Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    New Member
    Join Date
    21-11-19
    Posts
    17

    Default Διατροφικές Εμπειρίες

    Καλησπέρα και από εμένα, είμαι 44 και γυμνάζομαι ερασιτεχνικά με βάρη, στο σπίτι εδώ και 2 χρόνια περίπου. Δεν κάνω κάτι το φοβερό , ούτε είμαι τρελά συνεπής στην προπόνησή μου και στη διατροφή μου αλλά προσπαθώ, οι στόχοι μου είναι συντήρηση και ευεξία, διατήρηση μυικής μάζας, αποφυγή οστεοπόρωσης και αυτού που παθαίνουν όλοι μετά τα 40-45 δηλ να βάζουν 1 κιλό λίπος το χρόνο που οδηγεί στα 60-65 σε +20 κιλά, χωρίς καν να το καταλάβουν και που δε φεύγουν με τίποτα...Και όλα αυτά που θα μας βρουν ειδικά εμάς τις γυναίκες σε λίγα χρόνια αν τα αφήσουμε στην τύχη. Επίσης γυμνάζομαι για αποκατάσταση, γιατί πριν 9 μήνες έπαθα ρήξη αχιλλείου τένοντα και ο άλλος δεν είναι στην καλύτερη κατάσταση (καταφυτική τενοντίτιδα) , επίσης τα γόνατα έχουν ήπια χονδροπάθεια και χρειάζεται εκγύμναση, διατάσεις και συνεχής κίνηση (και όχι ξεκούραση και αποφυγή όπως πολλοί νομίζουν)
    Τέλος πάντων για την κέτο μιλάμε, να σας καταθέσω την άποψή μου. Πριν 7 χρόνια για να χάσω τα κιλά της εγκυμοσύνης ξεκίνησα ντουκάν. Εκανα την ντουκάν 2, την κυκλική κάτι σαν carb cycling φανταστέιτε αλλά ξεκινάς από 0 υδατάνθρακα και την 5η μέρα τρως μια πατατα και ένα φρούτο, τόσο πολύ!
    Εννοείται πρωτείνη ελεύθερα, λίπος με μέτρο. Την άντεξα 2 μήνες και έχασα 8 κιλά. Από την πρώτη εβδομάδα κόπηκε τελείως η όρεξη , με το ζόρι έτρωγα, παρόλα αυτά είχα ενέργεια και πήγαινα και γυμναστήριο, έκανα τοτε κάτι ομαδικό σαν hiit ας πούμε. Μου προκαλούσε τρελή δίψα και διούρηση και φυσικά δυσκοιλιότητα, η οποία ήταν ανεκτή, σε εμένα τουλάχιστο. Μετά έμεινα έγκυος πάλι και θες λίγο η διακοπή της συγκεκριμένης διατροφής, θες οι ορμόνες οδήγησαν σε ένα τρελό rebound με τρελή όρεξη, φανταστείτε έτρωγα για πρωινό 3 ζαμπονοτυρόπιτες, που γενικά δεν αγγίζω ποτέ γιατί τις θεωρώ τις απόλυτες παλιοτροφές (αλλιώς λέγεται αλλά τέλος πάντων). Τα πήρα πίσω τάχιστα, ήταν και η κατάσταση βέβαια που δεν μπορείς να συγκρίνεις, αλλά αυτό είναι το προβλημα με αυτές τις δίαιτες, θέλει τρελή προσοχή στη φάση συντήρησης που ξεκινάς να προσθέτεις υδατάνθρακα,αυτή η φάση μπορεί να πάρει μήνες. Αλλά έχει εντυπωσιακά αποτελέσματα άμεσα, αυτό είναι το μόνο καλό, γιατί και σε ξεφουσκώνει επειδή χάνεις νερό, μάλλον δεν κατακρατάς νερό λόγω του χαμηλού υδατάνθρακα και κόβεται, λόγω της κέτωσης, η όρεξη. Δίνει δηλαδή ψυχολογικό boost στην αρχή, που είναι πιστεύω σημαντικό. Κατά τα άλλα, δε σε μαθαίνει να διατρέφεσαι σωστά, που είναι το κλειδί γενικά στη ζωή, όποιος μπορεί να την κάνει εφόρου ζωής μπράβο του, αλλά αυτοί είναι ελάχιστοι. Οι περισσότεροι απλά χάνουν κιλά και τα ξαναπαίρνουν σε λίγους μήνες
    Εγώ αφού πέρασα από διάφοοες φάσεις στη διατροφή και στη γυμναστική, με τη βοήθεια και του φόρουμ που παρακολουθώ εδώ και 2 χρόνια κατέληξα ότι αυτό που δουλεύει είναι τα κλασικά, ισορροπημένη διατροφή, υψηλή σε πρωτείνη, γυμναστική με βάρη και λίγο αερόβιο. Και υπομονή και συνέπεια, μαγικά δε γίνονται. Το μόνο ιδιαίτερο που κάνω είναι διαλειμματική διατροφή, περίπου 15-9. γιατί το πρωί δεν έχω καθόλου όρεξη να φάω το οτιδήποτε και παρατηρώ ότι έχω καλύτερη ενέργεια και έλεγχο της όρεξης για την υπόλοιπη μέρα (είμαι λίγο επιρρεπής σε ατασθαλίες και υπερφαγία αν ξεκινήσω με πρωινό , δεκατιανό κλπ)
    Δυστυχώς τελευταία περνώ κάτι φάσεις με τρελή όρεξη και cravings για υδατάνθρακες, μια κατάσταση που είναι ορμονική, πλησιάζω μάλλον στην περιεμμηνόπαυση και έχω τα τρελά μου είτε πριν την περίοδο έιτε στην ωορηξία, αυτό το παράξενο σύπτωμα σε συνδυασμό με πονοκέφαλο που δεν περνά με τίποτα. Κρατά 3-4 μέρες και δεν μπορώ να κάνω τίποτα εκτός από υπομονή και προσπάθεια να μην ξεφύγω διατροφικά. Και για να σας προλάβω , όχι δεν ειναι ψυχολογικό, τρώω και το στομάχι δεν γεμίζει, δεν ξέρω πώς αλλιώς να το περιγράψω, ίσως οι γυναίκες του φόρουμ να το γνωρίζουν το θέμα

    συγγνώμη για την πολυλογία!
    Last edited by sonna; 30-11-22 at 12:16.

  2. #2
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    15-07-22
    Posts
    100

    Default

    @sonna Καλησπέρα,
    Νομίζω επειδή λές ότι τρώς και το στομάχι δεν γεμίζει, κοίτα άμα τρώμε γλυκά, τυρόπιτες κτλ και φάμε ποσότητα σε λίγο πάλι θα πεινάμε, αν φάμε όμως μία μεγάλη σαλάτα με 1 κγ λάδι και 250γρ ψητό κοτόπουλο στήθος, δεν θα πεινάσουμε τόσο εύκολα. Έχει να κάνει με το τι βάζουμε στον οργανισμό, αλλιώς χωνευουμε την πρωτείνη και το λίπος κι αλλιώς τον λευκό υδατάνθρακα σε σχέση με τον σύνθετο[που έχει και χαμηλό γλυκαιμικό δείκτη].

    Κάτι άλλο

    Λοιπόν εγώ θέλω ''ξύλο'', σήμερα έχω φάει 10 μελομακάρονα με μαυρη σοκολάτα, 1 σοκοφρέτα κτλ, εκεί στην δουλειά φάε και φάε αδυνάτισες έχεις ρέψει αυτά μου λένε.. 79.5 κιλα είμαι με 1.82 δεν είμαι πετσί και κόκκαλο. Θέλω ρε παιδιά να χάσω ακόμα 1.5 κιλό, και εκεί που είναι να κάνω το ''βήμα'' ξανά γλυκά ή πίτσα ή δεν ξέρω τι. Είναι βέβαιο ότι έχει μερίδιο ευθύνης η φαρμακευτική αγωγή, για όσους δεν παίρνουν ''ψύχο'' δεν μπορούν να καταλάβουν, φάρμακα όπως το Zyprexa, Solian κ.α. ''τραβάνε'' πολύ τα γλυκά, είναι μέρες που δίνω ''αγώνα'' να μην φάω γλυκό και τα καταφέρνω. Σήμερα όμως πάλι ''έπεσα''.

    Εχθές το βράδυ για να μην φάω πολλές θερμίδες, μετά το πιλάτες, έφαγα στήθος κοτόπουλο 250γρ, 1 τομάτα σαλάτα και 1 μελεκούνι Ρόδου[για όσους ξέρουν ένα είδος παστελιού αλλά πολύ μικρό].
    Και πριν κοιμηθώ 150γρ γιαούρτι Τοτάλ 2% και 20γρ ταχίνι.. και έπεσα για ύπνο χορτάτος.

    Υπόσχομαι, επειδή ξέρω ότι θέλετε το καλό μας, να προσπαθήσω περισσότερο στην διατροφή, και να μην παρασύρομαι στο θέμα γλυκά. Όταν μας ''μαλώνετε'' και εμένα ειδικά, δίκιο έχετε.. είναι ωραία τα junk αλλά δεν είναι υγιεινά. Μακάρι να τρώγαμε όλοι σοκολάτες, πίτσες, ζαμπονοτυρόπιτες και μακαρονάδες και να ήμασταν fit και γραμμωμένοι αλλά δυστυχώς ο Θεός τα έκανε αλλιώς.

    Τα σέβη μου

  3. #3
    New Member
    Join Date
    21-11-19
    Posts
    17

    Default

    Πολύ καλά τα λές έτσι είναι και το γνωρίζω. Δεν είμαι ιδιαίτερα λαίμαργη εκτός από εκεινες τις δύσκολες μέρες, όπου για κάποιο λόγο ο οργανισμός μου ζητά πολύ περισσότερο φαγητό και όταν λέω φαγητό εννοώ υδατάνθρακα, ψωμιά, μακαρόνια, πατάτες τέτοια, όχι γλυκά, γλυκά δεν αναζητώ, παρά σπάνια. ΤΟ πακέτο πρωτείνη-λαχανικό είναι το καλύτερο για κορεσμό και υγεία , ούτε λόγος. Η διατροφή μου, μετά από πειραματισμούς και πολύ διάβασμα κυρίως στο φόρουμ αλλά και αλλού είναι γενικά σωστή, δεν κάνω αθλητική διατροφή, αλλά τρέφομαι σωστά, αυτό 20 μέρες στις 30 γιατι οι 5 είναι που έχω τα..ορμονικά μου που σας περιέγραψα και οι 5 είναι που..δικαιούμαι να ξεφεύγω με βάση τον κανόνα 80-20 που τηρώ (κανόνα για μη αθλητές και σοβαρά αθλούμενους, να εξηγούμαστε)
    Τώρα για τα μελομακάρονα που λες, πρόκειται για το μεγάλο σαμποταζ των ημερών...εγώ δεν τα αγγίζω καν, γιατί αν αρχίσω θα φάω όχι 10, 110 !!

    Ασχετο αλλά αυτό το μιλκο πρωτεινης δεν το βρίσκω πουθενά , είναι σπάνιο; Ζω σε μικρή πόλη ,αλλά έχει από όλα τα επώνυμα σούπερμαρκετ

  4. #4
    Advanced Bodybuilder babisvaleris's Avatar
    Join Date
    22-09-13
    Posts
    1,093

    Default

    Συγχαρητήρια για την προσπάθεια και μην την εγκαταλείψεις ποτέ. Μια χαρά χαρά θα πας και συνέχισε να κάνεις αυτό που χρειάζεσαι.
    Τελείως πρακτικά, προσπάθησε να κρατάς την πρωτεΐνη σου ψηλά ακόμα και με θερμιδικό κόστος αν δε γίνεται αλλιώς.
    Προσπάθησε να μην έχεις στο σπίτι trash φαγητό όσο γίνεται γιατί άμα τό'χεις θα το ψάξεις και καπως αύξησε το νερό σου τις μέρες που πεινάς.

  5. #5
    New Member
    Join Date
    21-11-19
    Posts
    17

    Default

    Quote Originally Posted by babisvaleris View Post
    Συγχαρητήρια για την προσπάθεια και μην την εγκαταλείψεις ποτέ. Μια χαρά χαρά θα πας και συνέχισε να κάνεις αυτό που χρειάζεσαι.
    Τελείως πρακτικά, προσπάθησε να κρατάς την πρωτεΐνη σου ψηλά ακόμα και με θερμιδικό κόστος αν δε γίνεται αλλιώς.
    Προσπάθησε να μην έχεις στο σπίτι trash φαγητό όσο γίνεται γιατί άμα τό'χεις θα το ψάξεις και καπως αύξησε το νερό σου τις μέρες που πεινάς.


    Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές, πράγματι η πρωτείνη και το νερό βοηθούν , όπως και το μαγνήσιο που υπάρχει σαν οδηγία και στη βιβλιογραφία και πάιρνω σταθερά εδώ και 2 μήνες περίπου. Ευτυχώς δεν είναι trash αυτά που τρώω, άλλο αυτό με τις ζαμπονοτυρόπιτες, ήμουν και έγκυος τότε και δεν είχα ιδέα απο διατροφή, μετά έστρωσα στο διάβασμα, ας πούμε έχει τύχει να φάω μέχρι τις 11 το πρωί, 3 scoop perfect protein oats, που έχω από το myprotein (πήρα για να το δοκιμάσψ, δε μου άρεσε ιδιαίτερα, αλλά το είχα εκεί και το χλαπάκιασα!!), μπανάνα, γιαούρτι και 3-4 χούφτες κάσιους, πρακτικά ό,τι υπήρχε εκείνη την ώρα στο γραφείο που εργάζομαι. Δεν το λες και τρας , αλλά 1000 θερμίδες ήταν!!
    Πρακτικά το μόνο που βοηθάει είναι όταν με αρχίζει, γιατί αρχίζει με ενοχλητικό πονοκέφαλο, έιναι να πάρω και κάτι σε αντιφλεγμονώδες, ντεπόν κλπ και να αυξήσω τις θερμίδες από καλές όσο μπορώ πηγές. Αλλά με τσαντίζει που ξεφεύγω πολύ σε θερμίδες, είναι λες και κάνω cheat day με το ζόρι

  6. #6
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    15-07-22
    Posts
    100

    Default

    Quote Originally Posted by sonna View Post
    Πολύ καλά τα λές έτσι είναι και το γνωρίζω. Δεν είμαι ιδιαίτερα λαίμαργη εκτός από εκεινες τις δύσκολες μέρες, όπου για κάποιο λόγο ο οργανισμός μου ζητά πολύ περισσότερο φαγητό και όταν λέω φαγητό εννοώ υδατάνθρακα, ψωμιά, μακαρόνια, πατάτες τέτοια, όχι γλυκά, γλυκά δεν αναζητώ, παρά σπάνια. ΤΟ πακέτο πρωτείνη-λαχανικό είναι το καλύτερο για κορεσμό και υγεία , ούτε λόγος. Η διατροφή μου, μετά από πειραματισμούς και πολύ διάβασμα κυρίως στο φόρουμ αλλά και αλλού είναι γενικά σωστή, δεν κάνω αθλητική διατροφή, αλλά τρέφομαι σωστά, αυτό 20 μέρες στις 30 γιατι οι 5 είναι που έχω τα..ορμονικά μου που σας περιέγραψα και οι 5 είναι που..δικαιούμαι να ξεφεύγω με βάση τον κανόνα 80-20 που τηρώ (κανόνα για μη αθλητές και σοβαρά αθλούμενους, να εξηγούμαστε)
    Τώρα για τα μελομακάρονα που λες, πρόκειται για το μεγάλο σαμποταζ των ημερών...εγώ δεν τα αγγίζω καν, γιατί αν αρχίσω θα φάω όχι 10, 110 !!

    Ασχετο αλλά αυτό το μιλκο πρωτεινης δεν το βρίσκω πουθενά , είναι σπάνιο; Ζω σε μικρή πόλη ,αλλά έχει από όλα τα επώνυμα σούπερμαρκετ
    Μίλκο Protein υπάρχει παντού, σε σούπερ μάρκετς, περίπτερα, μπακάλικα κτλ... έχει μία σχετικά ''πικρή'' γεύση, σαν μαύρη σοκολάτα, υπάρχει και το Μιλκο Free, οι διαφορές εκτός της γεύσης, είναι ότι το Protein έχει σουκραλόζη και 200 θερμίδες και το Free έχει ασπαρτάμη και κάπου 150 θερμίδες[είναι και μικρότερο σε μέγεθος κατά 50ml].


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Εμπειρίες μας από καταστήματα
    By GreenBill in forum Γυμναστήρια & Εξοπλισμός Για Bodybuilding
    Replies: 9
    Last Post: 14-11-17, 19:59
  2. Ab-coaster - Εμπειρίες
    By toubano19 in forum Γυμναστήρια & Εξοπλισμός Για Bodybuilding
    Replies: 3
    Last Post: 08-02-16, 14:38
  3. Λιποδιαλύτες - Εμπειρίες
    By PEPI in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 34
    Last Post: 30-04-09, 04:54

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •