Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 5 of 5
  1. #1

    Default Συνέντευξη Με Τον Σωτήρη Γκάτση Λίγες Μέρες Πριν Το Mr. Olympia 2022!!

    Συνέντευξη Με Τον Σωτήρη Γκάτση Λίγες Μέρες Πριν Το Mr. Olympia 2022!!



    Σε 4 μέρες από σήμερα ο Σωτήρης Γκάτσης θα ανέβει στη σκηνή του μεγαλύτερου αγώνα bodybuilding, το Mr. Olympia, και θα εκπροσωπήσει τη χώρα μας στην κατηγoρία Men's Physique, σε μια ιστορική στιγμή για το ελληνικό bodybuilding. Ο Σωτήρης είναι ο πρώτος Έλληνας αθλητής στην IFBB Pro League που έχει πάρει πρόκριση για το Physique Mr. Olympia, μια από τις πιο δημοφιλείς κατηγορίες τα τελευταία χρόνια.

    Στην παρακάτω συνέντευξη μου με τον Σωτήρη, μιλάμε για τις ιστορικές στιγμες που χάραξε στην ιστορία του ελληνικού bodybuilding, τη γενικότερη πορεία του στο άθλημα, τα σχέδια του, καθώς και πολλά άλλα θέματα διατροφής, αγώνων και social media.

    Αυτή τη στιγμή που δημοσιεύουμε τη συνέντευξη, ο Σωτήρης βρίσκεται καθ'οδον για το Las Vegas, με τον αγώνα του το Σάββατο 17 Δεκεμβρίου στις 7μμ ώρα Ελλάδας. Όπως έχουμε αναφέρει και σε αυτό εδω το άρθρο, ο αγώνας θα μεταδοθεί ζωντανά.

    Τον ευχαριστώ πολύ για τη συνέντευξη, και του εύχομαι καλή επιτυχία στον αγώνα!!

    Κώστας.

    ---

    ΚΜ: Καλησπέρα Σωτήρη, θα ήθελα να σε καλωσορίσω στη συνέντευξή μας για το Bodybuilders.gr και να σε συγχαρώ και από εδώ για τη μεγάλη επιτυχία σου. Να ξεκινήσω και να σε ρωτήσω τα συναισθήματά σου γι' αυτό που κατάφερες. Πες μου τι σκέφτεσαι, τώρα που έχουν περάσει κάποιες ημέρες και αν το έχεις συνειδητοποιήσει.

    Σωτήρης: Αρχικά θέλω να πω σας ευχαριστώ πάρα πολύ που με καλέσατε, καλώς σας βρήκα κι'όλας. Τα συναισθήματά μου δεν υπάρχουν, είναι απερίγραπτα, ακόμη δεν το έχω συνειδητοποιήσει τελείως. Έχω συνειδητοποιήσει ότι έγινα επαγγελματίας, είναι κάτι που το κυνηγάω από το 2019. Και γι' αυτό τον λόγο πήγα και στη Δανία. Τώρα για το κομμάτι του Olympia, ήταν κάτι τελείως απρόσμενο, το οποίο εκτόξευσε τη χαρά μου στα ουράνια. Και για το γεγονός ότι θα πατήσω σε μία σκηνή που ονειρευόμουν από πάντα, και είχα βάλει ως στόχο να το κάνω στο μέλλον και έγινε τώρα, συν το γεγονός ότι είμαι και ο δεύτερος Έλληνας στην ιστορία του bodybuilding που κέρδισε την πρόκριση για να πάει στο Mr. Olympia. Αυτό δεν το έχω συνειδητοποιήσει ακόμη, πιστεύω θα το συνειδητοποιήσω μόλις πατήσω πάνω στην σκηνή.


    ΚΜ: Νομίζω δεν το έχουμε συνειδητοποιήσει ούτε εμείς ακόμη, επειδή έγινε τόσο ξαφνικά. Συνήθως κάποιος παίρνει Pro Card, ετοιμάζεται για έναν αγώνα, περιμένουμε για να κατέβει κλπ. Εσύ όχι απλά το κατάφερες, αλλά το κατάφερες σε χρόνο ρεκόρ. Δεν νομίζω ότι έχω ξαναδεί τέτοιο πράγμα. Και ίσως και να είναι η πρώτη φορά που έχει γίνει.

    Σωτήρης: Πρέπει να είναι η πρώτη φορά που έχει γίνει και το σχολίασαν και στο Instagram της διοργάνωσης. Ότι μέσα σε μία ώρα πήρα πρόκριση για το Mr. Olympia.


    ΚΜ: Ναι το είδα κι αυτό. Πες μας το χρονοδιάγραμμα για να δούμε και τις σκέψεις σου την μέρα που έπαιξες τον πρώτο σου αγώνα εκεί.

    Σωτήρης: Φτάνουμε στο line up της Class B, κέρδισα την πρώτη θέση, μετά περίμενα για να παίξω στον τελικό κύκλο ανάμεσα από έξι κατηγορίες της Physique. Νίκησα κι εκεί, και μου λένε ωραία, τώρα είσαι Pro, θα παίξεις στον επαγγελματικό αγώνα της IFBB Pro League που δίνει πρόκριση για το Mr Olympia. Και λέω, πολύ ωραία, ας παίξω. Περίμενα για το line up, ήμουν νούμερο δέκα του αγώνα του επαγγελματικού, backstage με τους υπόλοιπους αθλητές. Ήαν το λιγότερο δέκα κιλά βαρύτεροι από μένα.

    Δεν είχα καμία προσδοκία για να πω την αλήθεια, απλώς όπως περίμενα και κοίταγα τους άλλους αθλητές, λέω είμαι σίγουρα καλύτερος από αρκετούς. Απλά κάποιοι ήταν λίγο πιο ογκώδεις. Δεν ξέρω αν με καταλαβαίνεις. Όταν βλέπεις και είσαι 84 - 85 κιλά, και βλέπεις έναν αθλητή που είναι 104 κιλά και είχε παιξει Mr. Olympia, λες εντάξει, πάμε να το ευχαριστηθούμε. Και μετά ανεβαίνουμε στη σκηνή, και ο συγκεκριμένος αθλητής δεν ήταν καν στο πρώτο call out. Φωνάζουν εμένα στο call out, και εκεί λέω, όπα, τι γίνεται;

    Όταν άρχισαν να με βγάζουν μπροστά και στη μέση, λέω παιδιά τι γίνεται; Μόλις βλέπω στα αποτελέσματα ότι νίκησα, δεν το πίστευα καν. Αλλά όντως ήμουν καλύτερος από τους υπόλοιπους αθλητές, ήμουν πιο ποιοτικός, είχα καλύτερη συμμετρία και πολύ καλύτερο παρουσιαστικό - stage presentation από τους περισσότερους. Δεν θέλω να πω ποιος είχε καλύτερο presentation, αλλά σίγουρα είχα από τα καλύτερα.


    ΚΜ: Από την ώρα που κέρδισες τον ερασιτεχνικό και πήρες IFBB Pro Card, μέχρι την ώρα που κέρδισες τον επαγγελματικό, πόση ώρα πέρασε;

    Σωτήρης: Από τον ερασιτεχνικό μέχρι την Pro Card περίπου μισή ώρα. Εκεί ήμουν αγχωμένος γιατί την Pro Card την ήθελα πάση θυσία, είχα σκυλιάσει, πάλευα τρία χρόνια. Από τον Pro αγώνα μέχρι να κερδίσω την πρόκριση για το Mr Olympia στο overall, ούτε μισή ώρα. Έγινε το overall και αμέσως μετά είχα τον αγώνα. Από το Pro στο Olympia, διάστημα maximum μισής ώρας.


    ΚΜ: Απίστευτο. Και όχι μόνο αυτό, τα έκανες όλα αυτά και πήρες και την τελευταία πρόκριση που υπήρχε για το Mr Olympia. Γιατί με βάση το πρόγραμμα ήταν η τελευταία ημέρα.

    Σωτήρης: Εγώ δεν γνώριζα ότι μετά τον αγώνα θα πάρω την πρόκριση. Εγώ απλά πήγαινα γιατί με βόλευε το κομμάτι με την ημερομηνία που θα ξεκινούσα την προετοιμασία. Να κάνω τις διακοπές μου το καλοκαίρι με λίγο πιο καθαρό μυαλό, να μην έχω το άγχος της προετοιμασίας. Οπότε με το που γύρισα από τις διακοπές, μια βδομάδα μετά ξεκίνησα προετοιμασία.






    ΚΜ: Εγώ όταν το είδα, καταχάρηκα, αλλά νομίζα αρχικά οτι ήταν για το Olympia του χρόνου. Μετά είδα ότι είναι για το 2022, και πήγα και έψαχνα το πρόγραμμα/ Έλεγα είναι δυνατόν ένα μήνα πριν το Olympia να δίνουν πρόκριση; Μου έκανε μεγάλη εντύπωση. Απίστευτο. Καμιά φορά δεν βρίσκεις και τα λόγια να περιγράψεις αυτό που έχει συμβεί.

    Σωτήρης: Πραγματικά, αυτό! Νομίζεις ότι μπορώ εγώ να το περιγράψω; Με ρωτούσαν εκεί πως νιώθω, και έλεγα παιδιά δεν έχω να πω κάτι. Είχα μείνει άφωνος.


    ΚΜ: Νομίζω θα το καταλάβεις πολύ καλύτερα μετά το Olympia. Τώρα βρίσκεσαι σε φουλ προετοιμασία και σε λίγες μέρες θα είσαι εκεί. Πότε πετάς για Αμερική;

    Σωτήρης: Έρχομαι Αμερική 12 Δεκεμβρίου, πέντε μέρες πριν. Να ηρεμήσω λίγο, να μπω σε κλίμα, είναι και 20 ώρες πτήση μαζί με τις αναμονές. Να μπω σε έναν ρυθμό.


    ΚΜ: Τα έχουν κανονίσει όλα αυτοί, και σου έχουν κλείσει εισητήρια;

    Σωτήρης: Ναι, τα πάντα όλα.


    ΚΜ: Εσύ συγκεκριμένα - για να αναφέρουμε και το πρόγραμμα του αγώνα Physique Olympia 2022 - παίζεις το Σάββατο πρωί 17 Δεκεμβρίου, ώρα Αμερικής. Οπότε θα είναι 7μμ ώρα Ελλάδος. Απ''οτι είδα οι προκρίσεις στην κατηγορία Men's Physique είναι πάνω από 80.

    Σωτήρης: Είναι αρκετές. Είναι το μεγαλύτερο lineup που έχει υπάρξει στην ιστορία του Mr. Olympia.


    KM: Βλέποντας τις συμμετοχές, ξέρουμε ότι είναι μία κατηγορία η οποία έχει πολύ κόσμο, πολλά ταλέντα. Πως μπορεί να διαφοροποιηθεί ένας αθλητής όταν υπάρχουν τόσες συμμετοχές; Δηλαδή, ποια είναι η στρατηγική εκτός από το να είσαι σε top φόρμα;

    Σωτήρης: Σίγουρα παίζει ρόλο το καλούπι που έχει ένας αθλητής. Όπως και σε κάθε κατηγορία bodybuilding, είτε γυναικείο είτε αντρικό, καλώς ή κακώς ένα καλούπι που ταιριάζει στην εκάστοτε κατηγορία, ευδοκιμεί. Από ένα σημείο και μετά εκτός από το conditioning και την μυϊκότητα, βασικός παράγοντας είναι η συμμετρία, η οποία έχει ψιλοχαθεί, ιδιαίτερα στη Men's Physique επειδή κυνηγάνε όλοι τη μυϊκότητα και να φουσκώσουν πάρα πολύ. Επειδή αυτό γίνεται με αυξημένες ενέργειες ή με παραπάνω κιλά στο γυμναστήριο, ένα κλασσικό παράδειγμα είναι ότι θυσιάζεις την τεχνική της άσκησης και έτσι δημιουργείται ανεπιθύμητη υπερτροφία σε πολλά σημεία του σώματος και αυτομάτως η συμμετρία χαλάει. Εκεί το χάνουν πάρα πολλοί αθλητές, και φυσικά μεγαλώνει και η μέση. Από ό,τι κατάλαβα στον Pro αγώνα που κέρδισα, είχα την πιο κομμένη μέση από όλους, είχα την ισορροπία που θέλανε και δεν την είχαν οι υπόλοιποι αθλητές, τη συμμετρία.


    ΚΜ: Αυτό που παρατήρηση εγώ στον δικό σου αγώνα είναι ότι υπήρχαν αθλητές που ήταν πιο ογκώδεις από εσένα και δεν τους επέλεξαν.

    Σωτήρης: Ναι, όπως και στο Olympia δεν επιλέγουν τους πιο ογκώδεις. Ας πούμε ο Brandon Hendrickson που έχει κερδίσει τρεις χρονιές, δεν είναι ο πιο ογκώδης αθλητής, απλώς έχει την πιο στενή μέση, και έχει ένα 3D look, εξέχει το στήθος, εξέχουν οι ώμοι, εξέχει η πλάτη, και η μέση είναι όσο πιο μέσα γίνεται. Αυτό είναι που ξεχωρίζει, και φυσικά το στυλ του presentation, που είναι άνετος, να είναι όλα σφιγμένα και να δείχνεις χαλαρός και άνετος, να μη σκας. Πολλοί pro αθλητές, ακόμη και επαγγελματίες δεν αφιερώνουν χρόνο στο ποζάρισμα. Είναι πάνω στη σκηνή και σκάνε, δεν μπορούν να πατήσουν. Εγώ αυτό έχω παρατηρήσει.


    ΚΜ: Το είχε πει και ο Ryan Terry κάποια στιγμή, ότι η κατηγορία είχε ξεφύγει σε όγκο τα τελευταία δύο - τρία χρόνια. Κι εγώ έβλεπα κάτι σώματα και έλεγα πως είναι δυνατόν, αυτοί είναι έτοιμοι για Open.

    Σωτήρης: Και όμως δεν νικάνε.


    KM: Δεν νικάνε αλλά είναι όμως στο top ten.

    Σωτήρης: Προφανώς, αλλά δεν είναι νικητές. Είναι στο top ten γιατί είναι καλύτεροι από κάποιους άλλους που είναι στις άλλες χαμηλότερες θέσεις.


    ΚΜ: Πόση ώρα δουλεύεις το ποζάρισμα σου;

    Σωτήρης: Δεν είναι κάτι στάνταρ. Κάθε μέρα το δουλεύω. Δεν δουλεύω κάθε μέρα πάνω στην παρουσίαση physique. Απλώς κοιτάω κάθε μέρα να «πατάω» σωστά το στομάχι μου, ώστε να έχω συνηθίσει να το έχω πατημένο.


    ΚΜ: Δίνεται μεγαλύτερη έμφαση στα transitions από ότι έχω καταλάβει, δηλαδή το πως θα κουνήσεις τα χέρια, πως θα ανοίξεις τα χέρια σου, πως θα βάλεις τα πόδια σου.

    Σωτήρης: Αυτό είναι προσωπική πινελιά κάθε αθλητή, δεν έχει κάτι στάνταρ. Είναι freestyle. Όπως και το ποζάρισμα στo Mr. Olympia είναι freestyle, δεν έχει κάτι υποχρεωτικό, απλά έχεις μπροστινή πόζα, πίσω πόζα, και από κει και πέρα κάνεις εσύ ότι θέλεις βάσει των δικών σου δυνατών σημείων.


    ΚΜ: Ωραίο αυτό. Δηλαδή το πως θα κάνεις τις εναλλαγές είναι δικό σου θέμα.

    Σωτήρης: Είναι καθαρά δικό σου θέμα. Κι εγώ σε αθλητές που τους κάνω ποζάρισμα, τους δείχνω τα βασικά, και τους εξηγώ ότι όσον αφορά τα transitions θέλω να βάλουν τη προσωπική τους πινελιά. Από κει και πέρα, άμα κρίνω ότι είναι ωραίο στο λέω, άμα κρίνω ότι δεν είναι ωραίο, πάλι στο λέω, ώστε να βάλεις κάτι άλλο. Γιατί το ποζάρισμα είναι μία προσωπική έκφραση, την οποία την αποτυπώνεις πάνω στη σκηνή. Αυτό το κάνει ξεχωριστό σε κάθε αθλητή.


    ΚΜ: Η επιλογή του μαγιό στην κατηγορία σου με τι κριτήρια γίνεται:

    Σωτήρης: Εγώ ξεκίνησα το bodybuilding επειδή είχα δει τον Steve Cook τυχαία σε ένα βίντεο στο YouTube, τελείως τυχαία, να βγαίνει στο Olympia. Δεν είχα ξαναδεί Men's Physique. Πάντα μου άρεσαν αυτά τα κορμιά. Έβλεπα από το YouTube τότε, δεν είχαμε Instagram και TikTok και τέτοια. Και βλέπω σε ένα βιντεάκι τον Steve Cook στο Olympia Men's Physique. Και λέω τι είναι αυτό; Βγαίνει στη σκηνή με ένα γαλάζιο μαγιό, χαμογελαστός, και να ποζάρει. Και μου άρεσε πάρα πολύ. Με τράβηξε χωρίς να είχα ποτέ βλέψεις για bodybuilding. Πάντα το θαύμαζα αλλά δεν είχα ποτέ βλέψεις. Και βλέπω και κάνω οπα, αυτό μου αρέσει. Μου έμεινε το γαλάζιο μαγιό. Και δεν ξέρω αν θα αλλάξω ποτέ μαγιό. Αλλά πάντα ήταν γαλάζιο και παραλλαγές για να είναι το δικό μου στοιχείο, επηρεασμένος σίγουρα από τον αθλητή που είχα δει τότε, πριν δέκα - δεκαπέντε χρόνια, αλλά ήταν κάτι που ήθελα να το κάνω δικό μου.


    ΚΜ: Ήταν πολύ ωραίο χρώμα.

    Σωτήρης: Και είναι το συγκεκριμένο μαγιό με το οποίο διαγωνίστηκα στον πρώτο μου αγώνα το 2016, ενώ είχα πάρει άλλο και δεν μου άρεσε τόσο πολύ. Δεν θα πω για γούρι, αλλά το είχα βάλει στο μυαλό μου, ότι με εκείνο το μαγιό που ξεκίνησα με εκείνο το μαγιό θα πάρω και την κάρτα. Κι εκεί θα αλλάξω μαγιό. Έχω πάρει άλλο τώρα για το Olympia. Το αστείο είναι πως το είχα πάρει για τους αγώνες στη Δανία, αλλά επειδή έμπλεξε τελωνείο, ήρθε δυο μέρες αφού έπαιξα τους αγώνες και πάλι καλά έχω το Olympia και θα αξιοποιηθεί εκεί.





    ΚΜ: Τι σημαίνει για σένα που θα αγωνιστείς τώρα με τα χρώματα της Ελλάδας; Είναι κάτι το οποίο το έχει κάνει μόνο ένας άλλος άνθρωπος, ο Μιχάλης Κεφαλιανός, στην κατηγορία open bodybuilding. Πες μου πως αισθάνεσαι που εκπροσωπείς τη χώρα μας στον μεγαλύτερο αγώνα που υπάρχει. Δεν υπάρχει πιο μεγάλος αγώνας, με πιο μεγάλο κύρος.

    Σωτήρης: Αισθάνομαι πάρα πολύ υπερήφανος γι' αυτό, και για το γεγονός πως θα ακουστεί το όνομα της χώρας μας για δεύτερη φορά στο Mr. Olympia. Και γενικότερα σαν επαγγελματίας μου άρεσει που θα λένε ότι ο Σωτήρης από την Ελλάδα ήρθε στο Mr Olympia είτε σε άλλους αγώνες στο μέλλον, να ακουστεί ότι η Ελλάδα έχει bodybuilding και υπάρχουν αθλητές που κυνηγούν τέτοιες θέσεις, τέτοιες διοργανώσεις και διακρίσεις.


    ΚΜ: Να προσθέσω ότι είσαι και από τους μόνους αθλητές που έχει κερδίσει και επαγγελματικο αγώνα στην IFBB Pro League. Ο άλλος είναι ο Μιχάλης που κέρδισε αγώνατο 2012, και τώρα είσαι κι εσύ. Είναι πολύ δύσκολο να κερδίσεις αγώνα, δεν είναι απλό πράγμα.

    Σωτήρης: Όχι, καθόλου απλό. Το επίπεδο είναι πάρα πολύ υψηλό.


    ΚΜ: Το γενικότερο κοινό στην Ελλάδα δεν έχει καταλάβει ακόμα ότι κέρδισες και επαγγελματικό αγώνα, πράγμα το οποίο είναι από μόνο του πάρα πολύ δύσκολο.

    Σωτήρης: Ναι, ανεξαρτήτως πρόκρισης, το να κερδίσεις έναν επαγγελματικό αγώνα είναι μεγάλο επίτευγμα και θέλω να το ξανακάνω. Αυτό είναι το μόνο σίγουρο.


    ΚΜ: Μακάρι, στο εύχομαι!

    Σωτήρης: Να είμαστε καλά να κυνηγάμε αγώνες.


    ΚΜ: Έχεις σκοπό δηλαδή - εντάξει είναι νωρίς ακόμα - αλλά έχεις σκοπό να το κυνηγήσεις πάλι του χρόνου;

    Σωτήρης: Σίγουρα θέλω να δώσω και του χρόνου αγώνες. Τώρα ανεξαρτήτως αποτελέσματος, εγώ το κυνηγάω.


    ΚΜ: Στην Ευρώπη γίνονται αρκετοί αγώνες Physique.

    Σωτήρης: Ναι, πάλι καλά γίνονται αρκετοί αγώνες. Σχεδόν κάθε εβδομάδα.


    ΚΜ: Αν έκανες συνεχόμενους αγώνες για να πάρεις την πρόκριση του χρόνου, είτε με νίκη, είτε με πόντους, η προετοιμασία σου θα ήταν παρόμοια με εκείνη ενός αθλητή στην open κατηγορία, ή είναι πιο απλή για την physique;

    Σωτήρης: Παρόμοια είναι. Για να είμαι ειλικρινής, επειδή πρώτη φορά κάνω κάτι τέτοιο, είχα κάνει άλλη μία προσπάθεια το 2019, που είχα πάρει τον τελικό τίτλο στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Σωματικής διάπλασης που έγινε στην Ελευσίνα, της Πανελλήνιας Ομοσπονδίας Σωματικής Διάπλασης. Είχα παίξει μετά τον πρώτο μου αγώνα στο ερασιτεχνικό Mr. Olympia στην Ισπανία, ήμουν πιο μικρός, οπότε το διάστημα του ενός μήνα που ήταν από την μία προετοιμασία στην άλλη, δεν βγήκε πάρα πολύ καλά, και σε αυτό φταίω καθαρά εγώ. Γιατί έκανα αρκετά παραπατήματα στο κομμάτι του φαγητού τα οποία δεν βοήθησαν καθόλου. Αυτό ήταν καθαρά δικό μου λάθος. Φέτος το πήγα τρένο κατευθείαν. Έφαγα μία μέρα προφανώς, δεν υπήρχε περίπτωση. Δεν γινόταν να μην φάω κάτι που προσμονούσα τόσο καιρό. Μου έδωσε και δύναμη και ηρεμία.


    ΚΜ: Οπότε οι προετοιμασίες των τελευταίων ημερών είναι σαν την open ας πούμε. Άδειασμα και γέμισμα.

    Σωτήρης: Εγώ δεν κάνω άδειασμα. Ο κάθε αθλητής - αν ρωτήσεις δέκα αθλητές - κάνει διαφορετικό πράγμα, από το οποίο μπορεί να προκύψει το ίδιο αποτέλεσμα. Αμα δεις κι εσύ τι τρώνε οι αθλητές της Physique, θα δεις δέκα αθλητές που τρώνε διαφορετικό πράγμα. Άλλος τρώει πατατάκια, άλλος μπεργκερ, άλλος cookies, άλλος τρώει μούσλι και βάζει μέσα μέλι και μαρμελάδα, και όλοι φτάνουν στο ίδιο αποτέλεσμα. Οπότε αυτό που έκανα φέτος δεν το είχα ξανακάνει, όπως και αυτό που έκανα πέρυσι ήταν διαφορετικό, αυτό που έκανα το 2018 διαφορετικό, το 2016 διαφορετικό. Κάθε προετοιμασία αλλάζει, δεν είναι στάνταρ. Παίζει ρόλο πως είσαι σε όλη την προετοιμασία, τι φόρμα έχεις πιάσει. Αλλά γενικότερα εγώ δεν είμαι τόσο υπέρ του αδειάσματος. Εκτός κι αν πρέπει να το κάνεις. Γέμισμα κάνω, δεν το συζητώ.


    ΚΜ: Τώρα σε τι φάση βρίσκεσαι στην προετοιμασία, γιατί είσαι περίπου two weeks out, υποθέτω ότι είσαι βαθιά μέσα στη δίαιτα, ή το παίρνεις πιο χαλαρά. Πως είναι τώρα;

    Σωτήρης: Επειδή ήδη είχα πιάσει φόρμα και αυτό που θέλω είναι να στεγνώσω λίγο ακόμα, το καλό είναι ότι έχει αυξηθεί το φαγητό μου, οπότε αυτό λίγο με ηρέμησε. Σίγουρα σε σχέση με την προηγούμενη εβδομάδα, η κούραση έχει επανέλθει, απλώς τώρα μου έχει φύγει το άγχος που είχα για την κάρτα, το οποίο με ισοπέδωνε. Το σκεφτόμουν κάθε μέρα της προετοιμασίας, θέλω να πάρω την pro κάρτα, θέλω να πάρω την pro κάρτα, αν δεν την πάρω τι θα γίνει, πως θα κινηθώ, τι θα κάνω; Θα κάνω αυτό, θα κάνω εκείνο, θα κάνω προετοιμασία το καλοκαίρι; Θα κάνω προετοιμασία έναν χρόνο μετά; Θα είμαι ανταγωνιστικός; Πως θα γίνει; Τώρα που μου έφυγε αυτό, έχω ηρεμήσει και κυνηγάω απλά να έχω μία πιο ωραία εμφάνιση στο Mr. Olympia από ό,τι είχα στον pro αγώνα.


    ΚΜ: Νιώθεις ξεκούραστος; Η ψυχολογία σου είναι καλή από ό,τι ακούω.

    Σωτήρης: Ναι. Λίγο το ταξίδι ως ταξίδι με αγχώνει επειδή είναι 20 ώρες, σε ό,τι αφορά στο φαγητό, έχω να πάρω μαζί μου πόσα τάπερ, για να τρώω 20 ώρες. Οπότε η οργάνωση αυτή, να χωρέσουν κλπ. Αυτά ξεδιαλύνουν τελευταία στιγμή, και κακώς τα σκέφτομαι τώρα.


    ΚΜ: Είναι η πρώτη φορά που πετάς για Αμερική;

    Σωτήρης: Ναι, πρώτη φορά. Πάντα ήθελα να πάω. Δεν ήθελα να πάω στο Βέγκας αλλά χαίρομαι που θα πάω στο Βέγκας. Αλλά πιο πολύ χαίρομαι για το Mr. Olympia.


    KM: Θα σου έρθουν όλα μαζί με τη μία, όταν πας εκεί. Είναι απίστευτο μέρος. Θα μείνεις καθόλου μετά τους αγώνες;

    Σωτήρης: Όχι, 18 θα φύγω. Θέλω να γυρίσω στην Ελλάδα, να ηρεμήσω. Να περάσω χρόνο με τους ανθρώπους μου που έχω παραμελήσει αυτό το διάστημα.



    KM: Θα ταξιδέψεις μόνος σου;

    Σωτήρης: Ναι, μόνος μου, και δεν με χαλάει καθόλου. Θα κάνω ακριβώς το πρόγραμμά μου. Θα γνωρίσω κόσμο. Έχω ξαναταξιδέψει μόνος μου. Στην Ισπανία πρώτη φορά στο ερασιτεχνικό Mr. Olympia το 2019 μόνος είχα πάει, ξυπόλυτος στ' αγκάθια. Τουλάχιστον τώρα θα πάω ως επαγγελματίας bodybuilder.


    KM: Έχεις κάποιον αθλητή Έλληνα ή ξένο, του οποίου την καριέρα έχεις ακολουθήσει, και σε ενέπνευσε να ασχοληθείς είτε γενικά με το αγωνιστικό κομμάτι, είτε με τη Physique;

    Σωτήρης: O Steve Cook, όπως είχα αναφέρει και πριν όταν τον είχα πρωτοδεί σε βίντεο, και o Ryan Terry. Αυτοί κατά βάση που έχουν ένα physique το οποίο είναι πιο γήινο, πως να το πω; Γιατί σε αυτήν την κατηγορία δεν θα δεις κάτι το υπερ-ογκώδες. Kαι είναι η Men's Physique η κατηγορία η οποία με ενέπνευσε για το bodybuilding, είναι η κατηγορία που θέλω να συνεχίσω, δεν έχω βλέψεις για άλλη κατηγορία.


    ΚΜ: Πότε έκανες τον πρώτο σου αγώνα;

    Σωτήρης: Το 2016, στο WABBA WORLD στο Χίλτον τον Μάιο. Είχα πάρει την τρίτη θέση και εκεί κατέβηκα με την παρακίνηση του Αλέξανδρου Αλεξίου, και ήταν το ξεκίνημα της αγωνιστικής μου πορείας.


    ΚΜ: Και ήσουν στην bodybuilding εκεί;

    Σωτήρης: Βερμούδα.


    ΚΜ: Μάλιστα, ξεκίνησες physique από την αρχή.

    Σωτήρης: Ναι φυσικά, ο μόνος λόγος που κάνω bodybuilding είναι η βερμούδα. Επειδή πάντα φόραγα τέτοια μαγιό, επηρεασμένος από τα αμερικάνικα πρότυπα του σκέιτ, έκανα και μικρός σκέιτ με τους φίλους μου, το είδα πάνω στη σκηνή, μου άρεσε και κλείδωσε. Eδώ είμαστε, είπα.


    ΚΜ: Έχεις σκεφτεί πως θέλεις να είναι η καριέρα σου από δω και πέρα, για του χρόνου, για τα επόμενα πέντε χρόνια ή πιο μακροπρόθεσμα;

    Σωτήρης: Ήδη έχω μία επαγγελματική καριέρα στο χώρο της γυμναστικής, είμαι γυμναστής, και μου αρέσει πάρα πολύ η δουλειά μου. Από κει και πέρα θέλω πολύ να συνδυάσω την καριέρα στον χώρο της γυμναστικής με μια καριέρα στο bodybuilding και να το πάω όσο πιο ψηλά μπορώ. Συνδυαστικά. Θέλω σίγουρα να κυνηγάω κάθε χρόνο αγώνες, είτε για τα χρηματικά έπαθλα, είτε για την προβολή, είτε για τις προκρίσεις και να συνεχίσω τη δουλειά που κάνω. Να βελτιώνομαι ως επαγγελματίας μέσω διαβάσματος. Ουσιαστικά αυτό που κάνω τώρα. Είμαι ικανοποιημένος με αυτό, και να το βελτιώσω.


    ΚΜ: Σκοπεύεις να προάγεις στην Ελλάδα τη Men's Physique στα νέα παιδιά ως κατηγορία, ως κάτι που μπορούν να ακολουθήσουν; Γιατί πλέον είσαι ambassador της κατηγορίας.

    Σωτήρης: Θέλω να προβάλω το bodybuilding ως bodybuilding. Η κάθε κατηγορία είναι επιλογή του καθενός. Βάσει των προσωπικών κριτηρίων που έχει και βάσει τι του αρέσει.


    ΚΜ: Το λέω περισσότερο επειδή είναι μία κατηγορία πιο προσιτή, στον μεσο αθλούμενο που θα σκεφτεί οτι θα ήθελε να αγωνιστεί κάποτε. Ενώ σε άλλες κατηγορίες βλέπει πως κάποιος είναι τεράστιος και σκέφτεται, πως θα το καταφέρω; Μήπως να ξεκινήσω με Men's Physique που είναι λίγο πιο προσιτή.

    Σωτήρης: Εγώ δεν το σκέφτομαι έτσι, όχι. Εγώ σκέφτομαι, μου αρέσει αυτό, κυνηγάω αυτό. Δεν υπάρχει ενδιάμεσο. Ένα - δύο. Δηλαδή, δεν θα πω σε κάποιον που θέλει να κατέβει Classic Physique, δοκίμασε πρώτα Men's Physique για να δεις πως είναι. Θα του πω κυνήγα κατευθείαν, classic physique. Είναι κάτι τελείως διαφορετικό, έχει τελείως διαφορετικό presentation, έχει τελείως διαφορετικά κριτήρια. Εγώ θα κάνω represent το Men's Physique, ως κάτι προσωπικό δικό μου. Δεν θέλω να επηρεάσω αθλητές και παιδιά να κατέβουν στην Men's Physique. Άμα εμπνευστούν από εμένα, χαρά μου και τιμή μου. Αυτό. Προφανώς και θα μου άρεσε πάρα πολύ. Σε ποιον δεν θα άρεσε να εμπνεύσει κόσμο. Είναι από τα μεγαλύτερα achievements να είσαι πηγή έμπνευσης για τους ανθρώπους.


    ΚΜ: Βέβαια, και νομίζω πως έχεις ήδη αρχίσει να το κάνεις.

    Σωτήρης: Με χαροποιεί ιδιαίτερα αυτό.


    ΚΜ: Έχεις και προσωπικότητα και εικόνα που ελκύει τον κόσμο και τους φανς. Πιστεύω ότι το βλέπεις κι εσύ μόνος σου από τα social media.

    Σωτήρης: Έχουν ανέβει, ναι. Δέχθηκα πάρα πολλά μηνύματα. Και ευχαριστώ όσους με σκέφτηκαν και μου έστειλαν, και προσπάθησα να απαντήσω σε όλα τα μηνύματα που μου έστειλαν. Πρέπει να απαντήσω σε όλα τα μηνύματα. Αλλά θα μου πάρει τρεις μέρες, με χαρά πάντα!


    ΚΜ: Επαγγελματικά είσαι γυμναστής. Ασχολείσαι πολλά χρόνια; Κάνεις personal training και online coaching;

    Σωτήρης: Κάνω personal training, δουλεύω και σε ένα γυμναστήριο στην Άνω Γλυφάδα, στο Members Workout, κάνω κι εκεί personal, έχω τα δικά μου ιδιαίτερα προφανώς και κάνω και κάποια online coaching. Στο παρελθόν έκανα και κάποια ομαδικά προγράμματα, αλλά δεν με ενδιαφέρει τόσο όσο το personal πλέον. Για να κάνω αυτό ακριβώς που θέλω στους ασκούμενους. Να μην εμπλέκεται κάποιο συγκεκριμένο είδος προπόνησης, ή ένα συγκεκριμένο μοτίβο, θέλω να βγαίνει καθαρά προσωπική δουλειά στον ασκούμενο.


    ΚΜ: Μία παρένθεση γιατί δεν σε ρώτησα πριν, στον αγώνα πόσα κιλά ήσουν;

    Σωτήρης: Ήμουν 85 κιλά.


    ΚΜ: Νόμιζα ότι ήσουν βαρύτερος, πραγματικά. Και τι ύψος έχεις;

    Σωτήρης: 1,73. Δεν είμαι και το πρώτο μπόι!


    ΚΜ: Στην σκηνή φαινόσουν πολύ πιο μεγάλος. Περίμενα να ήσουν πάνω από 90 κιλά.

    Σωτήρης: Είναι το illusion του bodybuilding.


    KM: Μπράβο σου, πολύ καλός.

    Σωτήρης: Ευχαριστώ να είσαι καλά.


    KM: Και είσαι 27 χρονών;

    Σωτήρης: 28.


    KM: Νομίζω επειδή κοιτούσα λίγο τις συνεντεύξεις μου παλιά, το Δεκέμβριο του 2016 είχα κάνει την πρώτη μου συνέντευξη με τον Χρήστο ως επαγγελματίας. Ο Χρήστος ήταν νομίζω και εκείνος κάπου 27 όταν είχε πάρει την επαγγελματική κάρτα.

    Σωτήρης: Νομίζω ήταν 26. Τώρα είναι 30 με 32.


    ΚΜ: Μιας και είπα για τον Χρήστο, πες μου λίγο γι' αυτόν. Για όσους μας διαβάζουν, εννοώ βέβαια τον IFBB Pro Χρήστο Πιστόλα και coach του Σωτήρη.

    Σωτήρης: Τι να πω για τον Χρήστο! Ότι είναι ο καλύτερος προπονητής στην Ελλάδα; Γιατί αν δεν ήταν, δεν θα τον διάλεγα. Είχα δει τη δουλειά του. Τον παρακολουθούσα στα media, παρακολουθούσα αυτά που έλεγε. Κάναμε μία προσπάθεια μέσα στην καραντίνα το 2020, αλλά δεν ήμουν και στο καλύτερο mood για να είμαι πειθαρχημένος στο κομμάτι της διατροφής οπότε το αφήσαμε για ένα διάστημα. Μετά που είχα δουλέψει διάφορα πράγματα πάλι και λέω πρέπει να κατέβω αγώνες, λέω Χρήστο πάμε να γίνουμε pro; Και μου λέει, φύγαμε! Οπότε ξεκινήσαμε τον Φεβρουάριο του 2021. Ήταν μία περίοδος η οποία είχα χαθεί τελείως, δεν ήθελα να δω γυμναστήρια, ένας χώρος που έκανα προπόνηση είχε κλείσει, οπότε για ένα μήνα είπα κάτσε φάε ότι γουστάρεις. Δεν ήθελα προπόνηση και έφτασα σε ένα σημείο που είπα Χρήστο, είμαι χάλια, θα με δεις. Μην κρίνεις απλά ξεκινάμε. Μου λέει, άραξε, ξεκινάμε.

    Ξεκινήσαμε, κάναμε την πρώτη μας προσπάθεια τον Ιούλιο του 2021, πήγαμε στο ερασιτεχνικό Mr. Olympia στην Πορτογαλία. Εκεί βγήκα 7ος στους 16, μία πολύ αξιοπρεπής παρουσία δεδομένου του χρόνου που κάναμε προετοιμασία, του πως ήμουν όταν ξεκινήσαμε, και του επιπέδου στον αγώνα αυτό. Μετά, πήρα ένα break για τον εαυτό μου πάλι. Εγώ παλιά ήμουν παχύσαρκος, είχα ένα θέμα με το φαγητό. Μου άρεσε να τρώω πάρα πολύ. Οπότε ενώ πάντα έκανα προπόνηση, πάντα είχα την πρωτεΐνη, μου άρεσε να τρώω κάτι το παραπάνω. Οπότε κάναμε ένα break και τον Γενάρη του 2022, μπήκαμε πάλι σε πρόγραμμα.

    Κάναμε ένα πάρα πολύ δυνατό off season, ποιοτικό. Ήταν θέμα κλειδί αυτό στο να γίνει η προετοιμασία μας πάρα πολύ ομαλά, με τη σωστή καθοδήγηση του Χρήστου και τη στρατιωτική πειθαρχία μου στο κομμάτι της διατροφής, φτάσαμε στο αποτέλεσμα που έπρεπε ώστε να πάρω την επαγγελματική κάρτα και φυσικά να πάρω και την πρόκριση για το Mr. Olympia. Ο Χρήστος είναι πάρα πολύ καλός προπονητής, πάρα πολύ καλός άνθρωπος. Έχουμε μία πολύ καλή επικοινωνία, τον πάω και σαν άνθρωπο οπότε δεν μένει κάτι άλλο, παρά να διατηρήσω την άριστη σχέση και συνεργασία που έχω μαζί του για να πάμε ένα βήμα παραπάνω.





    ΚΜ: Είπες τη λέξη «επικοινωνία». Πάρα πολύ σημαντικό αυτό. Να μπορείς να επικοινωνείς ξεκάθαρα και όμορφα με τον προπονητή σου.

    Σωτήρης: Επειδή κι εγώ προπονώ κόσμο, είναι συνεργασία.


    ΚΜ: Και να ακούς. Υπάρχουν παιδιά που τους λες να κάνουν κάτι και πιστεύουν ότι ξέρουν καλύτερα. Δεν ξέρω πως να το εξηγήσω. Είναι λίγο περίεργα τα πράγματα.

    Σωτήρης: Το κακό στην εποχή μας είναι ότι υπάρχει μία απέραντη πληροφορία στο διαδίκτυο, η οποία όμως δεν είναι καθόλου διαχειρίσιμη. Διότι, οι πληροφορίες που αναγράφονται είναι σκόρπιες και κατά βάση αυτά που μαθαίνει ο κόσμος, ιδιαίτερα ο νέος κόσμος, είναι μέσα από τα social media. Βλέπουν σκόρπιες πληροφορίες και αμέσως σχηματίζουν μία γνώμη για κάτι το οποίο θα χρειαζόταν μία σφαιρική αντιμετώπιση. Και η κλασσική περίπτωση είναι οι αθλητές, οι ασκούμενοι, να αλλάζουν συνέχεια προπονητή. Για μένα αυτό είναι πρόβλημα, γιατί δεν τα έχουν βρει με τον εαυτό τους. Δεν γίνεται να μην σου κάθεται κανένας προπονητής. Δεν γίνεται αυτό. Σε κάτι φταις εσύ.


    ΚΜ: Και το άλλο, αυτός που περιμένει αποτέλεσμα με coaching μόνο για ένα μήνα, ή δύο ή τρεις.

    Σωτήρης: Ναι, είναι περιπτώσεις ανθρώπων που λένε ωραία θα πάρω έναν coach για προετοιμασία τρεις μήνες. Δεν γίνεται έτσι. Ο coach πρέπει να σε μάθει. Να μάθει πως δουλεύει το σώμα σου, πως είσαι σαν άνθρωπος, τι κάνεις για να γεμίσεις μπαταρίες. Τώρα άμα ξεκινήσεις προετοιμασία τρεις μήνες και αρχίσεις να κάνεις ατασθαλίες από την πρώτη εβδομάδα, τι προετοιμασία να κάνεις; Τι να σώσεις; Αυτά που δεν σώζονται;


    ΚΜ: Πρέπει να τα λέμε αυτά, δεν ακούγονται αρκετά.

    Σωτήρης: Δεν φταίνε πάντα οι προπονητές. Λέει βγήκε στη σκηνή χάλια, δεν βγήκε ωραίος. Άμα ο άλλος δεν ακούει και δεν κάνει αυτά που πρέπει, και ενώ έχει προπονητή, ρωτάει από δω κι από κει τι να κάνει, υπάρχει ένα μπλέξιμο. Ο προπονητής σου, σου λέει κάποια πράγματα, γιατί έχει ένα χρονοδιάγραμμα στο μυαλό του κι ένα πλάνο, και θέλει να σε πάει από το σημείο Α στο σημείο Ω. Αν εσύ, έχεις φτάσει στο σημείο Χ, και για να πας στο Ω ακολουθείς δέκα άτομα, τι θα πει ο ένας τι θα πει ο άλλος, θα ξαναγυρίσεις στο σημείο Α, δεν θα φτάσεις στο Ω.


    ΚΜ: Επειδή έχω ακολουθήσει το bodybuilding για 25 χρόνια, πριν τα social media, ξέρω και το πριν και το τώρα και το ενδιάμεσο, και μου φαίνεται πάρα πολύ περίεργο αυτό το φαινόμενο που συμβαίνει τώρα.

    Σωτήρης: Εγώ ξεκίνησα στην εποχή Facebook και YouTube. Καλώς ή κακώς δεν είχα προσβαση σε τέτοιες πληροφορίες. Επειδή ασχολούμαι με τη γυμναστική δεκατρία χρόνια, επειδή γυμνάζω κόσμο καθημερινά βλέπω τα πράγματα πιο σφαιρικά, και αυτό που γίνεται είναι μία μη σφαιρική αντιμετώπιση, και πολύ μονόπλευρη. Μονόπλευρη από τις απόψεις κάποιων influencer ή δημοσίων προσώπων τους οποίους θαυμάζουν οι νέοι. Αυτό γίνεται. Εννοείται δεν διαβάζουν επιστημονικά εγχειρίδια και δημιουργούν άποψη. Ακούν τι λέει ο διάσημος ο ένας, τι λέει ο άλλος, ο ένας κάνει αυτό, ο άλλος κάνει εκείνο, γιατί να μην κάνω κι εγώ αυτό, και να κάνω ότι μου λέει ο προπονητής μου. Αφού ο άλλος είναι πιο διάσημος.


    ΚΜ: Πιστεύω πως έχεις απόλυτο δίκιο. Επειδή είπες για επιστημονικό εγχειρίδιο, υπάρχει και το άλλο άκρο. Δηλαδή, γενικά υπάρχει η τάση να ακολουθούνται άνθρωποι στα social media επειδή είναι διάσημοι στον τομέα τους είτε είναι σε επιστημονικό τομέα, είτε σε αγωνιστικό τομέα, είτε είναι σε influencing τομέα, να τους ακολουθούν οι νέοι τυφλά, χωρίς να υπάρχει κριτική σκέψη. Δηλαδή συλλογή πληροφοριών, και το συμπέρασμα ολοκληρωμένης εικόνας γι' αυτό που θέλεις να πετύχεις, γι' αυτό που θέλεις να κάνεις. Το βλέπω κι εγώ στο forum μας στο Bodybuilders.gr, ότι υπάρχουν κάποιες απόψεις που είναι πολύ εξτρίμ, και λένε αυτός είπε αυτό, γιατί εσύ μου λες το άλλο;

    Σωτήρης: Γι' αυτό σου είπα κι εγώ αυτό για το άδειασμα και το γέμισμα. Ο κάθε αθλητής κάνει άλλα πράγματα. Ας πούμε αυτός που βγήκε δεύτερος στην κατηγορία τη Physique, ένας Γερμανός πάρα πολύ καλός αθλητής, εγώ είχα πάρει κάτι πατατάκια πριν βγω στη σκηνή, αυτός έτρωγε cookies και έβαζε αλάτι. Έβαζε αλάτι, και το έτρωγε. Εξαιρετικό αποτέλεσμα , δεν το συζητώ, ο τύπος ήταν χαλκομανία, απίστευτος.


    ΚΜ: Τώρα που λες για τα γεμίσματα, θυμάμαι παλιά, επειδή έκανε ο Chad Nicholls ένα συγκεκριμένο γέμισμα πριν είκοσι χρόνια, είχαν όλοι πιάσει και τρώγανε γέμιση από μηλόπιτα. Όλοι όμως. Επειδή το είχε κάνει με μεγάλη επιτυχία σε δυο - τρεις αθλητές του. Χαμός. Προφανώς και δεν δουλεύει σε όλους.

    Σωτήρης: Όχι γιατί δεν ξέρουν τι έχει κάνει πριν την μηλόπιτα. Τρώει μηλόπιτα, στα προηγούμενα γεύματα τι έφαγε, τις προηγούμενες ημέρες τι έκανε; Τον βλέπουν να τρώει μηλόπιτα, α μια χαρά! Υπάρχει πάρα πολύ θεωρία, ιδιαίτερα αυτοί που ακολουθούν το κομμάτι των διάσημων που είναι καθηγητές και διαβάζουν θεωρία χωρίς να υπάρχει κάποια πρακτική εφαρμογή. Οπότε μένεις στη θεωρία, δεν υπάρχει πράξη.


    ΚΜ: Ένα από τα πολύ αρνητικά των social media, είναι ότι δεν έχεις όλη την εικόνα. Θα ακούσεις ένα συμπέρασμα, αλλά δεν θα σου πει τι βήματα ακολουθήθηκαν για να φτάσει σε αυτό το συμπέρασμα. Απλά βλέπει ο άλλος μία εικόνα, ένα συμπέρασμα και το παπαγαλίζει επ' άπειρον.

    Σωτήρης: Αυτός είναι λόγος που υπάρχουν προπονητές. Για να τα ξεδιαλύνουμε.


    ΚΜ: Αυτό είναι το συμπέρασμα στο οποίο θέλουμε να φτάσουμε. Ένας προπονητής που έχει μία ολοκληρωμένη εικόνα, έχει εμπειρία, έχει αγωνιστεί, έχει άτομα των οποίων τα σώματα έχει αλλάξει, είναι αυτός που πρέπει να ακούσεις και να μάθεις και να αποκτήσεις κι εσύ αυτό που πραγματικά θες.

    Σωτήρης: Φυσικά να έχει εφαρμόσει και ο ίδιος τα πράγματα πάνω του. Δηλαδή, να μασήσει, να πεινάσει, να γυμναστεί, να πονέσει, για να ξέρει πως θα καθοδηγήσει.


    ΚΜ: Είναι βασικό, ειδικά αν κάποιος ήταν παλιά πχ. παχύσαρκος ή υπέρβαρος, και έχει μοχθήσει να καταφέρει να χάσει κιλά, ταυτίζεται πολύ καλύτερα με έναν αθλούμενο που έχει το ίδιο ακριβώς θέμα.

    Σωτήρης: Ξεκάθαρα. Ξέρει πως είναι να θες να τρως υπέρμετρα. Πως το κοντρολάρεις, τι πρέπει να κάνεις.


    ΚΜ: Παρατηρώ επίσης ότι υπάρχει μία απίστευτη αύξηση των personal trainer στην Ελλάδα.

    Σωτήρης: Στην Ελλάδα γίνονται personal trainers γιατί ξυπνούν μία μέρα και λένε α βγάζουν λεφτά, θα βγάλω κι εγώ. Δεν είναι έτσι τα πράγματα. Πρέπει να το αγαπάς αυτό. Και είναι κάτι που για να πετύχεις, πρέπει να το κάνεις εφ' όρου ζωής. Πρέπει να είναι η βασική σου εργασία για να γίνει με επιτυχία. Όχι, άντε να κάνω και ένα personal. Πρέπει να διαβάσω, πρέπει να δουλέψω, πρέπει να προπονήσω κόσμο, για να βελτιωθώ να αποκτήσω εμπειρία. Επειδή έχει τύχει να πάω και στο Πανεπιστήμιο να φοιτήσω, αλλά και σε ιδιωτική σχολή, συγκεκριμένα στην ιδιωτική σχολή, ήμασταν στην αίθουσα 117 άτομα.

    Δεν έχω ξαναδεί τέτοια αδιαφορία από ενήλικες για αυτά που έλεγε ο καθηγητής. Δηλαδή, ο καθηγητής μας έλεγε τόσο ωραία πράγματα, και οι άλλοι επειδή πηγαίνουν γυμναστήριο και έχουν και ένα μπράτσο, έλεγαν τι να μου μάθει αυτός, εγώ κάνω 20 χρόνια βάρη. Δηλαδή ο άλλος ξύπνησε μετά από 20 χρόνια βάρη και λέει ωραία θέλω να κάνω personal. Από τα 117 άτομα, πέρασαν οι 17. Και ήταν εύκολες οι εξετάσεις, δεν ήταν δύσκολες. Άμα πρόσεχες μάθημα, κι έκανες και μία επανάληψη, πέρναγες. Απλά δεν τους ενδιέφερε. Τους ενδιέφερε ο τίτλος, χωρίς το διάβασμα. Όπως πολλοί θέλουν το σώμα, χωρίς να προσπαθήσουν. Είναι πολύ κλασσικό παράδειγμα. Αυτοί οι άνθρωποι σήμερα δεν έχουν δουλειά.


    ΚΜ: Δεν έχουν διάρκεια. Θα ήθελα να δω στατιστικά ατόμων που ασχολούνται ή άρχισαν να ασχολούνται με personal training και γυμναστική, τι διάρκεια έχουν μέχρι να το αφήσουν.

    Σωτήρης: Εγώ πάντως επειδή είναι η βασική μου δουλειά αυτή έχω να πω ότι είναι απίστευτη δουλειά που σου προσφέρει αρκετά χρήματα, αν την κάνεις σωστά. Αν την αγαπάς - γιατί εγώ την αγαπώ τη δουλειά μου - δεν νιώθεις ότι δουλεύεις. Κι αυτό νομίζω γίνεται σε κάθε δουλειά που αγαπάς, όχι μόνο στο κομμάτι της γυμναστικής.


    ΚΜ: Στην Ελλάδα βέβαια το άθλημα είναι παρεξηγημένο ακόμη και τώρα, δεν είναι όπως στο εξωτερικό.

    Σωτήρης: Αρκετά παρεξηγημένο.


    ΚΜ: Το περιβάλλον σου πως το είδε το ότι ήθελες να αγωνιστείς, και την απόφαση σου ότι ήθελες να το ακολουθήσεις;

    Σωτήρης: Δεν άρεσε σε κανέναν. Έχω δώσει απίστευτες μάχες ώστε οι άνθρωποί μου, η οικογένεια και οι φίλοι μου, να αποδεχθούν αυτήν την επιλογή μου, να ασχοληθώ με το bodybuilding. Έχω στήριξη, δεν το συζητώ. Απλώς πιο πολύ με εκνευρίζει το γεγονός ότι στο ξεκίνημά μου, γιατί τώρα δεν σηκώνω μύγα στο σπαθί μου τους το κόβω αμέσως, ότι έπρεπε να δικαιολογηθώ σε κάποια πράγματα. Το πως θα φάω, το πως θα κοπεί κάποια διασκέδαση, κάποια έξοδος, κάποιο γενέθλιο, το οτιδήποτε. Αυτό δεν μου άρεσε.


    ΚΜ: Το γεγονός ότι το bodybuilding είναι ακόμη παρεξηγημένο θα το ξεπεράσουμε ποτέ στην Ελλάδα ή όχι;

    Σωτήρης: Θα αργήσουμε αλλά θα το ξεπεράσουμε.


    ΚΜ: Πως πιστεύεις οτι θα το ξεπεράσουμε;

    Σωτήρης: Σιγά σιγά ανεβαίνει το community του fitness και του bodybuilding από ότι παρακολουθώ στα social media, που μιλάω με νέα παιδιά, που έχουν κυρίως ξένα πρότυπα. Μόλις δημιουργηθούν και τα ανάλογα πρότυπα στον ελλαδικό χώρο, σιγά σιγά θα αποποινικοποιηθεί. Γιατί τα του παρελθόντος, σίγουρα δεν βοήθησαν καθόλου στο να έχει το bodybuilding τη δημοτικότητα που έχει στις ξένες χώρες. Εγώ bodybuilding ξεκίνησα με ξένα πρότυπα. Καλώς ή κακώς. Έχουμε σίγουρα καλούς αθλητές Έλληνες που θαυμάζω, αλλά σίγουρα δεν ήταν κανείς από αυτούς δικό μου πρότυπο για να ξεκινήσω bodybuilding.


    ΚΜ: Οπότε πιστεύεις ότι ένα άτομο που θα είναι σαν πρότυπο κάποια στιγμή θα εμπνεύσει το γενικότερο κοινό να δει αλλιώς το άθλημα.

    Σωτήρης: Ναι.


    KM: Δηλαδή με άλλα λόγια θέλουμε έναν Arnold ή έναν Bumstead.

    Σωτήρης: Κάπως έτσι, ναι! Στο μεταξύ ο Bumstead έχει γίνει ήρωας, έχει πάρει μία δημοτικότητα, λίγο, κουράστηκα. Υπάρχουν τόσοι καλοί αθλητές και εξαιρετικοί και όλοι μονίμως θέλουν φωτογραφία με τον Bumstead!


    KM: Θα το δεις και εσύ από κοντά πιστεύω γιατί την Πέμπτη είναι το Meet The Olympians, οπότε θα είσαι κι εσύ εκεί πέρα. Θα πας;

    Σωτήρης: Θα πάω και βλέπουμε!




    ΚΜ: Τι θα ήθελες να πεις στους νέους και στους παλιούς φαν που σε ακολουθούν, ένα μήνυμα προς τα παιδιά, τι να περιμένουν από εσένα.

    Σωτήρης: Έχω να πω να μην πάψουν ποτέ να κυνηγούν τα όνειρά τους, να μην ακούν κανέναν. Γιατί κανείς δεν ξέρει το τι πραγματικά θέλουμε, εκτός από τον ίδιο μας τον εαυτό. Κάποιος μπορεί να θέλει κάτι καλό για εμάς, να το λέει με όλη την καλή του θέληση, ακόμη και από το στενό οικογενειακό περιβάλλον, ωστόσο αυτό που μας κάνει πραγματικά χαρούμενους στη ζωή που εμείς ζούμε, γιατί εμείς ζούμε τη ζωή μας, μόνο εμείς ξέρουμε τι θέλουμε, κανείς άλλον στον κόσμο, να μην τους ακούμε, να ακούμε μόνο τον εαυτό μας. Αν το κάνουμε αυτό, και αν το κυνηγήσουμε, ακόμη κι αν αποτύχουμε, να ξέρουμε ότι τουλάχιστον προσπαθήσαμε.

    Κυνηγήστε τα όνειρά σας. Δουλέψτε σκληρά και θα τα καταφέρετε. Αυτό που με ρώτησαν όταν πήρα την κάρτα, και τους είπα ότι είχα ένα όνειρο να γίνω pro. Αυτό το όνειρο έγινε πραγματικότητα γιατί εγώ το κυνήγησα, δεν μου το χάρισε κάποιος. Εδώ και 3 χρόνια παλεύω, ξοδεύω χρήματα, χάνω εξόδους, πηγαίνω διακοπές και παίρνω τάπερ μαζί μου με φαγητά όπου και να πάω, δεν ξενυχτάω πλέον, μόνο σε κανένα γενέθλιο ή την πρωτοχρονιά, και μόνο έτσι γίνεται. Χωρίς στέρηση και πειθαρχία δεν γίνεται τίποτα, θα μείνουμε στάσιμοι. Και αυτό δεν ισχύει μόνο για το bodybuilding. Είτε στη δουλεια που θες να ακολουθήσεις, είσαι μαθηματικός, είσαι οδηγός formula ένα, είσαι ιππέας, άμα δεν μοχθήσεις και δεν θυσιάσεις πράγματα προς το συμφέρον σου, δεν πας πουθενά. Θα μείνεις εκεί στάσιμος.


    ΚΜ: Είπες μία πολύ σημαντική λέξη, πειθαρχία.

    Σωτήρης: Η πειθαρχία είναι το άλφα και το ωμέγα. Η πραγματική απόλαυση είναι αυτό που παίρνεις όταν διατηρήσεις την πειθαρχία. Δεν πρέπει να σε αποσπάνε οι μικροαπολαύσεις οι εφήμερες, οι στιγμαίες απολαύσεις, που μας απομακρύνουν από την βασική απόλαυση, η οποία έρχεται μέσω της πειθαρχίας. Θα το βάλω παράδειγμα στο bodybuilding. Καλώς ή κακώς ένα βασικό στοιχείο του bodybuilding είναι η διατροφή. Είναι το 70%, το 80% ή το 90%, δεν ξέρω τι ποσοστό είναι αλλά είναι κάτι που είναι καθημερινότητα. Δεν γίνεται μία στιγμαία απόλαυση από ένα γλυκό, από ένα αλμυρό, από ένα μπέργκερ, να σε απομακρύνει από το βασικό σου στόχο ο οποίος έρχεται μέσω της στέρησης, εντός εισαγωγικών, μέσω της μονοτονίας του προγράμματός σου. Βέβαια με την εξέλιξη της επιστήμης, τα προγράμματα διατροφής δεν είναι τόσο μονότονα. Εγώ τρώω πολύ ωραία γεύματα στην καθημερινότητά μου. Τα δικά μου γεύματα, το κοτόπουλο και το ρύζι, είναι δικές μου προσωπικές επιλογές γιατί μου κάθονται τέλεια στο στομάχι και γουστάρω τη γεύση του κοτόπουλου και του ρυζιού, αλλά έχουν βγει sauce χωρίς θερμίδες, φυστικοβούτυρα, αμυγδαλοβούτυρα, φουντουκοβούτυρα, μπορείς να συνδυάσεις τόσα ωραία πράγματα.


    ΚΜ: Βέβαια, ακόμα και όμορφα γευστικά πράγματα να τρως σε διατροφή αγωνιστική, πάλι χρειάζεται πειθαρχία σε πολλούς τομείς.

    Σωτήρης: Πάλι χρειάζεται πειθαρχία. Όσο είσαι πιστός στα προγράμματα και βελτιώνεσαι, η προετοιμασία βγαίνει πιο απαλά. Δεν νιώθεις τόση στέρηση. Τρως πιο πολύ φαγητό. Εγώ το βλέπω χρόνο με τον χρόνο, η πείνα είναι λιγότερη κάθε χρόνο. Γίνεται και συνήθεια αλλά επειδή αυξάνεις και τη μάζα, έχεις περιθώριο για περισσότερες θερμίδες στο φαγητό σου. Δυστυχώς η κούραση από τη δίαιτα, είναι κάτι με το οποίο πρέπει να συμβιβαστείς.


    ΚΜ: Πως διαχειρίζεσαι την κούραση ή το άγχος πριν τον αγώνα ή εκείνες τις ημέρες;

    Σωτήρης: Την κούραση κατά βάση τη διαχειρίζομαι με όσο περισσότερη ξεκούραση μπορώ. Δεν κάνω πολλές κινήσεις, δεν κάνω περιττές αποστάσεις, και με την πρώτη ευκαιρία κάθομαι και ξαπλώνω ή μπορώ να κάτσω εκεί που τρώω και να κλείσω τα μάτια μου για 15 λεπτά πριν πάω στο επόμενο μάθημα είτε στην υποχρέωση που έχω. Όσον αφορά στο άγχος. Στην προετοιμασία τώρα είχα άγχος, και το κατάλαβα μετά. Δεν το καταλάβαινα γιατί ήμουν κουρασμένος. Αλλά αγωνιστικά όταν πλησιάζω στον αγώνα πιο πολύ χαρά έχω παρά άγχος. Έχω χαρά γιατί αδημονώ να βγω στη σκηνή να κάνω αυτό που μου αρέσει, να κάνω αυτό για το οποίο προετοιμάστηκα.

    Οπότε εκεί το άγχος ψιλοφεύγει. Για παράδειγμα, άρχισε να χτυπάει η καρδιά μου πριν βγω στη σκηνή στην Πορτογαλία, αυτό που έκανα ήταν ότι συγκεντρώθηκα στον εαυτό μου, βαθιές ανάσες, παρα πολύ σημαντικό, και πήγα με το mindset, είμαι εγώ και κανένας άλλος. Εγώ αγωνίζομαι, εγώ προετοιμάστηκα, εμένα θα δουν οι κριτές, δεν υπάρχει κανένας άλλος, είμαι εγώ η σκηνή και οι κριτές, ούτε κοινό υπάρχει, ούτε κανείς. Οπότε εκεί βγαίνεις και το χαίρεσαι και το απολαμβάνεις. Είναι η πιο σημαντική στιγμή και είναι η επιβράβευση που λαμβάνεις μετά την κούραση, τη στέρηση, και την πειθαρχία.


    ΚΜ: Κλείνοντας, ποιους ανθρώπους θα ήθελες να ευχαριστήσεις;

    Πρώτα απ' όλα τον προπονητή μου, γιατί ήταν ο βασικός σύμμαχος στην προετοιμασία μου, και αυτός που με βοήθησε με την καθοδήγησή του να πετύχω τα αποτελέσματα που πέτυχα. Νούμερο δύο, οι γονείς μου. Να ευχαριστήσω την μαμά μου πρώτα απ' όλα γιατί εκείνη τα ακούει όλα, τα νεύρα μου και όλα, τι να πω γι' αυτήν την γυναίκα, θα πάω λαμπάδα να της ανάψω. Και τον πατέρα μου φυσικά. Με στηρίζουν καθημερινά. Και τη θεία μου γιατί κι εκείνη με ακούει μαζί με τη μαμά μου. Θέλω να ευχαριστήσω τον φίλο μου τον Μάρκο, ο οποίος ήρθε μαζί μου και την Πορτογαλία πέρυσι, και φέτος στη Δανία, και έρχεται ξέροντας ότι δεν πάω για διακοπές, πάμε για αγώνα, οπότε ο Σωτήρης δεν είναι για πολλά. Είναι για να κάθεται στο δωμάτιο, είναι για να ξεκουράζεται, μέχρι εκεί. Τους φίλους μου που είτε σε εξόδους δεν πήγαινα, είτε έβγαινα και δεν μιλούσα, και φυσικά τους ασκούμενούς μου, είτε στο γυμναστήριο που δουλεύω είτε στα δικά μου personal, που πολλές φορές πήγαινα στα μαθήματα και ήμουν πιο κατσούφης από τον πιο κατσούφη άνθρωπο. Και τους ευχαριστώ πολύ για την κατανόηση για την κούραση που είχα κατά τη διάρκεια της προετοιμασίας. Και θέλω να ευχαριστήσω και τον εργοδότη και συνάδελφο μου Σωτήρη Κολλια, και τον συναδελφο μου Παύλο Τσιοστα για την συναδελφική αλληλεγγύη και την στήριξη μου όσον αφορά την προετοιμασία μου. Τους ευχαριστώ.


    ΚΜ: Να σου πω πάλι ένα τεράστιο μπράβο, πολλά συγχαρητήρια, οι λέξεις δεν είναι αρκετές για αυτό που έχεις καταφέρει, και γι' αυτό που θα καταφέρεις. Από αυτά που άκουσα πιστεύω ότι έχεις πραγματικά αυτό που χρειάζεται για να πας μπροστά και να καταφέρεις αυτό που θες. Πραγματικά μπράβο σου και συγχαρητήρια για την νοοτροπία που έχεις. Αυτή είναι η νοοτροπία που πρέπει να έχει ένας αθλητής και ένας πρωταθλητής. Ειδικά σε τέτοιο επίπεδο, ειδικά όταν είναι ο μόνος που εκπροσωπεί μία χώρα στο ανώτατο επίπεδο του αθλήματος. Το πιστεύω 100 % ότι θα σε δούμε σε πολλούς ακόμη αγώνες και σε πολλά Olympia.

    Σωτήρης: Μακάρι να εμπνευστούν τα νέα παιδιά να κυνηγήσουν αυτό που κυνηγάω εγώ, και να μην επαναπαύονται στον ελλαδικό χώρο. Αυτό που ξοδεύω για να βγω στη σκηνή, το να προετοιμαστώ, και πόσο μάλλον για αγώνες στο εξωτερικό, αλλά δεν έχω μετανιώσει ούτε το τελευταίο ευρώ που έχω δώσει γι' αυτό. Και δεν είναι ένα, είναι πολλά. Γιατί πολλοί σου λένε αξίζει το bodybuilding; Αξίζει να δίνεις τόσο χρήμα; Αξίζει και με το παραπάνω. Και αυτό πάει σε όλα, αξίζει να δίνεις χρήματα σε πράγματα που όντως σε γεμίζουν.


    ΚΜ: Νομίζω πως με την επιτυχία σου άνοιξε μία πόρτα έμπνευσης για πολλά παιδιά.

    Σωτήρης: Μακάρι. Το εύχομαι. Και μακάρι να αρχίσουν να το κυνηγούν ώστε να ακουστεί η Ελλάδα παραπάνω στο εξωτερικό. Έχουμε εκπληκτικούς αθλητές.


    ΚΜ: Έχουμε εκπληκτικούς αθλητές οι οποίοι πρέπει να αναδειχθούν. Που είναι καλύτερα να αναδειχθεί κάποιος; Πρέπει να πάει στο εξωτερικό, σε αγώνες NPC ή είναι προσωπική επιλογή;

    Σωτήρης: Το NPC είναι προσωπική επιλογή. Ξεκάθαρα. Διότι ο λόγος που ξεκίνησα το bodybuilding ήταν από τους αγώνες της IFBB Pro League. Δεν έβλεπα για κανέναν άλλον λόγο bodybuilding. Πάντα έβλεπα αθλητές IFBB Pro League, πρώτος από όλους ο Schwarzenegger, οπότε ανέκαθεν τέτοιους αθλητές έβλεπα και μετά σκέφτηκα ότι θέλω να κυνηγήσω τα πρότυπά μου. Τι θα κάνω γι' αυτό; Θα πάω NPC. Δεν υπάρχει κάποιος άλλος λόγος. Αυτό είναι κάτι προσωπικό δικό μου. Απλώς καλό για να αναδειχθούν νέοι αθλητές είναι το να παίζουν έξω, να κυνηγούν αγώνες έξω, ανεξαρτήτως ονομασίας και οργάνωσης.


    ΚΜ: Καλό είναι να κατεβαίνουν σε διαφορετικές "ομοσπονδίες" και διοργανώσεις για να βλέπουν ποιες είναι οι διαφορές στο επίπεδο, και της διοργάνωσης και των αθλητών, και να αποφασίσουν μόνοι τους. Μπορούν να γίνουν πολλά debate, για τους τοπικούς αγώνες, για τους αγώνες της μίας ομοσπονδίας, της άλλης. Ο αθλητής είτε είναι νέος είτε όχι, πρέπει να κατέβει να αγωνιστεί σε έναν, σε δύο, σε τρεις, σε δεκατρείς, σε όλους τους αγώνες, να δει από μόνος του τι του αξίζει, το επίπεδο, που μπορεί να τον οδηγήσει σε ότι βλέψη έχει αυτός, είτε μέτρια είτε ανώτερη βλέψη, και ανάλογα να πορευτεί. Δεν θα λέμε κατέβα εκεί, ή υποστήριξε αυτό ή το άλλο. Έτσι είναι το σωστό.

    Σωτήρης: Ναι. Να μπει, να παίξει, να δει. Για μένα είναι καλό να ξεκινάμε να διαγωνιζόμαστε στη χώρα μας. Για να στηρίξουμε το bodybuilding στην Ελλάδα. Για να έχουν οι ελληνικοί αγώνες κόσμο.


    ΚΜ: Μα εννοείται, από κει ξεκινούν όλοι.

    Σωτήρης: Ξεκίνα από τη χώρα σου, να τη στηρίξεις, αλλά να βγεις έξω να δεις πως είναι τα πράγματα.


    ΚΜ: Θα ήταν ωραίο κάποια στιγμή να γίνει και ένας αγώνας NPC στην Ελλάδα.

    Σωτήρης: Μακάρι! Εγώ θα ήθελα πάρα πολύ να γίνει.


    ΚΜ: Μακάρι να γίνουν όλοι οι αγώνες στην Ελλάδα, οποιοσδήποτε τους διοργανώνει. Να έχουν όσες περισσότερες ευκαιρίες μπορούν οι Έλληνες. Σου λέω το παράδειγμα του Bumstead. Από που ξεκίνησε; Aπό τον πιο τοπικό αγώνα στον Καναδά, από έναν μικρό αγώνα στη χώρα του, και κατάφερε αυτό που κατάφερε.

    Σωτήρης: Να πάρει το βάπτισμα, να πατήσει πάνω στη σκηνή, να δει πόσο ωραίο είναι το συναίσθημα αυτό. Αλλά όλα αυτά θέλουν συλλογική προσπάθεια. Και δεν θέλει να αμφιβάλλεις για τον εαυτό σου, μπορώ δε μπορώ. Δοκίμασέ το. Απλά ξεκίνα και κάν'το. Και αν δεν πάω καλά; Δεν πειράζει θα πας του χρόνου καλύτερα. Εγώ όταν πήγα το 2019 στη Ισπανία και βγήκα προτελευταίος, είχα πάθει σοκ. Αλλά αυτό το σοκ μου άνοιξε τα μάτια. Πήγα, πέρασα στις εγγραφές, ήρθαν όλοι με τα αμάνικα, λέω είναι από άλλη κατηγορία bodybuilding και μετά τους είδα και λέω όπα. Σωτήρη επειδή δεν θα κάνεις τίποτα, απόλαυσέ το, άραξε και ζήστο. Το απόλαυσα, βγήκα στη σκηνή, οι κριτές με κοίταξαν με ύφος τι κάνει αυτός εδώ, δεν με ένοιαξε καθόλου. Και αυτό το έκανα με μεγάλη χαρά και ήταν ένα μικρό λιθαράκι που με έκανε να προχωρήσω. Και φέτος όταν πήγα στη Δανία και πήγα στο βάψιμο, και από κει που στην Ισπανία είχα πάθει σοκ, τώρα κοιτούσα τους αθλητές και έλεγα, καλός αυτός αλλά του λείπει αυτό. Καλός εκείνος αλλά του λείπει εκείνο. Άλλαξε το πως βλέπω τα πράγματα. Απέκτησα εμπειρία και δούλεψα πάνω σε αυτό. Ό,τι κάνεις, θέλει προσπάθεια. Αν δεν προσπαθήσεις, δεν θα κάνεις τίποτα. Κάτσε σπίτι σου, να είσαι εκεί που είσαι.

    ΚΜ: Τέλεια. Θέλω να σε ευχαριστήσω πολύ για το χρόνο σου και να σου ευχηθώ για μια ακόμη φορά καλή επιτυχία στο Mr. Olympia!

    Σωτήρης: Εγώ ευχαριστώ.
    Μεγάλες Εκπτώσεις Συμπληρωμάτων Διατροφής <==== Πατήστε Εδώ!

    --------------------------------------------------
    - M.Sc.
    - ISSA BODYBUILDING Specialist
    - NSCA Certified Personal Trainer
    - NASM Certified Nutrition Coach


    "Να θυμάστε ότι αυτό που κάνετε είναι κάτι που ελάχιστοι άνθρωποι στον κόσμο έχουν τη δύναμη της θέλησης ή την αποφασιστικότητα να πραγματοποιήσουν. Χρειάζεται κάτι πολύ περισσότερο από τη σωματική μας δύναμη για να χτίσουμε και να σμιλέψουμε το σώμα μας. Χρειάζεται και μια τεράστια ποσότητα πνευματικής δύναμης, και αυτό είναι που οι υπόλοιποι άνθρωποι πραγματικά ζηλεύουν. Πάρτε το ως κοπλιμέντο, διότι ξεχωρίζετε μέσα σε ένα πλήθος ατόμων που μόνο ξέρουν να είναι ακόλουθοι."

    "Just remember that you are doing something that so few people in the world have the will power or determination to do. It takes much more than physical strength for us to build and sculpt our bodies. It takes an enormous amount of mental strength as well, and that's what people are truly jealous of. Take it as a compliment, for you stand out in a crowd full of followers."

    "You got a dream, you gotta protect it. If people can't do something themselves, they wanna tell you that you can't do it. If you want something, go get it. Period."
    ~ Chris Gardner

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Eξαιρετική συνέντευξη εφ όλης της ύλης!
    Καλή επιτυχία στον Σωτήρη που θα εκπροσωπήσει την Ελλάδα στο φετινό Olympia!
    Eυχαριστούμε Κώστα!

  3. #3
    Junior Bodybuilder unlimited's Avatar
    Join Date
    25-10-10
    Posts
    186

    Default

    καλή επιτυχία!!!!

  4. #4
    Pumping Iron GreenBill's Avatar
    Join Date
    29-11-11
    Posts
    584

    Default

    Οφείλω να παρατηρήσω πως φαίνεται πολύ low profile αθλητής. Έχει φτάσει στο Mr O. Κ δεν έχει κάνει ένα βίντεο. Μπορεί να περιμένει να κερδίσει τον τίτλο κ μετά :)
    GreenBill

  5. #5
    Senior Bodybuilder GEOZN8's Avatar
    Join Date
    17-06-14
    Location
    Athens
    Posts
    1,612

    Default

    Συγχαρητήρια για όλα όσα έχει πετύχει και εύχομαι και από μεριά μου ότι καλύτερο και στην Αμερική. Χρόνια είχε να ακουστεί η χώρα μας. Μόνο αυτό είναι τεράστια επιτυχία. Και του αξίζει γιατί είναι πολύ ποιοτικός στη κατηγορία του.
    Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου... Γιώργος.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Men's Physique Olympia 2022 Με Τον Σωτήρη Γκάτση!!
    By Musclemar in forum Olympia Weekend 2022
    Replies: 10
    Last Post: 21-12-22, 04:37
  2. Συνέντευξη Μιχάλη Κεφαλιανού Λίγες Ώρες Πριν Το Mr. Olympia Prejudging!!
    By Musclemar in forum Mr. Olympia 2011 - Κάλυψη Bodybuilders.gr Από Las Vegas
    Replies: 2
    Last Post: 17-09-11, 06:51
  3. Replies: 19
    Last Post: 22-09-10, 12:16
  4. Jay Cutler - Προπόνηση Στήθους Λίγες Μέρες Πριν Το Olympia 2010!!
    By Musclemar in forum Νέα Bodybuilding Εξωτερικού
    Replies: 10
    Last Post: 07-09-10, 09:54

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •