Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    18-01-22
    Posts
    2

    Default Συνδιασμός crossfit, τρεξίματος και βάρη

    Χαιρετώ και εγώ με τη σειρά μου όλα τα μέλη,
    αν μπορεί ας βοηθήσει κάποιος με την πείρα που έχει.
    Λοιπόν τώρα είμαι 44 χρονών, 1,67 ύψος και τα τελευταία 4 χρόνια ασχολούμαι με γυμναστική.
    Ήμουν πολύ αδύνατος μια ζωή στα 59 κιλά. Με το γυμναστήριο κατάφερα και έφτασα τα 74 κιλά αλλά κατάλαβα ότι δεν ήταν ποιοτικά όπως θα ήθελα.
    Έτσι πήγα και σε διατροφολόγο και κατάφερα και μείωσα και κιλά και λίπος.
    Πλέον είμαι 69 κιλά και έχω 14% λίπος.
    Τον τελευταίο χρόνο κάνω τα εξής:
    3 μέρες την εβδομάδα crossfit-Tabata
    3 φορές τρέχω έξω στο δρόμο ή σε στίβο και προσανατολίζομαι κυρίως στην αντοχή. Εφαρμόζω με προπονητή κανονικό πρόγραμμα και έχω τρέξει σε μερικούς αγώνες 5, 10 και 21χλμ.
    Επίσης έχω πάρει και ένα προπονητικό σταθμό στο σπίτι με όλα τα απαραίτητα βάρη και κάνω προπόνηση 1 με 2 φορές την εβδομάδα (το συνδυάζω με το τρέξιμο συνήθως γιατί δεν βγαίνουν οι μέρες).
    Μια μέρα την εβδομάδα έχω ξεκούραση (συνήθως Κυριακή που δεν εργάζομαι)
    Δεν ξέρω αν είναι υπερβολικά, απλά ήθελα να βελτιώσω περετέρω το σώμα μου μυικά αλλά και τους χρόνους μου στο τρέξιμο και δεν ξέρω αν όλα αυτά μπορούν να δέσουν μεταξύ τους.
    Θα ήθελα την γνώμη όσων έχουν εμπειρία καθώς επίσης και τι θα προτείνατε στο θέμα με τα βάρη. Πως μπορώ να χωρίσω τις μυικές ομάδες? Μήπως 3 φορές την εβδομάδα είναι πιο σωστό?
    Η αλήθεια είναι ότι λόγω του crossfit και επειδή με το τρέξιμο ταλαιπωρώ τα πόδια μου, αποφεύγω να κάνω προπόνηση με βάρη. Δεν ξέρω αν είναι αυτό σωστό όμως.
    Επίσης από θέμα διατροφής προσέχω πολύ αλλά δεν ακολουθώ κάποιο πρόγραμμα αυστηρά.
    Κάθε άποψη δεκτή και σεβαστή.
    Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

  2. #2
    Pumping Iron Quarter's Avatar
    Join Date
    21-06-16
    Location
    Αθήνα
    Posts
    445

    Default

    Quote Originally Posted by mpaspire View Post
    Δεν ξέρω αν είναι υπερβολικά, απλά ήθελα να βελτιώσω περετέρω το σώμα μου μυικά αλλά και τους χρόνους μου στο τρέξιμο και δεν ξέρω αν όλα αυτά μπορούν να δέσουν μεταξύ τους.
    Αν θέλεις την μέγιστη δυνατή μυική υπερτροφία και ταυτόχρονα τις καλύτερες δυνατές επιδόσεις στο 5άρι, 10άρι κλπ, η απάντηση είναι ένα τεράστιο και κατηγορηματικό ΟΧΙ. Δεν δένουν μεταξύ τους.

    Ζητάς από το σώμα σου δύο διαφορετικά πράγματα. Η αερόβια προπόνηση και η προπόνηση με βάρη προκαλούν διαφορετικά ερεθίσματα και προσαρμογές.
    Ουσιαστικά κάνεις τρία διαφορετικά πράγματα (προπόνηση crossfit, προπόνηση αντοχής, προπόνηση με βάρη). Το crossfit είναι βέβαια πιο κοντά στην προπόνηση με βάρη, αλλά υπάρχουν σημαντικές διαφορές.

    Αφήνοντας το crossfit απ'έξω, όσον αφορά την προπόνηση αντοχής και την προπόνηση με βάρη, και χωρίς να υπεισέλθουμε σε τεχνικές λεπτομέρειες, το καθένα από αυτά τα δύο, υπονομεύει τις βελτιώσεις που μπορεί να επιφέρει το άλλο. Να μην έχεις καμμία αμφιβολία γι'αυτό.

    Οι επιλογές σου είναι τρεις.

    - Αν σε ευχαριστεί και επιθυμείς να συνεχίσεις να κάνεις και τα δύο (ή και τα τρία, μαζί με το crossfit), η συζήτηση τελειώνει εδώ. Συνεχίζεις, έχοντας επίγνωση όμως, ότι δεν πρέπει να περιμένεις σπουδαία αποτελέσματα από το καθένα. Καθόλου αξιόμεμπτη επιλογή . Προτάσσεις την ευχαρίστηση της ενασχόλησης.

    - Αν θέλεις να έχεις κάποια (όχι τα βέλτιστα) αποτελέσματα, από την προπόνηση αντοχής και από την προπόνηση με βάρη, σταματάς το crossfit και συνεχίζεις τα άλλα δύο, ας πούμε σε ίσες ποσότητες (όσο μπορεί να πραγματοποιηθεί κάτι τέτοιο).

    - Αν θέλεις να έχεις τα βέλτιστα αποτελέσματα, είτε από την προπόνηση αντοχής, είτε από την προπόνηση με βάρη, σταματάς το crossfit και εστιάζεις μόνο σ'αυτό το ένα, περιορίζοντας δραστικά το άλλο.

    Για να το δώσω πιο απλουστευτικά, άσπρο - μαύρο (προφανώς υπάρχουν και οι γκρι αποχρώσεις).
    Αν θεωρήσουμε ότι αυτοί οι δύο τύποι έχουν το ίδιο γενετικό δυναμικό και απλώς στράφηκαν ο ένας στα βάρη και ο άλλος στην αντοχή, κανένας από τους δύο δεν μπορεί να κάνει 10άρι σε 35' και να σηκώνει 120 κιλά στον πάγκο.


  3. #3
    New Bodybuilder
    Join Date
    18-01-22
    Posts
    2

    Default

    Κατατοπιστικότατος και σε ευχαριστώ για τις απόψεις σου. Όντως πρέπει να διαλέξω αλλά πραγματικά με εξιτάρουν και οι 3 δραστηριότητες. Μάλλον πιο κοντά είμαι στην τρίτη λύση που προτείνεις.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Βάρη η crossfit
    By Tkz66 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 7
    Last Post: 04-04-19, 20:48
  2. Crossfit ή Γυμναστήριο/Βάρη;
    By akuros in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 64
    Last Post: 27-07-16, 13:16
  3. Συνδιασμός Κωπηλατικής & Βάρη
    By platoon80 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 2
    Last Post: 18-08-10, 17:30
  4. Συνδιασμός Αερόβιο-Βάρη
    By PEPI in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 0
    Last Post: 13-02-06, 18:05

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •