Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 4 of 4
  1. #1

    Default Cheat Meal - Απαραίτητα Για Ενεργοποίηση Μεταβολισμού;

    Καλησπέρα.
    Θεωρείτε απαραίτητα τα cheat γεύματα σε περίοδο γράμμωσης; Αν όχι, κάποια αύξηση θερμίδων μια στο τόσο για ξεκόλλημα του μεταβολισμού, και με ποιό τρόπο, αν κάνετε;
    Είμαι 5η εβδομάδα υποθερμιδικά, πάει καλά, ωστόσο αποφεύγω να βάλω γεύματα εκτός του πλάνου, δεν έχω βάλει ούτε ένα, δεν θέλω να ξεφύγω καθόλου απ το στόχο και νιώθω οτι αντί να μου δώσει κουράγιο θα με βγάλει απ τη συνήθεια, οπότε τρώω σταθερά τις θερμίδες που πρέπει, τα μάκρος μου απο ποιοτικές τροφές, στήθος κοτόπουλο, καστανό ρύζι, βρώμη, whey κλπ κλπ.
    Έλεγα να βγάλω το καλοκαίρι, να πέσω αρκετά χαμηλά σε λίπος, μιας κι έρχομαι απο στίβο/ρήψεις κι είχα αρκετό, κι ύστερα να μπω σε θερμιδικό πλεόνασμα κι εκεί να βάλω κι ένα γεύμα τη βδομάδα σαβουροfastfood
    Ποιά η γνώμη σας, τί έχει δουλέψει σ εσάς;
    Ευχαριστώ.

  2. #2
    Advanced Bodybuilder babisvaleris's Avatar
    Join Date
    22-09-13
    Posts
    1,099

    Default

    Δεν είναι απαραίτητα τα τσιτ αν νιώθεις καλά με τις τροφές που δουλεύεις στην καθημερινότητά σου. Αυτά υπάρχουν για ψυχολογικούς λόγους.
    Μη βάλεις τροφές έξτρα εκτός της γκάμας σου αν το φοβάσαι - το καταλαβαίνω ακριβώς.\
    Μπορείς κάποιες μέρες που θα επιλέξεις να παίζεις με τον υδατάνθρακα σε κάπως μεγαλύτερη ποσότητα στο μεταπροπονητικό σου.
    Δε θα επιρρεάσει το βασικό πλάνο σου εφόσον είσαι συνεπής (που δείχνεις ότι είσαι)

  3. #3
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    To να σου πουμε τι δουλευει σε μας δεν θα σε βοηθήσει γιατί ο κάθε ένας είναι διαφορετικός.
    Αυτό όμως που μπορώ να σου πω είναι κάποιες κατευθυντήριες γραμμές..
    Αρχικά, άλλο το cheat meal και άλλο μέρα με υψηλό υδατάνθρακα. Το πρώτο είναι τρώω ένα γεύμα εκτός τροφών από τη διαιτα μου (συνηθως "σαβούρα") το δεύτερο είναι ελεγχόμενη αύξηση θερμίδων από υδατάνθρακα από τροφές που ήδη τρώω στη διαιτα μου.
    Το τι θα επιλέξεις από τα δύο εξαρτάται από 1) πόσο διάστημα είσαι σε δίαιτα 2) τον μεταβολισμό σου.
    Για 5 βδομάδες διαιτα ο μεταβολισμός δεν κολλάει.. Και δε νομίζω να εισαι σε τραγικό θερμιδικό έλλειμμα. Άρα θεωρητικά δεν έχεις λόγο να κάνεις τσιτ (που τις περισσότερες φορες γινεται για ψυχολογικους λόγους).
    Συνεχίζεις τη διαιτα σου και από τη στιγμή που δουλευει δεν πειραζεις τίποτα. Αν δεις οτι μένεις στάσιμος για περίπου 2 βδομαδες τοτε είτε μειώνεις θερμίδες ή κάνεις μια μέρα high carb day για να γεμίσουν οι μυς σου γλυκογόνο και να πάρεις τ απάνω σου.
    Σε κάποιους όπως σε μένα δεν βοηθάνε τα τσιτ και αν κι εσυ νιωθεις οτι ψυχολογογικα θα νιωθεις πως εχεις βγει "εκτός" τότε άστο.

  4. #4
    Pumping Iron Quarter's Avatar
    Join Date
    21-06-16
    Location
    Αθήνα
    Posts
    466

    Default

    Αν πιστεύεις ότι ένα cheat meal θα ανεβάσει τον μεταβολισμό σου για μέρες, δεν ισχύει.
    Αν το βλέπεις ως ένα μέσο ψυχολογικής αποφόρτισης (και μόνο), θα μπορούσε να να λειτουργήσει έτσι.
    Ο κίνδυνος που ελλοχεύει, αναλόγως της ιδιοσυγκρασίας του καθενός, είναι μήπως το ή τα cheat meals ή/και οι cheat days χαλαρώσουν την ως τότε, πειθαρχία, και οδηγήσουν σε εκτροχιασμό της προσπάθειας. Είναι πάρα πολύ συχνό φαινόμενο. Αν το σώμα δει χαραμάδα φωτός (τροφής) θα προσπαθήσει να σε κάνει να ανοίξεις την χαραμάδα. Δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι το σώμα, πρωτίστως, είναι μια μηχανή επιβίωσης.

    Θα μπορούσες εναλλακτικά:
    α) 1-2 μέρες/εβδομάδα (συνεχόμενες) να φτάνεις σε επίπεδο συντήρησης ή και λίγο παραπάνω
    β) να ακολουθήσεις ένα μοτίβο 2-3 εβδομάδες σε έλλειμμα/1-2 εβδομάδες σε συντήρηση.

    Με τις παραπάνω (ενδεικτικές) προσεγγίσεις:
    - έχεις ψυχολογική τόνωση (αν σου είναι τόσο απαραίτητη)
    - γεμίζεις τις αποθήκες γλυκογόνου (αν έχεις περιορίσει κατά πολύ τον υδατάνθρακα, το αν θα έπρεπε να τον έχεις περιορίσει τόσο πολύ είναι άλλο θέμα)
    - περιορίζεις, ως ένα βαθμό, την απώλεια μυικής μάζας
    και το βασικότερο,
    - ξεκολλάς (σε κάποιο βαθμό πάντα) τον μεταβολισμό.

    Όλ'αυτά βέβαια, σε γενικές γραμμές. Οι ενδοατομικές διαφορές είναι πραγματικότητα αδιαμφισβήτητη.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Cheat Meal
    By Akis23 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 11
    Last Post: 25-11-18, 14:25
  2. Cheat Meal/Days... Προαιρετικά ή απαραίτητα;
    By Triadafilos in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 8
    Last Post: 07-04-15, 01:07
  3. Cheat meal..
    By Sheva in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 24
    Last Post: 17-07-12, 23:21
  4. Διατροφική Βοήθεια Για Ενεργοποίηση Μεταβολισμού
    By ranger in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 1
    Last Post: 09-02-08, 20:29

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •