Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 5 of 5
  1. #1

    Default Που Οφείλεται ο Πονοκέφαλος;

    Παίδες καλησπέρα, ευχαριστούμε κα ταρχάς για την τόση, συγκεντρωμένη, δωρεάν γνώση. Σας διαβάζω χρόνια και πραγματικά έχετε βοηθήσει. Γυμνάζομαι χρόνια, ωστόσο τα τελευταία με λίγο διαφορετικό προσανατολισμό, μιας και κάνω προπόνηση γι απόδοση στο στίβο (ρήψεις), οπότε, έχω χτίσει μυικότητα αρκετή, παίρνοντας αναπόφευκτα και λιπος.
    Βγαίνοντας απ το στίβο αποφάσισα τους τελευταίους μήνες να πιάσω το fitness, οπότε έχω ένα δίμηνο τώρα που μπήκα σε κλασικά bodybuilding προγράμματα, αλλα και σε υποθερμιδική διατροφή, ωστε να ρίξω με υπομονή το λίπος, να κρατήσω όσο δυνατόν περισσότερους μύες, αλλα και να χτίσω εκ νέου απο ένα καθαρότερο, ποιό στεγνό σώμα.
    Αυτό που με προβληματίζει είναι οτι, όσο ρίχνω θερμίδες (είχα ξεκινήσει απ τις 3000 κι έφτασα στις 2350 αυτή τη στιγμή), αντιμετωπίζω συχνά μεσ την εβδομάδα, πονοκεφάλους που εμφανίζονται το πρωί και με συνοδεύουν την υπόλοιπη ημέρα.
    Γυμνάζομαι 5 φορές την εβδομάδα με βάρη κι αερόβια hiit στο τέλος της προπόνησης, όχι τρομερή, απλά να υπάρχει η αερόβια.
    Τρώω κάπου στα 230 g πρωτείνη, 220 g υδατάνθρακες και κάπου στα 50 g λίπη, αυτά είναι τα μάκρος.
    Είμαι γύρω στα 100 κιλά, χάνω σταθερά και μ ευχαριστεί το αποτέλεσμα. Τί λέτε να φταίει, έχω πέσει πολύ σε θερμίδες και δικαιολογείται, δικές σας εμπειρίες απο αρκετά υποθερμιδικές περιόδους;
    Έχω πολυβηταμίνες ποιοτικής ετικέτας στο πρόγραμμά μου, οπότε κάτι καλύπτουν υποθέτω.
    Ευχαριστώ.

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Καλώς όρισες στο φόρουμ και σ ευχαριστούμε για τα καλά σου λόγια!
    Πόσες ώρες κοιμάσαι το βράδυ; Νιώθεις εκτός από πονοκεφάλους και ληθαργικότητα, βαριά τα πόδια σου;
    Η hiit δεν είναι για χόρταση, θέλει ρέγουλα. Αντικατέστησέ την με σταθερής έντασης, βελτίωσε τον ύπνο σου αν δεν το κάνεις και επίσης μεγάλο ρόλο παίζουν και οι βιταμίνες. Παίρνεις συμπληρώματα;

  3. #3

    Default

    Νιώθω λίγο άτονος, όχι ληθαργικός νομίζω, ωστόσο υποθέτω είναι λόγω πτώσης των θερμίδων. Κοιμάμαι 7 ώρες περίπου κάθε μέρα, σπάνια παραπάνω.
    Έχω πολυβηταμίνη της on, μια απλή whey πρωτείνη για το πρωινό μου και κρεατίνη σταθερά απο συμπληρώματα.
    Γενικότερα η διατροφή μου αποτελλείται απο:
    whey + βρώμη + αμύγδαλα το πρωί,
    2 γεύματα στήθος κοτόπουλο με καστανό ρύζι μεσ τη μέρα,
    ένα γεύμα με τόνο ή με αυγά,
    γιαουρτάκι στραγγιστό 2 % πριν τον ύπνο.
    Σπάνια αλλάζω τα παραπάνω, αλλάζω ποσότητες μόνο στους υδατάνθρακες, για να πιάνω τα μάκρος και τις θερμίδες και σιγά σιγά ρίχνω απ τις 3000 στις 2300 που έφτασα τώρα.
    Εννοείται στα παραπάνω προσθέτω και κάποια λαχανικά, κυρίως αγγούρι που μ αρέσει.
    Δίνω μια εικόνα της φάσης μήπως χτυπήσει κάπου κάποιο καμπανάκι, μιας κι έμπειρος ιδιαίτεραστο fitness δεν είμαι, διάβασμα έχω ρίξει κυρίως.
    Ευχαριστώ.
    Last edited by jojomos; 13-06-23 at 22:09. Reason: έγραψα τα μισά.

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Γράφεις πως κάνεις hiit καθε φορά μετά τα βάρη. Άρα δηλαδή 5 φορές. Σταμάτα τελείως για μια βδομαδα τις αερόβιες, αγόρασε βιταμινη D3 και μετά άσε στην άκρη τις διαλειμματικές και κάνε σταθερής έντασης μαξ 4 φορές τη βδομάδα από 30 λεπτά.

  5. #5

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Γράφεις πως κάνεις hiit καθε φορά μετά τα βάρη. Άρα δηλαδή 5 φορές. Σταμάτα τελείως για μια βδομαδα τις αερόβιες, αγόρασε βιταμινη D3 και μετά άσε στην άκρη τις διαλειμματικές και κάνε σταθερής έντασης μαξ 4 φορές τη βδομάδα από 30 λεπτά.
    Αλήθεια είναι οτι, αφήνοντας προσωρινά το γήπεδο και κλεινόμενος στο gym, τυχαίνει να μη μ έχει δει ο ήλιος καθόλου εκτός των άλλων, θα το δοκιμάσω ακριβώς όπως προτείνεις και θα επανέλθω.
    Ευχαριστώ πολύ.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Dianabol και Πονοκέφαλος
    By Giannos1987 in forum Off Topic
    Replies: 3
    Last Post: 11-08-20, 23:46
  2. Που Να Οφείλεται Ο Πόνος;
    By IronAddict in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 5
    Last Post: 08-02-14, 02:22
  3. Πονοκέφαλος Εν Ώρα Γυμναστικής
    By giorgos98 in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 8
    Last Post: 04-11-13, 08:35
  4. Υπερβολική Κούραση-Που Οφείλεται;
    By pipis21 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 6
    Last Post: 02-08-12, 18:35

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •