Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 3 of 13 FirstFirst 1234567 ... LastLast
Results 61 to 90 of 377
  1. #61
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    18-08-23
    Posts
    198

    Default

    Κάψιμο καθόλου σήμερα ,έκανα αυτά που είπατε , στα πρώτα λεπτά νιώθω ότι δεν αντέχω κ ότι θέλω να σταματήσω ( κ ξεκίνησα κ αργά ) μετά ζορίζω τον εαυτό μου κ τα βγάζω μια χαρά λέτε να είναι θέμα άγχους επειδή το έχω όλη μέρα στο μυαλό μου ; Βγήκε πάντως η προπόνηση και έκανα κ σφαιρα σήμερα !

  2. #62
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    18-08-23
    Posts
    198

    Default

    όταν κ εάν μπορείτε να μου πείτε πως συνεχίζω , θα είναι αύριο 8-10 το πρωί ανοιχτά. Να το εκμεταλλευτώ κ να παω ή όχι ; από δευτέρα πάλι ;

  3. #63
    Pumping Iron Quarter's Avatar
    Join Date
    21-06-16
    Location
    Αθήνα
    Posts
    466

    Default

    Το άγχος μετράει αλλά ως ένα βαθμό.

    Για αύριο πρωί, είναι κάπως νωρίς, μετά από την σημερινή απογευματινή, αλλά για να μην μείνεις δυο μέρες απροπόνητη κάνε μόνο το πρώτο μέρος.

    α) Αργό ελεύθερο τρέξιμο 13-14 λεπτά>σχετικά ζωηρό περπάτημα 200-400 m>Αργό ελεύθερο τρέξιμο 13-14 λεπτά.

    Την Δευτέρα, κάνε κανονικά ολόκληρη την προπόνηση του post#57, και θα δούμε για την συνέχεια.

    Σου θυμίζω ότι δεν πρέπει να ζορίζεσαι υπερβολικά. Να θυμάσαι το test της ομιλίας.

  4. #64
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    18-08-23
    Posts
    198

    Default

    ωραία έγινε .. ευχαριστω πολύ καλό βράδυ

  5. #65
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    18-08-23
    Posts
    198

    Default

    Καλημέρα πήγα πρωί χθες κ σήμερα .. χθες έβγαλα το πρόγραμμα , το Α μερος με μια στροφή ενδιάμεσο περπάτημα , κουραστηκα . Το β μερος βγαίνει πολύ άνετα. σήμερα επέμεναν να κάνω 200 έκανα 8 στο 50 έως 52 τα τελευταία . πως συνεχίζω ;

  6. #66
    Pumping Iron Quarter's Avatar
    Join Date
    21-06-16
    Location
    Αθήνα
    Posts
    466

    Default

    Λοιπόν, χωρίς παρεξήγηση και τελείως καλοπροαίρετα αυτά που θα σου πω.

    Με πασαλείμματα, δηλαδή λίγο από το πρόγραμμα του ενός, λίγο από το πρόγραμμα του άλλου, λίγο από του παράλλου, δεν γίνεται δουλειά.
    Όσον αφορά την προπονητική, ο αχταρμάς, τις περισσότερες φορές, μόνο κατά τύχη μπορεί να έχει αποτέλεσμα, και ειδικά στην περίπτωσή σου, σε μετεγχειρητική φάση, μπορεί να κάνει και κακό.

    Η προπονητική προσέγγισή μου, όπως σου εξήγησα αρχικά, είναι να προηγηθεί η απόκτηση αερόβιας βάσης και μετά να γίνει πιο εξειδικευμένη (στην απόσταση που θα τρέξεις) προπόνηση.
    Αυτό δεν ήταν απλά μια μεθοδολογική επιλογή, αλλά επιπροσθέτως βασίστηκε στο ότι διάγεις μετεγχειρητική περίοδο (με έλλειμμα δύναμης και τροχιάς) που σημαίνει ότι μεγαλύτερες εντάσεις θα δημιουργούσαν μεγαλύτερες φορτίσεις σε ένα μη φυσιολογικό μυοσκελετικό σύστημα, ενός όχι ιδιαίτερα γυμνασμένου ατόμου, με κίνδυνο τραυματισμού.
    Αντιλαμβάνομαι ότι για σένα είναι όνειρο ζωής να περάσεις στην σχολή που θέλεις, και από την έντονη επιθυμία σου, λόγω και της πίεσης χρόνου, προσπαθείς να κάνεις ό,τι περισσότερο μπορείς, αλλά το περισσότερο δεν είναι πάντα καλύτερο.
    Αν ήσουν τελείως καλά, πιθανώς να σου έβαζα κι εγώ σ'αυτή την φάση 200άρια (πιθανώς!). Στην παρούσα φάση όμως της αποκατάστασης του γονάτου, συν τους πόνους και τα καψίματα που αναφέρεις στην γάμπα, σίγουρα δεν θα σου έβαζα 200άρια.

    Ίσως θα ήταν καλύτερα, για να μην μπαίνεις κι εσύ σε πειρασμό να ανακατεύεις διάφορες προσεγγίσεις, να ακολουθήσεις την καθοδήγηση των ανθρώπων με τους οποίους ζεις, σε βλέπουν καθημερινά, και οι οποίοι, σε τελική ανάλυση ξέρουν ότι θα είναι κατά κάποιον τρόπο υπόλογοι απέναντί σου, αν κάτι δεν πάει καλά, και τους οποίους θα ευχαριστήσεις δια ζώσης αν όλα πάνε κατ'ευχήν!

    Μην ξεχνάς ότι για σένα είμαι ένας άγνωστος, ένα nickname σε ένα forum για bodybuilding

    Για οποιαδήποτε απορία, στην διάθεσή σου!

  7. #67
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    18-08-23
    Posts
    198

    Default

    Δίκιο έχετε σ αυτά που λέτε όμως όπως Ήδη σας έχω γράψει Στο γήπεδο δεν επιτρέπεται να έχεις προπονητή εκτός συλλόγου. Ο σύλλογος την περίοδο που εγώ εψάχνα ήταν κλειστός για καλοκαιρινές διακοπές μου είχαν δώσει μια κοπέλα και καθοδήγηση για την οποία Και σύμφωνα με αυτά που μου έκανε δεν ήμουν καθόλου σίγουρη οπως ήδη σας έχω πει , γι? αυτό και να ζητούσα στο διαδίκτυο οδηγίες . Ο συλλογος Από χθες έχει αρχίσει τις προπονήσεις και ήταν εκεί ο πρόεδρος ο οποίος ήταν και παλιός καθηγητής μου και μου είπε να κάνω αυτό δυστυχώς δεν σε αναλαμβάνει κάποιος γι? αυτό και δεν απολογηθεί και κάποιος Σε περίπτωση αποτυχίας. Σας είδα γνώστη γι? αυτό και σας έστειλα μήνυμα και σας είπα φυσικά και επί πληρωμή δεν έχω κανένα θέμα γι? αυτό το λόγο σκεφτόμουνα και να φύγω από δω για δύο μήνες για να μπορώ να έχω προσωπικό προπονητή και καθοδήγηση. Έτσι κι αλλιώς με το σύλλογο θα προπονούμαι Για τα υπόλοιπα αγωνίσματα Για τις δρομικες προπόνησεις στις δικές σας οδηγίες ακολουθώ Και θα ήθελα να εξακολουθείτε να μου τις δίνετε σας παρακαλώ .

  8. #68
    Pumping Iron Quarter's Avatar
    Join Date
    21-06-16
    Location
    Αθήνα
    Posts
    466

    Default

    Δεν έχω πρόβλημα να συνεχίσω να σου δίνω οδηγίες.
    Καλό θα είναι όμως, να μην ανακατεύεις προγράμματα, για τους λόγους που σου εξήγησα.

    Μιας και έκανες προπόνηση με 200άρια, ας την χρησιμοποιήσουμε για να ενισχύσουμε την βάση δεδομένων.
    - Τι διάλειμμα έκανες μετά από κάθε 200άρι;
    - Είχες κάποιου είδους ενοχλήσεις; Στο γόνατο, στην γάμπα, οπουδήποτε.
    - Στην χθεσινή προπόνηση, θυμάσαι τι απόσταση κάλυψες στο Α μέρος;

    Αφού έτρεξες χθες και σήμερα, αύριο κάνε ρεπό, όσον αφορά τις δρομικές προπονήσεις.

    Πληροφοριακά, ο ρυθμός που έτρεξες τα 200άρια, αντιστοιχεί σε 1000άρι 4:20. Με άλλα λόγια, πρέπει να φτάσεις σε επίπεδο να μπορείς να τρέχεις 5 συνεχόμενα 200άρια σε 52''.

  9. #69
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    18-08-23
    Posts
    198

    Default

    Ωραία ετσι κ αλλιως τις χώρισα σε τρίτη πέμπτη και σάββατο να κάνω τις δρομικες κ δευτέρα τετάρτη παρασκευη να κάνω τα υπόλοιπα αγωνίσματα . όποτε δεν θα τα ξανά ανακατέψω . Σας ευχαριστω πολυ . Διαλειμμα ήταν η επιστροφή και μετά τα 4 έκανα αλλα 5 λέπτα διάλειμμα και μετά τα υπόλοιπα 4 . στα πρώτα μπορούσα στα τελευταία είχα τέτοια κούραση που ήθελα να φτάσω να σταματήσω όποτε δεν νομίζω να μπορώ να βγάλω σερί 5 τέτοια . Ενοχλήσεις όχι δεν είχα πουθενά , τώρα αυτή την στιγμή έχω πιάσιμο πίσω στους οπίσθιους μοιραίους κ λίγο τετρακέφαλο .

    Τώρα για την προπόνηση της δευτέρας νομίζω 3,4 αν θυμάμαι καλά γιατί ψάχνω απ το ρολόι να το βρω κ δεν το βρίσκω .

  10. #70
    Pumping Iron
    Join Date
    09-10-12
    Posts
    262

    Default

    angelik, να ξέρεις ότι στο χιλιάρι για τις σχολές η πιό συνηθισμένη προσέγγιση των γυμναστών είναι να το βλέπουν σαν "παρατεταμένη ταχύτητα" και να το πλησιάζουν "από κάτω", να βάζουν δηλαδή διαλειμματικά κομμάτια ταχύτητας (100στάρια 200άρια) που σιγά σιγά τα μεγαλώνουν μέχρι να τα φτάσουν 1000. Αυτή η άποψη πιθανά οφείλεται στο ότι τα παιδιά είναι μικρής ηλικίας και έχουν την αεροβική δυνατότητα (αλλά και να σκάσουν λίγο δεν πειράζει) και πετυχαίνουν το αποτέλεσμα σε σύντομο χρόνο.

    Μιά άλλη προσέγγιση είναι αυτή του Quarter, να το πλησιάζεις "από πάνω", να κάνεις δηλαδή χαλαρά μεγαλύτερες αποστάσεις ώστε να αποκτήσεις αεροβική βάση και στη συνέχεια να δοκιμάζεις γρηγορότερους ρυθμούς σε μικρότερες αποστάσεις. Αυτός νομίζω κι εγώ είναι ο σωστότερος τρόπος να προπονηθείς, ιδίως που έχεις κάποια ηλικία και προβλήματα τραυματισμών, όμως δεν είναι σίγουρο πόσο χρόνο θα χρειαστείς για το αποτέλεσμα σου, έτσι μην εκπλαγείς αν οι άνθρωποι του συλλόγου σου πουν τι κάνεις εκεί ? και σε βάζουν να κάνεις ταχύτητες ..
    Last edited by digger; 13-09-23 at 08:20.

  11. #71
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    18-08-23
    Posts
    198

    Default

    Ναι το καταλαβαίνω απόλυτα .
    Σήμερα ρεπό , αύριο θα παω 8 το πρωί τελικά μου ταιριάζουν καλύτερα είμαι ξεκούραστη . Θα κάνω το ίδιο ;

  12. #72
    Pumping Iron Quarter's Avatar
    Join Date
    21-06-16
    Location
    Αθήνα
    Posts
    466

    Default

    Αύριο να κάνεις το ακόλουθο σχήμα:

    Αργό ελεύθερο τρέξιμο 4 στροφές (1600 m)
    ......σχετικά ζωηρό περπάτημα 200 m......
    Αργό ελεύθερο τρέξιμο 3 στροφές (1200 m)
    ......σχετικά ζωηρό περπάτημα 200 m......
    Αργό ελεύθερο τρέξιμο 4 στροφές (1600 m)

    Να γράψεις πώς βγήκε. Μην ξεκινάς με πολύ γρήγορο ρυθμό. Σου θυμίζω ότι δεν πρέπει να ζορίζεσαι υπερβολικά. Ο βαθμός προσπάθειας πρέπει να είναι ελαφρώς προς μετρίως έντονος. Να θυμάσαι το test της ομιλίας. Όταν νιώθεις ότι αρχίζεις να μην έχεις αναπνοή για να μιλήσεις, κόψε ελαφρώς τον ρυθμό σου διότι αν συνεχίσεις με τον ίδιο ρυθμό, σε πολύ λίγο θα αναγκαστείς να κόψεις.

    Χωρίς να σου γίνει άγχος και παρασυρθείς σε πολύ γρήγορο ρυθμό, καλό θα ήταν να ξέρεις (κι εγώ) τον χρόνο στον οποίο έτρεξες το κάθε κομμάτι (4,3,4 στροφές). Ξεκίνα το χρονόμετρο όταν αρχίσεις το πρώτο 4στροφο, και σταμάτησέ το μόλις το τελειώσεις (πριν αρχίσεις το διάλειμμα των 200 m). Κοίτα το χρόνο, μηδένισέ το και ξεκίνα το πάλι στην αρχή του 3στροφου κλπ.

    Πρέπει να έχουμε κάποια αριθμητικά σημεία αναφοράς, τα οποία συμπληρώνονται με τις δικές σου πληροφορίες (πόσο ζορίστηκες κλπ).

  13. #73
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    18-08-23
    Posts
    198

    Default

    Τώρα καταλαβαίνω ποσό δίκιο έχετε σε ότι μου έχετε πει .. Δυστυχώς όσο κ να θέλω να κάνω κάθε μέρα δεν μπορώ . χθες είχα ενδυνάμωση κ το βράδυ έκανα σφαίρα . το γόνατο μου όλη τη νύχτα μ ενοχλούσε έβαλα 2 φορές πάγο κ το πρωι πριν πάω για προπόνηση έβαλα counterpain . Κρατιόμουν με νύχια κ με δόντια να μην παρω αντιφλεγμονώδη γιατί μου είπαν ότι αφού παίρνω ακόμη μετά τις πρόονησεισ δεν αφομοιώνεται και γι αυτό δεν έχω μεγάλη βελτίωση . Έκανα 3 γύρους ζέσταμα κ διατάσεις με ελάχιστες ενοχλήσεις ξεκίνησα τις 4 στροφές όπου άρχισε ενόχληση στην άλλη γάμπα πάλι σαν κάψιμο κ σαν ρεύμα στην φτέρνα από κάτω προς τα πάνω , το ζόρισα δεν μου περνούσε , έβαλα τα κλάμματα λέω δεν κάνω για τίποτα και σηκωθηκα κ έφυγα αποφασισμένη να παραιτηθώ απ όλα . έβαλα πάγο κ Μετά που ηρέμησα ξαναδιάβασα απ την αρχή όλες τις συμβουλές σας , έχω κάποια ηλικία , έχω πρόβλημα με το γόνατο μου , μπορεί να μην κάνω για το τρέξιμο ; υπάρχει άνθρωπος που δεν τα έχει καταφέρει ποτε όσο κ αν προσπάθησε ; δεν δέχομαι απ την άλλη να παιραιτηθω απ το όνειρο μου έτσι άδοξα μετά από αναμονή 20 ετών . τα έχω με τον εαυτό μου , είμαι απελπισμένη απογοητευμένη και θυμωμένη ταυτόχρονα ?

  14. #74
    Pumping Iron
    Join Date
    09-10-12
    Posts
    262

    Default

    Ηρεμία και ψυχραιμία. Εσύ θα κάνεις αυτά που μπορείς κι από κει και πέρα ότι γίνει..
    Στους προπονητές στίβου το πρόβλημα είναι ότι είναι προσανατολισμένοι σε προπόνηση για αθλητές και δεν "ακούνε" την κατάσταση του ασκούμενου.
    Εσύ σε ό,τι προπόνηση κάνεις να ακούς το σώμα σου, αν κάτι σε ενοχλεί δοκίμασε εναλλακτικό, άλλαξε το πάτημα, την θέση ποδιών στην πρέσσα, το βάρος κλπ. Αν το πρόγραμμα δεν βγαίνει άλλαξε το (στην ενδυνάμωση τι κάνεις ; και στη σφαίρα εστίασε στην πλευρά του γερού γονάτου)
    Το κάψιμο στις γάμπες (στην μπροστινή μεριά εννοείς υποθέτω) δεν είναι τίποτα, συμβαίνει σε όλους τους απροπόνητους, θα περάσει.

  15. #75
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    18-08-23
    Posts
    198

    Default

    Το κάψιμο στην γάμπα είναι στο πλαι απ την αριστερή πλευρά του καλαμιού ?
    Ενδυνάμωση χθες για παράδειγμα έκανα 10 λέπτα ποδήλατο , 10 εναλλάξ περπάτημα τζογκινγ στο διάδρομο μετά καθίσματα με μπάρα 45 κιλά βάρος (25+20 η μπάρα ) , εκτάσεις στο μηχάνημα 10 κιλά σε κάθε πόδι , προβολές κρατώντας αλτήρες 4kg σε κάθε χέρι , και πολλες ασκήσεις ισορροπίας με λαστιχο και πάνω σε δίσκο ισορροπίας .. Αυτά .. Ναι στην σφαίρα χθες τώρα που το θυμήθηκα με πονούσε που έβαζα όλο το βάρος στο γόνατο για να ρίξω κ μάλιστα στην τελευταία βολή το είπα στην coach σαν να το ένιωσα ότι έφυγε το γόνατο (το χειρουργημένο ) ατην στροφή ισως δεν πάτησα καλά .. ισως να μην το πιέσω πολύ από αριστερά δεν ξέρω .. αυτή την στιγμή πάντως το έχω ξαπλωμένο και προσπαθώ να το σηκώσω ψηλά απλά σε ευθεία κι δυσκολεύεται όπως στις αρχές μετά το χειρουργείο που έκανα αυτή την άσκηση . το ίδιο κ όταν προσπαθώ να το κλείσω όντως ξαπλωμένη . ισως πρέπει να πάω στον γιατρό πάλι

  16. #76
    Pumping Iron Quarter's Avatar
    Join Date
    21-06-16
    Location
    Αθήνα
    Posts
    466

    Default

    Quote Originally Posted by angelik View Post
    ...μου είπαν ότι αφού παίρνω ακόμη μετά τις πρόονησεισ δεν αφομοιώνεται και γι αυτό δεν έχω μεγάλη βελτίωση .
    Αυτό δεν το κατάλαβα. Τι εννοείς;

    Quote Originally Posted by angelik View Post
    Έκανα 3 γύρους ζέσταμα κ διατάσεις
    Στο αργό ελεύθερο τρέξιμο (easy run) ΔΕΝ κάνουμε προθέρμανση. Δεν υπάρχει λόγος! Ξεκινάμε να τρέχουμε. Έτσι κι αλλιώς πάμε σε αργό ρυθμό. Σε μια σχετικά αργή δρομέα, όπως εσύ, η ταχύτητα προθέρμανσης και easy run, έχει ελάχιστη διαφορά (αν έχει!). Παρέλειψα να στο διευκρινίσω στις οδηγίες μου, αλλά δεν είναι μεγάλο το κακό, διότι δεν είναι km που σε χρεώνουν ιδιαίτερα (μυοσκελετικά, ενεργειακά κλπ).

    Quote Originally Posted by angelik View Post
    άρχισε ενόχληση στην άλλη γάμπα πάλι σαν κάψιμο κ σαν ρεύμα στην φτέρνα από κάτω προς τα πάνω , το ζόρισα δεν μου περνούσε ,
    Δηλαδή, υπήρχε περίπτωση να σου περάσει με το ζόρισμα;
    Πρέπει να υπάρχει και η κοινή λογική. Ο πόνος είναι ένα σημάδι από το σώμα ότι, για κάποια αιτία (στα μυοσκελετικά, συνήθως μηχανική αιτία), κάτι δεν πάει καλά. Ενισχύοντας εσύ αυτή την μηχανική αιτία, θα το βελτιώσεις ή θα το επιδεινώσεις; Προφανής η απάντηση.

    Quote Originally Posted by angelik View Post
    ισως πρέπει να πάω στον γιατρό πάλι
    Αυτό εννοείται!

    Quote Originally Posted by angelik View Post
    ...λέω δεν κάνω για τίποτα και σηκωθηκα κ έφυγα αποφασισμένη να παραιτηθώ απ όλα . έβαλα πάγο κ Μετά που ηρέμησα ξαναδιάβασα απ την αρχή όλες τις συμβουλές σας , έχω κάποια ηλικία , έχω πρόβλημα με το γόνατο μου ,
    Η ηλικία δεν είναι ανασταλτικός παράγοντας, όχι σε μεγάλο βαθμό.
    Το προσφάτως χειρουργημένο γόνατο, εξ'αρχής αποτελούσε εν δυνάμει πρόβλημα (γι'αυτό και ήθελε προσεκτική διαχείριση, όσον αφορά την προπόνηση, και όχι μόνο την δρομική) και ίσως με τις τελευταίες εξελίξεις να είναι πλέον υπαρκτό πρόβλημα, το οποίο μπορεί να υπονομεύσει την όλη προσπάθεια. Ίσως, ξαναλέω! Οπωσδήποτε λοιπόν, πρέπει να σε δει ο γιατρός σου.

    Το "δεν κάνω για τίποτα" είναι πολύ σχετικό. Όλοι οι άνθρωποι (αθλητικά μιλώντας) μπορούν να κάνουν κάποια πράγματα και δεν μπορούν κάποια άλλα. Το θέμα είναι αν εσύ μπορείς να τρέξεις τα 1000m σε 4:20, στο χρονικό διάστημα που έχεις μπροστά σου. Κανείς δεν μπορεί να δει το μέλλον. Εσύ όμως είσαι διατεθειμένη να εξαντλήσεις όλα τα περιθώρια; Λαμβάνοντας προφανώς υπ'όψιν την κατάσταση του γονάτου σου και έχοντας επίγνωση ότι η προπόνησή σου πρέπει σε κάποιο, μικρό ή μεγάλο, βαθμό, να προσαρμοστεί στο μυοσκελετικό σου θέμα.

    Quote Originally Posted by angelik View Post
    μπορεί να μην κάνω για το τρέξιμο ;υπάρχει άνθρωπος που δεν τα έχει καταφέρει ποτε όσο κ αν προσπάθησε;
    Προφανώς υπάρχουν άνθρωποι που δεν έχουν καταφέρει να εκπληρώσουν κάποιον στόχο, αθλητικά μλώντας.
    Αυτό συμβαίνει για διάφορους λόγους.
    Μπορεί ο στόχος να ήταν εξ'αρχής μη ρεαλιστικός, μη πραγματοποιήσιμος.
    Μπορεί η προσπάθεια που κατέβαλλαν, να μην ήταν αρκετή (με δική τους ευθύνη) ή να ήταν λανθασμένη μεθοδολογικά (αυτό είναι ευθύνη άλλων προφανώς).
    Σε κάθε περίπτωση όμως, δεν ξέρουμε εκ των προτέρων αν θα καταφέρουμε κάτι, οπότε ας έχουμε κάνει απ'την μεριά μας ό,τι καλύτερο μπορούσαμε.

    Quote Originally Posted by angelik View Post
    δεν δέχομαι απ την άλλη να παιραιτηθω απ το όνειρο μου έτσι άδοξα μετά από αναμονή 20 ετών . τα έχω με τον εαυτό μου , είμαι απελπισμένη απογοητευμένη και θυμωμένη ταυτόχρονα ?
    Με τον εαυτό σου δεν πρέπει να τα έχεις, διότι το έχεις παλέψει, και ακόμη το κάνεις. Αυτό που επείγει τώρα, είναι να αξιολογηθεί το γόνατο από τον γιατρό σου.

  17. #77
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    18-08-23
    Posts
    198

    Default

    Το θέμα είναι ότι ο γιατρός που με χειρούργησε βρίσκεται στην Αθήνα αφενός κ αφετέρου λείπει σε σεμινάριο επιστρέφει 20 του μήνα . θα πάω σε κάποιον εδώ τώρα αναγκαστικά οχι όμως ότι τους εμπιστεύομαι .
    Όσον αφορά τ αντιφλεγμονώδη ότι μέχρι πρότινος έπινα συνέχεια για 7 μέρες τα σταματούσα λιγες μέρες κ μετά ξανά μάνα διότι μόνο έτσι μπορούσα να κοιμηθώ . Μου είπαν όμως ότι πρέπει να τα σταματήσω διότι δρουν αρνητικά στην προπόνηση δηλαδή το σώμα δεν αφομοιώνει τα νέα δεδομένα δεν ξέρω αν τα λέω κ σωστά .. έτσι μ είπαν δεν ξέρω αν ισχύει, προσπαθώ να τα κάνω όσο πιο σωστά μπορώ όλα ..
    τώρα αν μπορώ μα τρέξω το 1000 σε 4:20 προφανώς κ δεν μπορώ γι αυτό προπονουμαι για να τα καταφέρω την τελευταία φορά που με είχαν βάλει μα το κάνω πριν μπω εδώ κ αρχίσω το ψάξιμο αν θυμάμαι καλά το είχα κάνει 6 κ κάτι κ το δεύτερο 5:50 , έκτοτε κ αφότου παίρνω οδηγίες από δω δεν το ξανά έκανα .
    Για το ζέσταμα δεν το ήξερα , κάνω κάθε μέρα τους 3 γύρους αργά , καλα μόνο καλό μου κάνει θεωρώ .. αυτό είναι το λιγότερο απ όσα κάνω κάθε μέρα .
    Όσον αφορά το ζόρισμα συνήθως μου λένε προχωρά θα περάσει , δεν θες να ζοριστείς , δεν θες να κουραστείς κτλ τα έχω ακούσει όλα, απ αυτή την άποψη το είπα ότι δεν σταμάτησα με την πρώτη ενόχληση , προσπάθησα αρκετή ώρα για 100 μέτρα θα έβγαζα κ τον τρίτο γύρο όταν σταμάτησα .

  18. #78
    Pumping Iron
    Join Date
    09-10-12
    Posts
    262

    Default

    Quote Originally Posted by angelik View Post
    Το κάψιμο στην γάμπα είναι στο πλαι απ την αριστερή πλευρά του καλαμιού ?
    Ενδυνάμωση χθες για παράδειγμα έκανα 10 λέπτα ποδήλατο , 10 εναλλάξ περπάτημα τζογκινγ στο διάδρομο μετά καθίσματα με μπάρα 45 κιλά βάρος (25+20 η μπάρα ) , εκτάσεις στο μηχάνημα 10 κιλά σε κάθε πόδι , προβολές κρατώντας αλτήρες 4kg σε κάθε χέρι , και πολλες ασκήσεις ισορροπίας με λαστιχο και πάνω σε δίσκο ισορροπίας .. Αυτά .. Ναι στην σφαίρα χθες τώρα που το θυμήθηκα με πονούσε που έβαζα όλο το βάρος στο γόνατο για να ρίξω κ μάλιστα στην τελευταία βολή το είπα στην coach σαν να το ένιωσα ότι έφυγε το γόνατο (το χειρουργημένο ) ατην στροφή ισως δεν πάτησα καλά .. ισως να μην το πιέσω πολύ από αριστερά δεν ξέρω .. αυτή την στιγμή πάντως το έχω ξαπλωμένο και προσπαθώ να το σηκώσω ψηλά απλά σε ευθεία κι δυσκολεύεται όπως στις αρχές μετά το χειρουργείο που έκανα αυτή την άσκηση . το ίδιο κ όταν προσπαθώ να το κλείσω όντως ξαπλωμένη . ισως πρέπει να πάω στον γιατρό πάλι
    Καθίσματα με 45 κιλά και προβολές είναι πάρα πολλά και οι ασκήσεις ισορροπίας επικίνδυνες ... Επιγονατίδα φοράς ?
    Η ενδυνάμωση προφανώς γίνεται για τα άλλα αγωνίσματα, όμως αν κάτι πάει στραβά θα επηρεάσει και το χιλιάρι.
    Στα άλλα αγωνίσματα πώς τα πας ? Μήκος και σφαίρα (αντρική) είναι δύσκολα. Χωρίς τον παλμό, από στάση, τι επίδοση έχεις ?
    Βάρος έχασες ? είχες πει 77κιλά, είναι πάρα πολλά.

  19. #79
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    18-08-23
    Posts
    198

    Default

    Καλημέρα κιλα δεν εχω χασει , εχω πέσει πολύ σε λίπος ( 29% από 35 ) κ έχει αυξηθεί η μυική μάζα ( 48 από 42 )? την περασμένη τρίτη έκανα λιπομετρηση και αύριο εχω ζύγισμα θα σας ενημερώσω . από διατροφή όμως πάω καλά , κ συμπληρώματα εχω ξεκινήσει κ την κρεατινη που μ είχαν πει .. επιγονατίδα όχι δεν φοράω είχα ρωτήσει τον γιατρό κ μ είχε πει όχι γιατί κ εγώ πίστευα θα με βοηθούσε .
    Τα αλλά αγωνίσματα πάω μια χαρά , σφαίρα είμαι σχεδόν οκ δηλαδή 4 μέσο όρο , υπάρχουν μέρες που το εχω περάσει το όριο αλλά όταν δεν μπορώ να βάλω βάρος συο πόδι μου επηρεάζεται ?
    Ύψος το εχω μια χαρά , 100αρι δεν εχω κάνει αυτή την εβδομάδα καθόλου , την περασμένη ηταν 18 πρέπει να το κάνω 16 δεν με αγχώνει όμως .
    Το μήκος δυστυχώς ακόμη δεν το εχω δουλέψει διότι εκεί έπαθα την ρήξη μηνίσκου και προφανώς εχω πάρει φόβο και δεύτερον το πόδι μου δεν είναι έτοιμο για άλματα .. ο coach που μ κάνει την ενδυνάμωση μου είπε να το δουλέψουμε λίγο κ την άλλη εβδομάδα και μετά μα ξεκινήσω .
    πληροφοριακά πάντως κ πριν το χειρουργείο την ημέρα που χτύπησα είχα κάνει 3 μ , τώρα ένας θεός ξέρει .
    όσον αφορά για τα καθίσματα κ τις προβολές όταν ήρθα στην αθήνα στον γιατρό κ με μέτρησε το ένα πόδι μ είχε δύναμη 27 κ το άλλο 5 , είπε να κάνω καθίσματα κ προβολές κ σταδιακά αύξηση βάρους κ ας πονάω . δεν ξεκίνησα με 45 ξεκίνησα με την μπάρα σκέτη κ σταδιακά ανεβάσαμε . Είπε ότι αν δεν δυναμώσει αρκετά ο τετρακεφαλος να φτάσει σχεδόν στο ίδιο επίπεδο με το άλλο πόδι δεν πρόκειται όχι να τρέξω ούτε καν να περπατήσω καλά . ( Αυτό έγινε περίπου 15 Ιουνίου δεν περπατούσα ακόμη )
    Ένα μήνα μετά που με ξαναείδε κ κάνοντας γυμναστική κ κολυμβητήριο είχε φτάσει στο χειρουργημένο στο 14 κ μ είπε συνέχισε το ίδιο , μου έδωσε το οκ να μπω κ στο γήπεδο έστω για περπάτημα γιατί ακόμη δεν μπορούσα να τρέξω κ έχω καταφέρει αυτά μέχρι κ σήμερα .
    Εγώ δεν έχω ιδέα , ότι μου λένε κάνω ? καταλάβατε γιατί αισθάνομαι κ απογοήτευμενη ; Νομίζω οτι εχω πέσει σε ερασιτέχνες ..

  20. #80
    Pumping Iron
    Join Date
    09-10-12
    Posts
    262

    Default

    Έχεις μπει (ή σε έχουν βάλει) στην υπερεξειδίκευση των πάντων και απλά πράγματα γίνονται χάος

    1) Πρέπει να χάσεις 10 κιλά, άντε 7 γιατί δεν προλαβαίνεις. Άσε λιπομετρήσεις και μυικές μάζες και κάνε μιά ισορροπημένη υποθερμιδική δίαιτα, θα βρείς ιδέες και από εδώ, ούτε συμπληρώματα είναι απαραίτητα.
    2) Κάνε την προπόνηση που σου πρότεινε ο Quarter, θα σε βοηθήσει και στο κάψιμο θερμίδων. Δώσε σημασία στο σταθερό ρυθμό, να ελέγχεις το χρόνο κάθε γύρο.
    3) Επιγονατίδα όχι όλη την ημέρα, μόνο στην προπόνηση, θα νιώθεις και πιό σίγουρη.
    4) Το χτυπημένο πόδι είναι φυσικό να έχει αδυναμία γιατί έχει χάσει μυικό όγκο. Επανέρχεται μόνο του. Απλές ασκήσεις πουσάπς, κοιλιακοί, καθίσματα χωρίς βάρος συν το τρέξιμο είναι αρκετά (προβολές καλύτερα όχι).

    Υπομονή και επιμονή. Δεν πας για πρωταθλήτρια. Χάσιμο βάρους, αεροβική αντοχή, και είσαι ΟΚ.

  21. #81
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    18-08-23
    Posts
    198

    Default

    digger έχετε απόλυτο δίκιο ? ισως φταίω κ εγώ απ το αγχος μου θέλω τους καλύτερους , θέλω τα καλύτερα με αποτέλεσμα να μου τα παρουσιάζουν βουνό για να με αρμέγουν κ να πληρώνω αδρά για όλα αυτά και να βρίσκομαι στο Μηδέν ? ποιο μηδέν δηλαδή στο απόλυτο χάος αυτή στην στιγμή ? Σωστά δεν πάω για πρωτάθλητρια θέλω μια μέση φυσική κατάσταση ? Αναδιάταξη λοιπόν? Χάσιμο βάρους λέτε ; στην αρχή μ είχατε πει όχι υπερβολές απλα να προσέχω κ είπα στον διατροφολόγο ότι θέλω ν αλλάξω σύσταση κ όχι να χάσω βάρος κ αυτός μ είπε ότι θα προσπαθήσει απ την διατροφή αυτή ποθ έχει δώσει να χάσω κιόλας ? 10 μερεσ κάνω βέβαια φαίνεται ότι έχω χάσει αλλά στα κιλά δεν νομίζω .. Βέβαια απ την λιπομετρηση που μ είχε κάνει π γιατρός στην τελευταία επίσκεψη μέχρι αυτή που έκανα την τρίτη είχα μεγάλη διαφορα στην σύσταση , αυτά που σας έγραψα παραπάνω ?

  22. #82
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    18-08-23
    Posts
    198

    Default

    Πήγα γήπεδο σήμερα γιατί είχα υψος κ σφαίρα .. έκανα ζέσταμα κ το αισθάνθηκα εντάξει όποτε όταν τελείωσα τα αλλά αγωνίσματα , έβγαλα την προπόνηση που δεν έκανα χθες .. δεν είχα κάψιμο ούτε ενόχληση στο γόνατο ,
    οι χρόνοι ήταν :
    4 στροφές 15:36,58
    3 στροφές : 11:32,05
    4 στόφες : 14:13,76

  23. #83
    Pumping Iron Quarter's Avatar
    Join Date
    21-06-16
    Location
    Αθήνα
    Posts
    466

    Default

    Quote Originally Posted by angelik View Post
    ...για να με αρμέγουν κ να πληρώνω αδρά για όλα αυτά...
    Γι'αυτό να είσαι σίγουρη ότι έχει συμβεί ή και συμβαίνει, στην περίπτωσή σου.
    Το ξέρω τον χώρο της αποκατάστασης από μέσα. Δεν είναι όλοι έτσι προφανώς, αλλά ένα πολύ μεγάλο ποσοστό "σε κοιτάζει στην τσέπη".

  24. #84
    Pumping Iron Quarter's Avatar
    Join Date
    21-06-16
    Location
    Αθήνα
    Posts
    466

    Default

    Quote Originally Posted by angelik View Post
    όταν τελείωσα τα αλλά αγωνίσματα , έβγαλα την προπόνηση που δεν έκανα χθες...
    οι χρόνοι ήταν :
    4 στροφές 15:36,58
    3 στροφές : 11:32,05
    4 στόφες : 14:13,76
    Το κάνεις ανάποδα. Αυτό που σε ''καίει'' είναι το 1000άρι. Δεν είναι λοιπόν σωστό να κάνεις την δρομική προπόνηση τελευταία, όταν έχεις αδειάσει από ενέργεια. Φαίνεται και στους χρόνους σου, αν είναι σωστά τα νούμερα. Θα μου πεις, αν κάνεις το τρέξιμο πρώτο, δεν θα έχεις ενέργεια για τα υπόλοιπα. Σωστό κι αυτό. Το καλύτερο είναι να μην τα κάνεις όλα μαζί την ίδια μέρα, το έχουμε ξαναπεί νομίζω.
    Last edited by Quarter; 15-09-23 at 21:07.

  25. #85
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    18-08-23
    Posts
    198

    Default

    Ναι σωστοί είναι χρόνοι , δεν θα τα κάνω όλα μαζί , τα χώρισα απλα επειδή έγινε αυτό χθες κ δεν έβγαλα την προπόνηση κ αφού αισθανόμουν καλά το εκανα ? Να πάω έξω την κυριακή ή να τα αφήσω για δευτέρα κ επίσης συνεχίζω το ίδιο ;

  26. #86
    Pumping Iron Quarter's Avatar
    Join Date
    21-06-16
    Location
    Αθήνα
    Posts
    466

    Default

    Να πας την Κυριακή.

    Αργό ελεύθερο τρέξιμο 12-13 min
    σχετικά ζωηρό περπάτημα 1 min
    Αργό ελεύθερο τρέξιμο 12-13 min
    σχετικά ζωηρό περπάτημα 1 min
    Αργό ελεύθερο τρέξιμο 12-13 min

  27. #87
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    18-08-23
    Posts
    198

    Default

    ωραία ευχαριστω πολύ .. καλό σαββατοκύριακο

  28. #88
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    18-08-23
    Posts
    198

    Default

    Την έβγαλα την προπόνηση σήμερα , το πρωί έχω ενδυνάμωση , δρομικό δεν θα κάνω κατι αύριο σωστά ; Η επόμενη προπόνηση είναι τρίτη την ίδια ; Παρεμπιπτόντως στο ζύγισμα χθες -2.900 .

  29. #89
    Pumping Iron Quarter's Avatar
    Join Date
    21-06-16
    Location
    Αθήνα
    Posts
    466

    Default

    Τρίτη 19/9

    Αργό ελεύθερο τρέξιμο 4 στροφές (1600 m)
    ......σχετικά ζωηρό περπάτημα 45 sec......
    Αργό ελεύθερο τρέξιμο 3 στροφές (1200 m)
    ......σχετικά ζωηρό περπάτημα 45 sec......
    Αργό ελεύθερο τρέξιμο 4 στροφές (1600 m)

    Last edited by Quarter; 17-09-23 at 23:28.

  30. #90
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    18-08-23
    Posts
    198

    Default

    καλησπέρα την έβγαλα την προπόνηση κι νομίζω καλύτερα από κάθε φορά απλά στο 21 λεπτό μ έπιασε ένας πόνος στην απλή να κ σταμάτησα κ ήπια μια γουλιά νερό ήταν 20 δευτερόλεπτα επιπλέον δηλαδή . Αύριο έχω ενδυνάμωση κ υ απόγευμα ύψος θα κάνω κάτι δρομικό ή την πέμπτη πάλι ;


 
Page 3 of 13 FirstFirst 1234567 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Βελτίωση Στο Χιλιάρι
    By Annaaa in forum Αθλήματα Και Πολεμικές Τέχνες
    Replies: 23
    Last Post: 06-09-22, 13:22
  2. Συμβουλές Για Βελτίωση!
    By Ppanagiota in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 6
    Last Post: 31-10-17, 16:51
  3. Βελτίωση Μεταβολισμού
    By Painless in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 7
    Last Post: 07-11-13, 18:02
  4. Ανεβασμα επιδοσεων στα ζετε
    By eidolara in forum Powerlifting & Αρση Βαρών
    Replies: 7
    Last Post: 20-04-13, 01:24
  5. Βελτίωση Της Αλτικότητας
    By Nowitzki in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 5
    Last Post: 02-09-11, 07:39

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •