Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    New Member
    Join Date
    25-10-22
    Posts
    16

    Default Θερμίδες και gains!

    Καλησπέρα σε ολους,σαν αρχαριος θα ηθελα την βοηθεια σας σε 2 ερωτησεις που δυσκολευομαι να βρω απαντηση με βαση οτι εχω ψαξει..Πρώτον σαν αρχαριος μπορω να εχω αυξηση μυικης μαζας με θερμιδες συντηρησης?εχω σχετικα υψηλο πσοοστο λιπους (18%) οποτε θεωρω δεν με παιρνει και πολυ για μεγαλη αυξηση βαρους..αν πχ τρωω 200-300 θερμιδες παραπανω την μερα θα εχω σημαντικη διαφορα στα μυικα gains?γτ προφανως θα βαλω και λιπος..Δευτερον στον 1μιση μηνα που κανω δεν εχω δει μεγαλες διαφορες στο σωμα αν και ανεβαινω στις αντιστασεις..ισχυει οτι τον πρωτο καιρο το σωμα αυξανει δυναμη μεσω των νευρων και μετα ερχεται η μυικη υπερτροφια;(το διαβασα στο διαδικτυο σε κανα 2 πηγες).Ελπιζω να με βοηθησετε με την πολυτιμη εμπειρια σας..Σας ευχαριστω προκαταβολικα.

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Γεια σου Κώστα,

    6 εβδομάδες βάρη (1.5 μήνας δηλαδή) είναι πολύ μικρό το διάστημα για να δεις έντονη αλλαγή πάνω σου. Τώρα είσαι σε φάση γνωριμίας με τα βάρη, εξοικειώνεσαι με το ασκησιολόγιο και την σωστή τεχνική. Θέλει υπομονή και συνέπεια στο πρόγραμμα. Στο τρίμηνα πάνω με την προϋπόθεση πως τα κάνεις όλα με συνέπεια, θα δεις τις πρώτες αλλαγές.
    Προτείνω να βγάζεις φωτό για να κάνεις τις συγκρίσεις καλύτερα.
    Διατροφικά τώρα, μια χαρά μπορείς να βάλεις μυς τρώγοντας ισοθερμιδικά. Μην ανεβάσεις θερμίδες, το μόνο που θα γίνει είναι να βάλεις κι άλλο λίπος και μετά να πεινάσεις για να το χάσεις και να χάσεις και μυική μάζα.

    Αυτό με την αύξηση δύναμης μέσω νεύρων που λες δεν μου λέει κάτι.. ούτε καν το κατάλαβα να σου πω την αλήθεια

  3. #3
    New Member
    Join Date
    25-10-22
    Posts
    16

    Default

    Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου,αυτο με τα νευρα δεν το εξηγησα καλα γτ δν το εχω καταλαβει και καλα για αυτο ειπα και να το ρωτησω χαχα..sorry

  4. #4
    Pumping Iron Quarter's Avatar
    Join Date
    21-06-16
    Location
    Αθήνα
    Posts
    455

    Default

    Quote Originally Posted by kostaspr View Post
    Δευτερον στον 1μιση μηνα που κανω δεν εχω δει μεγαλες διαφορες στο σωμα αν και ανεβαινω στις αντιστασεις..ισχυει οτι τον πρωτο καιρο το σωμα αυξανει δυναμη μεσω των νευρων και μετα ερχεται η μυικη υπερτροφια;(το διαβασα στο διαδικτυο σε κανα 2 πηγες)
    Ναι, ισχύει αυτό που διάβασες.
    Η αύξηση της δύναμης σε έναν αρχάριο, στις πρώτες εβδομάδες, οφείλεται κυρίως σε καλύτερη λειτουργία του νευρικου συστήματος και αποδοτικότερη αλληλεπίδρασή του με το μυικό σύστημα. Δηλαδή, βελτιώνονται τα ερεθίσματα από τον εγκέφαλο προς τις μυικές ίνες, ενεργοποιούνται περισσότερες μυικές ίνες και με μεγαλύτερη συχνότητα, βελτιώνεται η μυική συναρμογή. Για την μυική υπερτροφία καθαυτή, απαιτούνται τουλάχιστον 3 εβδομάδες.
    Με απλά λόγια: όταν ως αγύμναστος, κάνεις κάμψεις δικεφάλων, οι κινητικοί νευρώνες στέλνουν μια ορισμένη ποσότητα "ρεύματος", σε μερικές μυικές ίνες (μυικά κύτταρα) του δικέφαλου βραχιόνιου, με ορισμένη συχνότητα ανά μονάδα χρόνου, πχ 10 ώσεις/sec (τυχαίο νούμερο). Όσο περνάνε οι μέρες και συνεχίζεις να προπονείσαι, το νευρικό σύστημα α)μαθαίνει να στέλνει περισσότερο ρεύμα, β)σε περισσότερες μυικές ίνες, και γ)με μεγαλύτερη συχνότητα ανά μονάδα χρόνου πχ 20 ώσεις/sec (τυχαίο νούμερο). Το αποτέλεσμα των α, β, γ, είναι ο δικέφαλος να μπορεί να συσπαστεί δυνατότερα και να σηκώνει περισσότερα κιλά.

  5. #5
    New Member
    Join Date
    25-10-22
    Posts
    16

    Default

    Quote Originally Posted by Quarter View Post
    Ναι, ισχύει αυτό που διάβασες.
    Η αύξηση της δύναμης σε έναν αρχάριο, στις πρώτες εβδομάδες, οφείλεται κυρίως σε καλύτερη λειτουργία του νευρικου συστήματος και αποδοτικότερη αλληλεπίδρασή του με το μυικό σύστημα. Δηλαδή, βελτιώνονται τα ερεθίσματα από τον εγκέφαλο προς τις μυικές ίνες, ενεργοποιούνται περισσότερες μυικές ίνες και με μεγαλύτερη συχνότητα, βελτιώνεται η μυική συναρμογή. Για την μυική υπερτροφία καθαυτή, απαιτούνται τουλάχιστον 3 εβδομάδες.
    Με απλά λόγια: όταν ως αγύμναστος, κάνεις κάμψεις δικεφάλων, οι κινητικοί νευρώνες στέλνουν μια ορισμένη ποσότητα "ρεύματος", σε μερικές μυικές ίνες (μυικά κύτταρα) του δικέφαλου βραχιόνιου, με ορισμένη συχνότητα ανά μονάδα χρόνου, πχ 10 ώσεις/sec (τυχαίο νούμερο). Όσο περνάνε οι μέρες και συνεχίζεις να προπονείσαι, το νευρικό σύστημα α)μαθαίνει να στέλνει περισσότερο ρεύμα, β)σε περισσότερες μυικές ίνες, και γ)με μεγαλύτερη συχνότητα ανά μονάδα χρόνου πχ 20 ώσεις/sec (τυχαίο νούμερο). Το αποτέλεσμα των α, β, γ, είναι ο δικέφαλος να μπορεί να συσπαστεί δυνατότερα και να σηκώνει περισσότερα κιλά.
    Στο ιδιο αρθρο νομιζω διαβαζα οτι οταν σταματησει αυτη η διαδικασια με τα νευρα να ειναι τοσο "αποδοτικη" (οταν δλδ χτυπησει σαν ενα ειδος πλατο) τοτε ειναι που ξεκιναει η μυικη υπετροφια για να μπορεσεις να αντεπεξελθεις..ελπιζω να ισχυει και να δω σιγα σιγα μεγαλυτερα gains..


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Newbie Gains
    By Butterflybee in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 15
    Last Post: 22-08-22, 00:41
  2. Noob Gains... (the log)
    By NoobGains in forum Ημερολόγια Προπόνησης Bodybuilding
    Replies: 7
    Last Post: 23-04-21, 23:07
  3. Lockdown Gains
    By NoobGains in forum Φωτογραφίες & Video Μελών
    Replies: 4
    Last Post: 18-04-21, 09:56
  4. The Explosive Gains Stack - Universal Animal
    By dwade in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 10
    Last Post: 10-12-15, 21:55
  5. Διατροφή Για Lean Gains
    By math_n_gym in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 5
    Last Post: 03-07-14, 08:54

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •