Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    New Member
    Join Date
    01-04-22
    Posts
    18

    Default Γυναικεία παπούτσια για καθίσματα.

    Καλησπέρα,
    Τα αθλητικά παππούτσια που κάνω καθίσματα στο γυμναστήριο δε με εξυπηρετούν καθόλου. Εκτός του ότι δε μπορώ να κάνω σωστά το κάθισμα γλιστράω κιόλα.

    Στο σπίτι τα έκανα με παντόφλες ή ξυπόλητη.

    Τρ σκέφτομαι να πάρω ένα παπούτσι που να είναι ειδικά σχεδιασμένο για καθίσματα για να το φοράω αυτές τις 1-2 φορές την εβδομάδα.

    Έχετε να μου προτείνετε κάποιο;
    Ψάχνω κατά κύριο λόγο κάτι οικονομικό.

    Ευχαριστώ πολύ.

  2. #2

    Default

    Quote Originally Posted by mariavou View Post
    Καλησπέρα,
    Τα αθλητικά παππούτσια που κάνω καθίσματα στο γυμναστήριο δε με εξυπηρετούν καθόλου. Εκτός του ότι δε μπορώ να κάνω σωστά το κάθισμα γλιστράω κιόλα.

    Στο σπίτι τα έκανα με παντόφλες ή ξυπόλητη.

    Τρ σκέφτομαι να πάρω ένα παπούτσι που να είναι ειδικά σχεδιασμένο για καθίσματα για να το φοράω αυτές τις 1-2 φορές την εβδομάδα.

    Έχετε να μου προτείνετε κάποιο;
    Ψάχνω κατά κύριο λόγο κάτι οικονομικό.

    Ευχαριστώ πολύ.
    Καλησπερα!
    Απ οσο το εχω ψαξει (μην φανταστεις οτι εχω και εμπειρια), εχω παρατηρησει πως "παππουτσια για καθισματα" εννοουν τα powerlifting. Δηλαδη, οσα εχουν διαφορα υψους στον μπροστινο μερος σε σχεση με το πισω (πισω ειναι κατιτις πιο ψηλα) και γενικα εχουν πιο σκληρο πατο. Σε γενικες γραμμες αυτα.
    Αυτη η κατηγορια παππουτσιων ειναι ακριβη και απ οτι ειχα δει μονο σε εκπτωσεις πεφτουν καπου στα 50-60 ευρω ( κι αυτο, αν εισαι τυχερη και δεν φορας κανα "πολυζητητο" νουμερο).

    Ωστοσο, πες οτι τα παιρνεις...
    Για προθερμανση και επειτα cardio -αν κανεις- θα πρεπει να εχεις μαζι σου και τα running shoes.
    Αν κιολας την ιδια μερα εχεις deadlifts στο προγραμμα, την εκατσες τριπλα. Δεν μπορεις να χρησιμοποιησεις τα υπερυψωμενα δια ροπολαου. Αντιθετως ενα ζευγαρι με ολοισιο πατο θα ναι καλυτερα απο τα απλα running για τα καθισματα και θα ναι ιδανικα και για dedalift. Ειναι σταθερα, σκληρα και μπορεις να βρεις μεγαλη γκαμα απο επιλογες και ποιοτητα (μτφρ σε τιμη αυτο συνηθως). Πιο ιδανικο να ναι τυπου μποτακι, για μεγαλυτερη σταθεροτητα.

    Εγω γλυκοκοιταζα vans, converse ή adidas nizza. Ολα ειναι ιδιου τυπου..
    Ωστοσο, βρηκα ακριβως αυτο που ηθελα απο τον tamaris τον Αυγουστο στις εκπτωσεις σε εξεφτελυστικη τιμη (απο 49 στα 13) και τα τσιμπησα. Οποτε τσεκαρε και σχετικα ποιοτικες εταιρειες και κοιταζε για αναλογη περιπτωση. Διαφορετικα δεν βλεπω αλλη λυση απο το να σκασεις το ποσο κατευθειαν.
    Αυτο ισχυει και για τα παππουτσια powerlifting, αν θες εκεινα οπσωσδηποτε. Υπαρχει και η εναλλακτικη να παρεις τετοια και απλα στα deadlifts να σαι ξυπολυτη ξερω γω ή ν α βγαλεις την ασκηση απο την ημερα των ποδιων...

    Εμενα παντως τα ισια με βολεψαν πολυ, αλλα ειναι και καλης-στιβαρης κατασκευης και βαζω μεχρι 60 κιλα στα σκουατ. Δεν ξερω, δηλαδη, και τι φορτιο εννοεις. Οτι ειδα διαφορα παντως με αυτα, ειδα.
    Last edited by Butterflybee; 17-09-22 at 14:06.

  3. #3
    New Member
    Join Date
    01-04-22
    Posts
    18

    Default

    Τότε θα κοιτάξω για παππούτσια με ίσιο πάτο γιατί το γυμναστήριο που πηγαίνω απαγορεύει να είσαι ξυπόλητη ή με παντόφλες. Βέβαια τα running που έχω είναι πολύ πιο επικίνδυνα απ' τους άλλους δύο τρόπους αλλά anyway.
    Επίσης,έχω μέλλον για να φτάσω στα 60 κιλά ????αλλά ακόμη και με τα 15 νιώθω πως δεν εκτελώ σωστά την άσκηση με τα running και επίσης γλιστράω πολύ.
    Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες ??

  4. #4

    Default

    Quote Originally Posted by mariavou View Post
    Τότε θα κοιτάξω για παππούτσια με ίσιο πάτο γιατί το γυμναστήριο που πηγαίνω απαγορεύει να είσαι ξυπόλητη ή με παντόφλες. Βέβαια τα running που έχω είναι πολύ πιο επικίνδυνα απ' τους άλλους δύο τρόπους αλλά anyway.
    Επίσης,έχω μέλλον για να φτάσω στα 60 κιλά ????αλλά ακόμη και με τα 15 νιώθω πως δεν εκτελώ σωστά την άσκηση με τα running και επίσης γλιστράω πολύ.
    Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες ??
    καλα, μη νομιζεις, 60 εννοουσα μαζι με την μπαρα φυσικα..
    αλλα δεν παιζει κανενα ρολο, το ανεφερα μονο και μονο γιατι πχ στα 120 και 140 κιλα που βλεπω κατι ατομα πολυ pro, εκει και η ιδια η κατασκευη του παππουτσιου (δηλ η ανθεκτικοτητα του υλικου και μπλα μπλα) καλο θα ειναι να ειναι μελετημενη και σχεδιασμενη για προπονηση με βαρη. Μιας που δεν σηκωνει μονο το βαρος που σηκωνουμε εμεις, αλλα και το δικο μας. Οποτε για τοσο προχωρημενα μεγαθη ισως και να μην κανει, δεν εχω φτασει-δεν ξερω και επισης δεν θα μαθω και ποτε

    Και κατι τελευταιο που μου ρθε τωρα..
    Ψαξε και να παρεις καμια τετραδα καλες αθλητικες καλτσες. Βοηθανε και αυτες, αλλα και τα πιο ισια σταθερα παππουτσια που λεγαμε. Εγω βολευτηκα με nike και reebok, αυτες που στο μεσον του ποδιου -δεν ξερω, αν λεγεται καμαρα- ειναι πιο στενες
    Last edited by Butterflybee; 17-09-22 at 16:09.

  5. #5
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    16-05-14
    Posts
    880

    Default

    Καλησπέρα! για να γλιστράς ή το δάπεδο δεν είναι καλό ή το σώμα σου δεν είναι σε σωστή θέση κ σε παίρνει μπροστά το βάρος. Τα παπούτσια δεν νομίζω να φταίνε και μάλιστα σε αυτά τα κιλά που αναφέρεις. Προσωπικά δεν είχα ποτέ πρόβλημα και με περισσότερα κιλά κ φοράω κατα κύριο λόγο παπούτσια τρεξίματος. Σίγουρα στα περισσότερα κιλά χρειάζεται απλά να είναι ίσιος ο πάτος για να καλύπτει όλη την επιφάνεια του ποδιού και να σηκώνεις το φορτίο πιο εύκολα. Δεν το λέω για να σε αποτρέψω απο την έρευνα σου, απλά θεωρώ πως δεν πρέπει να εστιάσεις σε αυτό. Καλή συνέχεια!!

  6. #6

    Default

    Quote Originally Posted by zwh View Post
    Καλησπέρα! για να γλιστράς ή το δάπεδο δεν είναι καλό ή το σώμα σου δεν είναι σε σωστή θέση κ σε παίρνει μπροστά το βάρος. Τα παπούτσια δεν νομίζω να φταίνε και μάλιστα σε αυτά τα κιλά που αναφέρεις. Προσωπικά δεν είχα ποτέ πρόβλημα και με περισσότερα κιλά κ φοράω κατα κύριο λόγο παπούτσια τρεξίματος. Σίγουρα στα περισσότερα κιλά χρειάζεται απλά να είναι ίσιος ο πάτος για να καλύπτει όλη την επιφάνεια του ποδιού και να σηκώνεις το φορτίο πιο εύκολα. Δεν το λέω για να σε αποτρέψω απο την έρευνα σου, απλά θεωρώ πως δεν πρέπει να εστιάσεις σε αυτό. Καλή συνέχεια!!
    μπορει να ειναι και η τοποθετηση της.
    Αλλα, δηλαδη, αν παιζεις με ισια δεν βλεπεις διαφορα?
    (ρωταω απο γνησια περιεργεια, δεν το λεω επικριτικα)
    Εγω και στα 60, που ναι και το σωματικο μου βαρος κατα τυχη εκει περιπου, παρατηρω κι ας ειμαι τεχνικα καλη.
    Αν και με τα running δεν γλιστραω, οπως η θεματοθετρια, η στηριξη ειναι πολυ καλυτερη.
    Περα απ αυτο ασχετα με την βολεψη, εχουν και πιο αντικειμενικα οφελη

    Στην τελικη μπορει απλα να της ειναι και λιγο μεγαλυτερο το παπουτσι και να γλιστραει και γι αυτο, τυπου ελαχιστα μεγαλυτερο. Εκει και η καλτσα θα βοηθησει, αν δεν θελει να τα παει στην ακρη μονιμα
    Last edited by Butterflybee; 17-09-22 at 18:12.

  7. #7
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    16-05-14
    Posts
    880

    Default

    νομίζω πως είναι μια λεπτομέρεια που δεν πρέπει να την απασχολεί, αυτό είπα. Για το αν υπάρχει διαφορά ή όχι ας απαντήσουν οι ειδικοί. Εγώ μέχρι κ τα 80 που έφτασα ήμουν οκ με το παπουτσάκι μου βέβαια δεν δοκίμασα με ίσιο για να σου πω αν έβλεπα μεγαλύτερη ευκολία, αλλά δεν με απασχόλησε ποτέ. Στις αγωνιστικές, οι αθλητές αν δε κάνω λάθος είναι χωρίς παπούτσια αλλά στις προπονήσεις τους δεν έχω γνώση. Απο τη στιγμή που την απασχολεί δεν έχει παρά να δοκιμάσει, κάπως έτσι βρίσκουμε λύσεις όλοι.

  8. #8
    New Member
    Join Date
    01-04-22
    Posts
    18

    Default

    Καλημέρα!!
    Ο χώρος με τα όργανα είναι πλακάκι γλιστερό.Οταν κάνω στο στρώμα είναι καλύτερα τα πράγματα αλλά ακόμη κι έτσι όντως νιώθω πως δεν είμαι στη σωστή θέση. Στο σπίτι ομως που τα κάνω με παντόφλες ή ξυπόλητη με πιάνει καλά η άσκηση,επίσης νιώθω ότι πατάω καλά. Δε ξέρω τι να πω..
    Σ' ευχαριστώ πολύ πάντως για τη συμβουλή.

  9. #9
    New Member
    Join Date
    01-04-22
    Posts
    18

    Default

    Καλημέρα!! Οκ θα δοκιμάσω και τις αθλητικές κάλτσες αν είναι.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Γυναικεία Γωνιά Συζήτησης
    By Kardoula in forum Off Topic
    Replies: 2174
    Last Post: 08-02-21, 17:19
  2. Γυναικεία Αθλητική Τριάδα - Μια Άγνωστη Πάθηση
    By freedom_akiri in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 99
    Last Post: 14-04-13, 21:03
  3. Replies: 73
    Last Post: 13-02-11, 04:53
  4. Γυναικεία γράμμωση και όγκο...
    By vany in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 12
    Last Post: 17-10-08, 00:51

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •