Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    New Member
    Join Date
    02-08-16
    Location
    athens
    Posts
    26

    Default Συνδυασμός Muay thai και βάρη

    Έκαναν ται για 3 χρόνια και το σταματησα τον περασμένο Μάιο για να κάνω μόνο βάρη.Ενω εχω έχω μεγαλώσει και μου αρέσει αυτό, νιώθω να μου λείπει η προπόνηση του ται και θέλω κάπως να το συνδυάσω.Τι ρουτινα μπορώ να ακολουθήσω ώστε να κάνω ται,να κάνω καλές προπονήσεις με βάρη και να μην πάθω burn out?Επισης δεν θέλω να χάσω όσους μυς κατάφερα και έβαλα.
    Σκεφτόμουν κάτι του στυλ
    Δευτερα ται
    Τρίτη upper
    Τετάρτη ται
    Πέμπτη lower
    Παρασκευή ται
    Σάββατο αν έχω δυνάμεις upper.
    Μετά εκεί αφήνω μόνο πολυαρθρικες ασκήσεις ή θα έχω και απομονωτικες;
    Και πόσες ασκήσεις ανα μυϊκή ομάδα ανά προπόνηση θα είναι καλα;

  2. #2
    New Member
    Join Date
    01-05-08
    Location
    komotini, Greece.
    Posts
    80

    Default

    Εάν τρως τις θερμίδες που καις δεν νομίζω να χάσεις μυς! Πιστεύω καλα είναι μέχρι 5 ημέρες το πολύ να το πας την εβδομάδα, και 2 μέρες ξεκούραση και καλό είναι την μέρα ξεκουρασησ ανάμεσα στις μέρες προπόνησης.

  3. #3
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Θέλει ισορροπία γιατί αλλιώς θα αργείς να αναρρώσεις. Και φυσικά καλό φαγητό!
    Το upper/lower είναι ιδανικό, 2 φορές την εβδομάδα. Το Σάββατο ακόμα και αν νιώθεις οτι τραβάει προπόνηση, καλύτερα ξεκουράσου ή πήγαινε για ένα χαλαρό περπάτημα.
    Στην προπόνηση βάλε βασικές ασκήσεις όπως πιέσεις στήθους με αλτήρες ή μπάρα, πους απς, έλξεις στο μονόζυγο ή έλξεις τροχαλίας, άρσεις θανάτου, στρατιωτικές πιέσεις.
    Στα πόδια σκουώτ, πρέσσα ποδιών, εκτάσεις τετρακεφάλων, κάμψεις μηριαίων στο μηχάνημα, προβολές, γάμπες.

  4. #4
    New Member
    Join Date
    02-08-16
    Location
    athens
    Posts
    26

    Default

    Λόγω οτι βρίσκομαι σε όγκο,είμαι ηδη 350 θερμίδες πάνω απο την συντήρηση οπότε με 3 φορές την βδομάδα ται λέω να προσθέσω άλλες 500 θερμίδες και βλέπω πως θα νιώθω και κάπως με νοιάζει να μπορώ να προοδεύω σωματικά και να μεγαλώνω,αγώνα στα κοντά δεν θέλω να παίξω άρα δεν με νοιάζουν κιλά και κοψίματα.
    Αρα προτείνεις να κάνω 2 βασικές ασκήσεις σε κάθε μυική ομάδα.Απομονωτικές για χέρια και να βάλω και later raise πιστεύεις παραπάει;Δηλαδή σκεφτόμουν 2 ασκήσεις στήθος,2 πλάτη,2 ώμων και 1 ασκηση για δικέφαλα-τρικέφαλα και στα πόδια σκουοτ,πρέσσα,romanian deadlift,κάμψεις μηριαίων στο μηχάνημα και γάμπες.
    Last edited by Marios07; 21-02-23 at 23:35.

  5. #5
    Pumping Iron
    Join Date
    09-10-12
    Posts
    262

    Default

    Quote Originally Posted by Marios07 View Post
    Έκαναν ται για 3 χρόνια και το σταματησα τον περασμένο Μάιο για να κάνω μόνο βάρη.Ενω εχω έχω μεγαλώσει και μου αρέσει αυτό, νιώθω να μου λείπει η προπόνηση του ται και θέλω κάπως να το συνδυάσω.Τι ρουτινα μπορώ να ακολουθήσω ώστε να κάνω ται,να κάνω καλές προπονήσεις με βάρη και να μην πάθω burn out?Επισης δεν θέλω να χάσω όσους μυς κατάφερα και έβαλα.
    Σκεφτόμουν κάτι του στυλ
    Δευτερα ται
    Τρίτη upper
    Τετάρτη ται
    Πέμπτη lower
    Παρασκευή ται
    Σάββατο αν έχω δυνάμεις upper.
    Μετά εκεί αφήνω μόνο πολυαρθρικες ασκήσεις ή θα έχω και απομονωτικες;
    Και πόσες ασκήσεις ανα μυϊκή ομάδα ανά προπόνηση θα είναι καλα;
    Όχι. Πολύ φορτωμένο το πρόγραμμα σου.
    Και γενικά όποιος κάνει άθλημα και θέλει πρόσθετο βάρη, πρέπει να ρωτάει τον προπονητή του αθλήματος όχι τον προπονητή των βαρών

  6. #6
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by Marios07 View Post
    Λόγω οτι βρίσκομαι σε όγκο,είμαι ηδη 350 θερμίδες πάνω απο την συντήρηση οπότε με 3 φορές την βδομάδα ται λέω να προσθέσω άλλες 500 θερμίδες και βλέπω πως θα νιώθω και κάπως με νοιάζει να μπορώ να προοδεύω σωματικά και να μεγαλώνω,αγώνα στα κοντά δεν θέλω να παίξω άρα δεν με νοιάζουν κιλά και κοψίματα.
    Αρα προτείνεις να κάνω 2 βασικές ασκήσεις σε κάθε μυική ομάδα.Απομονωτικές για χέρια και να βάλω και later raise πιστεύεις παραπάει;Δηλαδή σκεφτόμουν 2 ασκήσεις στήθος,2 πλάτη,2 ώμων και 1 ασκηση για δικέφαλα-τρικέφαλα και στα πόδια σκουοτ,πρέσσα,romanian deadlift,κάμψεις μηριαίων στο μηχάνημα και γάμπες.

    Δυο καρπούζια σε μια μασχάλη δε χωράνε.
    Παίξε με βασικές ασκήσεις, μη χάνεις τον χρόνο για απομονωτικές, έτσι κι αλλιώς δουλεύουν με αυτές που σου έγραψα.
    Ναι, ανέβασε και το φαγητό και να κοιμάσαι καλά.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. πρόγραμμα για βάρη+muay thai
    By fonnez in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 0
    Last Post: 06-10-21, 17:28
  2. muay thai + βάρη
    By muay_boran in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 10
    Last Post: 20-11-16, 22:29
  3. Muay Thai
    By Jimaraz97 in forum Αθλήματα Και Πολεμικές Τέχνες
    Replies: 9
    Last Post: 09-11-13, 13:42
  4. muay thai / MMA
    By dimitris.king in forum Αθλήματα Και Πολεμικές Τέχνες
    Replies: 0
    Last Post: 27-09-12, 00:15
  5. Tiger Muay Thai
    By ktsioutas in forum Αθλήματα Και Πολεμικές Τέχνες
    Replies: 11
    Last Post: 23-02-10, 04:39

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •