Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 4 of 4
  1. #1

    Default Μπέρδεμα στο πώς να συνεχίσω

    Γεια σας έχει περίπου μία 4ετια που ασχολούμαι με βάρη και από όσα ξέρω αλλά και από όσα παρατηρώ από δω και πέρα η μυϊκή ανάπτυξη ανά έτος δεν είναι τόσο έντονη όσο ας πούμε στα πρώτα 3 χρόνια. Και πλέον έχω τον εξής προβληματισμό σχετικά με το τι πρέπει να ακολουθήσω για να έχω την μέγιστη μυϊκή ανάπτυξη ανά έτος (όση κι αν είναι αυτή ). Για να γίνω πιο συγκεκριμένος εννοώ τι πρέπει να ακολουθήσω διατροφικά για να υπάρχει κάθε χρόνο μια πρόοδος , δηλαδή πρέπει να ακολουθήσω πρώτα ένα πρόγραμμα γράμμωσης ώστε να στεγνώσω τελείως (10% λίπος ) και μετά να ανεβάσω κιλά κάνοντας όγκο ή εδώ που είμαι να ανέβω αρκετά σε κιλά και να κάνω μια βαριά περίοδο όγκου και ύστερα μια μεγάλη περίοδο γράμμωσης? Τι πιστεύετε ότι είναι καλύτερο? Εμένα προσωπικά με μοιάζει να ανέβω αρκετά μυϊκά και να μεγαλώσω αρκετά και να φτάσω όσο δυνατόν γίνεται τα φυσικά όρια μου (όποια κι αν είναι αυτά ). Σε καμία περίπτωση δε με ικανοποιεί ένα αποτέλεσμα που να μην δείχνει ότι έχω φτάσει στο μέγιστο που μπορώ . Δηλαδή για να σας δώσω να καταλάβετε δε με απασχολεί που βρίσκονται οι άλλοι και αν φαίνομαι μεγάλος σε σχέση με άλλους ή όχι αυτό που με νοιάζει είναι να δουλέψω σκληρά και να φτάσω το μέγιστο μου.
    Πληροφοριακά τώρα το ύψος μου είναι 1,79 και το βάρος 88 κιλά . Ποσοστό λίπους 17% βάση λιπομετρησης. Η ηλικία είναι 20.

  2. #2
    Advanced Bodybuilder babisvaleris's Avatar
    Join Date
    22-09-13
    Posts
    1,093

    Default

    Αυτόν τον καιρό, τι κάνεις με το φαγητό σου (θερμίδες, μακροθρεπτικά)? τι κάνεις με την προπόνηση σου? γράψε μερικά πράγματα ακόμα...
    Το μέγιστο που μπορείς κερδίζετε με τα χρόνια που επιμένεις και είσαι συνεπής.
    Γενικά και εφόσον δεν συντρέχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος, πας πιο χαλαρά τώρα Αύγουστο και μόλις νιώσεις ξεκούραστος βάζεις στόχο προοδευτική υπερφόρτωση στην προπόνηση
    με αύξηση σε κιλά και εύρος επαναλήψεων. Χωρίς εξωφρενικές αυξήσεις στις θερμίδες σου κοιτάς να είσαι λίγο πάνω από τη συντήρηση σου και να λαμβάνεις επαρκή ποσότητα ποιοτικής πρωτεΐνης.
    Απλά πράγματα. Τα υπόλοιπα είναι και θέμα χρόνου.

  3. #3
    Senior Bodybuilder GEOZN8's Avatar
    Join Date
    17-06-14
    Location
    Athens
    Posts
    1,612

    Default

    Καλησπέρα Μιχάλη και καλώς ξανά ήρθες στην παρέα μας. Αφού έχεις στόχο την μέγιστη μυϊκή ανάπτυξη θα κάνεις ότι σου είπε ο προλαλήσας από πάνω με την μόνη διαφορά μιας και είσαι 20 και είναι Αύγουστος τώρα εγώ στην θέση σου και βάση τον αναλογιών σου θα έκανα ένα μικρό καθάρισμα πρώτα και μετά θα έδινα φουλ γιατί και το 17% (με ποια μέθοδο λιπομέτρησης έβγαλες αυτό το νούμερο) που λες ναι μεν δεν είναι παρά πολύ αλλά αν βάλεις κι άλλα κιλά πόσο θα πάει μετά 25?? Η τελική απόφαση είναι δική σου.
    Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου... Γιώργος.

  4. #4
    Senior Bodybuilder Greg0ry's Avatar
    Join Date
    23-04-17
    Posts
    2,416

    Default

    Θα σταθω πρωτα στο πρωτο θεμα με τα χρονια της προπονησης, προφανως οσο πιο εμπειρος γινεσαι με το διαστημα που περναει τοσο πιο δυσκολο θα γινεται στην πορεια και οι αλλαγες που θα βλεπεις θα ειναι πιο μικρες παρολαυτα ειναι αρκετα εμφανης και υπαρχουν αλλα πρωτα πρεπει να ξεκαθαρισεις καποια πραγματα.
    Το οτι γυμναζεσαι 4 χρονια σαν αριθμος δεν λεει κατι απο μονο του το θεμα ειναι τι εχεις κανει αυτα τα 4 χρονια ποσο βελτιστα ηταν τα πραγματα στο κομματι της προπονησης σου αυτα τα χρονια?
    Ξεκινησες απο το 0 με σωστη καθοδηγηση ? Ησουν συνεπης στο 100% ?.

    Σημασια εχει ποσο αποδοτικα ειναι αυτα τα χρονια για να μπορεις να πεις οτι δυσκολευεσαι να δεις αλλαγη σε 4 χρονια αλλα και παλι ειναι λιγο το διαστημα . Υπαρχουν ατομα που γυμναζονται 10χρονια+ αλλα ειναι αρχαριοι και υπαρχουν και αλλοι που γυμναζονται 2 χρονια και δειχνουν καλυτερα απο αυτους με τα 10 οποτε σημασια εχει ποσο αποδοτικα και σωστα εχουν γινει τα πραγματα.
    Εγω αυτο που θα σου προτεινα ειναι να μην εχεις αυτο το σκεπτικο και καθε φορα να προσπαθεις να κανεις το καλυτερο που μπορεις κυνηγωντας το μεγιστο ετσι θα φτασεις ψηλα ειτε βλεπεις λιγο ειτε πολυ αλλαγη πανω σου.

    Τωρα για τα υπολοιπα που αναφερεις για αρχη καποιες φωτογραφιες θα βοηθουσαν για να δουμε την σωματικη σου συσταση και σε τι επιπεδο εισαι οι αριθμοι και οι μετρησεις δεν λενε κατι απο μονες τους.
    Διατροφικα δεν θα σπαταλας το χρονο σου σε ελλειμα θα κοιτας το μεγαλυτερο διαστημα να βρισκεσαι σε πλεονασμα και να κοιτας να δουλευεις με ενταση στη προπονηση σου και να κανεις το κατι παραπανω σε διαιτα θα μπεις μονο οταν χρειαστει και αυτο θα ειναι για οσο πιο μικρο χρονικο διαστημα γινεται απλα για να σου παρατεινει την διαδικασια του πλεονασματος.

    Μπραβο για τον στοχο που εχεις και το ποσο ψηλα θελεις να φτασεις για να καταφερεις να φτασεις εκει θελει πολυ σκληρη δουλεια με συνεπεια και δινωντας χρονο στον εαυτο σου αλλα πρεπει να εισαι στο 100% σε ολους τους τομεις θα πρεπει να ειναι η προτεραιοτητα σου βαση αλλων πραγματων αν το θες πολυ και το αγαπας θα τα καταφερεις.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Μπέρδεμα Με Δοσολογία Πρωτεϊνης
    By dimitris AEL in forum Συμπληρώματα Πρωτεΐνης
    Replies: 7
    Last Post: 30-05-18, 22:32
  2. Μπερδεμα με διατροφη
    By toure7 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 21
    Last Post: 24-10-09, 06:35
  3. μπερδεμα!!!
    By aemilius_bach in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 7
    Last Post: 27-01-08, 08:00

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •