι μέρα cheat meal, του έδωσα και κατάλαβε,

    εκλέρ με γέμιση σοκολάτα από κατσικίσιο γάλα, και επικάλυψη με πικρή σοκολάτα και κομμάτια τριμμένου κακάο
    2 πάστες με 65% σοκολάτα Valrhona Kalingo με γέμιση αλμυρή καραμέλα
    2 μπάλες παγωτό σοκολάτα bitter από κατσικίσιο γάλα και από πάνω λιωμένη ζεστή σοκολάτα bitter

    εννοείται το επόμενο γεύμα, ομελέτα ασπράδια αβγών και πιο βράδυ ψαρονέφρι σκέτο... το πρόγραμμα θα τηρηθεί άλλωστε το συνήθισα και μ'αρέσει, απλά μου είχε λείψει αυτό το ''καλό'' γλυκό από το συγκεκριμένο μαγαζί

  25. #25
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    15-07-22
    Posts
    100

    Default

    Το μενού για σήμερα

    ΠΡΩΪΝΟ: 2 ακτινίδια, 250γρ ασπράδια σοκολάτας, 1 κγ μέλι βελανιδιάς και 1 πράσινο τσάι, πολυβιταμίνη

    ΔΕΚΑΤΙΑΝΟ: 1 Μίλκο Πρωτείνης, CLA

    Ασκήσεις με λάστιχα, κοιλιακοί ραχιαίοι περίπου 30'

    ΓΕΥΜΑ: 1 ομελέτα με 250γρ ασπράδια, 1 τόνος σε νερό 100γρ, 1 κσ σησαμέλαιο, ρίγανη, αλάτι ιμαλαιων, και 1 Μίλκο Πρωτείνης

    ΑΠΟΓΕΥΜΑ: 1 ποτήρι ξινόγαλο, 1 μπανάνα, CLA

    ΒΡΑΔΥΝΟ: 1 ψαρονέφρι 200γρ ψητό και 150γρ γιαούρτι πρόβειο με πέτσα
    Last edited by milko protein; 08-08-22 at 17:17.

  26. #26
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    15-07-22
    Posts
    100

    Default

    Το μενού σήμερα

    ΠΡΩΪΝΟ: 2 ακτινίδια, 250γρ ασπράδια σοκολάτα, 1 κγ μέλι καστανιάς και 1 πράσινο τσάι, CLA και πολυβιταμίνη Centrum

    ΔΕΚΑΤΙΑΝΟ: 1 Μίλκο Πρωτείνης

    ΓΕΥΜΑ: 1 χυμός ρόδι, 1 μπανάνα, 1/2 κούπα ζεστό κακάο με λίγο μέλι, 100 γρ τόνος σε νερό

    ΑΠΟΓΕΥΜΑ: 250γρ κεφίρ, Ψύλλιουμ σε νερό, CLA

    ΒΡΑΔΥΝΟ: 250γρ βρασμένο καστανό ρύζι και 230γρ άπαχο μπιφτέκι

    Πιο βράδυ αν πεινάσω ή το υπόλοιπο κεφίρ ή λίγο γιαούρτι πρόβειο και 1 κγ μουρουνέλαιο

    ΥΓ: Μου έκαναν κακό τα γλυκά προχθές, ενώ είχα κατέβει στο βάρος έβαλα 1+ κιλό, το πάθημα που έγινε μάθημα...

  27. #27
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    15-07-22
    Posts
    100

    Default

    Κοίταζα σήμερα στο σούπερ μάρκετ για γιαούρτια, και είδα ότι αυτά τα παραδοσιακά με πέτσα έχουν 5γρ πρωτείνη στα 100γρ, και φυσικά αρκετά λιπαρά[άρα θερμίδες] είδα όμως ότι το ΤΟΤΑΛ 0%[δεν του κάνω διαφήμιση], έχει 10+ γρ πρωτείνη ανά 100γρ και καθόλου λιπαρά, ότι πρέπει για χάσιμο λίπους σωστά; Νομίζω όταν προσπαθούμε να χάσουμε κιλά, πρέπει να κόψουμε από παντού[θερμίδες, υδατάνθρακα, λίπος].
    Απλά με προβληματίζει, αυτό το ΤΟΤΑΛ είναι γιαούρτι ή ''γιαούρτι''. Πήρα πάντως 3 κεσεδάκια για δοκιμή.

  28. #28
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    15-07-22
    Posts
    100

    Default

    Λοιπόν, μπήκα στο iatronet έβαλα κάποια στοιχεία και μου δείχνει 19.48% ποσοστό λίπους, νομίζω είναι αρκετό έτσι? Πόσο πρέπει να κατέβει για να πούμε ότι θα φαίνεται πιο σφιχτό το σώμα?
    Λέει το σάιτ ότι 14-17% είναι το υγιές λίπος και 6-13% το λίπος αθλητών..

    Έβαλα ύψος 1.82, περιφέρεια μέσης στον ομφαλό 91εκ., ισχύο περιφέρεια 100εκ και λαιμός 39εκ και μου έβγαλε 19.48%

    Μου δείχνει Δείκτη Μάζας Σώματος 24.76, ενώ σε άλλη μέτρηση μου λέει ότι το ''ιδανικό'' μου βάρος είναι 78 κιλά[τώρα είμαι 82]... μια γυμνάστρια παλιά μου είπε βλέποντας την κατασκεύη του σώματος μου,
    ότι μάλλον πρέπει να κατέβω στα 75, είχα φτάσει κάποια στιγμή 73 όταν έκανα πολύ ποδηλασία αλλά ήμουν αποσκελετωμένος, υπερβολικά αδύνατος. Σαν στέκα

  29. #29
    Pumping Iron salva_'s Avatar
    Join Date
    19-04-21
    Location
    Athens
    Posts
    458

    Default

    για να χασεις κιλα και λιπος χρειαζεται να εισαι σε θερμιδικο ελλειμα , αυτο θα το καταφερεις με 2 τροπους να αγορασεις μια ζυγαρια κουζινας ακριβειας να μετρας τα γευματα σου να δεις σε βαθος χρονου ποσο χανεις με μετρησεις του σωματικου σου βαρους καθε εβδομαδα. ετσι θα μαθεις τι θερμιδες συντηρησης εχεις αρα οτι με ελλειμα συγκεκριμενων θερμιδων χανεις ταδε κιλα

    καποιες μερες εαν ξεφυγεις θερμιδικα δεν χαλασε ο κοσμος , θα κοιτας σε βαθος χρονου στις εβδομαδιεες θερμιδες σου να εισαι σε ελλειμα.. εαν π.χ θελεις 2500 θερμιδες την ημερα για να μεινεις στα ιδια κιλα δηλαδη 17500 στις 7 μερες και θες να εχεις ενα ελλειμα 200 θερμιδων την ημερα δηλαδη 1400 την εβδομαδα εαν φας την μια μερα 2800 θερμιδες και την αλλη 2100 και την μεθεπομενη 2100 και στο τελος της εβδομαδας εισαι στις 16100 χιλ θερμιδες θα εχεις πετυχει τον στοχο σου.

    οσο για τα γιαουρτια οι επιλογες που κανω ειναι total 2% νουνου στραγγιστο 1,5% και σαν τελευταiες επιλογες αβ βασιλοπουλος 0% και απο τα lidl 0% 1kg

    τα total νουνου μπαινουν συχνα σε προσφορες πχ το τοταλ τωρα εχει 2,80 το κιλο στον σκλαβενιτη. συμφερουν απο οικομικης αποψης , αλλα και απο ποιοτητα συγκριτικα με του λιντλ
    NO EXCUSES

  30. #30
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    15-07-22
    Posts
    100

    Default

    Quote Originally Posted by salva_ View Post
    για να χασεις κιλα και λιπος χρειαζεται να εισαι σε θερμιδικο ελλειμα , αυτο θα το καταφερεις με 2 τροπους να αγορασεις μια ζυγαρια κουζινας ακριβειας να μετρας τα γευματα σου να δεις σε βαθος χρονου ποσο χανεις με μετρησεις του σωματικου σου βαρους καθε εβδομαδα. ετσι θα μαθεις τι θερμιδες συντηρησης εχεις αρα οτι με ελλειμα συγκεκριμενων θερμιδων χανεις ταδε κιλα

    καποιες μερες εαν ξεφυγεις θερμιδικα δεν χαλασε ο κοσμος , θα κοιτας σε βαθος χρονου στις εβδομαδιεες θερμιδες σου να εισαι σε ελλειμα.. εαν π.χ θελεις 2500 θερμιδες την ημερα για να μεινεις στα ιδια κιλα δηλαδη 17500 στις 7 μερες και θες να εχεις ενα ελλειμα 200 θερμιδων την ημερα δηλαδη 1400 την εβδομαδα εαν φας την μια μερα 2800 θερμιδες και την αλλη 2100 και την μεθεπομενη 2100 και στο τελος της εβδομαδας εισαι στις 16100 χιλ θερμιδες θα εχεις πετυχει τον στοχο σου.

    οσο για τα γιαουρτια οι επιλογες που κανω ειναι total 2% νουνου στραγγιστο 1,5% και σαν τελευταiες επιλογες αβ βασιλοπουλος 0% και απο τα lidl 0% 1kg

    τα total νουνου μπαινουν συχνα σε προσφορες πχ το τοταλ τωρα εχει 2,80 το κιλο στον σκλαβενιτη. συμφερουν απο οικομικης αποψης , αλλα και απο ποιοτητα συγκριτικα με του λιντλ
    Έχω ζυγαριά ακριβείας και ζυγίζω τα κρεατικά, ψάρια, αβγά κτλ πριν τα βάλω στο πιάτο... παρατήρησα ότι το σακουλάκι καστανό ρύζι UNCLE BEN'S άβραστο είναι 125γρ και βρασμένο πάει 260-270γρ νομίζω είναι πολλά για μερίδα[το υπολόγισα σε 400 θερμίδες πάνω κάτω αν δεν κάνω λάθος και αν σκεφτεί κανείς ότι τρώω και κρεατικό άλλες πχ 300, ε τότε πάνε οι θερμίδες στον Θεό], οπότε όταν τελειώσω το κουτί που έχω, θα πάρω το χύμα και θα μετράω πχ 50-60γρ άβραστο σε ένα ποτήρι...


 
Page 1 of 4 1234 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Νέα αθλητική μανούλα.!
    By Gioulitheo2 in forum Logs & Photos Γυναικών Forum
    Replies: 7
    Last Post: 01-03-17, 19:45
  2. 17 ετών δίαιτα και γυμναστική
    By Greek-Body in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 15
    Last Post: 09-04-12, 20:32
  3. Δίαιτα γυναίκας 22-23 ετών !
    By GuRu in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 0
    Last Post: 29-09-06, 22:21
  4. Αθλητική δραστηριότητα & διατροφή
    By Crimson in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 28-06-06, 17:12

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •