Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    13-06-23
    Posts
    3

    Default Εξάρθρημα ακρωμιοκλειδικής άρθρωσης

    Καλησπέρα σας, δε βρήκα ανάλογο θέμα Κ για αυτό άνοιξα καινούργιο .
    Τυγχάνω νέος στα βάρη τα οποία τα ξεκίνησα προ διετίας+ στα 35 μου χρόνια. Μεσα σ αυτά τα 2+ χρόνια άλλαξε ο τρόπος ζωής μου και φυσικά το σώμα μου παρά το μικρό διάστημα σε σημείο που δε ξέρω πόσο θα μου στοιχίσει ψυχολογικά αν το σταματήσω!
    Πριν μια βδομάδα και μετά από ταξίδι με μηχανή είχα μια πτώση από απώλεια πρόσφυσης με αποτέλεσμα να εξαρθρώθει η ακρώμιοκλειδικη άρθρωση σε επίπεδο 3.
    Η αντιμετώπιση είναι ή χειρουργική ή συντηρητική και η αλήθεια είναι πως μάλλον δε θα κάνω χειρουργείο καθώς δε με πονάει Κ βλέπω ότι η λειτουργία του χεριού ( σαν κίνηση) αποκαθίσταται πολύ γρήγορα.
    Για όσους γνωρίζουν χαρακτηριστικό αυτού του τραυματισμού είναι να "πετάει"πάνω από τον ώμο ένα κόκαλο.
    Η βασική μου απορία είναι αν θα μπορέσω να ξανά κάνω βάρη( μετά την αποθεραπεία- φυσικοθεραπεία) Κ αν έχει κάποιος όμοια εμπειρία,ποιες ασκήσεις έκανε Κ ποιες απέφυγε.
    Ο ένας ιατρός μου είπε πως θα είναι απόλυτα λειτουργικός ο ώμος ( είτε με χειρουργείο είτε χωρίς) Κ ο άλλος μου είπε πως ίσως καλύτερα να αποφύγω τις ασκήσεις πάγκου.
    Ένα τελευταίο να αναφέρω, στον συγκεκριμένο ώμο παλαιότερα είχα εξαρθρώσεις (3) μέσα σε 12 χρόνια αλλά εδώ Κ δέκα έτη δεν το ξανά έπαθα.
    Εύχομαι να μη κούρασα,σας ευχαριστώ πολύ.
    Last edited by Geo600; 13-06-23 at 18:13.

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Έπαθα ακριβώς το ίδιο τον περασμένο Αύγουστο μετά από πτώση από πατίνι. Εξάρθρημα 3ου βαθμού.
    Ο γιατρός μου συνέστησε αν θέλω να συνεχίσω να κάνω προπονήσεις και να κατεβαίνω σε αγώνες, να χειρουργηθώ. Δεν υπήρχε περίπτωση να το αφήσω έτσι το χέρι, η κλείδα έκανε μπαμ ότι πετάει, δεν μπορούσα να σηκώσω το χέρι πάνω από το παράλληλο..
    Αν δεν έκανα βάρη και ημουν μεγαλύτερης ηλικίας θα μου λεγε να το αφήσω έτσι.
    Έκανα χειρουργείο, όλα πηγαν καλά. Έκανα και 10 φυσικοθεραπείες και σταδιακά προπονήσεις. Με βοήθησε η μυική μου μάζα στην αποκατάσταση και η καλή φυσική κατάσταση.
    Να μη στα πολυλογώ, πλέον δεν υπάρχει σχεδόν καθόλου διαφορά στα χέρια μου, κάνω κανονικά προπονήσεις , το προσέχω βέβαια να μη το κουράζω , έχω ρίξει λιγο τα κιλα σε καποιες ασκήσεις, αλλά όλα κομπλε.
    Αν με ρωτας, επειδή εισαι και νεο παιδι (εγω ειμαι 45) θα σου λεγα να κανεις το χειρουργειο να ξενοιάσεις. Σίγουρα θα σου βγάλει θέματα στις προπονήσεις..
    Last edited by Kardoula; 13-06-23 at 18:53.

  3. #3
    New Bodybuilder
    Join Date
    13-06-23
    Posts
    3

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Έπαθα ακριβώς το ίδιο τον περασμένο Αύγουστο μετά από πτώση από πατίνι. Εξάρθρημα 3ου βαθμού.
    Ο γιατρός μου συνέστησε αν θέλω να συνεχίσω να κάνω προπονήσεις και να κατεβαίνω σε αγώνες, να χειρουργηθώ. Δεν υπήρχε περίπτωση να το αφήσω έτσι το χέρι, η κλείδα έκανε μπαμ ότι πετάει, δεν μπορούσα να σηκώσω το χέρι πάνω από το παράλληλο..
    Αν δεν έκανα βάρη και ημουν μεγαλύτερης ηλικίας θα μου λεγε να το αφήσω έτσι.
    Έκανα χειρουργείο, όλα πηγαν καλά. Έκανα και 10 φυσικοθεραπείες και σταδιακά προπονήσεις. Με βοήθησε η μυική μου μάζα στην αποκατάσταση και η καλή φυσική κατάσταση.
    Να μη στα πολυλογώ, πλέον δεν υπάρχει σχεδόν καθόλου διαφορά στα χέρια μου, κάνω κανονικά προπονήσεις , το προσέχω βέβαια να μη το κουράζω , έχω ρίξει λιγο τα κιλα σε καποιες ασκήσεις, αλλά όλα κομπλε.
    Αν με ρωτας, επειδή εισαι και νεο παιδι (εγω ειμαι 45) θα σου λεγα να κανεις το χειρουργειο να ξενοιάσεις. Σίγουρα θα σου βγάλει θέματα στις προπονήσεις..
    Σ ευχαριστώ για την ( ταχύτατη) απάντηση!
    Και μένα μου είπαν πως αν ήμουν επαγγελματίας αθλητής ( η αγωνιστικος όπως εσύ) οι πιθανότητες να το κάνω θα ήταν περισσότερες.
    Στη προκειμένη επειδή είμαι ένας απλός ασκούμενος αλλά νομίζω πως πλέον θα μου είναι πολύ δύσκολο να περιορίσω τα βάρη, ίσως "καταπιω" αυτή την αισθητική παραφωνία αλλά ευχόμενος να μπορέσω να συνεχίσω τις προπονήσεις ακόμα Κ με περιορισμούς, καθώς για μένα έτεινε να γίνει τρόπος ζωής.
    Δεν είναι μόνο το χειρουργείο, το οποίο να πω την αλήθεια δε θα ήθελα, είναι Κ η αποκατάσταση μετά που θα πάρει αρκετό χρόνο.
    Εμένα ακόμα Κ τώρα που είναι περισσότερο οξεία η φάση, μπορώ Κ το πάω το χέρι Κ πάνω από τον παράλληλο , ενώ μέρα με τη μέρα οι κινήσεις μου γίνονται Κ πιο ελεύθερες.
    Από την αρχή δεν είχα ιδιαίτερο πόνο.
    Last edited by Geo600; 13-06-23 at 19:33.

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Πιο χρόνο θα παρει η αποκατάσταση.. εγώ στον 2ο μήνα έκανα προπόνηση
    Αν μπορείς να ζεις με το αισθητικό κομμάτι ότι η κλείδα σου είναι στον "αέρα" με ότι αυτό συνεπάγεται (γιατί θα δεις περιορισμούς στην καθημερινοτητα σου, δεν ειναι μονο η γυμναστική) τότε εντάξει.
    Εγώ πάντως και μόνο που έβλεπα αυτό το κόκαλο να τρυπάει το δέρμα δεν άντεχα καν στη σκέψη πως πρέπει να συμβιβαστώ. Όπως και να το κάνουμε μιλάμε για ένα κόκαλο που στην κυριολεξία είναι χύμα στον αέρα. Ούτε ντουλάπι δεν μπορούσα να ανοίξω, ένιωθα πως υπάρχει ένα "εμπόδιο" στην κίνηση. Δεν μπορούσα να ζω με αυτό το πράγμα..
    Δόξα το Θεό τώρα είμαι λες και δεν έχω κάνει επέμβαση.

  5. #5
    New Bodybuilder
    Join Date
    13-06-23
    Posts
    3

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Πιο χρόνο θα παρει η αποκατάσταση.. εγώ στον 2ο μήνα έκανα προπόνηση
    Αν μπορείς να ζεις με το αισθητικό κομμάτι ότι η κλείδα σου είναι στον "αέρα" με ότι αυτό συνεπάγεται (γιατί θα δεις περιορισμούς στην καθημερινοτητα σου, δεν ειναι μονο η γυμναστική) τότε εντάξει.
    Εγώ πάντως και μόνο που έβλεπα αυτό το κόκαλο να τρυπάει το δέρμα δεν άντεχα καν στη σκέψη πως πρέπει να συμβιβαστώ. Όπως και να το κάνουμε μιλάμε για ένα κόκαλο που στην κυριολεξία είναι χύμα στον αέρα. Ούτε ντουλάπι δεν μπορούσα να ανοίξω, ένιωθα πως υπάρχει ένα "εμπόδιο" στην κίνηση. Δεν μπορούσα να ζω με αυτό το πράγμα..
    Δόξα το Θεό τώρα είμαι λες και δεν έχω κάνει επέμβαση.
    Θα δω ακόμα ένα γιατρό αύριο, να δω τι θα μου πει Κ αυτός!
    Όσον αφορά το χειρουργείο, μου είπαν πως θα πάρουν μόσχευμα από το πόδι Κ μετά με ειδικά κουμπιά θα σταθεροποιήσουν τη κλείδα. Να υποθέσω κάτι τέτοιο έγινε Κ σε σένα;περί τη μια ώρα+ χειρουργείο με ένα βράδυ νοσηλεία.
    Είμαι σε σκέψεις ..

  6. #6
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Μόσχευμα από το πόδι;;!! Τι λες ρε φιλε ποιος το πε αυτο;!! Όχι βέβαια.
    2.5 ώρες χειρουργείο ηταν , σταθεροποιούν την κλείδα με ειδικό ράμμα που συγκρατείται από 2 άγκυρες ή κουμπιά..
    2 μέρες έκατσα, είχα το χέρι σε φάκελο για 15 μέρες και ανα διαστήματα πάω στο κατ για επανεξέταση. Τον 2ο μήνα έκανα κανονικά προπονήσεις , το μόνο που δεν έκανα και έπρεπε να προσέχω ήταν οι πίεσεις ώμων δηλαδή οτιδήποτε ηταν πανω απο το επιπεδο του κεφαλιού. Τώρα και πιεσεις κανω και οπισθολαίμιες πιεσεις, τα παντα όλα .

    Θα σου βαλω 2 φωτο από τις ακτινογραφιες μου να καταλαβεις το πριν και το μετά.

  7. #7
    Pumping Iron Quarter's Avatar
    Join Date
    21-06-16
    Location
    Αθήνα
    Posts
    466

    Default

    Αν θέλεις να συνεχίσεις να είσαι πλήρως ενεργός, αθλητικά, είναι μάλλον μονόδρομος το χειρουργείο.
    Πέρα από το αισθητικό κομμάτι, η ωμική σου ζώνη δεν θα είναι όπως πριν, αν πας συντηρητικά. Θα κάνεις πιέσεις πάγκου (ή ακόμη και push-ups) και στο πίσω μέρος του μυαλού σου θα υπάρχει η, μικρή έστω, αγωνία, μήπως νιώσεις το κρακ. Τώρα σου φαίνεται βουνό η διαδικασία, χειρουργείο και αποκατάσταση, αλλά θεώρησέ το ως μια προσωρινή μεταβατική φάση, για να ξεμπερδέψεις μια και καλή.
    Όπως όλα τα χειρουργεία, μεγάλη σημασία έχει η επιλογή του γιατρού.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Κάκωση Ακρωμιοκλειδικής Άρθρωσης - Τι Προτείνετε
    By StathisM in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 4
    Last Post: 25-11-20, 02:23
  2. Τραυματισμος αρθρωσης Καρπου
    By dimi1991 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 15
    Last Post: 15-11-13, 01:37

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •