Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Pumping Iron DORA83's Avatar
    Join Date
    04-02-22
    Posts
    370

    Default Ανεξήγητοι Μυικοί Πόνοι

    Στις τελευταιες μερες εμφανησα παλι ενα παλιο ενοχληση βασικα εδω και χρονια δεν ειχα προβλημα. Εχω μηικους πονους κυριως στους μηρους γαμπες οσο προχωρανε ιο μερες αρχιζει να ενοχλει και στους γλουτους. Ειναι ενα μουντο πονο που σαν ειναι σε συνεχη ταση οι μύες και δεν μπορουν να χαλαρωσουν απολυτα. Την ημερα δεν με ενοχλει ειδιετερα (ακομα) αλλα την νυχτα δυσκολευομαι να κοιμηθω. Μονο οταν ειναι σε καμψη τα ποδια ειναι καπως καλητερα. Εχω κανει εξετασεις για μαγνησιο αλλα βγηκαν καλες. Παιρνω (ξανααρχισα δηλ) zma, ashwaganda, χονδροιτινη-γλουκοσαμηνη, αυτα τα ειχα διακοψει προσορινα επειδη στο τελευταιες εβδομαδες δεν κανω καθολου προπονηση. Επησης εχω πολυ περιεργες τιμες στις εξετασεις αιματος που για τα οποια δεν εχω εξηγηση. Καμια ιδεα κανεις; Εχλεισα ρανταβου στο παθολογο αλλα μεχρη τοτε να παω ψαχνω καποιο λυση για να μπορω να κοιμηθω καλητερα αν τιποτε αλλο.

  2. #2
    New Member
    Join Date
    21-11-19
    Posts
    17

    Default

    Καλημέρα, εννοείται πρέπει να πας στο γιατρό για να αποκλειστεί κάποια παθολογία που το προκαλεί αυτό. Εως τότε το μόνο που μπορώ να προτείνω είναι ντεπόν, πριν τον ύπνο μιας και είναι ασφαλές φάρμακο και επίσης να προσαρμόσεις το προπονητικό σου φορτίο στα πόδια, να το ελαττώσεις δηλαδή

  3. #3
    Pumping Iron DORA83's Avatar
    Join Date
    04-02-22
    Posts
    370

    Default

    Quote Originally Posted by sonna View Post
    Καλημέρα, εννοείται πρέπει να πας στο γιατρό για να αποκλειστεί κάποια παθολογία που το προκαλεί αυτό. Εως τότε το μόνο που μπορώ να προτείνω είναι ντεπόν, πριν τον ύπνο μιας και είναι ασφαλές φάρμακο και επίσης να προσαρμόσεις το προπονητικό σου φορτίο στα πόδια, να το ελαττώσεις δηλαδή
    Βασικα σε αυτη την φαση δεν κανω καθολου προπονηση (ειμαι στην αναρρωση μετα απο χειρουργειο). Πριν τις γιορτες εκανα διπλες προπονησεις καθημερινα τρεξιμο μεγαλων αποστασεων και βαρη (40 λεπτα περιπου), και δεν ειχα αυτο το προβλημα. Συμναζομαι σε καθημερινη βαση στα τελευταια 2 χρονια οποτε ειμαι μαθημενη στην ασκηση.
    Αυτους του πονους τελευταια φορα τα ειχα πριν 3-4 χρονια και περναγαν με συμπληρωματα για τις αρθρωσεις (δεν θυμαμαι ομως τη μαρκα).

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Δώρα γιατρός δεν είμαι, μια απλή εικασία κάνω..
    Το σώμα διαμαρτύρεται από την υπερπροπόνηση που έκανες τόσο καιρό. Τα συμπληρώματα δεν είναι πανάκεια.
    Κάνε ό,τι εξετάσεις χρειάζεται και αν δε δείξουν κάτι, τότε κάνε ένα καλό οφφ απ όλα και κάνε μια νέα αρχή με ισορροπία.

  5. #5
    Pumping Iron DORA83's Avatar
    Join Date
    04-02-22
    Posts
    370

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Δώρα γιατρός δεν είμαι, μια απλή εικασία κάνω..
    Το σώμα διαμαρτύρεται από την υπερπροπόνηση που έκανες τόσο καιρό. Τα συμπληρώματα δεν είναι πανάκεια.
    Κάνε ό,τι εξετάσεις χρειάζεται και αν δε δείξουν κάτι, τότε κάνε ένα καλό οφφ απ όλα και κάνε μια νέα αρχή με ισορροπία.
    Για ποσο διαλειμα μιλαμε δηλ ειμαι εκτος προπονησης εδω και 3 εβδομαδες θεωρητικα αυτη την εβδομαδα θα μπορουσα να κανω γρηγορο περπατημα αλλα να πω την αλληθεια εχω αρκετη κοποση ακομα (πιθανος αναιμια δεν ξερω αυριο παω πσω στο χειρουργο να μου πει).
    Αυτους τους πονους τα ειχα και παλια αλλα τοτε δεν εκανα γυμναστικη και περναγαν με συμπληρωματα, για σκεφτομαι την ανεπαρκεια σε κατι αλλα δεν ξερω τι μπορει να ειναι. Ουτε το τι να ψαξω. Καμια ιδεα;


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Μυϊκοί Σπασμοί
    By Hanos in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 1
    Last Post: 22-08-15, 16:07
  2. Μυικοί Πόνοι Μετά Την Προπόνηση
    By kapoulos in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 14
    Last Post: 10-03-12, 03:33
  3. Μυικοί Σπασμοί Στη Διάρκεια Της Προπόνησης
    By kreator in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 8
    Last Post: 17-01-11, 23:13
  4. Μυικοί σπασμοί
    By v@g in forum Off Topic
    Replies: 0
    Last Post: 13-04-06, 19:21

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •