Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 4 of 4
  1. #1

    Default Κόλλησα στα κιλά

    Ναι γεια σας είμαι ο Μιχάλης 20 ετών και σας ξαναγράφω πάλι για ένα περίπλοκο θέμα που με απασχολεί. Λοιπόν εγώ προπονούμαι 4,5 χρόνια και όλα αυτά τα χρόνια έχω καταφέρει να φτιάξω μια αρκετά καλή εικόνα σωματικά και ξεχωρίζω από πολλούς ειδικά τα χέρια και οι ώμοι είναι εντυπωσιακά... Παρόλα αυτά η δύναμη μου δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο και σε ορισμένες ασκήσεις σηκώνω τα ίδια κιλά όσο φίλοι μου που είναι μισοί σχεδόν από εμένα μυϊκά. Για παράδειγμα στις πιέσεις πάγκου σηκώνω μόνο 12-14 επαναλήψεις στα 80 κιλά ενώ πέρυσι σηκώνω λίγο πιο κάτω 10-11 ( πολύ λίγη πρόοδος ). Στα 90 φέτος 7-9 επαναλήψεις πέρσυ 5-6 . Ελάχιστη πρόοδος... Στα σκουωτ εκεί ακόμα χειρότερα 90 κιλά σηκώνω μόνο για 6-8 απλά τρισαθλιος. Στις άρσεις 130 για 5-6 (τίποτα ιδιαίτερο). Στις πιέσεις ώμων μόνο τα πάω μόνο καλύτερα καθώς κάνω 60 για 5-6 . Γενικότερα πάντως και στις άλλες ασκήσεις όπως κάμψεις δικέφαλων,πιέσεις με αλτήρες, κωπηλατικές κλπ δε κάνω τίποτα εντυπωσιακά φορτία,ενώ αντίθετα οι μυς εκεί φαίνονται πολύ οκ. Το θέμα μου δεν είναι απλά να σηκώνω τα φορτία ή όχι άλλωστε εμένα δε με αφορά το powerlifting αλλά μόνο το bodybuilding το θέμα είναι να σηκώσω κάποια περισσότερα φορτία ώστε οι μυς μου να γίνουν συμπαγής και πιο σκληροί ,να κάνω δηλαδή και μυοινιδιακη υπερτροφία. Τώρα αντίθετα είναι σαν να έχω ψεύτικους μύες ... Τι μπορώ να κάνω για να ανέβω ?

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Φίλε Μιχάλη, η σκληράδα στους μυς και το να είναι συμπαγής όπως λες δεν είναι συνέπεια του να σηκώνεις βαριά κιλά.
    Ναι, θελουμε την προοδευτικότητα, αλλά δεν είναι αυτός ο μοναδικός παράγοντας.
    Τα κιλά που κάνεις είναι μια χαρά! Σου δίνουν την εικόνα που θες; Όχι. Θα αλλάξει η εικόνα αν κάνεις περισσότερα; Πάλι όχι!!!

    Άσε το άγχος των κιλών και δώσε προσοχή στο πως χειρίζεσαι αυτά τα κιλά. Δεν χρειάζονται τρελά κιλά αλλά σωστά κιλά.
    Μάθε να στέλνεις το βάρος αυτό στον μυ που γυμνάζεις.
    Βάζε και άλλες τεχνικές στην προπόνησή σου - drop sets , εξαναγκαστικές, τεχνική 21, crazy 36, rest pause, super set.
    Μη μένεις μονοδιάστατα μόνο σε ένα ερέθισμα - την αύξηση κιλών.
    Όταν τα κάνεις όλα αυτά, θα δεις πως θα ανταποκριθεί το σώμα σου καλύτερα.

  3. #3
    Senior Bodybuilder ΜΕΜΟΣ's Avatar
    Join Date
    07-01-11
    Location
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Posts
    1,648

    Default

    Συμφωνώ με την Ειρήνη ότι δεν θα έπρεπε να σε απασχολούν τόσα τα κιλά που χρησιμοποιείς που στο κάτω κάτω δεν έχουν κάποιο θέμα.
    Δεν γράφεις το βάρος σου ή πόσο έχει αυξηθεί για να υπάρχει συσχέτιση.
    Αν θες να ανέβεις σε δύναμη διάλεξε για κάποια περίοδο να κάνεις ένα πρόγραμμα κατάλληλο για αυτό το στόχο. Λ.χ. κάτι σε 5χ5 ή αντίστοιχο με αυξημένη προπονητική συχνότητα των βασικών ασκήσεων και αρκετό φαγητο.
    Rome wasn't built in a day

  4. #4
    Senior Bodybuilder Konstantina91's Avatar
    Join Date
    23-01-14
    Posts
    1,877

    Default

    Quote Originally Posted by mixalis2002 View Post
    ... Τι μπορώ να κάνω για να ανέβω ?

    Να μας πεις πόσο ζυγίζεις ο ίδιος για αρχή.

    Υπάρχει κάποιο λάθος στο πρόγραμμά σου, ή στην ανάρρωση σου εκτός γυμναστηρίου. Πρέπει να αξιολογήσεις

    - ύπνο
    - διατροφή
    - στρες
    - αριθμό ασκήσεων, σειρά ασκήσεων , συχνότητα μεσα στην εβδομάδα, εύρος επαναλήψεων, εκτέλεση, πόσο κοντά φτάνεις στην αποτυχία κτλ.

    Έχε υπόψιν σου τέλος, ότι οι "αγύμναστοι" συνήθως σηκώνουν όπως να 'ναι τα κιλά. Το να έχεις mindmuscle connection και να εκμεταλλεύεσαι ένα βάρος ( με εκτέλεση , tempo κτλ) δεν σημαίνει ότι έχεις "ψεύτικους μυες", απλά πιθανά να δουλεύεις πιο σωστά για ποτιπίλτινγκ. Παρ όλα αυτά, αν ο ίδιος ζυγίζεις γύρω στα 80 κιλά, η δύναμη σου επιδέχεται ( πολλή) βελτίωση ακόμη


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Διατροφή - Κόλλησα Στα Κιλά
    By Greg0ry in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 126
    Last Post: 30-12-18, 00:08
  2. Κόλλησα Στα Κιλά
    By tonia.x in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 9
    Last Post: 18-07-16, 17:25
  3. Κολλησα στα ιδια κιλα.
    By nikosg in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 17
    Last Post: 20-08-12, 23:01
  4. κολλησα.....
    By spoilt in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 4
    Last Post: 09-02-09, 20:04

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •