Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    31-07-22
    Posts
    4

    Default Κόστος Φυσιοθεραπειών

    Καλησπέρα! Σε λίγες μέρες θα κάνω το χειρουργείο για την διόρθωση της ρήξης χιαστού.Γνωρίζω πως το κόστος των φυσιοθεραπειών είναι διαφορικό ανάλογα με το μέρος που θα πας, ωστόσο,θα μπορούσατε να μου πείτε πάνω - κάτω ποιο είναι το κόστος?
    (τον μήνα,υποθέτοντας πως θα πηγαίνω 3 φορές την βδομάδα)

  2. #2
    Pumping Iron Quarter's Avatar
    Join Date
    21-06-16
    Location
    Αθήνα
    Posts
    444

    Default

    Υπάρχουν πολλές τιμές στην αγορά, 20, 30, 40 ευρώ/συνεδρία. Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι η ποιότητα των παρεχομένων υπηρεσιών είναι πάντα ανάλογη της τιμής.
    Αν και το πρωτόκολλο αποκατάστασης, λογικά θα καθοριστεί από τον χειρουργό σου, καλό είναι να προτιμήσεις φυσικοθεραπευτή με σχετική εμπειρία σε παρόμοια περιστατικά.
    Last edited by Quarter; 16-10-22 at 21:14.

  3. #3
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Μόλις τελείωσα φυσιοθεραπείες λόγω επέμβασης που έκανα (εξάρθρημα ακρωμιοκλειδικής άρθρωσης 3ου βαθμού).
    Αν σε καλύπτει η ασφάλεια σου , πληρώνεις συμμετοχή . Το πόσο και άλλες πληροφορίες θα το δεις όταν σου δώσουν χαρτί παραπεμπτικό. Από κει και πέρα εξαρτάται που θα πας και πόσο θα σε χρεώσουν και πόσες έξτρα θα κάνεις (αν κάνεις) πέρα από αυτές που καλύπτει η ασφάλεια.
    Last edited by Kardoula; 16-10-22 at 21:30.

  4. #4
    New Member
    Join Date
    21-11-19
    Posts
    17

    Default

    Αν έχεις ασφάλεια μέσω ΕΟΠΥΥ δικαιούσαι 10 φυσιοθεραπείες (γράφονται όλες μαζί) και άλλες 10 μετά που θα τελειώσουν οι πρώτες 10 , σύνολο 20 μέσα σε ένα εξάμηνο αυτό. Η συμμετοχή που σου αναλογεί είναι μεν 15 ευρώ για κάθε 10 φυσιοθεραπείες, όμως όλα τα φυσιοθεραπευτήρια χρεώνουν 50-100 ευρώ συνήθως για αυτές τις 10 φυσιοθεραπείες. Εδώ που είμαι εγώ χρεώνουν 50 (μικρή πόλη) σε μεγαλύτερες πόλεις ή στην Αθήνα χρεώνουν σίγουρα περισσότερα. Αυτά αν δεν κάνεις κάτι ιδιαίτερο όπως tecar, μαγνητική αντλία, κρουστικό υπέρηχο, θεραπευτικές παρεμβάσεις δηλαδή που ξεκάθαρα δεν καλύπτονται από την ασφάλεια και χρεώνονται συνήθως 30-40 ευρώ ανά συνεδρία και συνήθως κάποιος χρειάζεται 5-10, ανάλογα την περίπτωση. Φυσικά εσύ δε θα χρειαστείς απαραίτητα κάτι τέτοιο, μόνο ο γιατρός σου θα σου πει τι χρειάζεσαι και πόσες σε αριθμό φυσιοθεραπείες. Μετά θα πρέπει να βρεις ένα καλό φυσιοθεραπευτή και να συζητήσεις το οικονομικό, γιατί όλα "παζαρεύονται΄" κιόλας. Μην κάνεις παζάρι όμως στην ποιότητα της αποκατάστασης, εκτός από το χειρουργείο η αποκατάσταση παίζει ίσως τον σημαντικότερο ρόλο. Εγώ πλήρωσα 350 ευρώ για αποκατάσταση σε ρήξη αχιλλείου, το καλοκαίρι, 20 φυσιοθεραπείες μέσω ΕΟΠΥΥ και 8 συνεδρίες tecar και μαγνητικής αντλίας, και καθόλου δεν το μετάνιωσα, μακάρι να μπορούσα δίνοντας ίσως και περισσότερα να είχα και καλύτερο και γρηγορότερο αποτέλεσμα, πρόκειται για το πόδι μου, τα λεφτά τα ξέχασα ήδη, το πόδι μου όμως είναι εδώ κάθε μέρα μαζί μου (και ακόμα με ταλαιπωρεί δυστυχώς)

  5. #5
    Advanced Bodybuilder babisvaleris's Avatar
    Join Date
    22-09-13
    Posts
    1,088

    Default

    Ειρήνη περαστικά. Να επιστρέψεις πιο δυνατή.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Μπάρα Με 100 Κιλά - Κόστος;
    By Mikegkou in forum Γυμναστήρια & Εξοπλισμός Για Bodybuilding
    Replies: 2
    Last Post: 20-04-20, 08:34
  2. Κολύμβηση - Κολυμβητήριο Και Κόστος
    By Dolphin in forum Αθλήματα Και Πολεμικές Τέχνες
    Replies: 14
    Last Post: 25-12-16, 02:47
  3. Κόστος Συμμετοχής Σε Αγώνα
    By iwannaA8hna in forum Προετοιμασία Για Αγώνες Bodybuilding και Fitness
    Replies: 4
    Last Post: 11-11-14, 20:40

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •