Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 13 of 13
  1. #1

    Default 42 ετών προσπάθεια να ξεκινήσω γυμναστικη.

    Καλησπέρα σε όλους τους φίλους. Μπήκα εδώ για να γνωριστούμε και να μοιραστώ μαζί σας το πρόβλημα που με ταλαιπωρεί καιρό τώρα.

    Λοιπον ,από πιτσιρικας έτρεχα στα γυμναστήρια και αν και έκανα συχνά διαλείμματα μετά απο μηνες πάλι επανέρχομουν διότι χωρις την γυμναστική γέμιζα τυψεις ,θλίψη ,στεναχώρια, όπως θες πεστο. Όταν γυμνάζομουν πετούσα στα σύννεφα. Μου γέμιζε την ζωη και ένιωθα πραγματικά αλλος ανθρωπος.
    Και φτάνουμε στο πρόβλημα τώρα.

    Έχοντας πατησει τα 42 -77 κιλα 1,73 ύψος. με διάλειμμα από τα βάρη περιπου τα 4 χρόνια. Δουλεύω 9 με 6 το απογευμα ,(εχω ψησταρια) παρα παρα πολυ δουλειά και κούραση του χαμού. Σκεφτείτε το κατι σαν προεργασια για την κόλαση ένα πράμα.
    Φαγητό γρήγορα και στα όρθια, ορθοστασία όλες αυτές τις ώρες και μπροστά στην φωτιά.
    Γυρίζω σπίτι και έχω μεγαλο πρόβλημα με τα πόδια μου. Τα νιώθω κουρασμένα λες και με πάτησε νταλίκα. Κυριολεκτικά τα σερνω. (Έχω και σχετικά αδύνατα-αδυναμα πόδια)
    Ξυπνάω κάθε πρωί ολα αυτα τα χρόνια και η πρώτη μου σκέψη είναι και λεω, δεν έκανα γυμναστικη γαμωτο. Κάθε μερα επί 4 χρόνια.
    Κυριολεκτικά με τρωει.
    Έχω σκεφτεί να καταπιώ τεστοστερόνες,ταυρινες,καφεΐνες μαζί με την συσκευασία μπας και ξυπνήσω.
    Και για να μην σας κουράζω άλλο , η γυναίκα μου ερχετε από την δουλειά της 12 το βράδυ. Είναι και η μόνη ώρα που καθομαστε μαζί μέχρι να μας πάρει ο ύπνος, 2; 3; και λίγο το πρωί πριν φύγω..
    Οπότε το καλύτερο για μένα θα ήταν να κάνω πριν την δουλεια γυμναστικη. Δηλαδή 7 η 8 το πρωί.
    Κοιμώμενος όμως της 2 και τις 3 δεν ξυπνάω με ΤΙΠΟΤΑ .
    Θα πρέπει δηλαδή να μην βλέπω την γυναικα και να πέφτω τις 12. Δύσκολο.
    Μετά την δουλειά πραγματικά σέρνομαι.
    Αυτό είναι το πρόβλημα μου. Ξέρω ότι είναι μεγάλο σεντόνι ακόμα δεν γράφτηκα αλλά είστε και οι μόνοι που το μοιράζομαι.

    Edit: ξέχασα να πω οτι ολα αυτα τα χρόνια έχω μαζέψει τα παντα σπιτι ,ετοιμοπόλεμα στο γκαραζ.
    Πάγκοι, ισιοι ,επικλινές,τροχαλιες,μονόζυγα κτλπ
    Last edited by Grninja; 20-08-22 at 19:12.

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Φίλε μου πραγματικά το πρόγραμμα σου είναι πολύ βαρύ.
    Για μένα, αξίζει να αφιερώνεις στη γυναίκα σου αυτό το χρόνο, δεν το συζητώ. Ρεπό καθόλου δεν έχεις; Κάποιον βοηθό στη ψησταριά να μοιράζεται τη δουλειά;Κάπως να εξοικονομήσεις χρόνο.

  3. #3

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Φίλε μου πραγματικά το πρόγραμμα σου είναι πολύ βαρύ.
    Για μένα, αξίζει να αφιερώνεις στη γυναίκα σου αυτό το χρόνο, δεν το συζητώ. Ρεπό καθόλου δεν έχεις; Κάποιον βοηθό στη ψησταριά να μοιράζεται τη δουλειά;Κάπως να εξοικονομήσεις χρόνο.
    Ρεπό την Κυριακή. Αλλά όπως όλοι την Κυριακή για μπανιο με τα παιδια και καμια βόλτα.
    Έχω ελεύθερο χρόνο καθε απόγευμα. 6 με 12 ,αντε να δω καμια ταινία με τα πιτσιρικια,λίγο τον κήπο και καμια επισκευή στο σπίτι. Το θεμα ειναι οτι δεν νιώθω κούραση στο σώμα μου αλλά στα πόδια. Αφόρητη κούραση στα πόδια που κυριολεκτικά τα σερνω μετά την δουλεια.πολλα χρόνια ορθοστασία. Αυτό με φρενάρει στο να παω να ξεκινήσω τα βάρη. Έχω αδύνατα πόδια. Όπως είχε και ο πατέρας μου.δεν ξερω αν πρέπει και αν μπορώ να κάνω κάτι γιαυτο.ουτε πλάτη ουτε μεση,χέρια ,κορμο γενικά δεν νιώθω καμια κούραση.αλλα πόδια ειδικα οταν σχολαω δεν σωνω το βάρος μου.

  4. #4
    Senior Bodybuilder ΜΕΜΟΣ's Avatar
    Join Date
    07-01-11
    Location
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Posts
    1,643

    Default

    Δοκίμασε να ξεκινήσεις σιγά σιγά με κάποιο πρόγραμμα το απόγευμα με λίγα κιλά να προσαρμοστείς και απέφυγε τις βαριές ασκήσεις για πόδια. Πιστεύω οτι σταδιακά θα μπεις σε μια ρουτίνα. Εγώ συχνά γυμνάζομαο βράδυ για να έχω τελειώσει με τα παιδιά.
    Rome wasn't built in a day

  5. #5

    Default

    Quote Originally Posted by ΜΕΜΟΣ View Post
    Δοκίμασε να ξεκινήσεις σιγά σιγά με κάποιο πρόγραμμα το απόγευμα με λίγα κιλά να προσαρμοστείς και απέφυγε τις βαριές ασκήσεις για πόδια. Πιστεύω οτι σταδιακά θα μπεις σε μια ρουτίνα. Εγώ συχνά γυμνάζομαο βράδυ για να έχω τελειώσει με τα παιδιά.
    Ξεκίνησα σήμερα το βραδάκι μιας και ήμουν ξεκούραστος και έκανα λίγο στήθος.
    Από αύριο ελπίζω να το συνεχίσω. Ίσως πάρω και κανα συμπλήρωμα για ψυχολογικούς λόγους, χαχα.προτινεις κάτι για μας τους γερολυκους; έλεγα καμια κρεατινη μπας και με βοηθήσει και με την κουραση
    Τωρα το βράδυ ετοίμασε και η γυναικα κάτι ρύζια με μύδια ,γαριδες κάτι πεινιρλι και κάτι άλλα σαβουριαρικα και έφαγα. Της είπα όμως από αύριο τέλος..
    Last edited by Grninja; 21-08-22 at 22:32.

  6. #6
    Senior Bodybuilder ΜΕΜΟΣ's Avatar
    Join Date
    07-01-11
    Location
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Posts
    1,643

    Default

    Μια κρεατίνη και πρωτεΐνη (ειδικά αν δεν παίρνεις αρκετή απο τη διατροφή) θα βοηθήσουν. Το βασικό όμως είναι να μπείς σε κάποιο πρόγραμμα άσκησης και διατροφής.
    Rome wasn't built in a day

  7. #7
    Senior Bodybuilder GEOZN8's Avatar
    Join Date
    17-06-14
    Location
    Athens
    Posts
    1,612

    Default

    Καλησπέρα φίλε μου και καλώς ήρθες στην παρέα μας. Με υπομονή και επιμονή θα φτάσεις το στόχο που θες. Αρκεί να το πάρεις απόφαση. Έχεις δύσκολο πρόγραμμα αλλά όλα γίνονται.
    Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου... Γιώργος.

  8. #8

    Default

    Ρε παιδια Κατι που μου έκανε εντύπωση. Ενω είμαι όλη μέρα όρθιος, έκανα 3 σετ 10αρια σκουωτ χωρίς βάρος μόνο με το σώμα μου. Και τα πόδια μου έφαγαν τετιο πιάσιμο που περπατάω σαν ρομπότ.

  9. #9
    Advanced Bodybuilder babisvaleris's Avatar
    Join Date
    22-09-13
    Posts
    1,088

    Default

    Σαφώς και παίζει ρόλο η καταπόνηση αλλά το πιάσιμο συνήθως συμβαίνει στους μυς που δεν "δουλεύονται" στοχευμένα.
    Συνέχισε με ασκήσεις στο σπίτι όποτε κρίνεις ότι έχεις χρόνο και ενέργεια αλλά θα χρειαστεί να το πιέσεις και κάποιες φορές αν θες αποτέλεσμα.

  10. #10
    Senior Bodybuilder ΜΕΜΟΣ's Avatar
    Join Date
    07-01-11
    Location
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Posts
    1,643

    Default

    Αυτο που είπε ο Μπάμπης είναι. Γι'αυτό ξεκίνα σιγά σιγά.
    Rome wasn't built in a day

  11. #11

    Default

    Ναι το πάω σιγά σιγά με λίγα κιλά.πατατηρω ότι από προχθές που πήρα την κρεατινη μου κανει έναν πολύ ελαφρύ πονοκέφαλο για κάποια ώρα. Ίσως δεν είναι η κρεατινη αλλά ποτέ δεν είχα πονοκεφάλους. Δύσκολο το βλέπω να είναι σύμπτωση 2 μέρες συνεχόμενα,

  12. #12
    Senior Bodybuilder ΜΕΜΟΣ's Avatar
    Join Date
    07-01-11
    Location
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Posts
    1,643

    Default

    Δεν το έχω πάθει ποτέ ούτε το έχω ακούσει ή διαβάσει ως παρενέργεια.
    Rome wasn't built in a day

  13. #13
    Advanced Bodybuilder babisvaleris's Avatar
    Join Date
    22-09-13
    Posts
    1,088

    Default

    Ουτε εγώ όπως λέει ο Μέμος - αλλά οι πονοκέφαλοι αν δεν υπάρχει αιτία παθολογική ξεκινάνε πολλές φορές από μη επαρκή ενυδάτωση. Δηλ. αν δεν πίνεις αρκετό νεράκι.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Θέλω Να Ξεκινήσω Γυμναστική Στο Σπίτι
    By Mery in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 15
    Last Post: 26-05-20, 19:18
  2. Δεν πάει άλλο, πρέπει να ξεκινήσω γυμναστική
    By maryv in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 5
    Last Post: 16-04-20, 11:02
  3. 18,5 ετών και νέος στην γυμναστική
    By Digo in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 3
    Last Post: 20-06-17, 20:35
  4. Πως Να ξεκινήσω;
    By SexyMiss29 in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 2
    Last Post: 16-01-15, 21:51
  5. 17 ετών δίαιτα και γυμναστική
    By Greek-Body in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 15
    Last Post: 09-04-12, 20:32

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •