Γειά σας,
είμαι η Μαρία, ετών 54, ύψος 165cm, 65kg. Είμαι μέλος στο forum πολλά χρόνια αλλά μόνο διαβάζω συμβουλές και ενημερώνομαι για διάφορα θέματα. Γυμνάζομαι σχεδόν από τα 30 μου χρόνια όσο μπορώ συστηματικά. Βάρη, πιλάτες, γιόγκα, τρέξιμο... Κάνω ότι μπορώ για να έχω ένα υγιές σώμα. Τα αποτελέσματα όμως που θέλω να έχω στο σώμα μου, δεν τα έχω. Προφανώς κάνω λάθη αλλά δεν μπορώ να εστιάσω που.
Έχω hashimoto, έχω μπει στην εμμηνόπαυση (χαμός με την αλλαγή στο σώμα). Η διατροφή που ακολουθώ είναι χορτοφαγική με έμφαση στην πρωτεΐνη και στο θερμιδικό έλλειμμα. Εδώ και δύο μήνες ξεκίνησα προπόνηση 3 φορές την εβδομάδα με το πρόγραμμα biocircuit (δεν ξέρω αν το έχετε ακουστά, είναι 30 λεπτά κυκλικής προπόνησης σε μηχανήματα με αντιστάσεις) και εναλλακτικά τις υπόλοιπες ημέρες κάνω βάρη και τρέξιμο.
Μέχρι στιγμής δεν έχω δει εμφανές αποτέλεσμα στο σώμα μου παρά μόνο στην δύναμη και στην αντοχή. Εγώ θέλω να κάψω το λίπος μου και ως εκ τούτου να δω το σώμα μου να σφίγγει και να κάνει γράμμωση. Ξέρω ότι είναι δύσκολο στην ηλικία μου όμως δεν θεωρώ ότι είναι ανέφικτο. Έχω χρόνο να προσπαθήσω και με γυμναστική και με διατροφή γιατί δεν εργάζομαι και άπειρη θέληση αρκεί κάποιος να με συμβουλέψει σωστά.
Ευχαριστώ όλους όσους αφιερώσουν χρόνο να διαβάσουν το thread μου!!!