Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 19 of 19

Hybrid View

  1. #1
    New Member
    Join Date
    13-09-22
    Posts
    10

    Default Συμβουλη για διατροφη ογκου

    Καλησπερα σας. Κανω ερασιτεχνικα BB και θα ηθελα να ρωτησω σχετικα με την διατροφη.
    Καταρχην ειμαι 33 ετων, 165, 69 κιλα με λιπος οπτικα γυρω στο 17-18%.

    Θερμιδες συντηρησης εχω υπολογιση χωρις ιδιαιτερη κινηση στις 2500.

    Ξεκινησα ογκο, και η διατροφη που εφτιαξα μετα απο αρκετο διαβασμα εδω στο φορουμ ειναι η εξης

    1ο Γευμα
    Δημητριακα 50γρ
    Μελι 1κουταλια
    Ενα τοστ με τυρι και σαλαμι
    Γαλα 2% 300ml

    2ο Γευμα (μετ την προπονηση)
    250γρ ρυζι βραστο
    150γρ κοτοπουλο
    200ml χυμο πορτοκαλι

    3ο Γευμα
    300γρ γιαουρτι 2%

    4ο Γευμα
    220γρ ολικης μακαρονια
    100γρ κοτοπουλο
    50γρ φετα βαρελι
    Σαλατα
    1 φρουτο
    2 κουταλιες ελαιολαδο

    5ο Γευμα
    180γρ Φακες βραστες
    200ml Γαλα
    1 ολοκληρο αυγο


    Το παραπανω πλανο μου δεινει 2650 θερμιδες με 300γρ υδατανθρακα, 85 λιπος, και 161γρ πρωτεινης.


    Το ερωτημα ειναι το εξης.

    Καθως αυξανω της θερμιδες πχ απο 2650 τωρα σε 2750. 100 θερμιδες την εβδομαδα στην ουσια σε ποια μακρος να γινει η αυξηση?
    Απο πρωτεινη απο τι διαβαζω στο φορουμ ειμαι ειδη στα 2,3 αν σωματικο βαρος.

    Στοχος μου ειναι η αυξηση της μυικης μαζας.

    Απο θεμα προπονησης ακολουθω progressive overload και εχω περιοδικοτιτα. 6 εβδομαδες υπερτροφια 3 δυναμη 1 ξεκουραση και ξανα ο κυκλος απο την αρχη αλλα στην δευτερη φαση με λιγο περισοτερα κιλα, ή reps.

    Ευχαριστω για το χρονο σας

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Kαλώς όρισες φίλε στο φόρουμ!
    Να υποθέσω πως δεν είσαι αρχάριος στα βάρη, πρέπει να σαι μέσος αθλούμενος.
    Το πλάνο σου μια χαρά φαίνεται, βέβαια το βράδυ οι φακές με το γάλα και το αβγό δεν ξέρω πως θα σου κάθονται στο στομάχι, αλλά θεωρώ πως τα γεύματα είναι ενδεικτικά και μπορεί να αλλάζεις ώστε να μη βαριέσαι αλλά και να έχεις ποικιλία πχ κάνα μπιφτέκι, μοσχάρι, κάνα ψάρι αντί για κοτόπουλο.
    Στο γεύμα με το γιαουρτάκι μπορείς να βάλεις εκεί ξηρό καρπό για καλά λιπαρά.
    Όσο για το σαλάμι στο πρωινό, δεν ξέρω τι ακριβώς βάζεις, εγώ θα προτιμούσα κάτι σε βραστή γαλοπούλα σε φέτες.

  3. #3
    New Member
    Join Date
    13-09-22
    Posts
    10

    Default

    Αρχαριος δεν ειμαι οπως καταλαβες, εκει μεσος αθλουμενος απο τα lifts που εχω φτασει. Οι φακες καλα καθονται, το θεμα ειναι οτι οσο περνανε οι εβδομαδες και αυξανω τις θερμιδες πλεον δε ξερω τι να κανω αυξηση. Πρωτεινη? υδατανθρακα?
    Σκοπος μου δεν ειναι απλα να παχυνω, σκοπος ειναι η ποιοτητα απλα θελει και λιγο παραπανω φαγητο οσο αυξανεται και η προπονηση πιστευω.
    Ασ πουμε τωρα βρισκομαι σε φαση προσαρμογης δλδ παω κανω ολες τις ασκησεις για καθε ομαδα (bro split) με λιγο προπονητικο ογκο και ανα εβδομαδα τον αυξανω με σκοπο να φτασω εκει που εκανα πριν 1 μηνα. Να μην εχω εντονα doms απλος.

    Μετα οταν μπω στο κανονικο ειναι το θεμα. Να παω ας πουμε 300 υδ, 85 λιπος, 200 πρωτεινη? η 350 υδατανθρακα, 85 λιπος 161πρωτεινη.
    Last edited by jimis11; 13-09-22 at 22:03.

  4. #4
    Senior Bodybuilder ΜΕΜΟΣ's Avatar
    Join Date
    07-01-11
    Location
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Posts
    1,645

    Default

    Καλως ήρθες στο φόρουμ.
    Εγώ θα προτιμούσα το 2ο σενάριο. Η πρωτεϊνη ανά κιλό σου βγαίνει 2,89 στο 1ο και 2,33 στο 2ο που είναι - θεωρώ υπεραρκετή για υπερθερμιδική διατροφή. Θα μπορούσες στα κιλά που είσαι και λιγότερη. Τα λιπαρά σου είναι σε καλό επίπεδο επομένως η λογική λύση είναι η αύξηση υδατανθράκων. Αν τώρα έχεις θέμα στην κατανάλωση πολλών υδατανθράκων ίσως ανέβαζα λίγο τα λιπαρά.
    Rome wasn't built in a day

  5. #5
    New Member
    Join Date
    13-09-22
    Posts
    10

    Default

    Σε ευχαριστω για την απαντηση μεμο. Μου ειχε δημιουργηση θεμα γιατι ακουω και για 3-3,5γρ * το βαρος σε πρωτεινη και θεωρουσα οτι δε θα φταση ωστε να αναπτυχθω σε μυς σε βαθος χρονου με σωστη δουλεια. Θεωρουσα οτι θα ηθελα 200-300 γιατι καταπονω πολυ το καθε part καθε φορα.

    Για τον υδατανθρακα ενταξει μια αυξηση απο 300γρ σε 350γρ ειναι 150γρ βρασμενο ρυζι ή 250γρ βραστη πατατα ή 220 μακαρονια ολικης που εχουν και αλλα εξτρα 9γρ πρωτεινης.

    Παντως χιλια ευχαριστω μου ελυσες ενα θεμα για εμενα.

  6. #6
    Senior Bodybuilder ΜΕΜΟΣ's Avatar
    Join Date
    07-01-11
    Location
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Posts
    1,645

    Default

    Να χρειάζεται τόση πολλή πρωτεϊνη δεν χρειάζεται όταν είσαι υπερθερμιδικά. Κατά κάποιες μελέτες αρκεί και ένα μέγεθος της τάξης 1,6-1,8 γρ. Γι'αυτό λέμε ότι με 2γρ είσαι εντάξει στον όγκο. Προσωπικά προτιμώ να μην έχω συνέχεια μεγάλες ποσότητες πρωτεϊνης (πάνω απο 2-2,5 γρ) και το κρατάω καβάτζα για υποθερμιδικές διατροφές. Αν και δεν το έχω ψάξει πολύ επιστημονικά έχω την εντύπωση ότι αφού στην υποθερμιδική διατροφή πρέπει να τρώς παραπάνω πρωτεϊνη απ'ότι στη συντήρηση ή στον όγκο, όταν ξεκινάς με βάση τα 2,5-3γρ πόσο θα ανεβείς όταν είσαι υποθερμιδικά;
    Για να μην παρεξηθώ είναι επιστημονικά αποδεδειγμένο ότι θέλει αρκετή πρωτεϊνη όταν είσαι υποθερμιδικά ώστε να διατηρήσεις άλιπη μάζα αλλά όχι τι επίδραση ασκεί η ποσότητα που έπαιρνες πριν. Υπάρχει περίπτωση να είναι μειωμένη η πρωτεϊνη στη διαίτα έναντι της διατροφής συντήρησης ακόμη και αν είναι στο ύψος των προτεινόμενων ποσοστήτων.
    Ίσως κάποιος ερευνητής ασχοληθεί και με αυτό μια μέρα.
    Rome wasn't built in a day

  7. #7
    New Member
    Join Date
    13-09-22
    Posts
    10

    Default

    Quote Originally Posted by ΜΕΜΟΣ View Post
    Να χρειάζεται τόση πολλή πρωτεϊνη δεν χρειάζεται όταν είσαι υπερθερμιδικά. Κατά κάποιες μελέτες αρκεί και ένα μέγεθος της τάξης 1,6-1,8 γρ. Γι'αυτό λέμε ότι με 2γρ είσαι εντάξει στον όγκο. Προσωπικά προτιμώ να μην έχω συνέχεια μεγάλες ποσότητες πρωτεϊνης (πάνω απο 2-2,5 γρ) και το κρατάω καβάτζα για υποθερμιδικές διατροφές. Αν και δεν το έχω ψάξει πολύ επιστημονικά έχω την εντύπωση ότι αφού στην υποθερμιδική διατροφή πρέπει να τρώς παραπάνω πρωτεϊνη απ'ότι στη συντήρηση ή στον όγκο, όταν ξεκινάς με βάση τα 2,5-3γρ πόσο θα ανεβείς όταν είσαι υποθερμιδικά;
    Για να μην παρεξηθώ είναι επιστημονικά αποδεδειγμένο ότι θέλει αρκετή πρωτεϊνη όταν είσαι υποθερμιδικά ώστε να διατηρήσεις άλιπη μάζα αλλά όχι τι επίδραση ασκεί η ποσότητα που έπαιρνες πριν. Υπάρχει περίπτωση να είναι μειωμένη η πρωτεϊνη στη διαίτα έναντι της διατροφής συντήρησης ακόμη και αν είναι στο ύψος των προτεινόμενων ποσοστήτων.
    Ίσως κάποιος ερευνητής ασχοληθεί και με αυτό μια μέρα.
    Το θεμα με τον υδατανθρακα ειναι οτι απο την μια κανει κατακρατηση νερων που ευτυχως το καλοκαιρι χανονται. Ετρωγα το χειμωνα 400γρ την μερα περιπου και τωρα αρχες καλοκαιριου εριξα σταδιακα στα 220γρ και εχασα 3 κιλα και η μεση επισης επεσε δραματικα, μιλαμε για 3-4 ποντους. Και αυτα χωρις αεροβιο. Απλα καθιστικη δουλεια, και τιποτα αλλο. Τωρα λιπος, νερο ποιος ξερει τι να ηταν. Παντως γραμμωση επαιξα απλα καθισιο και λιγο υδατανθρακα .

    Αρα 160γρ πρωτεινη και υπομονη και επιμονη!
    Last edited by jimis11; 14-09-22 at 23:37.

  8. #8
    Pumping Iron Quarter's Avatar
    Join Date
    21-06-16
    Location
    Αθήνα
    Posts
    445

    Default

    Quote Originally Posted by jimis11 View Post
    Το θεμα με τον υδατανθρακα ειναι οτι απο την μια κανει κατακρατηση νερων που ευτυχως το καλοκαιρι χανονται. Ετρωγα το χειμωνα 400γρ την μερα περιπου και τωρα αρχες καλοκαιριου εριξα σταδιακα στα 220γρ και εχασα 3 κιλα και η μεση επισης επεσε δραματικα, μιλαμε για 3-4 ποντους. Και αυτα χωρις αεροβιο. Απλα καθιστικη δουλεια, και τιποτα αλλο. Τωρα λιπος, νερο ποιος ξερει τι να ηταν. Παντως γραμμωση επαιξα απλα καθισιο και λιγο υδατανθρακα .

    Αρα 160γρ πρωτεινη και υπομονη και επιμονη!
    Αν κράτησες θερμίδες ίδιες, και έχασες λίπος απλώς αλλάζοντας τις αναλογίες λιπαρών/υδατάνθρακα, αποτελείς αντικείμενο case study και πρέπει επειγόντως να σε πάμε στο εργαστήριο για μελέτη

    Όσον αφορά την απώλεια λίπους, τα ποσοστά λιπαρών, υδατανθράκων (όταν η πρωτεΐνη είναι ίδια), δεν έχουν σημασία.
    Αν τις 720 θερμίδες από τα 180 gr λιγότερα υδατάνθρακα, τις αντικατέστησες με λιπαρά (80 gr), κρατώντας τις θερμίδες από πρωτεΐνη ίδιες, ουσιαστικά δεν άλλαξες θερμιδικό ισοζύγιο (θεωρώντας ότι το επίπεδο δραστηριότητας παρέμεινε ίδιο). Με άλλα λόγια, αν σε δεδομένο ποσό θερμίδων, απλώς αλλάξουμε την αναλογία μακροσυστατικών, μειώνοντας υδατάνθρακα και αυξάνοντας λιπαρά, αυτό από μόνο του δεν προσφέρει κάτι όσον αφορά το θερμιδικό ισοζύγιο.

    Ο υδατάνθρακας είναι φίλος μας...

    Επίσης, η αερόβια άσκηση είναι απλώς ένα εργαλείο ώστε να επιτύχουμε το θερμιδικό έλειμμα. Τα οφέλη της είναι σε άλλους τομείς.
    Μπορεί κάποιος να χάσει λίπος, χωρίς καθόλου αερόβια άσκηση.

  9. #9
    New Member
    Join Date
    13-09-22
    Posts
    10

    Default

    Quote Originally Posted by Quarter View Post
    Αν κράτησες θερμίδες ίδιες, και έχασες λίπος απλώς αλλάζοντας τις αναλογίες λιπαρών/υδατάνθρακα, αποτελείς αντικείμενο case study και πρέπει επειγόντως να σε πάμε στο εργαστήριο για μελέτη

    Όσον αφορά την απώλεια λίπους, τα ποσοστά λιπαρών, υδατανθράκων (όταν η πρωτεΐνη είναι ίδια), δεν έχουν σημασία.
    Αν τις 720 θερμίδες από τα 180 gr λιγότερα υδατάνθρακα, τις αντικατέστησες με λιπαρά (80 gr), κρατώντας τις θερμίδες από πρωτεΐνη ίδιες, ουσιαστικά δεν άλλαξες θερμιδικό ισοζύγιο (θεωρώντας ότι το επίπεδο δραστηριότητας παρέμεινε ίδιο). Με άλλα λόγια, αν σε δεδομένο ποσό θερμίδων, απλώς αλλάξουμε την αναλογία μακροσυστατικών, μειώνοντας υδατάνθρακα και αυξάνοντας λιπαρά, αυτό από μόνο του δεν προσφέρει κάτι όσον αφορά το θερμιδικό ισοζύγιο.

    Ο υδατάνθρακας είναι φίλος μας...

    Επίσης, η αερόβια άσκηση είναι απλώς ένα εργαλείο ώστε να επιτύχουμε το θερμιδικό έλειμμα. Τα οφέλη της είναι σε άλλους τομείς.
    Μπορεί κάποιος να χάσει λίπος, χωρίς καθόλου αερόβια άσκηση.
    Φιλε μου φυσικα και μειωθηκαν θερμιδες. 2300 με 2400 επαιξα απο ιουνιο μεχρι τελη αυγουστου. Χαθηκαν 3 κιλα μονο απο μειωση υδατανθρακα. Τωρα συντηρηση εχω 2650 με γυμναστικη και εργασια καθιστικη.
    Αν εβαζα αεροβιο τωρα θα ειμουν σκελετος. Παντως δυναμη δεν εχασα καθολου σε ολες τις compound ασκησεις.

  10. #10
    Senior Bodybuilder ΜΕΜΟΣ's Avatar
    Join Date
    07-01-11
    Location
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Posts
    1,645

    Default

    Η αλλαγή πάντως της ποσότητας υδατθράκων αλλάζει το βάρος λόγω γλυκογόνου και κατακράτησης υγρών ανεξαρτήτως των θερμίδων. Η απώλεια λίπους σίγουρα προϋποθέτει αρνητικό ισοζύγιο.
    Rome wasn't built in a day

  11. #11
    New Member
    Join Date
    13-09-22
    Posts
    10

    Default

    Quote Originally Posted by ΜΕΜΟΣ View Post
    Η αλλαγή πάντως της ποσότητας υδατθράκων αλλάζει το βάρος λόγω γλυκογόνου και κατακράτησης υγρών ανεξαρτήτως των θερμίδων. Η απώλεια λίπους σίγουρα προϋποθέτει αρνητικό ισοζύγιο.
    Σιγουρα παιζει το γλυκογονο, αλλα ποσο να ειναι αυτο κανα 500γρ αντε 1 κιλο το πολυ ;; Αν πουμε 1 κιλο τοτε τα αλλα 2 ειτε ηταν νερα ειτε λιπος ειτε και τα δυο. Γιατι μειωθηκε η κοιλια 3-4 ποντους που οτι λιπος εμενα παει εκει απ ευθειας. δλδ αν αυξησω αποτομα θερμιδες θα παω να μετρησω μετα απο 3 εβδομαδες και θα ειναι και 1-2 ποντους παραπανω

  12. #12
    Senior Bodybuilder ΜΕΜΟΣ's Avatar
    Join Date
    07-01-11
    Location
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Posts
    1,645

    Default

    Quote Originally Posted by jimis11 View Post
    Σιγουρα παιζει το γλυκογονο, αλλα ποσο να ειναι αυτο κανα 500γρ αντε 1 κιλο το πολυ ;; Αν πουμε 1 κιλο τοτε τα αλλα 2 ειτε ηταν νερα ειτε λιπος ειτε και τα δυο. Γιατι μειωθηκε η κοιλια 3-4 ποντους που οτι λιπος εμενα παει εκει απ ευθειας. δλδ αν αυξησω αποτομα θερμιδες θα παω να μετρησω μετα απο 3 εβδομαδες και θα ειναι και 1-2 ποντους παραπανω
    Τα πιθανά σενάρια αν δεν ήσουν σε θερμιδικό έλλειμα είναι:
    1) Λάθος μέτρηση-λίγο να αλλάξει το σημείο που μπαίνει η μεζούρα και να η διαφορά,
    2) Κατακρατήσης/απώλειες υγρών,
    3) άδειο ή όχι στομάχι - τουαλέτα κλπ.
    Ανεξαρτήτως των ανωτέρω δεν υποστηρίζω ότι είμαι ενάντια στους μειωμένους υδατάνθρακες. Και εμένα με βολέυουν.
    Rome wasn't built in a day

  13. #13
    New Member
    Join Date
    13-09-22
    Posts
    10

    Default

    Quote Originally Posted by ΜΕΜΟΣ View Post
    Τα πιθανά σενάρια αν δεν ήσουν σε θερμιδικό έλλειμα είναι:
    1) Λάθος μέτρηση-λίγο να αλλάξει το σημείο που μπαίνει η μεζούρα και να η διαφορά,
    2) Κατακρατήσης/απώλειες υγρών,
    3) άδειο ή όχι στομάχι - τουαλέτα κλπ.
    Ανεξαρτήτως των ανωτέρω δεν υποστηρίζω ότι είμαι ενάντια στους μειωμένους υδατάνθρακες. Και εμένα με βολέυουν.
    Ειμουν σε ελλειμα 200 θερμιδων για διαστημα 2-2.5 μηνες. Λαθος μετρηση δε παιζει γιατι εχουν βγη και οι κοιλιακοι αν τους σφιξω ανω μοιρα μεχρι και η μοιρα που ειναι στον αφαλο οι κατω οχι αλλα εχει σχημα ας πουμε, συν την γραμμη που εχει γυρω γυρω απο την εξω μερια των κοιλιακων δε ξερω πως λεγεται ακριβως.
    Εγινε σχεδον οπως εισαι εσυ στην φωτο σου απλα με λιγοτερο ογκο, επισης χερια ωμοι εχουν ποιο καλη ευκρινεια, μικρη μεν αλλα φαινεται. Στο δικεφαλο πλεον η φλεβα που περναει απ εξω ειναι φανερη οταν παω για προπονηση.

    Ολα αυτα πριν δεν υπηρχαν.

  14. #14
    Pumping Iron Quarter's Avatar
    Join Date
    21-06-16
    Location
    Αθήνα
    Posts
    445

    Default

    Σωστό!
    Δεν πρέπει να συγχέεται η απώλεια βάρους με την απώλεια λίπους.
    Κάποιες φορές δεν συμπίπτουν.

  15. #15
    Senior Bodybuilder ΜΕΜΟΣ's Avatar
    Join Date
    07-01-11
    Location
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Posts
    1,645

    Default

    Quote Originally Posted by Quarter View Post
    Σωστό!
    Δεν πρέπει να συγχέεται η απώλεια βάρους με την απώλεια λίπους.
    ....
    Εννοείται. Γι'αυτό και η μεταβολή μόνο του σωματικού βάρους δεν είναι αντιπροσωπευτικός δείκτης εκτίμησης της σωματικής σύστασης.
    Rome wasn't built in a day

  16. #16
    Senior Bodybuilder ΜΕΜΟΣ's Avatar
    Join Date
    07-01-11
    Location
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Posts
    1,645

    Default

    Φίλε μου δεν αμφισβητεί κανείς οτι έχασες και λίπος. Συζητάμε αν αυτό μπορεί να γίνει χωρίς θερμιδικό έλλειμμα.
    Rome wasn't built in a day

  17. #17
    New Member
    Join Date
    13-09-22
    Posts
    10

    Default

    Quote Originally Posted by ΜΕΜΟΣ View Post
    Φίλε μου δεν αμφισβητεί κανείς οτι έχασες και λίπος. Συζητάμε αν αυτό μπορεί να γίνει χωρίς θερμιδικό έλλειμμα.
    Σε ισοθερμιδικη δεν νομιζω να γινεται σιγουρα χρειαζεται καποιο μικρο ελλειμα. Οπως στον ογκο που βαζουμε λιγο πλεονασμα για να εχει ο οργανισμος την απαραιτητη ενεργεια.

    Εγω απλος τα ειπα γιατι ορισμενα πραγματα δε τα ξερω. Λενε ας πουμε οτι στον ογκο χανεις τους κοιλιακους σου. Κοιλιακους σημαινει οτι φαινονται χωρις σφιξιμο ή με σφιξιμο. Σε νορμαλ πλαισια απλα τραβας λιγο πισω βγαζοντας λιγο τον αερα.

    Ετσι αναρωτηθηκα και για τα παραπανω. Οπως και με την πρωτεινη που μου ξεκαθαρισες. Γιατι το πηγαινα με την λογικη οτι θελω 200+ γραμμαρια εγω. Με το σκεπτικο οτι ααα ξερω γω στηθος παιζω 3 * 12 * 70κιλα οριζοντιο αλλα τοσα επικληνη και αλλα 3 σετς ανοιγματα. Θελω και 4 μερες για full recovery. Αν παω λιγο παραπανω δλδ 75 κιλα και ριξω reps και μετα απο λιγο γινει 3*12*75 κλπ κλπ αυξηση προοδευτικη θα ηθελε και πολυ πρωτεινη για αποκατασταση και χτυσιμο.

    Θα μου πεις καλα ρε φιλε τοσο καιρο με 200ρα επαιζες να φτασης εδω ; Ειναι και αυτο ενα αλλο ερωτημα.

    Υποψιν οτι εφτασα 70ρα στο παγκο απο 15κιλα να σκεφτης, και ελεγα που να μπει 20κιλη στην μπαρα. Και ομως πηγε και με πολυ καλη τεχνικη και δεν θυμαμαι να καταναλωνα 200 πρωτεινη ουτε καν 160.


    Αυτο απλος, ειναι καποια ερωτηματα που σου βαζουν σκεψεις.

  18. #18
    Senior Bodybuilder ΜΕΜΟΣ's Avatar
    Join Date
    07-01-11
    Location
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Posts
    1,645

    Default

    "Λενε ας πουμε οτι στον ογκο χανεις τους κοιλιακους σου." Το νόημα είναι ότι αν θες να χτίσεις αρκετή μυϊκή μάζα πρέπει να πάρεις παραπάνω θερμίδες και αποδέχεσαι ότι θα μπεί μαζί και κάποιο λίπος. Πέραν αυτού οι αυξημένοι υδατάνθρακες οδηγούν και σε αυξημένα υγρά που "θολώνουν" την εικόνα των κοιλιακών. Ναι μεν οι υδατάνθρακες σχετίζονται κυρίως με τα ενδοκυτταρικά υγρά και το αλάτι με τα εξωκυτταρικά υγρά αλλά επειδή η αναλογία αυτών (ICW/ECW) είναι σχετικά σταθερή αυξάνονται όλα.
    Σε κάθε περίπτωση καλό είναι η αύξηση άλιπης μάζας να αποτελεί το μεγαλύτερο ποσοστό της αύξησης βάρους.
    Ως προς την πρωτεϊνη υπενθυμίζω ότι όταν η διατροφή είναι επαρκείς σε θερμίδες δεν χρειάζονται μεγάλες ποσότητες.
    Rome wasn't built in a day

  19. #19
    New Member
    Join Date
    13-09-22
    Posts
    10

    Default

    Quote Originally Posted by ΜΕΜΟΣ View Post
    "Λενε ας πουμε οτι στον ογκο χανεις τους κοιλιακους σου." Το νόημα είναι ότι αν θες να χτίσεις αρκετή μυϊκή μάζα πρέπει να πάρεις παραπάνω θερμίδες και αποδέχεσαι ότι θα μπεί μαζί και κάποιο λίπος. Πέραν αυτού οι αυξημένοι υδατάνθρακες οδηγούν και σε αυξημένα υγρά που "θολώνουν" την εικόνα των κοιλιακών. Ναι μεν οι υδατάνθρακες σχετίζονται κυρίως με τα ενδοκυτταρικά υγρά και το αλάτι με τα εξωκυτταρικά υγρά αλλά επειδή η αναλογία αυτών (ICW/ECW) είναι σχετικά σταθερή αυξάνονται όλα.
    Σε κάθε περίπτωση καλό είναι η αύξηση άλιπης μάζας να αποτελεί το μεγαλύτερο ποσοστό της αύξησης βάρους.
    Ως προς την πρωτεϊνη υπενθυμίζω ότι όταν η διατροφή είναι επαρκείς σε θερμίδες δεν χρειάζονται μεγάλες ποσότητες.
    Εξαρταται και απο το πλεονασμα ομως πιστευω. Αν βαλεις +250 θερμιδες δε νομιζω να λιποσης και τοσο πολυ, απο την αλλη δε ξερω αν ειναι αρκετες αυτες για χτισιμο. Θα ελεγα +500 αλλα ισως ειναι υπερβολη.

    Και μιλαμε για ογκο 9 μηνο, τουλαχιστον εγω τοσο το παω.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Συμβουλή για Πρόγραμμα όγκου
    By olienin in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 1
    Last Post: 06-05-16, 07:04
  2. Παρακαλώ μια Συμβουλή για διατροφή σε φάση ογκου
    By Sonic-thess in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 3
    Last Post: 17-12-13, 07:56
  3. Συμβουλή Για Επιλογή Πρωτεΐνης Όγκου
    By nasos55 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 6
    Last Post: 01-09-12, 02:19
  4. Συμβουλή για διατροφή όγκου bodybuilding
    By pasagian in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 8
    Last Post: 22-08-11, 11:10
  5. Την Άποψη/Συμβουλή Σας Για Το Πρόγραμμα Όγκου Μου
    By guardian4ce in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 12
    Last Post: 28-08-10, 00:48

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •