Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    23-02-23
    Posts
    2

    Default Βοήθεια με άσκηση & διατροφή

    Καλησπέρα σας! Διαβάζω καιρό το φόρουμ κ προσπαθώ να μάθω ότι μπορώ, αλλά τώρα νομίζω ότι χρειάζομαι τη βοήθειά σας!
    Λιγα λόγια για μενα: είμαι 32 ετών, ήμουν 140 κιλά και τώρα αισίως 100. Τα κιλά τα έχασα με περπάτημα, διατροφή low carb και κολύμπι. Η low carb ήταν λόγω προβλήματος με την ινσουλίνη, ο διαβητολογος μου σύστησε να ξεκινήσουμε με low carb, όχι όμως σε επίπεδα κετο, και σιγά σιγά να ανεβάζουμε υδατάνθρακες. Τώρα έχω φτάσει να είμαι στα 100γρ υδατάνθρακες ημερισιως χωρίς πρόβλημα, και μου επιτρέπει να πάω ως 120-150 τις μέρες που κάνω βάρη.
    Τους τελευταίους 6 μήνες άρχισα γυμναστήριο και κάνω προπόνηση με βάρη 3 φορές την εβδομάδα.
    Παρακολουθώ θερμίδες κτλ με την εφαρμογή carbmanager που έχουμε ρυθμίσει στις 1850 θερμίδες, 135γρ πρωτεΐνη, 100γρ λιπαρά και 100γρ υδατάνθρακες
    Το πρόβλημα είναι ότι εδώ που μένω υπάρχει μόνο 1 γυμναστήριο που έχει 3 υπαλλήλους (όχι γυμναστές), οι οποίοι μου λένε 100 διαφορετικά πραγματα, με αποτέλεσμα να αμφισβητώ τις γνώσεις τους κ να αμφιβάλλω για το αν είναι σωστό ότι κάνω.
    Το μόνο πράγμα στο οποίο συμφωνούν είναι να κάνω 3 φορές τη βδομάδα full body.
    Απο κει και πέρα, έχουμε τις εξής αποψεις:

    1. Με βάζει να κάνω κάθε φορά από 1 άσκηση για πόδια, γλουτούς, δικεφαλους, τρικεφαλους, πλάτη, στήθος, ώμους, κοιλιακούς. 3 σετ από 12 επαναλήψεις.
    Ένα μικρό διάλειμμα μεταξύ των σετ, περίπου μισό λεπτό, κ 1 λεπτο από άσκηση σε άσκηση. Μου αρέσει πιο πολύ απ όλους γιατί δε βαριέμαι, κάνω κάποιες ασκήσεις σε όργανα, λίγες με βαρακια ή μπάρα, και αρκετές με λάστιχα και kettlebell. Είναι ο μοναδικός που όταν κάνω μαζί του, τις επόμενες 2 μέρες νιώθω ένα ευχάριστο πιάσιμο σε κάθε μυ του κορμιού, νομίζω ότι γυμνασα και την τελευταία τρίχα της πλάτης! Με τους επόμενους 2 δεν καταλαβαίνω τίποτα.

    2. Μοιραζει αλλιώς τις ασκήσεις, δηλ κάνω 4-5 για πόδια κοιλιακούς και χέρια, και ελάχιστα ή καθόλου τα υπόλοιπα.
    Έχει μια εμμονή με το χρόνο, το σετ να διαρκεί 40" κ τα διαλείμματα 20". Το αποτέλεσμα είναι να κάνω άσχετο αριθμό επαναλήψεων. Πχ στα σουμο σκουοτ και αρσεις θανάτου δε μπορώ να κάνω πάνω από 10 επαναλήψεις στα 40". Στις ασκήσεις χεριών μου βγαίνουν και 15-20. Είναι νορμάλ αυτό το κόλλημα με το χρόνο, έχει κάποιο νόημα? Επίσης η συγκεκριμένη, δε μου βάζει κιλά. Είμαι 6 μήνες κολλημένη στα 5 ή 10, που εμένα μου φαίνεται αέρας και νιώθω σαν να μη γυμναστηκα ποτέ. Κάποιες φορές που της ξεφεύγω βάζω κρυφά λίγα παραπάνω κ με μαλώνει!

    3. Μου κάνει 1-2 ασκήσεις ανά μυ, 3x12, όμως είναι σερί. Δηλ 1 σετ των 12 σκουοτ, μόλις τελειώνει πάμε απευθείας 1 σετ κοιλιακούς, μετά κατευθείαν κωπηλατικη, κλπ κλπ κλπ, και όταν τελειώσουν όλες οι ασκήσεις από ένα σετ, διάλειμμα για ανάσα και νερό και πάλι απ την αρχή όλες οι ασκήσεις 2ο σετ. Ούτε αυτη μου βάζει πολύ βάρος, αλλά και να έβαζε δε θα το είχα, γιατί σκοτωνομαι λόγω ταχύτητας κ έλλειψης διαλειμματος. Είμαι σαν να κάνω αερόβιο.

    Οι απορίες μου :

    1. Έχει νόημα, έχει αποτέλεσμα ή κάνει κάπου κακό να κάνω εντελώς διαφορετικό πρόγραμμα ανάλογα με το ποιος δουλεύει? Γίνεται σωστή δουλειά όταν την Τρίτη κάνω 5 παραλλαγές κοιλιακών κ την Πέμπτη πονάει η κοιλιά μου και δε μπορώ να κάνω ούτε εναν? Ή όταν το Σάββατο σηκώνω 25 κιλά και την τρίτη στο ίδιο όργανο σηκώνω 5?
    2. Είναι κάποια από τις 3 τακτικές σωστή, να την υιοθετήσω κ να ακολουθώ μόνο αυτή? Υπάρχει η δυνατότητα να τους ενημερώσω ότι από δω κ πέρα θα κάνω μόνη μου, απλώς δεν έχω τις γνώσεις να φτιάξω πρόγραμμα.
    3. Υπάρχουν κάποιες άλλες κατευθυντηριες να ακολουθήσω? Είμαι εξοικειωμενη πια, ξέρω την τεχνική των ασκήσεων, χρησιμοποιώ πολύ καλά όργανα, βαρακια, μπάρα, λάστιχα και kettlebell, απλά με έχουν μπερδέψει αρκετά κ δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω τελικά.
    4. Όσον αφορά τη διατροφή, γενικά μου λένε ότι αφού έχω ακόμα αρκετά κιλά να χάσω, δε χρειάζεται πολλή εμμονή κ λεπτομέρεια στον υπολογισμό γραμμαρίων υδατανθρακων πρωτεϊνών πριν κ μετά την προπόνηση, ούτε προσεκτικός σχεδιασμός γευμάτων κλπ.
    Ο γιατρός μου μού έχει δώσει τις γενικές οδηγίες διατροφής , και λέει απλά τις μέρες προπόνησης να τρώω παραπάνω υδατάνθρακες που θα μοιράζονται κυρίως πριν κ μετά την προπόνηση.

    Κάποιες μέρες είναι έτσι:
    11.00 ψωμί ολικής με φυστικοβουτυρο, 2 αυγά βραστά, 30γρ αμύγδαλα ή 1 κότατζ, 1 πορτοκαλι, 35γρ αμύγδαλα
    14.30 - 15.30 προπόνηση
    16.00 1 γιαούρτι με 1κσ μέλι
    17.00 3φλ φακορυζο, 70γρ φέτα
    20.00 σαλάτα με 150γρ τόνο, κρουτον ολικής σπιτικά, 1κσ λάδι και ξηρούς καρπούς καμιά φορά ή δεν τρώω τα κρουτον κ προσθέτω 1 ρυζογκοφρετα με φυστικοβουτυρο

    Άλλες μέρες έτσι:

    11.00 1 τοστ ολικής η τορτιγια δική μου (4 ασπράδια + 2κσ βρώμη) με 80-100γρ στήθος κοτόπουλο + τυρί κρέμα + 35γρ αμύγδαλα
    15.00-16.00 προπόνηση
    16.30 κοτόπουλο/γαλοπούλα/μπιφτεκι/ σολομός κλπ + σαλάτα + 150-200γρ πατάτα βραστή ή 1 φλ ρύζι ή 1 μπανάνα
    20.00 σαλάτα με πρωτεΐνη ή γιαούρτι με 35 ξηροκαρπια

    Είναι εντάξει? Πιστεύετε ότι πρέπει να αλλάξω πράγματα και να ασχολούμαι λεπτομερώς, να μετράω ακριβώς γραμμάρια υδατ-πρωτ που τρώω μετά την προπόνηση ή όντως δεν έχει σημασία?

    Ελπίζω να μη σας κούρασα πολύ και ευχαριστώ όποιον με διαβάσει!

  2. #2
    New Member
    Join Date
    21-11-19
    Posts
    17

    Default

    Καλημέρα και μπράβο για την προσπάθειά σου, να συνεχίσεις έτσι! Τώρα, κοίτα, είναι πολλά τα λάθη που μπορεί να επισημάνει κάποιος και στη διατροφή και στην άσκησή σου, θα σου τα εξηγήσουν και οι πιο έμπειροι εδώ μέσα. Εγώ το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι αφού στο γυμναστήριο ο πρώτος σου κάνει το πρόγραμμα που σου αρέσει, γιατί δεν του ζητάς να σου βγάλει το πρόγραμμα γραπτώς και να το κάνεις ανεξάρτητα από το ποιος είναι εκείνη τη στιγμή εκεί;; Ετσι γίνεται στα γυμναστήρια, δεν είσαι υποχρεωμένη να κάνεις ό,τι σου λένε, εκτός αν εσύ το ζητήσεις φυσικά. Αρα βγάζεις το προγραμματάκι σου, το κάνεις και όλα οκ. Δεν καταλαβαίνω γιατί να σε καταπιέζει ο κάθε γυμναστής (λες δεν είναι γυμναστές , άλλο και τούτο, είναι τουλάχιστον αθλούμενοι ή τίποτα περαστικοί;;; ) Ξεκίνα από αυτό το απλό και μην πονοκεφαλιάζεις , λες ξέρεις την τεχνική και έχεις δυναμώσει, προχωράς παρακάτω στα βάρη σου αποφασιστικά!

  3. #3
    Pumping Iron
    Join Date
    09-10-12
    Posts
    262

    Default

    τι άλλο έχουμε ν ακούσουμε με τα γυμναστήρια !!!!!!!!!!
    Πάππα91, σίγουρα δεν χρειάζεσαι και τέταρτο γυμναστή, αλλά να ξεσκαρτάρεις δύο, ψηφίζω να κρατήσεις τον πρώτο, ζήτα του γραπτό πρόγραμμα και ακολούθησε το.. τους άλλους δύο άστους ...

  4. #4
    New Bodybuilder
    Join Date
    23-02-23
    Posts
    2

    Default

    κι εγώ έτσι το σκεφτόμουν, ο πρώτος μου φαίνεται πιο σόι, αλλά ήθελα και καμιά γνώμη από γνώστες γιατί εγώ σίγουρα δεν είμαι!
    τα παιδιά δεν είναι γυμναστές, είναι όμως αθλουμενοι. είναι φουσκωτοί τέλος παντων, άρα για να έγιναν έτσι, κάτι θα σκαμπαζουν υποθέτω! απλώς έχουν τόσο διαφορετικές απόψεις που αναρωτιέσαι αν και τι ξέρει ο καθένας τελικά.
    2 χρονια τώρα δουλεύω σε μικρή κωμόπολη,και που υπάρχει αυτό το γυμναστήριο θαύμα το λες. δεν έχουν τον τρόπο λειτουργίας που έχουν τα νορμάλ γυμναστήρια. κι εγώ στα μέρη μου παλιά, έτσι το θυμάμαι το γυμναστήριο. έβγαζαν πρόγραμμα σε καρτέλες, πηγαίναμε το παίρναμε και κάναμε ότι έγραφε. αν θέλαμε βοήθεια μας έδειχναν τι και πως να το κάνουμε. Εδώ δεν το κάνουν, τώρα άμα το ζητήσω δεν ξέρω, ελπίζω να γίνεται!!
    σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 5
    Last Post: 01-10-18, 08:58
  2. Βοηθεια σε διατροφη και ασκηση
    By votca in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 2
    Last Post: 10-03-14, 21:01
  3. βοήθεια για διατροφή και άσκηση
    By anne in forum Διατροφή & Συμπληρώματα Για Γυναίκες
    Replies: 2
    Last Post: 17-06-12, 11:03
  4. Βοηθεια για διατροφη και ασκηση...
    By kgjb in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 2
    Last Post: 30-11-11, 18:35
  5. Βοήθεια Για Άσκηση και Διατροφή
    By ralf0012 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 16
    Last Post: 12-04-11, 06:32

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •