Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 30 of 33
  1. #1
    New Member
    Join Date
    07-11-22
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6

    Default Νεος και με ερωτησεις !!! :P

    Χαίρεται είμαι 37 χρονιών 1,80 υψος στα 86 κιλα τώρα μετα από μια σοβαρή δίαιτα και πολύ περπάτημα !
    έφτασα σε αυτά τα κιλα από 117 που ζύγιζα πριν ένα χρόνο
    Ξεκίνησα γυμναστήριο και με την βοήθεια ενός ξαδέλφου μου από Αμερική μου έδωσε ένα πρόγραμμα
    το ξεκίνησα αλλά δεν ξερω αν είναι το σωστο.
    Αρχικο μου μέλημα είναι να παρω ογκο να αρχίσει να αλλάζει λίγο το σωμα μου αλλα και η ψυχολογια μου
    θα σας παραθεσω το προγραμμα απο κατω

    Day 1: Chest
    Incline Bench Barbell superset with dumbbell flys
    4 Sets - 15, 12, 10, 8
    Flat Bench Barbell superset with dumbbell flys
    4 Sets - 15, 12, 10, 8
    Decline Bench Barbell superset with dumbbell pullovers
    4 Sets - 15, 12, 10, 8
    Pectoral Machine 4 sets - 15, 12, 10 ,8
    High Cable Flys 4 sets - 15, 12, 10, 8
    Low Cable Flys 4 sets - 15, 12, 10, 8


    (You can do 3 sets instead of 4 if you want)


    Day 2: Back
    Deadlifts - 4 sets - 15, 12, 10 ,8
    Bent over rows - 4 sets - 15, 12, 10 ,8
    T- Bar Rows - 4 sets - 15, 12, 10 ,8
    Single arm dumbbell rows - 4 sets - 15, 12, 10 ,8
    Lateral pull down (wide) machine - 4 sets - 15, 12, 10 ,8
    Close grip pull down - 4 sets - 15, 12, 10 ,8
    Cable seated low row machine - 4 sets - 15, 12, 10, 8


    Day 3 - Legs
    Squats - 4 sets - 15, 12, 10 ,8
    Leg press - 4 sets - 15, 12, 10 ,8
    Leg extensions - 4 sets - 15, 12, 10 ,8
    Hamstring extensions - 4 sets - 15, 12, 10 ,8
    Cav press - 4 sets - 15, 12, 10 ,8


    Day 4 - Shoulders
    Military press (either dumbbell or machine or barbell - whatever you like) -
    4 sets - 15, 12, 10 ,8
    Upright rows with cable attachment
    4 sets - 15, 12, 10 ,8
    Side lateral raises - 4 sets - 15, 12, 10 ,8
    Front lateral raises - 4 sets - 15, 12, 10 ,8
    Reverse pectoral machine (rear deltoids)
    4 sets - 15, 12, 10 ,8
    Barbell shrugs superset with dumbbell shrugs - 4 sets - 15, 12, 10 ,8


    Day 5 - ARMS
    Close grip bench press - 4 sets - 15, 12, 10 ,8 superset with
    Straight bar or EZ Curl bar curls - 4 sets - 15, 12, 10 ,8


    Overhead triceps dumbbell extensions -
    4 sets - 15, 12, 10 ,8 superset with
    Hammer Curl (heavy) - 4 sets - 15, 12, 10 ,8


    Single arms reverse push downs 4 sets - 15, 12, 10 ,8 superset with Close grip push downs - 4 sets - 15, 12, 10 ,8


    Preacher curls with EZ curl bar - 4 sets - 15, 12, 10 ,8


    Seated dumbbell curls - 4 sets - 15, 12, 10 ,8


    Shoulder width push downs (straight bar) - 4 sets - 15, 12, 10 ,8 superset with Cable Rope Tricep Extensions - 4 sets - 15, 12, 10 ,8


    Seated Concentration curls - 4 sets - 15, 12, 10 ,8


    ABS and CARDIO EVERYDAY

    CARDIO: minimum 30 minutes daily

    ABS:
    Decline Bench crunches - 4 sets - 15/15/15/15
    Cable crunches - - 4 sets - 15/15/15/15
    Hyperextensions (Lower back) - - 4 sets - 15/15/15/15
    Russian Twists - 4 sets - 15/15/15/15
    Standing bar twists - 4 sets - 15/15/15/15
    Leg Raises (Either hanging or lying on a bench or switch it up) - 4 sets - 15/15/15/15

    Το πρόγραμμα μου μέσα στην ημέρα είναι να ξυπνάω στης 5 δουλεύω μέχρι της 12 και κατευθείαν παω γυμναστήριο ((πρωτο γευμα στης 7:30 τελευταιο στης 19:30))
    (λογο κοσμου παω τετοια ωρα μιας και δεν εχει παραπάνω από 7 άτομα) αρκετες μερες νιωθω κουρασμενος μεσα στην ημερα και το βραδυ δεν κανω πιοτικο υπνο το προγραμμα
    αυτο το κανω 1 βδομαδα
    κανω μονος μου διατροφη δεν ξερω αν πρεπει να παω σε καποιον διατροφολογο κλπ
    οι ερωτησεις μου ειναι οι εξεις
    :

    • πινω πρωτεΐνη με σύμπλεγμα κρεατίνης θεωρείτε ότι είναι καλύτερο να παρω μια πρωτεΐνη όγκου?
    • θα μου δώσει boost στην προπόνηση ?
    • Σε μια αναζήτηση μου στο ιντερνετ ειδα οτι αμινοξεα και BCAA θα βοηθησουν πολυ σην ποιότητα της ημερα και του υπνου ισχυει κατι τετοιο ??
    • Το πρόγραμμα που σας εδειξα ειναι καλο ετσι ωστε να καλυψει αυτο που θελω εγω να κανω ?

    (Μου αρεσει σαν προγραμμα και δειχνω να το ευχραριστιεμαι)!!

    • επειδη ειμαι αουγκανος και βιαστικος μπεμπης ανεβαζω κιλα σε καθε σετ με αποτελεσμα ? μετα να ειμαι πιασμενος

    • τι θα ηταν καταλληλο να κανω ετσι ωστε να ευχαριστιεμαι την προπονηση περισσοτερο και να μην υπραχει αυτη η κοποση ?


    Συγνώμη για το σεντόνι

    Last edited by cerveros; 08-11-22 at 05:46.

  2. #2
    Senior Bodybuilder ΜΕΜΟΣ's Avatar
    Join Date
    07-01-11
    Location
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Posts
    1,645

    Default

    Κέρβερε καλωσόρισες.
    Αν είσα 86 κιλά, δεν έχεις ξαναγυμναστεί με βάρη και δεν είσαι πάνω από 1,90-1,95 στατιστικά έχεις αρκετό λίπος για να πεις ότι πας για όγκο. Γράψε και το ύψος να μην μπερδευόμαστε.
    Καλό είναι να έχεις κάποια μέθοδο εκτίμησης σωματικής σύστασης.
    Διατροφολόγο δεν χρειάζεσαι αλλά διάβασε τα άρθρα στο forum για διατροφή και φτιάξε μια διατροφή στα πλαίσια του όποιου στόχου αποφασίσεις. Λογικά θα χρειασεί να μετράς ποσότητες. Ξεκίνα απο εδώ http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=49140
    Το πρόγραμμα το θεωερώ τελείως ακατάλληλο. Ο όγκος προπόνησης είναι υπερβολικός και κατά τη γνώμη μου και περιττός για να μην πώ αντιπαραγωγικός.
    Αφού τώρα ξεκινάς θα ήταν προτιμότερο να ξεκινήσεις με fullbody, 2ημέρο σπλιτ ή έστω Push/Pull/Legs.
    Δες αν θες αυτό http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=43409 και αυτό http://www.bodybuilders.gr/bodybuild...id=7&recid=621 ή αυτό http://www.bodybuilders.gr/forum/sho...%2FPULL%2FLEGS .
    Ως νέος στο χώρο της γυμναστικής πιάσιμο για κάποιες ημέρες θα έχεις αλλά στην πορεία μειώνεται. Το αν θα ανεβάζεις κιλά ή όχι σε κάθε σετ είναι θέμα των παραμέτρων του προγράμματος που θα αποφασίσεις να κάνεις. Αν διαλέξεις κάποιο πρόγραμμα ακολούθησε τον σχεδιασμό του.
    Κοιτά να μάθεςι πρώτα σωστά τις βασικές ασκήσεις και να ανεβάσεις τη δύναμή σου και μετά συζητάς για ειδικές ασκήσεις και εξειδικευμένες τεχνικές που τώρα δεν τις χρειάζεσαι.
    Απλά μιά γνώμη. Μπορείς πάντα να συνεχίσεις αυτό που κάνεις και να δεις πως ανταποκρίνεται το σώμα σου.
    Rome wasn't built in a day

  3. #3
    Pumping Iron Quarter's Avatar
    Join Date
    21-06-16
    Location
    Αθήνα
    Posts
    444

    Default

    Εννοείται ότι είναι υπερβολικός όγκος για κάποιον ο οποίος, (κρίνοντας από τα 117 kg), δεν πρέπει να είχε καλές σχέσεις με την άσκηση γενικότερα.
    Με τέτοιο πρόγραμμα, συν τα minimum 30' καθημερινής αερόβιας, φυσικό είναι να νιώθεις κουρασμένος.
    Πολύ καλή η πρόταση για full body. Σχεδόν μονόδρομος για τους αρχάριους.

    Τελευταίο γεύμα στις 19:30, για ποιόν λόγο; Φοβάσαι ότι θα γίνει λίπος όταν κοιμάσαι;

    Επίσης, πρωτεΐνη όγκου, για ποιόν λόγο; Προτιμότερο είναι να μάθεις να τρως σωστά, ποιοτικά και ποσοτικά.

    Η σωστή διατροφή και γενικότερα ο τρόπος ζωής (ύπνος, ξεκούραση κλπ) θα σου δώσουν το boost. Μην ψάχνεις για μαντζούνια (με την καλή και την κακή έννοια) από τώρα.
    Last edited by Quarter; 07-11-22 at 12:17.

  4. #4
    New Member
    Join Date
    07-11-22
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6

    Default

    Quote Originally Posted by Quarter View Post
    Εννοείται ότι είναι υπερβολικός όγκος για κάποιον ο οποίος, (κρίνοντας από τα 117 kg), δεν πρέπει να είχε καλές σχέσεις με την άσκηση γενικότερα.
    Με τέτοιο πρόγραμμα, συν τα minimum 30' καθημερινής αερόβιας, φυσικό είναι να νιώθεις κουρασμένος.
    Πολύ καλή η πρόταση για full body. Σχεδόν μονόδρομος για τους αρχάριους.

    Τελευταίο γεύμα στις 19:30, για ποιόν λόγο; Φοβάσαι ότι θα γίνει λίπος όταν κοιμάσαι;

    Επίσης, πρωτεΐνη όγκου, για ποιόν λόγο; Προτιμότερο είναι να μάθεις να τρως σωστά, ποιοτικά και ποσοτικά.

    Η σωστή διατροφή και γενικότερα ο τρόπος ζωής (ύπνος, ξεκούραση κλπ) θα σου δώσουν το boost. Μην ψάχνεις για μαντζούνια (με την καλή και την κακή έννοια) από τώρα.

    Σεβαστή η κάθε άποψη φιλε μου γιαυτο βρισκομε εδω απόπειρες γυμναστικής εχω κανει παρα πολλες φορες
    αλλα οχι τοσο σοβαρες!!! το εχω παρει πολυ ζεστα το θεμα σευχαριστω πολυ που απαντησες

  5. #5
    Advanced Bodybuilder babisvaleris's Avatar
    Join Date
    22-09-13
    Posts
    1,088

    Default

    Καλωσηρθες και καλές προπονησεις. Συγχαρητήρια για την αποφαση που πηρες. Το φορουμ θελει διαβασμα. Θα βρεις παρα πολλα που θα σε βοηθησουν να αποκτησεις γνωση και αποψη. Προσπαθησε να ακολουθείς προγραμματα που θα μπορείς να υποστηριζεις για καιρο με συνεπεια και να σου αρεσουν. Ο Μεμος έχει δικιο και χρειαζεται να δωσεις χρόνο στο σωμα σου να μπει στη νεα κατάσταση με τις διαδικασιες της προπονησης. Μαθε σωστα τις ασκησεις γιατι μονο οταν καταλαβεις πως δουλεύουν στο σωμα σου, θα εχεις και ακομα μεγαλύτερη προοδο στους στοχους σου. Παμε δυνατά.

    Στάλθηκε από το ATU-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  6. #6
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Yπερβολικό το πρόγραμμα και θα εχει τα αντίθετα αποτελέσματα!
    Τα παιδιά παραπάνω τα είπαν όλα.

    Καλός όρισες στο φόρουμ!

  7. #7
    Senior Bodybuilder GEOZN8's Avatar
    Join Date
    17-06-14
    Location
    Athens
    Posts
    1,612

    Default

    Καλώς ήρθες στην παρέα μας φίλε και καλή επιτυχία στους στόχους σου. Δεν μας είπες τι ύψος έχεις τελικά? Μάθε να μετράς και θερμίδες σιγά σιγά γιατί η επιτυχία βρίσκεται προπάντων στην κουζίνα μας και στο τι τρώμε ανάλογα τον στόχο μας. Και το λέω αυτό γιατί πολλά παιδιά κοπιάζουν στο Gym αλλά χωρίς την σωστή διατροφή πάει χαμένος αρκετός κόπος και καιρός. Όσο για την προπόνηση εξίσου σημαντική είναι και η ξεκούραση. Οπότε βελτίωσε λίγο το πλάνο σου και εδώ είμαστε ότι θες.
    Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου... Γιώργος.

  8. #8
    Pumping Iron GreenBill's Avatar
    Join Date
    29-11-11
    Posts
    567

    Default

    Άποψή μου είναι πως γενικά πρέπει να υπάρχει μία ημέρα κενό ανάμεσα στις ημέρες προπόνησης με βάρη. Εκτός αν κάνεις πολύ λίγα κιλά, τουλάχιστον για αρχή.


    Αν θέλεις οπωσδήποτε να ακολουθήσεις το παραπάνω πρόγραμμα μην φορτώνεις πολλά κιλά ειδικά τις τελευταίες ασκήσεις ώστε να μην βρεθείς σε κατάσταση υπερκόπωσης και τραυματισμών.


    Μας λες τα κιλά σου αλλά όχι το ύψος σου οπότε δεν μπορούμε να καταλάβουμε πολλά για το ποσοστό λίπους στο οποίο βρίσκεσαι. Ωστόσο αν είσαι ευχαριστημένος με το βάρος σου μπορείς να μείνεις σταθερός σε αυτά και να αρχίσεις βάρη. Σταδιακά το λίπος που έχεις θα αντικατασταθεί με μύες οπότε θα δείχνεις πολύ καλύτερος στα ίδια κιλά. Κάνε το πχ μέχρι να φτάσεις 15-14% λίπους ή και λιγότερο. (αν σε βοηθάει ψυχολογικά "πάλι σε όγκο θα είσαι" απλά δεν θα βάζει λίπος).


    Μάλλον στο επίπεδό σου αν πας να βάλεις τον κλασικό όγκο ανεβάζοντας σωματικό βάρος δεν θα έχεις πολύ καλό αποτέλεσμα καθώς θα ξαναβάλεις λίπος, χωρίς λόγο, που έχεις χάσει με κόπο.
    Last edited by GreenBill; 08-11-22 at 00:20.

  9. #9
    New Member
    Join Date
    07-11-22
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6

    Default

    Quote Originally Posted by GreenBill View Post
    Άποψή μου είναι πως γενικά πρέπει να υπάρχει μία ημέρα κενό ανάμεσα στις ημέρες προπόνησης με βάρη. Εκτός αν κάνεις πολύ λίγα κιλά, τουλάχιστον για αρχή.


    Αν θέλεις οπωσδήποτε να ακολουθήσεις το παραπάνω πρόγραμμα μην φορτώνεις πολλά κιλά ειδικά τις τελευταίες ασκήσεις ώστε να μην βρεθείς σε κατάσταση υπερκόπωσης και τραυματισμών.


    Μας λες τα κιλά σου αλλά όχι το ύψος σου οπότε δεν μπορούμε να καταλάβουμε πολλά για το ποσοστό λίπους στο οποίο βρίσκεσαι. Ωστόσο αν είσαι ευχαριστημένος με το βάρος σου μπορείς να μείνεις σταθερός σε αυτά και να αρχίσεις βάρη. Σταδιακά το λίπος που έχεις θα αντικατασταθεί με μύες οπότε θα δείχνεις πολύ καλύτερος στα ίδια κιλά. Κάνε το πχ μέχρι να φτάσεις 15-14% λίπους ή και λιγότερο. (αν σε βοηθάει ψυχολογικά "πάλι σε όγκο θα είσαι" απλά δεν θα βάζει λίπος).


    Μάλλον στο επίπεδό σου αν πας να βάλεις τον κλασικό όγκο ανεβάζοντας σωματικό βάρος δεν θα έχεις πολύ καλό αποτέλεσμα καθώς θα ξαναβάλεις λίπος, χωρίς λόγο, που έχεις χάσει με κόπο.
    Το υψος μου ειναι 1,80 το πιο συμαντικο δεν εγραψα θα το διορθώσω
    τ προγραμμα που κανω δεν βαζω πολλα κιλα το πολυ μεχρι 30 το μαξιμουμ
    στο μονο που βαζω κιλα γιατι αλλιωσ δεν νιωθω τιποτα ειναι στους κοιλιακους

  10. #10
    New Member
    Join Date
    07-11-22
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6

    Default

    Quote Originally Posted by GEOZN8 View Post
    Καλώς ήρθες στην παρέα μας φίλε και καλή επιτυχία στους στόχους σου. Δεν μας είπες τι ύψος έχεις τελικά? Μάθε να μετράς και θερμίδες σιγά σιγά γιατί η επιτυχία βρίσκεται προπάντων στην κουζίνα μας και στο τι τρώμε ανάλογα τον στόχο μας. Και το λέω αυτό γιατί πολλά παιδιά κοπιάζουν στο Gym αλλά χωρίς την σωστή διατροφή πάει χαμένος αρκετός κόπος και καιρός. Όσο για την προπόνηση εξίσου σημαντική είναι και η ξεκούραση. Οπότε βελτίωσε λίγο το πλάνο σου και εδώ είμαστε ότι θες.
    1,80 υψος εχω αρχισει να μετραω θερμιδες
    το μονο κακο σε ολη την φαση ειναι το βραδυνο μου μολις περασει η 19:30 φοβαμαι να φαω

  11. #11
    New Member
    Join Date
    07-11-22
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6

    Default

    1,80 υψος εχο το διορθωσα (το πιο συμαντικο δεν εγραψα)
    το τριτο link που εβαλες μου αρεσει αρκετα και θα το ακολουθησω
    η ερτηση μου τωρα ειναι αν παραμεινω σε αυτο που εβαλα στο Cardio και στο ABS καθημερινα
    ευχαριστω πολυ για τον χρονο σου να βαλεις τα links

  12. #12
    Senior Bodybuilder ΜΕΜΟΣ's Avatar
    Join Date
    07-01-11
    Location
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Posts
    1,645

    Default

    Φίλε μου ψάξε λίγο στο φορουμ και θα βρίες απαντήσεις για όλα.
    Καταρχήν αυτό "...το μονο κακο σε ολη την φαση ειναι το βραδυνο μου μολις περασει η 19:30 φοβαμαι να φαω" είναι λάθος. Σημασία έχει το σύνολο των θερμίδων μέσα στη μέρα και όχι πότε θα τις φας. Ειδικά αν προπονείσαι άργά χρειάζεσαι και μετά τη φυμναστική θερμίδες.
    Ως προς το αερόβιο και τους κοιλιακούς θα σου έλεγα να κάνεις 1-2 το πολύ ασκήσεις (2-3 σετ) μετά το πρόγραμμα σου και 20-30 λεπτά αερόβιο αν και θα ήταν προτιμότερο να κάνεις αερόβιο σε μέρες χωρίς γυμναστική ή σε άλλες ώρες.
    Η διατροφή είναι που θα κάνει τη μεγάλη διαφορά (και στους κοιλιακούς!) και όχι το να εξαντληθείς στις ασκήσεις και στην αερόβια.
    Διάβασε λιγο τις συζητήσεις για εβδομαδιαίο όγκο προπόνησης και έχε υπόψη σου ότι μιά και είσαι αρχάριος για προοδευτική υπερφόρτωση θα πρέπει να ακολουθείς κυρίως την αύξηση βάρους και στα πλαίσια ενός λογικού όγκου (αριθμός σετ) προπόνησης.
    Rome wasn't built in a day

  13. #13
    Pumping Iron Quarter's Avatar
    Join Date
    21-06-16
    Location
    Αθήνα
    Posts
    444

    Default

    Quote Originally Posted by cerveros View Post
    1,80 υψος εχω αρχισει να μετραω θερμιδες
    το μονο κακο σε ολη την φαση ειναι το βραδυνο μου μολις περασει η 19:30 φοβαμαι να φαω
    Να μην φοβάσαι. Απείρως μεγαλύτερη σημασία, έχει το πόσο τρως και όχι το πότε τρως. Ιεραρχικά μιλώντας, από το σημαντικότερο προς το λιγότερο σημαντικό, είναι:
    - το πόσο τρώμε (θερμίδες)
    - το τι τρώμε (μακροσυστατικά, δηλαδή πρωτεΐνες, λίπη, υδατάνθρακες))
    - το πότε τρώμε

    Αν με το βραδυνό, είσαι εντός του θερμιδικού σου στόχου, απολύτως κανένα πρόβλημα. Αν όμως βγαίνεις εκτός ορίων, προφανώς υπάρχει πρόβλημα.


    Quote Originally Posted by cerveros View Post
    η ερτηση μου τωρα ειναι αν παραμεινω σε αυτο που εβαλα στο Cardio και στο ABS καθημερινα
    Αν η καθημερινη αερόβια δεν είναι κάτι που σε καταπιέζει, κράτησέ την, αν και μάλλον είναι υπερβολή. Εξαρτάται όμως από το είδος της αερόβιας άσκησης, την ένταση, και την διάρκεια.


    Αν θεωρείς ότι γυμνάζοντας τους κοιλιακούς καθημερινά, θα φύγει ευκολότερα το λίπος από την κοιλιά, δεν ισχύει.
    Το λίπος φεύγει οταν είμαστε σε θερμιδικό έλλειμμα και φεύγει από παντού, οπότε αναλογικά και από την κοιλιά.

    Όπως δεν χρειάζεται (και δεν πρέπει) να γυμνάζεις τους θωρακικούς ή τους δικεφάλους καθημερινά, έτσι δεν είναι απαραίτητο να γυμνάζεις τους κοιλιακούς καθημερινά. Δύο με τρεις φορές την εβδομάδα είναι αρκετές, αρκεί όμως να τους γυμνάζεις όπως όλες τις μυικές ομάδες, δηλαδή με έμφαση στην ανάπτυξη μηχανικής τάσης και δευτερευόντως στο μεταβολικό stress. Οι περισσότεροι κάνουν το αντίθετο. Αυτά τα τεχνικά όμως θα τα βρεις και στην πορεία.

  14. #14
    Pumping Iron Quarter's Avatar
    Join Date
    21-06-16
    Location
    Αθήνα
    Posts
    444

    Default

    Quote Originally Posted by cerveros View Post
    ...απόπειρες γυμναστικής εχω κανει παρα πολλες φορες
    αλλα οχι τοσο σοβαρες!!! το εχω παρει πολυ ζεστα το θεμα...
    Με αφορμή αυτά που γράφεις παραπάνω, θα σου παραθέσω, σχεδόν αυτούσια, κάποια πράγματα που είχα γράψει προ καιρού σε κάποιον, ο οποίος, όπως εσύ, ήθελε να γυρίσει σελίδα. Να αλλάξει δηλαδή την διατροφή του, να βάλει την άσκηση στη ζωή του κλπ.

    Έχεις ολοκληρώσει το πιο εύκολο κομμάτι της προσπάθειας, δηλαδή το να πάρεις την απόφαση για αλλαγές. Η πρόκληση που έχεις να αντιμετωπίσεις όμως αγαπητέ φίλε, είναι να παραμείνεις στον δρόμο που διάλεξες. Το πιο δύσκολο κομμάτι είναι η συνέχιση της προσπάθειας.

    "Για την αλλαγή αυτή όμως απαιτούνται κάποιες προϋποθέσεις: ΕΠΙΜΟΝΗ, ΣΥΝΕΠΕΙΑ, ΣΥΝΕΧΕΙΑ σε βάθος χρόνου.

    Μην βάλεις χρονοδιαγράμματα και προθεσμίες. Δεν ξέρεις πώς θα ανταποκριθεί το σώμα σου σ'αυτά που θα του ζητήσεις (προπονητικά και διατροφικά) και δεν ξέρεις αν και κατά πόσον θα μπορέσεις να ανταποκριθείς εσύ, ψυχολογικά. Το εύκολο κομμάτι της όλης διαδικασίας, είναι η λήψη της απόφασης για αλλαγές. Το απείρως δυσκολότερο κομμάτι, είναι η συνέχιση της προσπάθειας σε βάθος χρόνου.

    Να θέτεις μικρούς και ρεαλιστικούς στόχους. Οι μη ρεαλιστικοί στόχοι έχουν εξασφαλισμένη την αδυναμία επίτευξής τους, την συνακόλουθη απογοήτευση, και εν τέλει την εγκατάλειψη της προσπάθειας. Το έχουμε δει άπειρες φορές.

    Μην πέσεις με τα μούτρα!!!
    Οι αλλαγές (σε διατροφή και άσκηση) πρέπει να είναι τέτοιες που να μπορείς να τις υποστηρίξεις ψυχολογικά, ώστε να ενταχθούν ομαλά στην καθημερινότητά σου, διαφορετικά έχουν ημερομηνία λήξης. Το έχουμε δει άπειρες φορές.

    Ξεκίνα με μικρές βελτιώσεις στην διατροφή, και με ένα ήπιο σχετικά πρόγραμμα άσκησης, (προφανώς τα βάρη πρέπει να είναι ο πυρήνας του προγράμματος αυτού), και όταν αυτά τα δύο ενσωματωθούν στον τρόπο ζωής σου και δεν αποτελούν πηγή καταπίεσης, προχώρα σε λίγο μεγαλύτερες αλλαγές κοκ.

    Μην συγκρίνεις το σώμα σου (σε οποιαδήποτε φάση) με το σώμα που θα ήθελες να έχεις. Να συγκρίνεις το σώμα που έχεις κάθε στιγμή, με το σώμα που είχες πριν 1 μήνα, 2 μήνες κλπ.

    Έχεις επιλέξει τον δύσκολο δρόμο. Είναι ανηφορικός, οπότε δεν πρέπει να τρέξεις σαν sprinter. Πρέπει να κινηθείς αργά και με υπομονή!"

  15. #15
    Pumping Iron GreenBill's Avatar
    Join Date
    29-11-11
    Posts
    567

    Default

    Quote Originally Posted by Quarter View Post
    Να μην φοβάσαι. Απείρως μεγαλύτερη σημασία, έχει το πόσο τρως και όχι το πότε τρως. Ιεραρχικά μιλώντας, από το σημαντικότερο προς το λιγότερο σημαντικό, είναι:
    - το πόσο τρώμε (θερμίδες)
    - το τι τρώμε (μακροσυστατικά, δηλαδή πρωτεΐνες, λίπη, υδατάνθρακες))
    - το πότε τρώμε
    Αυτό το "πότε τρώμε" να μου επιτρέψεις να διαφωνήσω.
    Αν κάποιος έχει φτιάξει γρήγορο μεταβολισμό (είτε κάνει αρκετή αεροβική ή είναι τύπου εκτόμορφος) και δεν παχαίνει με τίποτα ναι μπορεί να μην παίζει τόση σημασία.
    Αν κάποιος που παχαίνει εύκολα πλακωθεί στα 2 τελευταία γευματα της ημέρας σε υδατάνθρακες και λιπαρά το πρωί θα ξυπνήσει με κατακρατήσεις/θολωμένος. Αν το κάνει συνέχεια ενδεχομένως να αυξηθεί το σωματικό του λίπος ακόμα και αν είναι μέσα στις θερμίδες του. (προσωπική μου άποψη/εμειρία)
    GreenBill

  16. #16
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    03-01-19
    Posts
    779

    Default

    Συμφωνώ κι εγώ σε αυτό!

    Μιλάνε για τον νόμο της θερμοδυναμικής λες και ο άνθρωπος είναι απλώς μια μηχανή και όχι μια βιολογική οντότητα που παίζουν πολλοί παράγοντες ρόλο.

    Τώρα, οκ...αν κάποιος φάει ένα γιαούρτι πριν τον ύπνο δεν είναι πρόβλημα. Αλλά αν φάει ένα ολόκληρο κανονικό γεύμα και αυτό το κάνει πάντα δεν είναι ότι καλύτερο , όχι μόνο σε θέμα εμφάνισης αλλά και σε θέμα υγείας (να κοιμάσαι με γεμάτο στομάχι).

  17. #17
    Senior Bodybuilder ΜΕΜΟΣ's Avatar
    Join Date
    07-01-11
    Location
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Posts
    1,645

    Default

    Εγώ όταν γυμναζόμουν κατά τις 22:00 έτρωγα κανικό γεύμα στις 23:30 και μάλιστα μεγάλο. Δεν θυμάμαι να είχα κανένα θέμα. Ανεξαρτήτως αυτών το ερώτημα ήταν αν είναι κακό να τρώει μετά τις 19:30 και η απάντηση είναι κατηγορηματικά όχι.
    Rome wasn't built in a day

  18. #18
    New Member
    Join Date
    07-11-22
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6

    Default

    Quote Originally Posted by ΜΕΜΟΣ View Post
    Εγώ όταν γυμναζόμουν κατά τις 22:00 έτρωγα κανικό γεύμα στις 23:30 και μάλιστα μεγάλο. Δεν θυμάμαι να είχα κανένα θέμα. Ανεξαρτήτως αυτών το ερώτημα ήταν αν είναι κακό να τρώει μετά τις 19:30 και η απάντηση είναι κατηγορηματικά όχι.
    Νομιζω πραγματικα με ολα αυτα που διαβαζω οτι χριαζομαι αμεσα να παω σε εναν διατροφολογο δεν νομιζω να τα καταφερω μονος μου στο θεμα της διατροφης αληθεια δεν το εχω καθολου εχω μπερδευτει τερμα

  19. #19
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    03-01-19
    Posts
    779

    Default

    Quote Originally Posted by ΜΕΜΟΣ View Post
    Εγώ όταν γυμναζόμουν κατά τις 22:00 έτρωγα κανικό γεύμα στις 23:30 και μάλιστα μεγάλο. Δεν θυμάμαι να είχα κανένα θέμα. Ανεξαρτήτως αυτών το ερώτημα ήταν αν είναι κακό να τρώει μετά τις 19:30 και η απάντηση είναι κατηγορηματικά όχι.

    Ας μην το πάμε με αυτή τη λογική, γιατί θα μπορούσε να ισχυριστεί ένας καπνιστής ότι δεν έχει πάθει τίποτα που καπνίζει μια ζωή 30 τσιγάρα την ημέρα. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι το τσιγάρο στον γενικό πληθυσμό δεν βλάπτει.

    Είπαμε, ο άνθρωπος είναι βιολογία (ορμόνες κ.λπ.) και όχι μηχανή να ισχύουν για όλους τα ίδια.
    Last edited by Berlyn; 08-11-22 at 20:39.

  20. #20
    Pumping Iron GreenBill's Avatar
    Join Date
    29-11-11
    Posts
    567

    Default

    Quote Originally Posted by ΜΕΜΟΣ View Post
    Εγώ όταν γυμναζόμουν κατά τις 22:00 έτρωγα κανικό γεύμα στις 23:30 και μάλιστα μεγάλο. Δεν θυμάμαι να είχα κανένα θέμα. Ανεξαρτήτως αυτών το ερώτημα ήταν αν είναι κακό να τρώει μετά τις 19:30 και η απάντηση είναι κατηγορηματικά όχι.

    Μπορεί να ακολουθεί τίπατα παράξενο τύπου fasting. Δεν υπάρχει κάτι λάθος εκτός αν δεν μπορεί να κοιμηθεί καλά απο την πείνα.
    GreenBill

  21. #21
    Senior Bodybuilder ΜΕΜΟΣ's Avatar
    Join Date
    07-01-11
    Location
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Posts
    1,645

    Default

    Ορίστε και μία μελέτη που καταλήγει ότι η αποφυγηή βραδινού σχετίζεται με αύξηση βάρους ενώ η αποφυγή πρωινού ή μεσημεριανού όχι. https://www.researchgate.net/publica...e_Cohort_Study
    Rome wasn't built in a day

  22. #22
    Pumping Iron Quarter's Avatar
    Join Date
    21-06-16
    Location
    Αθήνα
    Posts
    444

    Default

    Quote Originally Posted by GreenBill View Post
    Αυτό το "πότε τρώμε" να μου επιτρέψεις να διαφωνήσω.
    Αν κάποιος έχει φτιάξει γρήγορο μεταβολισμό (είτε κάνει αρκετή αεροβική ή είναι τύπου εκτόμορφος) και δεν παχαίνει με τίποτα ναι μπορεί να μην παίζει τόση σημασία.
    Αν κάποιος που παχαίνει εύκολα πλακωθεί στα 2 τελευταία γευματα της ημέρας σε υδατάνθρακες και λιπαρά το πρωί θα ξυπνήσει με κατακρατήσεις/θολωμένος. Αν το κάνει συνέχεια ενδεχομένως να αυξηθεί το σωματικό του λίπος ακόμα και αν είναι μέσα στις θερμίδες του. (προσωπική μου άποψη/εμειρία)
    Φίλε μου, χωρίς παρεξήγηση, είμαι ιδιαίτερα επιφυλακτικός σε ανεκδοτολογικού τύπου αναφορές. Με άλλα λόγια, όταν κάποιος μου λέει ότι ενώ ήταν σε θερμιδικό έλλειμμα, έβαλε λίπος επειδή έτρωγε το βράδυ, θα θεωρήσω πολύ πιο πιθανό, το ενδεχόμενο να νόμιζε ότι ήταν σε έλλειμμα, ενώ στην πραγματικότητα δεν ήταν.

    Θα προλάβει το σώμα, μέσα σε ένα βράδυ να αποθηκεύσει λίπος για να σε θολώσει;
    Το σώμα δεν λειτουργεί με χρονοδιακόπτες και δεν μας περιμένει με το ρολόι στην γωνία, για να κάνει λίπος τις θερμίδες που προσλαμβάνουμε το βράδυ.

    Μια πρόσφατη (2017) Συστηματική ανασκόπηση και μετα-ανάλυση, καταλήγει στο ότι "...οι συστάσεις για μείωση του βραδινού γεύματος, για απώλεια βάρους δεν μπορούν να τεκμηριωθούν από κλινικά στοιχεία."

    https://www.cambridge.org/core/journ...91EDC3C3C151B7

    Μέχρι λοιπόν να υπάρξει, περί του αντιθέτου τεκμηρίωση, το πότε πρέπει να θεωρείται τριτεύον, μετά από το πόσο (το βασικότερο) και το τι.
    Last edited by Quarter; 08-11-22 at 21:56.

  23. #23
    Pumping Iron Quarter's Avatar
    Join Date
    21-06-16
    Location
    Αθήνα
    Posts
    444

    Default

    Quote Originally Posted by Berlyn View Post
    Μιλάνε για τον νόμο της θερμοδυναμικής λες και ο άνθρωπος είναι απλώς μια μηχανή και όχι μια βιολογική οντότητα που παίζουν πολλοί παράγοντες ρόλο.
    Quote Originally Posted by Berlyn View Post
    Είπαμε, ο άνθρωπος είναι βιολογία (ορμόνες κ.λπ.) και όχι μηχανή να ισχύουν για όλους τα ίδια.
    Οι βιολογικές οντότητες σαφώς και υπόκεινται σε νόμους! Η Φύση ολόκληρη υπόκειται σε Νόμους!

    Κι όμως, ο άνθρωπος, όπως και τα υπόλοιπα ζώα, στην βάση τους, είναι μηχανές (έστω με κάποια διασταλτική ερμηνεία του όρου) που λειτουργούν μέσα σε ένα αιτιοκρατικό πλαίσιο. Μηχανές επβίωσης και αναπαραγωγής. Κάποιες πιο πολύπλοκες, κάποιες απλούστερες.

  24. #24
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    03-01-19
    Posts
    779

    Default

    Quote Originally Posted by Quarter View Post

    Μια πρόσφατη (2017) Συστηματική ανασκόπηση και μετα-ανάλυση, καταλήγει στο ότι "...οι συστάσεις για μείωση του βραδινού γεύματος, για απώλεια βάρους δεν μπορούν να τεκμηριωθούν από κλινικά στοιχεία."

    https://www.cambridge.org/core/journ...91EDC3C3C151B7
    Και πιο πριν λέει:

    "Overall, because of high heterogeneity and a high or unknown risk of bias among observational and intervention trials, it is difficult to draw conclusions about the effect of large evening energy intake on weight control and intentional weight loss."

    Καθώς υπάρχουν όντως μελέτες εκατέρωθεν που άλλες λένε το ενα και άλλες το αλλο.

    https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33172509/

    https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32525525/

    Αυτό δείχνει, κατά την γνώμη μου, ότι δεν ισχύει κάτι σε όλους ως γενικός κανόνας. Επομένως, αν κάτι εμένα δεν με βλάπτει ή μια μεγάλη μερίδα κόσμου, αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα βλάψει τον άλλον ή μια άλλη μεγάλη μερίδα κόσμου.

    π.χ. εγώ αν φάω αργά το βράδυ δεν μπορώ να κοιμηθώ. Άλλοι δεν το έχουν αυτό. Άλλοι όμως το έχουν. Αν εξακολουθούσα να τρώω αργά το βράδυ και είχα αναστατο υπνο τι επιπτωση θα είχε αυτό μακροχρόνια και στην εικόνα μου αλλά και στην υγεία γενικοτερα;
    Last edited by Berlyn; 08-11-22 at 22:13.

  25. #25
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    03-01-19
    Posts
    779

    Default

    Quote Originally Posted by Quarter View Post
    Οι βιολογικές οντότητες σαφώς και υπόκεινται σε νόμους! Η Φύση ολόκληρη υπόκειται σε Νόμους!

    Κι όμως, ο άνθρωπος, όπως και τα υπόλοιπα ζώα, στην βάση τους, είναι μηχανές (έστω με κάποια διασταλτική ερμηνεία του όρου) που λειτουργούν μέσα σε ένα αιτιοκρατικό πλαίσιο. Μηχανές επβίωσης και αναπαραγωγής. Κάποιες πιο πολύπλοκες, κάποιες απλούστερες.
    Δεν ανέφερα ότι ο άνθρωπος δεν υπόκειται σε νόμους, αλλά ότι δεν υπόκειται στους πανομοιότυπους νόμους που αφορούν τεχνολογικές ανθρώπινες εφευρέσεις ή άλλες βιολογικές οντότητες και φυσικά ότι υπάρχουν εξατομικεύσεις από άνθρωπο σε άνθρωπο.
    Last edited by Berlyn; 08-11-22 at 22:39.

  26. #26
    Pumping Iron GreenBill's Avatar
    Join Date
    29-11-11
    Posts
    567

    Default

    Quote Originally Posted by Quarter View Post
    Φίλε μου, χωρίς παρεξήγηση, είμαι ιδιαίτερα επιφυλακτικός σε ανεκδοτολογικού τύπου αναφορές. Με άλλα λόγια, όταν κάποιος μου λέει ότι ενώ ήταν σε θερμιδικό έλλειμμα, έβαλε λίπος επειδή έτρωγε το βράδυ, θα θεωρήσω πολύ πιο πιθανό, το ενδεχόμενο να νόμιζε ότι ήταν σε έλλειμμα, ενώ στην πραγματικότητα δεν ήταν.

    Θα προλάβει το σώμα, μέσα σε ένα βράδυ να αποθηκεύσει λίπος για να σε θολώσει;
    Το σώμα δεν λειτουργεί με χρονοδιακόπτες και δεν μας περιμένει με το ρολόι στην γωνία, για να κάνει λίπος τις θερμίδες που προσλαμβάνουμε το βράδυ.

    Μια πρόσφατη (2017) Συστηματική ανασκόπηση και μετα-ανάλυση, καταλήγει στο ότι "...οι συστάσεις για μείωση του βραδινού γεύματος, για απώλεια βάρους δεν μπορούν να τεκμηριωθούν από κλινικά στοιχεία."

    https://www.cambridge.org/core/journ...91EDC3C3C151B7

    Μέχρι λοιπόν να υπάρξει, περί του αντιθέτου τεκμηρίωση, το πότε πρέπει να θεωρείται τριτεύον, μετά από το πόσο (το βασικότερο) και το τι.
    Φυσικά και δεν σε παρεξηγώ αφου λες πως οι προσωπικές αναφορές που κάνω είναι "ανεκδοτολογικού τύπου", γιατί να σε παρεξηγήσω άραγε! Και αφού μετράνε μόνο οι μελέτες που μας αραδιάζεις τότε οκ, οι παρατηρήσεις στο σώμα μου είναι λάθος όλα αυτά τα χρόνια αφού είναι σωστές οι μελέτες σου.

    Επίσης από αυτά που γράφω μάλλον καταλαβαίνεις ό,τι θέλεις, καθώς το θόλωμα γράφω πως είναι απο τις κατακρατήσεις υγρών και όχι από το λίπος. Επίσης γράφω πως αν το κάνει συνέχεια ενδεχομένως να αυξηθεί το σωματικό του λίπος ακόμα και αν είναι μέσα στις θερμίδες του. Το μέσα στις θερμίδες του εσύ το μετέφρασες ώς θερμιδικό έλλειμμα πράγμα που το παιδί δεν έχει σκοπό να κάνει αφου λέει πως θέλει να μπει σε όγκο.

    Επίσης για να επιστρέψω σε άλλη «μελέτη» που είπες, ότι είναι σηματικότερο - το πόσο τρώμε (θερμίδες) και μετά - το τι τρώμε (μακροσυστατικά, δηλαδή πρωτεΐνες, λίπη, υδατάνθρακες) καταλαβαίνω τον τρόπο που σκέφτεσαι και είναι αυτός ο νεο-εύκολος τρόπος (ο ευέλικτος) του φάε ό,τι θες, όποτε θες, όσα γευματα θες αρκεί να είσαι στα μακρος σου.

    Να μας πεις όμως και πόσοι bbers επιπέδου χρησιμοποιούν αυτές τις μεθόδους ειδικά στην περίοδο γράμμωσης πρίν τους αγώνες.
    Last edited by GreenBill; 09-11-22 at 06:29.
    GreenBill

  27. #27
    Pumping Iron Quarter's Avatar
    Join Date
    21-06-16
    Location
    Αθήνα
    Posts
    444

    Default

    Quote Originally Posted by Berlyn View Post
    Δεν ανέφερα ότι ο άνθρωπος δεν υπόκειται σε νόμους, αλλά ότι δεν υπόκειται στους πανομοιότυπους νόμους που αφορούν τεχνολογικές ανθρώπινες εφευρέσεις ή άλλες βιολογικές οντότητες και φυσικά ότι υπάρχουν εξατομικεύσεις από άνθρωπο σε άνθρωπο.
    Βεβαίως υπάρχουν εξατομικεύσεις, αλλά μέσα σε ένα πλαισίο λειτουργίας. Προφανώς αυτό το πλαίσιο είναι ευρύτερο από αυτό μιας μηχανής, αλλά σίγουρα υπάρχει.
    Πχ, αν δυο άνθρωποι ακολουθήσουν ένα πανομοιότυπο πρόγραμμα υπερτροφίας για τους δικέφαλους βραχιόνιους, το πιθανότερο είναι να μην έχουν ακριβώς το ίδιο αποτελέσμα. Θα έχουν όμως αποτέλεσμα, διότι αυτό υπαγορεύει το βιολογικό πλαίσιο λειτουργίας του σώματος. Δεν γίνεται ο ένας να παρουσιάσει μυική υπερτροφία και ο άλλος μυική ατροφία (εκτός αν υφίσταται παθολογία).

  28. #28
    Pumping Iron Quarter's Avatar
    Join Date
    21-06-16
    Location
    Αθήνα
    Posts
    444

    Default

    Quote Originally Posted by GreenBill View Post
    Φυσικά και δεν σε παρεξηγώ αφου λες πως οι προσωπικές αναφορές που κάνω είναι "ανεκδοτολογικού τύπου", γιατί να σε παρεξηγήσω άραγε! Και αφού μετράνε μόνο οι μελέτες που μας αραδιάζεις τότε οκ, οι παρατηρήσεις στο σώμα μου είναι λάθος όλα αυτά τα χρόνια αφού είναι σωστές οι μελέτες σου.

    Επίσης από αυτά που γράφω μάλλον καταλαβαίνεις ό,τι θέλεις, καθώς το θόλωμα γράφω πως είναι απο τις κατακρατήσεις υγρών και όχι από το λίπος. Επίσης γράφω πως αν το κάνει συνέχεια ενδεχομένως να αυξηθεί το σωματικό του λίπος ακόμα και αν είναι μέσα στις θερμίδες του. Το μέσα στις θερμίδες του εσύ το μετέφρασες ώς θερμιδικό έλλειμμα πράγμα που το παιδί δεν έχει σκοπό να κάνει αφου λέει πως θέλει να μπει σε όγκο.

    Επίσης για να επιστρέψω σε άλλη «μελέτη» που είπες, ότι είναι σηματικότερο - το πόσο τρώμε (θερμίδες) και μετά - το τι τρώμε (μακροσυστατικά, δηλαδή πρωτεΐνες, λίπη, υδατάνθρακες) καταλαβαίνω τον τρόπο που σκέφτεσαι και είναι αυτός ο νεο-εύκολος τρόπος (ο ευέλικτος) του φάε ό,τι θες, όποτε θες, όσα γευματα θες αρκεί να είσαι στα μακρος σου.

    Να μας πεις όμως και πόσοι bbers επιπέδου χρησιμοποιούν αυτές τις μεθόδους ειδικά στην περίοδο γράμμωσης πρίν τους αγώνες.
    Το τι κάνουν οι bbers επιπέδου, είναι το τελευταίο που θα πρέπει να απασχολεί το κάθε καινούργιο μέλος που ζητάει συμβουλή για να βελτιώσει το σώμα του. Οι διαφορές του κάθε Yates, Cutler, Coleman, με τον άνθρωπο της διπλανής πόρτας που θέλει να χάσει λίπος και να φτιάξει λίγους μύες, είναι χαώδεις, συμπαντικής εμβέλειας, όσον αφορά επίπεδο εξειδίκευσης προπόνησης, διατροφής, πάσης φύσεως υποβοήθησης κλπ.
    Γι'αυτόν τον άνθρωπο λοιπόν, ναι, είναι σημαντικότερο το πόσο τρώει και το τι τρώει, από το πότε το τρώει.

    Όσον αφορά τις επιστημονικές μελέτες και το πόσο πρέπει να λαμβάνονται υπ'όψιν, ο καθένας έχει την δική του στάση απέναντί τους.
    Γενικά μιλώντας, υπάρχει η επιστήμη (η οποία κατά καιρούς, μέσω της έρευνας, βελτιώνει ή αλλάζει τις ως τότε θεωρίες της), όπως υπάρχει και η bro-science, η οποία αναπαράγει ξεπερασμένες θεωρίες που είτε έχουν καταρριφθεί, είτε δεν ισχύουν στον βαθμό στον οποίο θέλουν να πιστεύουν οι υποστηρικτές της. Ο καθένας επιλέγει την σχολή σκέψης που προτιμά!

  29. #29
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    03-01-19
    Posts
    779

    Default

    Quote Originally Posted by GreenBill View Post

    Επίσης για να επιστρέψω σε άλλη «μελέτη» που είπες, ότι είναι σηματικότερο - το πόσο τρώμε (θερμίδες) και μετά - το τι τρώμε (μακροσυστατικά, δηλαδή πρωτεΐνες, λίπη, υδατάνθρακες) καταλαβαίνω τον τρόπο που σκέφτεσαι και είναι αυτός ο νεο-εύκολος τρόπος (ο ευέλικτος) του φάε ό,τι θες, όποτε θες, όσα γευματα θες αρκεί να είσαι στα μακρος σου.

    Εμένα δεν μου δίνει την αίσθηση ότι είναι των άκρων, απλά προσπαθεί να τα βάλει σε μια ιεραρχημένη δομή που δεν είναι λάθος και από ότι καταλαβαίνω δεν βγάζει έξω από το παιχνίδι το "πότε τρώμε" καθώς γράφει:

    Quote Originally Posted by Quarter View Post
    Να μην φοβάσαι. Απείρως μεγαλύτερη σημασία, έχει το πόσο τρως και όχι το πότε τρως. Ιεραρχικά μιλώντας, από το σημαντικότερο προς το λιγότερο σημαντικό, είναι:
    - το πόσο τρώμε (θερμίδες)
    - το τι τρώμε (μακροσυστατικά, δηλαδή πρωτεΐνες, λίπη, υδατάνθρακες))
    - το πότε τρώμε
    Στο μόνο που διαφωνώ είναι κατά πόσο απείρως υπάρχει μεγάλη διαφορά ανάμεσα σε αυτή την ιεραρχημένη δομή από άνθρωπο σε άνθρωπο, διότι λίγο έως πολύ όλοι μας έχουμε ανθρώπους στον περίγυρο μας που είναι τροφαντοι χωρίς παθολογικά αίτια (π.χ. θυρεοειδή) και χωρίς να τρωνε παραπάνω από τις αναγκαίες θερμίδες. Ανεξήγητο με την λογική και μέρος της επιστήμης και όμως αληθινό.

    Σίγουρα, το πόσο τρώμε και το τι τρώμε έχουν πρωταρχικό ρόλο σε σχέση με το πότε τρώμε. Αλλά δεν μπορεί να βγει έξω από την εξίσωση το τελευταίο ίσως επειδή έρχεται σε δεύτερη μοίρα και να πει κανείς ότι δεν παίζει ρόλο. Δεν μπορεί να υπάρχει η ίδια λειτουργία του οργανισμού σε κατάσταση κίνησης και σε κατάσταση καταστολής και φυσικά πρώτα αναφέρομαι σε θέματα υγείας και μετά σε θέματα εμφάνισης (όπως σχετικά με την σύσταση του σώματος). Π.χ. ας υποθέσουμε δύο πανομοιότυπους οργανισμούς που τρώνε τις ίδιες θερμίδες ο ένας νωρίς και ο άλλος μια ώρα πριν κοιμηθεί. Η σύσταση του σώματος και οι δείκτες υγείας θα είναι ίδια, ασχέτως αν τα κιλά παραμενουν τα ίδια; Και μιλάμε για μια μακροχρόνια συνήθεια και όχι για κάποιες εβδομάδες .
    Last edited by Berlyn; 09-11-22 at 11:40.

  30. #30
    Pumping Iron Quarter's Avatar
    Join Date
    21-06-16
    Location
    Αθήνα
    Posts
    444

    Default

    Quote Originally Posted by Berlyn View Post
    Στο μόνο που διαφωνώ είναι κατά πόσο απείρως υπάρχει μεγάλη διαφορά ανάμεσα σε αυτή την ιεραρχημένη δομή από άνθρωπο σε άνθρωπο, διότι λίγο έως πολύ όλοι μας έχουμε ανθρώπους στον περίγυρο μας που είναι τροφαντοι χωρίς παθολογικά αίτια (π.χ. θυρεοειδή) και χωρίς να τρωνε παραπάνω από τις αναγκαίες θερμίδες. Ανεξήγητο με την λογική και μέρος της επιστήμης και όμως αληθινό.

    Σίγουρα, το πόσο τρώμε και το τι τρώμε έχουν πρωταρχικό ρόλο σε σχέση με το πότε τρώμε. Αλλά δεν μπορεί να βγει έξω από την εξίσωση το τελευταίο ίσως επειδή έρχεται σε δεύτερη μοίρα και να πει κανείς ότι δεν παίζει ρόλο. Δεν μπορεί να υπάρχει η ίδια λειτουργία του οργανισμού σε κατάσταση κίνησης και σε κατάσταση καταστολής και φυσικά πρώτα αναφέρομαι σε θέματα υγείας και μετά σε θέματα εμφάνισης (όπως σχετικά με την σύσταση του σώματος). Π.χ. ας υποθέσουμε δύο πανομοιότυπους οργανισμούς που τρώνε τις ίδιες θερμίδες ο ένας νωρίς και ο άλλος μια ώρα πριν κοιμηθεί. Η σύσταση του σώματος και οι δείκτες υγείας θα είναι ίδια, ασχέτως αν τα κιλά παραμενουν τα ίδια; Και μιλάμε για μια μακροχρόνια συνήθεια και όχι για κάποιες εβδομάδες .
    Δεν γίνεται να μην τρώνε παραπάνω θερμίδες και να είναι παχύσαρκοι.
    Αυτό που μπορώ να δεχτώ είναι ότι ενώ ακόμη και γι'αυτούς θα υπάρχει ένα νούμερο που αντιστοιχεί στις θερμίδες συντήρησης ή σε θερμίδες αρνητικού ισοζυγίου, πιθανότατα να είναι πολύ χαμηλό, για διάφορους λόγους (βιολογικούς, γενετικούς, κλπ), και να αδυνατούν να το πετύχουν, πάλι για διάφορους λόγους (βιολογικούς, ψυχολογικούς, γενετικούς, περιβαλλοντικούς κλπ).

    Έχουν διατυπωθεί διάφορες θεωρίες για την παχυσαρκία. Όπως αυτή του Λιποστάτη (Set point regulation model) και κάποιες παραλλαγές ή παρόμοιες (Settling point regulation model, Dual intervention point model).
    Η πρώτη λέει ότι το σώμα έχει ένα συγκεκριμένο επίπεδο αποθήκευσης λιπώδους ιστού, στο οποίο "νιώθει" άνετα, και όποτε προσπαθούμε να πάμε πάνω ή κάτω από αυτό το επίπεδο (πχ 20% σωματικού λίπους), το σώμα θα αμυνθεί (με ρύθμιση των ορμονών, του μεταβολισμού, ίσως και με παρεμβάσεις σε ψυχολογικό επίπεδο).
    Το Dual intervention point model, λέει κάτι ανάλογο αλλά αντί για σημείο, δέχεται μια ζώνη αποθήκευσης λιπώδους ιστού (πχ 16-25%) εντός της οποίας το σώμα "νιώθει" άνετα, και θα αμυνθεί αν προσπαθήσουμε να βγούμε από αυτήν.
    Έχουν επίσης προταθεί μοριακά-γενετικά αίτια, ψυχο-βιολογικά αίτια, περιβαλλοντικα αίτια κλπ.
    Κάποιοι προτείνουν μια αλληλεπίδραση "μεταβολικής παχυσαρκίας" (όπου υπάρχει ένα γενετικά καθορισμένο σημείο (set point) ή ζώνη (dual intervention point) συγκέντρωσης λιπώδους ιστού, και "ηδονιστικής παχυσαρκίας" (όπου μέσω νευροανατομικών οδών, διεγείρονται συγκεκριμένες εγκεφαλικές δομές και παρακάμπτονται άλλες, όταν καταναλώνονται τροφές λιχουδιές - food reward system). Σε όλα τα παραπάνω πρέπει να συνυπολογιστεί και ο περιβαλλοντικός παράγοντας, μια κοινωνία (τουλάχιστον οι δυτικές) όπου η τροφή και ειδικά η τροφή-λιχουδιά, υπάρχει σε αφθονία.

    Είναι εξαιρετικά πολύπλοκο το ζήτημα...

    Είμαι της άποψης όμως, ότι στον άνθρωπο της διπλανής πόρτας, που ζητάει συμβουλές για την ρύθμιση του βάρους του, θα πρέπει να προτείνονται θεμελιώδεις και επιστημονικά τεκμηριωμένοι τρόποι παρέμβασης. Υπ'αυτό το σκεπτικό, θεωρώ το μοντέλο του θερμιδικού ισοζυγίου (CICO- Calories In Calories Out), με πρωταρχικό μέλημα το ποσό των θερμίδων και αμέσως μετά την αναλογία των μακροσυστατικών, ως την επιβεβλημένη πρόταση.
    Last edited by Quarter; 09-11-22 at 15:33.


 
Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Νέος Εδώ - Ερωτήσεις Γυμναστικής
    By GymGialos-4 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 1
    Last Post: 20-10-14, 21:48
  2. Είμαι νέος και έχω πόλλες ερωτήσεις
    By RJAdonis in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 13-04-06, 06:35

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •