Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 13 of 13 FirstFirst ... 3910111213
Results 361 to 377 of 377
  1. #361
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    18-08-23
    Posts
    198

    Default

    στο 2:40 το σταμάτησα σε εντελώς αγωνιστικό ρυθμό .. 1:38 πέρασα το 400αρι ισως γι αυτό δεν μπόρεσα ξεκίνησα γρήγορα !
    Ωραία αυτό θα κάνω , έχετε δίκιο !

  2. #362
    Pumping Iron Quarter's Avatar
    Join Date
    21-06-16
    Location
    Αθήνα
    Posts
    466

    Default

    1:38 400άρι σημαίνει pace 4:05/km!!!
    Πάρα πολύ γρήγορο ξεκίνημα, γι'αυτό ξέμεινες από δυνάμεις.
    Είναι θέμα ζωτικής σημασίας η σωστή διαχείριση των δυνάμεών μας, με άλλα λόγια η επιλογή του σωστού ρυθμού.
    Ούτε πολύ αργό ξεκίνημα, διότι μετά δεν μαζεύεται ο χρόνος, αλλά ούτε πολύ γρήγορο, διότι θα ξεμείνουμε.

  3. #363
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    18-08-23
    Posts
    198

    Default

    αυτό είναι ένα θέμα που δεν έχω καταφέρει να το φτιάξω .. πρέπει να έχω σταθερό ρυθμό το ξέρω αλλα δεν ξέρω πως. παρασύρθηκα με τους υπόλοιπους και κόλλησα πίσω τους και την πάτησα .Γι αυτό μετά που πήγα μόνη μου το τερμάτισα .. θα προσπαθήσω όσο μπορώ σε όσο χρόνο έχω να το φτιάξω. .

  4. #364
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    18-08-23
    Posts
    198

    Default

    Επειδή μπορεί κάποιοι να παρακολουθούν το ποστ να σας πω πως μόλις έδωσα κ πέρασα . το 1000αρι το έκανα 4:08 και δεν θα τα είχα καταφέρει χωρίς την Βοήθεια του Quarter? Σ ευχαριστω θερμά για όλα , ότι κ να πω είναι λίγο !!! Καλή συνέχεια ??
    #Never give up

  5. #365
    Pumping Iron Quarter's Avatar
    Join Date
    21-06-16
    Location
    Αθήνα
    Posts
    466

    Default

    Όπως ήδη έγραψε η Αγγελική, τα κατάφερε!

    Μετά από προσπάθειες πολλών μηνών, ερχόμενη από ένα ορθοπεδικό χειρουργείο, χωρίς να είναι η πιο ταλαντούχα δρομέας (sorry Αγγελική, αυτό όμως κάνει μεγαλύτερο το κατόρθωμά σου!), με τραυματισμούς που κατά καιρούς την πήγαν πίσω, επέδειξε εντυπωσιακό πείσμα και επιμονή, παράλληλα με υπομονή και συνέπεια!
    Η περίπτωσή της αποτελεί ζωντανό παράδειγμα, ότι όταν βάζουμε κάποιον στόχο και ζούμε και αναπνέουμε για τον στόχο αυτό, οι πιθανότητες θα είναι με το μέρος μας!

    Αγγελική ως ο coach σου, είμαι ιδιαίτερα υπερήφανος για σένα, και χαίρομαι που (σε κάποιο βαθμό) συνέβαλα στην επιτυχία σου!
    Καλή συνέχεια!

    Παραθέτω το αρχικό post της Αγγελικής (18/8/2023), για να γίνει πλήρως αντιληπτό, από πού ξεκίνησε και πού έφτασε.

    Quote Originally Posted by angelik View Post
    Καλησπέρα σας είδα γνωστες του αντικειμένου σε αντίθεση με τον προπονητή που πληρώνω που έχω μια ανησυχία κ είπα να ρωτήσω . θα δώσω κ εγώ τα αγωνίσματα βέβαια είμαι μεγάλη σε ηλικία 38 και προέρχομαι από χειρουργείο μηνίσκου πριν από 4 μήνες .. ξεκίνησα προπόνηση με δυσκολίες πριν από 1,5 μήνα με καθοδηγήση του γιατρού και έχω καταφέρει να κάνω το 1000 σε 6 λεπτά (παρά πολθ για τα όρια ) νιώθω όμως ότι δεν έχω ανάσες και δεν είμαι κ σίγουρη ότι έχουμε στοχευμένο πρόγραμμα προπόνησης μετά από αυτά που διαβάζω .. αν έχετε να μ προτείνετε ένα ενδεικτικό εβδομαδιαίο πρόγραμμα θα σας ήμουν ευγνώμων ? πραγματικά έχω αγχωθεί , επίσης από συμπληρώματα που να με
    βοηθήσουν έχετε να μοθ προτείνετε κάτι ; είμαι 170 77 κιλά ( πρέπει να χάσω κιόλας το ξέρω ) .. Σας ευχαριστω εκ των προτέρων

  6. #366
    New Member
    Join Date
    29-02-24
    Posts
    8

    Default

    Quote Originally Posted by angelik View Post
    Επειδή μπορεί κάποιοι να παρακολουθούν το ποστ να σας πω πως μόλις έδωσα κ πέρασα . το 1000αρι το έκανα 4:08 και δεν θα τα είχα καταφέρει χωρίς την Βοήθεια του Quarter? Σ ευχαριστω θερμά για όλα , ότι κ να πω είναι λίγο !!! Καλή συνέχεια ??
    #Never give up

    Πόσο συγκινητικό ρε παιδια ;;;;Αγγελική μου ειλικρινά χάρηκα απίστευτα για την επιτυχία σου ..Μέσα από την καρδιά μου να έχεις μια καλή σταδιοδρομία με ήθος και διάκριση!!!!!
    Όσο για τον coach σου τα έχω ξανά γράψει..Ένας ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ άνθρωπος..
    Σας ευχαριστούμε που μοιραστήκατε την ιστορία σας μαζί μας!!!!

  7. #367
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    03-01-19
    Posts
    781

    Default

    Συγχαρητήρια και στους δυο σας!

  8. #368
    New Bodybuilder
    Join Date
    01-04-24
    Posts
    2

    Default

    Χίλια μπραβο και στους 2! Συγχαρητήρια! Το τεράστιο πείσμα της αγγελικής και η απίστευτη προσφορά του quarter είχαν αποτέλεσμα! Απίστευτο! Κι εγώ σας παρακολουθω τον τελευταίο μήνα καθώς θέλω κι εγώ να δώσω στην δημοτική αστυνομία και να φτάσω τα όρια! Ακολουθώ το πρόγραμμα σ quarter. Συνέχισε να μεταλαμπαδεύεις τις γνώσεις σου σε εμάς είναι πολύτιμες! Ευχαριστούμε! ????

  9. #369
    New Bodybuilder
    Join Date
    01-04-24
    Posts
    2

    Default

    Χίλια μπραβο και στους 2! Συγχαρητήρια! Το τεράστιο πείσμα της αγγελικής και η απίστευτη προσφορά του quarter είχαν αποτέλεσμα! Απίστευτο! Κι εγώ σας παρακολουθω τον τελευταίο μήνα καθώς θέλω κι εγώ να δώσω στην δημοτική αστυνομία και να φτάσω τα όρια! Ακολουθώ το πρόγραμμα σ quarter. Συνέχισε να μεταλαμπαδεύεις τις γνώσεις σου σε εμάς είναι πολύτιμες! Ευχαριστούμε! ????

  10. #370
    Pumping Iron Quarter's Avatar
    Join Date
    21-06-16
    Location
    Αθήνα
    Posts
    466

    Default

    Τα συγχαρητήρια και τα μπράβο ανήκουν στη Αγγελική!
    Εγώ έκανα το ελάχιστο:να δείξω έναν δρόμο*, δύσκολο και ανηφορικό (για να μιλήσω μεταφορικά). Από εκεί και πέρα, εναπόκειται στον κάθε ενδιαφερόμενο, να επιδείξει υπομονή, επιμονή, συνέπεια, προσήλωση. Ό,τι ακριβώς έκανε, στον υπερθετικό βαθμό, η Αγγελική!

    Μαγδαληνή καλή επιτυχία!

    * Προφανώς πρέπει να είναι σωστός ο δρόμος...
    Last edited by Quarter; 01-04-24 at 14:11.

  11. #371
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    18-08-23
    Posts
    198

    Default

    Με έχετε συγκινήσει απίστευτα . Σας ευχαριστω πολύ για τα καλά σας λόγια ..
    Καλή επιτυχία κ σ εσας ??????

  12. #372
    Pumping Iron GreenBill's Avatar
    Join Date
    29-11-11
    Posts
    588

    Default

    Μπράβο κ από εμένα. Το όριο πόσο ήταν;
    GreenBill

  13. #373
    Pumping Iron Quarter's Avatar
    Join Date
    21-06-16
    Location
    Αθήνα
    Posts
    466

    Default

    1000 m σε 4:20.
    Για αγόρια, που λίγο με το μπάσκετ, λίγο με το ποδόσφαιρο (κυρίως), έχουν μια κάποια Αερόβια ικανότητα, είναι πιο εύκολο. Στις περισσότερες περιπτώσεις, προετοιμασία λίγων εβδομάδων είναι αρκετή. Τα κορίτσια είναι που δυσκολεύονται από πολύ έως πάρα πολύ. Αναλόγως του αρχικού επιπέδου, μπορεί να χρειάζεται και προετοιμασία μηνών.

  14. #374
    Pumping Iron
    Join Date
    26-04-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    571

    Default

    Quote Originally Posted by angelik View Post
    Επειδή μπορεί κάποιοι να παρακολουθούν το ποστ να σας πω πως μόλις έδωσα κ πέρασα . το 1000αρι το έκανα 4:08 και δεν θα τα είχα καταφέρει χωρίς την Βοήθεια του Quarter? Σ ευχαριστω θερμά για όλα , ότι κ να πω είναι λίγο !!! Καλή συνέχεια ??
    #Never give up
    Συγχαρητήρια και στους 2 σας, παρακολουθούσα τα ποστ σας καιρό τώρα και είχα μπορώ να πω κι εγώ αγωνία για το αποτέλεσμα. Κάπου εκεί που έκανε το τεστ στο 4:39 ήμουν σίγουρος ότι αν δεν της τύχει κάτι θα τα κατάφερνε. Πολύ μεθοδικός Quarter, ακολούθησες την προσέγγιση σου ως τέλος και η πίεση δεν σε έκανε να το αλλάξεις αλλά και η προσπάθεια της Αγγελικής ήταν συγκινητική. Μπράβο σας!!

  15. #375
    Pumping Iron Quarter's Avatar
    Join Date
    21-06-16
    Location
    Αθήνα
    Posts
    466

    Default

    Σ'ευχαριστούμε για τα καλά σου λόγια!

  16. #376
    Pumping Iron
    Join Date
    26-04-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    571

    Default

    Quote Originally Posted by Quarter View Post
    Σ'ευχαριστούμε για τα καλά σου λόγια!
    Ξέρεις ενώ το ήξερα ότι έχεις δίκιο για το χτίσιμο της βάσης και το έχω ζήσει και στην πράξη είμαι σίγουρος ότι αν ήμουν στην θέση της Αγγελικής θα είχα μπει συχνά στον πειρασμό να "κόψω" δρόμο, να τρέξω γρήγορα 200άρια, 400άρια κ.ο.κ. ειδικά όσο περνούσε ο χρόνος. Νομίζω ότι και αυτή θα μπήκε στον ίδιο πειρασμό και όμως τελικά σε εμπιστεύτηκε, ακολούθησε τις οδηγίες σου και τα κατάφερε.

  17. #377
    Pumping Iron Quarter's Avatar
    Join Date
    21-06-16
    Location
    Αθήνα
    Posts
    466

    Default

    Ισχύει αυτό που λες, για τον πειρασμό!
    Φαίνεται παράδοξο να πρέπει να τρέχει κάποιος αργά στις (περισσότερες) προπονήσεις του και παρ'όλ'αυτά να μπορεί να τρέξει γρήγορα στον αγώνα ή στο test. Δεν είναι όμως!
    Ουσιαστικά πρόκειται για την φιλοσοφία του Lydiard. Σχηματικά, όσο μεγαλύτερη είναι η αερόβια βάση, πριν ο αναερόβιος μηχανισμός παραγωγής ενέργειας αρχίσει να συμμετέχει (σε βαθμό τέτοιο που να προκαλέσει μεγάλη αύξηση του γαλακτικού οξέος), τόσο ψηλότερο θα είναι το επίπεδο απόδοσης.





 
Page 13 of 13 FirstFirst ... 3910111213

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Βελτίωση Στο Χιλιάρι
    By Annaaa in forum Αθλήματα Και Πολεμικές Τέχνες
    Replies: 23
    Last Post: 06-09-22, 13:22
  2. Συμβουλές Για Βελτίωση!
    By Ppanagiota in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 6
    Last Post: 31-10-17, 16:51
  3. Βελτίωση Μεταβολισμού
    By Painless in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 7
    Last Post: 07-11-13, 18:02
  4. Ανεβασμα επιδοσεων στα ζετε
    By eidolara in forum Powerlifting & Αρση Βαρών
    Replies: 7
    Last Post: 20-04-13, 01:24
  5. Βελτίωση Της Αλτικότητας
    By Nowitzki in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 5
    Last Post: 02-09-11, 07:39

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •