Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    New Member
    Join Date
    29-09-20
    Posts
    47

    Question Ποια ειναι η γνωμη σας;

    Ο εξοπλισμος που εχω ειναι ο εξης:
    • Παγκος με λαβες για βυθισεις
    • Ισια μπαρα
    • Στραβια μπαρα
    • Το κλασσικο σετ με τα 5 χρωματιστα λαστιχα.


    Προσπαθωντας να φτιαξω ενα PPL για το σπιτι εβαλα αυτες τις εξης ασκησεις και τις κανω με την σειρα που τις γραφω:

    PULL

    1. Barbell deadlift
    2. Κωπιλατικη με μπαρα (κλειστη λαβη)
    3. Κωπιλατικη με μπαρα (ανοιχτη λαβη)
    4. One arm dumbbell row
    5. Καμψεις δικεφαλων με μπαρα
    6. Καμψεις αυτοσυγκεντρωσης
    7. Hammer curls

    PUSH

    1. Bench press
    2. Declined bench press
    3. Dips
    4. Overhead shoulder press
    5. Dumbbell Side Lateral Raise
    6. Overhead triceps extension
    7. Γαλλικες πιεσεις τρικεφαλων

    LEGS

    1. Barbell Squat
    2. Προβολες εναλλαξ με μπαρα
    3. Γαμπες


    Πως σας φαινεται αυτο το προγραμμα; Θα αλλαζατε κατι;

    Ευχαριστω οποιον ασχοληθει.

  2. #2
    Senior Bodybuilder ΜΕΜΟΣ's Avatar
    Join Date
    07-01-11
    Location
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Posts
    1,651

    Default

    Κατασρχήν ρίξε μια ματιά εδώ: http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=50359
    Για το πρόγραμμα που έγραψες:
    Pull:
    Καλό θα ήταν να βάλεις κάποια άσκηση κάθες έλξης. Αν δεν έχει τρόπο να κάνεις έλξεις σε μονόζυγο δες μήπως μπορείς να κάνεις έλξεις με τα λάστιχα βάζοντας τα σε κάποιον ψηλό σημείο. Κάποια έχουν δυνατότητα να τα βάλεις σε πόρτα.
    Δεν έχεις καθόλου ασκήσεις για πίσω δελτοειδείς και τραπς. Μπορείς να κάνεις είτε εκτάσεις με αλτήρες ή λάστιχο ή σκυφτός κωπηλατική με ανοιχτή λαβή για πίσω δελτοειδείς και άρση τραπεζιών με μπάρα.
    Δεν νομίζω ότι χρειάζεσαι 3 ασκήσεις και δικέφαλα.
    Push:
    Ίσως θα είχε νόημα αντί για 2 πιέσεις στήθους να έχεις κάποια άσκηση Fly ή pullover.
    Legs:
    Πολύ φτωχό. Σίγουρα θα έβαζα Romanian Deadlift (RDL), hip thrusts και leg Curl με αλτήρα όπως προτείνεται στο παραπάνω άρθρο.
    Θεωρώ ότι με τα λάστιχα μπορείς να βρείς τρόπο να κάνεις και εκτάσεις τετρακεφάλων και κάμψεις μοιριαίων.
    Ψάξτο λίγο παραπάνω και θα βρεις λύσεις
    Rome wasn't built in a day

  3. #3
    New Member
    Join Date
    29-09-20
    Posts
    47

    Default

    Αρχικά ευχαριστώ πολύ για την απάντηση φιλαράκι. Δυστυχως στο σπιτι που μενω(απλο φοιτιτικο σπιτι) δεν μπορω να βαλω μονοζυγο. Ειναι ολο γυψοσανιδα και τα κουφωματα ειναι ξυλινα/κουφια. (Υπαρχει καποια πατεντα για μονοζυγο σε τετοιες περιπτωσεις;)
    Ναι τα λαστιχα εχουν μηχανισμο να μπαινουν στην πορτα.
    Legs δεν δινω και πολυ σημασια (ακομα) , γιατι εχω σωματοτυπο skinny fat και ολο μου το fat ειναι στην περιοχη μηρων/γλουτων και απο την μεση και πανω παντα φαινομουν λεπτος. Οποτε με τα χοντρα μπουτια/κωλο που ηδη εχω, φανταστηκα πως για να δειξει πιο αρμονικο το σωμα πρεπει να δωσω βαση στο ανω μερος κυριως. Για αυτο και στην βδομαδα θα κανω συνηθως P P L P P. Μπορει να κανω και λαθος βεβαια στο σκεπτικο μου, καθε αποψη δεκτη.

  4. #4
    Senior Bodybuilder ΜΕΜΟΣ's Avatar
    Join Date
    07-01-11
    Location
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Posts
    1,651

    Default

    Αφού δε μπορείς να κάνεις μονόζυγο βάλε ασκήσεις έλξης με τα λάστια και αν σου φαίνεται ελαφρύ κάνε ένα-ένα χέρι.
    Διαφωνώ με το σκεπτικό σου ως προς την εκγύμναση του κάτω σώματος. Εκτός από το ότι γενικά προτείνεται η ισορροπημένη εκγύμναση ίσως στην περίπτωσή σου θα είχε και μεγαλύτερο νόημα ώστε να διαμορφωθεί - συμμαζευτεί και το κάτω σώμα. Αν ήταν όποιος κάνει βάρη να "μεγάλωνε" εύκολα όλοι θα είχαμε γίνει τούμπανα. Άσε που με το πρόγραμμα που περιγράφεις ακόμη και αν έκανες πλήρες πρόγραμμα για πόδια πάλι θα ήταν το 20% της προπόνησης.
    Ό,τι επιλέξεις πάντως. Στην πορεία μπορείς να αλλάξεις ανάλογα με το πως βλέπεις την εξέλιξη.
    Rome wasn't built in a day

  5. #5
    New Member
    Join Date
    29-09-20
    Posts
    47

    Default

    Ωραια οποτε θα ενταξω τα λαστιχα ως υποκαταστατο για τις ελξεις και θα ξεκινησω να δινω εμφαση στα ποδια. Αρα στο pull πως θα προτεινες να το μεταβαλλω; Να αλλαξω ποιες ασκησεις για να βαλω ελξεις με τα λαστιχα;

  6. #6
    Senior Bodybuilder ΜΕΜΟΣ's Avatar
    Join Date
    07-01-11
    Location
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Posts
    1,651

    Default

    Αντικατέστησε μια απο τις 2 κοπηλατικές με μπάρα.

  7. #7
    New Member
    Join Date
    29-09-20
    Posts
    47

    Default

    Ευχαριστω για την βοηθεια φιλε μου. Να σαι καλα.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Ποια ειναι η γνωμη σας?
    By ARMAGEDDON in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 2
    Last Post: 17-06-09, 06:23

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •