Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 12 of 13 FirstFirst ... 28910111213 LastLast
Results 331 to 360 of 377
  1. #331
    Pumping Iron Quarter's Avatar
    Join Date
    21-06-16
    Location
    Αθήνα
    Posts
    466

    Default

    Δεν πειράζει για την προπόνηση! Περαστικά στον μικρό!

    Πραγματικά, είναι συγκινητική η προσπάθειά σου κόντρα σε πάσης φύσεως αντιξοότητες...
    Άσχετα με την τελική έκβαση, είσαι άξια συγχαρητηρίων και παράδειγμα προς μίμηση!
    Υποκλίνομαι!

  2. #332
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    18-08-23
    Posts
    198

    Default

    Σας ευχαριστω τόσο πολύ για τα καλά σας λόγια ? Μακάρι να πετύχω αλλα ακόμη κ αν δεν , τουλάχιστον θα ξέρω ότι έχω δώσει περισσότερα κ απ όσο μπορούσα !

  3. #333
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    18-08-23
    Posts
    198

    Default

    Καλησπέρα , συνεχίζει η νοσηλεία μας ομως πήγα έκανα το easy run μου 45 λεπτά ? αύριο θα κάνουν τεστ ατο γήπεδο σαν να δίνουμε εξετάσεις με όλα τ αγωνίσματα , να μπω να δω ; το γήπεδο θα είναι κλειστό το σάββατο λόγω αγώνα και μετά έως την καθαρά δευτέρα . θ ανοίξει την τρίτη . σας το λέω για να δω τι μπορώ να κάνω κ που αυτές τις μέρες

  4. #334
    Pumping Iron Quarter's Avatar
    Join Date
    21-06-16
    Location
    Αθήνα
    Posts
    466

    Default

    Αν είναι κλειστό το γήπεδο, αναγκαστικά θα τρέξεις έξω.
    Αφού έτρεξες σήμερα, το Σάββατο νομίζω ότι μπορείς να κάνεις την προπόνηση 400/400/200.
    Θα στην τροποποιήσω για να την κάνεις έξω.

    Αύριο στα test του γηπέδου, εννοείς ότι θα συμμετέχεις κανονικά; Δεν κατάλαβα τι εννοείς.


    Ο μικρός είναι καλύτερα;

  5. #335
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    18-08-23
    Posts
    198

    Default

    Ο μικρός είναι λίγο καλύτερα , έχει ακόμη λίγο υγρο στον πνεύμονα και μικρή δύσπνοια αλλα εκτός απ την ενδοφλέβια τον ενίσχυσαν κ απ το στόμα αντιβίωση όποτε ευελπιστώ από αύριο να πάμε καλύτερα .
    εννοώ ναι αν μπορώ να συμμετέχω γιατί θα κάνω κ το 1000αρι μαζί με τα υπόλοιπα αν συμφωνείτε κ εσείς ..
    Για το σάββατο εννοείται δεν έχω θέμα θα πάω έξω φυσικά !

  6. #336
    Pumping Iron Quarter's Avatar
    Join Date
    21-06-16
    Location
    Αθήνα
    Posts
    466

    Default

    Αν μπορείς να συμμετάσχεις, κάν΄το! Ένα γενικό test δεν βλάπτει! Στην περίπτωση αυτή, το Σάββατο θα βγεις για ελεύθερο και αναλόγως πώς νιώθεις, θα κάνεις τα κομμάτια την Κυριακή.
    Αν τρέξεις το 1000άρι, προσπάθησε να έχεις τον ρυθμό με τον οποίο τρέχεις τα 400άρια στο 400/400/200.

    Εύχομαι, αύριο, να βελτιωθεί κι άλλο ο μικρός! Υπομονή και δύναμη!

  7. #337
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    18-08-23
    Posts
    198

    Default

    ωραία θα το κάνω κ θα σας ενημερώσω , σας ευχαριστω πολύ !

  8. #338
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    18-08-23
    Posts
    198

    Default

    Καλησπέρα , αν κ είμαι με 3 ώρες ύπνο δεν το λέω για να δικαιολογηθώ αλλα ότι δεν έχω κ πολλες δυνάμεις πήγα έκανα τα 1000 μ 4:39 , τα 100 17,89 , άλμα εις μήκος 4 μέτρα , ύψος σφαίρα μια χαρά .. το προλαβαίνω λέτε να βελτιωθώ σε 15 μέρες ;

  9. #339
    Pumping Iron Quarter's Avatar
    Join Date
    21-06-16
    Location
    Αθήνα
    Posts
    466

    Default

    Κατ'αρχάς, μην υποτιμάς την έλλειψη ύπνου!
    Επίσης, λάβε υπ'όψιν ότι έκανες κανονική προπόνηση χθες, και έτρεξες 1000άρι σήμερα.
    Όταν έρθει η ώρα για τις κανονικές εξετάσεις, θα τρέξεις με καλύτερες προϋποθέσεις, συν το ότι θα έχεις δύο εβδομάδες ακόμη προπονήσεων, με όποια βελτίωση μπορείς να αποκομίσεις.

    Για να μιλήσουμε με αριθμούς: το σημερινό 4:39 σημαίνει ότι σου λείπουν 68 μέτρα, με άλλα λόγια, σήμερα σε 4:20, αντί να καλύψεις 1000 μέτρα, κάλυψες 932.

    Αυτό από μόνο του, αν συνεκτιμήσει κάποιος το επίπεδο από το οποίο ξεκίνησες, καθώς και τις πάμπολλες δυσκολίες που έχεις αντιμετωπίσει, συνιστά έναν μικρό άθλο!
    Ακόμη κι αν δεν πιάσεις το όριο, δικαιούσαι να είσαι υπερήφανη!

    Στο δια ταύτα: αν προλαβαίνεις να βελτιωθείς κι άλλο.
    Στις δυο αυτές εβδομάδες, η λογική λέει ότι θα έχεις κι άλλη βελτίωση. Το αν θα είναι αρκετή δεν μπορούμε να το ξέρουμε, όμως θα εξαντλήσεις τα περιθώρια!

    Αύριο Σάββατο θα πρότεινα ξεκούραση, και ξανά προπόνηση την Κυριακή. Θα σου πω αύριο, τι θα κάνεις την Κυριακή.

    Ο μικρός είναι καλύτερα;

  10. #340
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    18-08-23
    Posts
    198

    Default

    Ο μικρός είναι λίγο καλύτερα ευτυχώς απυρετος με δέκατα δηλαδή , το υγρό θέλει υπομονή κ προσοχή αλλα για να βγούμε νομίζω πριν την τρίτη δύσκολο ..
    Για τις προπονήσεις μου , μακάρι εμένα αυτό με νοιάζει αν μπορώ να βελτιωθώ εννοείται θα εξαντλήσω όλα τα περιθώρια και θα με ζορίσω όσο πάει .. τουλάχιστον όμως ένα μεγάλο αγχος μ έφυγε ότι δεν θα το κατάφερνα να το φτάσω , κάποιοι το παράτησαν δεν τερμάτισαν καν . Ναι σαφέστατα πρέπει να είμαι υπερήφανη για μένα , τώρα το βλέπω με καθαρό μυαλό κ στο γήπεδο μου είπαν ότι όταν με είδαν τον αύγουστο που έτρεχα κουτσαίνοντας έλεγαν ότι δεν θα τα καταφέρω ποτε κ όμως τα έχω καταφέρει μέχρι εδώ .
    Σας ευχαριστω πολύ , αναμένω την προπόνηση ήδη αισθάνομαι ψυχολογικά πολύ καλύτερα !

  11. #341
    Pumping Iron Quarter's Avatar
    Join Date
    21-06-16
    Location
    Αθήνα
    Posts
    466

    Default

    Προπόνηση Κυριακής

    8-10 min easy run (όπως το ξέρεις, αργό αβίαστο τρέξιμο)
    2-3 min περπάτημα
    2 min με ρυθμό σχεδόν 1000ριού* (όπως τον αντιλαμβάνεσαι) και χωρίς διακοπή 1 min με ελαφρώς πιο αργό ρυθμό** ( επανάληψη)
    διάλειμμα 2 min περπάτημα***
    2 min με ρυθμό σχεδόν 1000ριού* (όπως τον αντιλαμβάνεσαι) και χωρίς διακοπή 1 min με ελαφρώς πιο αργό ρυθμό** ( επανάληψη)
    διάλειμμα 2 min περπάτημα***
    2 min με ρυθμό σχεδόν 1000ριού* (όπως τον αντιλαμβάνεσαι) και χωρίς διακοπή 1 min με ελαφρώς πιο αργό ρυθμό** ( επανάληψη)
    8-10 min χαλαρό τρέξιμο

    *Δεν είναι sprint! Το 1000άρι που έτρεξες δοκιμαστικά, δεν το έτρεξες ως sprint!

    **το 1 min δεν είναι διάλειμμα. Απλώς μειώνεις λίγο τον ρυθμό σου. Δεν είναι ρυθμός easy run. Είναι λίγο πιο αργός από τον ρυθμό του 2λέπτου, δηλαδή του 1000ριού (όπως τον αντιλαμβάνεσαι).
    Με άλλα λόγια, από τα 3 λεπτά κάθε επανάληψης, τα 2 πρώτα είναι δύσκολα, και το 3ο λίγο λιγότερο δύσκολο.

    *** Όχι περπάτημα επιταφίου . Σχετικά ζωηρό.

    Αφού θα τρέξεις έξω, πρέπει να είσαι προσεκτική με τα αυτοκίνητα αλλά και με πιθανές ανωμαλίες του εδάφους.
    Last edited by Quarter; 16-03-24 at 23:29.

  12. #342
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    18-08-23
    Posts
    198

    Default

    *** Όχι περπάτημα επιταφίου . Σχετικά ζωηρό

    έκλαψα ????????????!!!
    Κατάλαβα πχ 2 λεπτά με ρυθμό στο 4:20 1 λεπτό στο 4:40 κτλ
    Ναι θα προσέχω τα αμαξια , θα ειναξ κλειστοί οι περισσότεροι δρόμοι εδώ λόγω καρνάβαλου όποτε μια χαρά ..
    Σας ευχαριστω πολύ καλό βράδυ

  13. #343
    Pumping Iron Quarter's Avatar
    Join Date
    21-06-16
    Location
    Αθήνα
    Posts
    466

    Default

    Σκόπιμα δεν σου έγραψα νούμερα για τον ρυθμό. Για να τρέξεις βάσει αίσθησης, είναι μια μορφή εκπαίδευσης. Κάπου εκεί όμως πρέπει να κινηθείς, στα νούμερα που έγραψες. Λίγο πάνω ή λίγο κάτω, δεν πειράζει. Αρκεί να είσαι στο πνεύμα της προπόνησης.

  14. #344
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    18-08-23
    Posts
    198

    Default

    Α μάλιστα, για να δω αν έχω καταλάβει σωστά την προπόνηση έφερα το παράδειγμα ! οκ , το χούμε ????

  15. #345
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    18-08-23
    Posts
    198

    Default

    Καλημέρα τελικά έγινε οπωσ θέλατε χαχαχα δεν ξέρω ποσό πήγα , το ρολόι μου σήμερα είναι κολλημένο στο 8 με όσο κ να πήγαινα το ίδιο έδειχνε μου εσπασε τα νεύρα .. λοιπόν με βάση την αίσθηση μου το έκανα , με βάση το strava λέει ότι πήγα α ) 4,40 και 5,02 το 1 λεπτό το β ) 4:50 το 1 5:14 το γ ) 4: 24 το 1 λεπτό 5:21 και 16 λεπτά στο τέλος easy run ?
    Στα ευχάριστα νέα της ημέρας το παιδάκι μοθ πάει καλά, μας έβγαλαν σήμερα το πρωί κ θα ξαναπάμε την τρίτη για επανέλεγχο !!! Καλή σαρακοστή να έχουμε κ αναμένω την επόμενη προπόνηση !

  16. #346
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    18-08-23
    Posts
    198

    Default

    ελπίζω να ναι κ σωστά αυτά τα νούμερα γιατί κοιτάω το fastest split κ το average pace η γραμμή φτάνει στο 4 πάντως δεν ξέρω

  17. #347
    Pumping Iron Quarter's Avatar
    Join Date
    21-06-16
    Location
    Αθήνα
    Posts
    466

    Default

    Ήσουν στο πνεύμα της προπόνησης. Μια χαρά!

    Καλά τα νέα και για τον μικρό! Μπράβο!

  18. #348
    Pumping Iron Quarter's Avatar
    Join Date
    21-06-16
    Location
    Αθήνα
    Posts
    466

    Default

    Προπονήσεις εβδομάδας

    Οι δύο προπονησεις στο πλαίσιο, είναι στο πνεύμα της χθεσινής, συν το ότι έχουν και 4η επανάληψη. Μοιάζουν μεταξύ τους, αλλά δεν είναι πανομοιότυπες. Διαφέρουν στο διάλειμμα μεταξύ των επαναλήψεων.

    Προπόνηση x1
    8-10 min easy run (όπως το ξέρεις, αργό αβίαστο τρέξιμο)
    2-3 min περπάτημα
    2 min με ρυθμό σχεδόν 1000ριού* (όπως τον αντιλαμβάνεσαι) και χωρίς διακοπή 1 min με ελαφρώς πιο αργό ρυθμό** ( επανάληψη)
    διάλειμμα 1:30 ζωηρό περπάτημα
    2 min με ρυθμό σχεδόν 1000ριού* (όπως τον αντιλαμβάνεσαι) και χωρίς διακοπή 1 min με ελαφρώς πιο αργό ρυθμό** ( επανάληψη)
    διάλειμμα 1:30 ζωηρό περπάτημα
    2 min με ρυθμό σχεδόν 1000ριού* (όπως τον αντιλαμβάνεσαι) και χωρίς διακοπή 1 min με ελαφρώς πιο αργό ρυθμό** ( επανάληψη)
    διάλειμμα 1:30 ζωηρό περπάτημα
    2 min με ρυθμό σχεδόν 1000ριού* (όπως τον αντιλαμβάνεσαι) και χωρίς διακοπή 1 min με ελαφρώς πιο αργό ρυθμό** ( επανάληψη)
    8-10 min χαλαρό τρέξιμο

    Προπόνηση x1
    8-10 min easy run (όπως το ξέρεις, αργό αβίαστο τρέξιμο)
    2-3 min περπάτημα
    2 min με ρυθμό σχεδόν 1000ριού* (όπως τον αντιλαμβάνεσαι) και χωρίς διακοπή 1 min με ελαφρώς πιο αργό ρυθμό** ( επανάληψη)
    διάλειμμα 1 min ζωηρό περπάτημα
    2 min με ρυθμό σχεδόν 1000ριού* (όπως τον αντιλαμβάνεσαι) και χωρίς διακοπή 1 min με ελαφρώς πιο αργό ρυθμό** ( επανάληψη)
    διάλειμμα 1 min ζωηρό περπάτημα
    2 min με ρυθμό σχεδόν 1000ριού* (όπως τον αντιλαμβάνεσαι) και χωρίς διακοπή 1 min με ελαφρώς πιο αργό ρυθμό** ( επανάληψη)
    διάλειμμα 1 min ζωηρό περπάτημα
    2 min με ρυθμό σχεδόν 1000ριού* (όπως τον αντιλαμβάνεσαι) και χωρίς διακοπή 1 min με ελαφρώς πιο αργό ρυθμό** ( επανάληψη)
    8-10 min χαλαρό τρέξιμο

    *Δεν είναι sprint! Το 1000άρι που έτρεξες δοκιμαστικά, δεν το έτρεξες ως sprint!

    **το 1 min δεν είναι διάλειμμα. Απλώς μειώνεις λίγο τον ρυθμό σου. Δεν είναι ρυθμός easy run. Είναι λίγο πιο αργός από τον ρυθμό του 2λέπτου, δηλαδή του 1000ριού (όπως τον αντιλαμβάνεσαι).
    Με άλλα λόγια, από τα 3 λεπτά κάθε επανάληψης, τα 2 πρώτα είναι δύσκολα, και το 3ο λίγο λιγότερο δύσκολο.

    Προπόνηση x2
    Easy run 40-45 min σε αργό αβίαστο ρυθμό.

  19. #349
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    18-08-23
    Posts
    198

    Default

    Ωραία κατάλαβα , Ευχαριστω πολύ ? Καλή Σαρακοστή ????

  20. #350
    New Bodybuilder
    Join Date
    13-03-24
    Posts
    3

    Default

    Καλησπέρα σας. Κανονικα δινω και εγω στις 29 του μηνα αν δεν παρω αναβολη για 15 Μαΐου. Εχω κανει προπονησεις αλλα δυσκολεύομαι στο 1000ρι. Θα μπορούσατε σας παρακαλώ να κανονίσουμε μια προπόνηση ώστε να δείτε και εσείς σε τι επιπεδο βρισκομαστε και αν προλαβαίνουμε μέχρι 29 να φτάσουμε τα επιθυμητά όρια;

  21. #351
    Pumping Iron Quarter's Avatar
    Join Date
    21-06-16
    Location
    Αθήνα
    Posts
    466

    Default

    Όταν λες ότι δυσκολεύεσαι στο 1000άρι, τι ακριβώς εννοείς;
    Σε τι χρόνο το κάνεις;

  22. #352
    New Bodybuilder
    Join Date
    13-03-24
    Posts
    3

    Default

    Δεν μου φτάνουν οι ανασες το βγάζω με το ζόρι. Πριν 1μιση εβδομάδα το έκανα σε 5:17
    Αν μπορείτε σας παρακαλώ στείλτε μου στο e mail katerinanova516papakigmail.com γιατί εδώ δεν ξέρω πως να σας στείλω σε προσωπικό μνμ

  23. #353
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    18-08-23
    Posts
    198

    Default

    Καλησπέρα , εμένα η πρώτη προπόνηση πήγε εξαιρετικά καλά, δηλαδή επειδή ήμουν γήπεδο έβγαζα περίπου 600 -640 μέτρα σε αυτά τα λεπτά , αν εξαιρέσουμε το τελευταίο διαλειμμα που ήταν λίγο μεγαλύτερο δηλαδή 2 λεπτά ! Βέβαια μ έχει πιάσει αγχος σήμερα όλη μερα είχα ανησυχία κ έτρεμα εκεί κάπου σκέφτηκα κ εγώ την αναβολή . με δεδομένο όμως ότι ανοίγουμε τα ξενοδοχεία πάλι σε λιγες μέρες και θα έχω μεγάλο φόρτο εργασίας ισως να μην αποδίδω καλά στις προπονήσεις μου όποτε θέλω να το έχω σαν εσχάτη λύση !

  24. #354
    Pumping Iron Quarter's Avatar
    Join Date
    21-06-16
    Location
    Αθήνα
    Posts
    466

    Default

    Αγγελική, αν μπορέσεις να πάρεις αναβολή, θα ήταν ό,τι καλύτερο, όσον αφορά το αθλητικό κομμάτι.
    Χωρίς να γνωρίζω τι ακριβώς εννοείς λέγοντας φόρτο, ίσως, ίσως λέω, τα κέρδη από το μεγαλύτερο διάστημα προετοιμασίας να είναι μεγαλύτερα από την όποια αρνητική επίδραση του φόρτου αυτού στην προπόνησή σου.
    Εξαρτάται βέβαια από το πόση αναβολή μπορείς να πάρεις.

  25. #355
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    18-08-23
    Posts
    198

    Default

    15 Μαΐου είναι η επόμενη ημερομηνία όπως λέει κ η κατερινα πάνω , θα προσπαθήσω δεν είναι πολύ εύκολο αλλα από να διακινδυνεύσω τ οτιδήποτε στην ανάγκη θα το κάνω .

  26. #356
    Pumping Iron Quarter's Avatar
    Join Date
    21-06-16
    Location
    Αθήνα
    Posts
    466

    Default

    15 Μαΐου είναι 6 εβδομάδες παραπάνω προετοιμασία (από 29 Μαρτίου).
    Αν έχεις κάποιες πιθανότητες τον Μάρτιο, θα έχεις πολύ περισσότερες τον Μάιο. Αυτό λέει η λογική!
    Επαναλαμβάνω ότι μιλάω χωρίς να λαμβάνω υπ'όψιν επαγγελματικές, οικογενειακές κλπ παραμέτρους. Μόνο βάσει προπόνησης και απόδοσης!

  27. #357
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    18-08-23
    Posts
    198

    Default

    Κατάλαβα ωραία , θα κάνω ένα τεστ σε όλα πάλι το σάββατο ή την Παρασκευη πριν φύγω για Αθήνα και βλέποντας κ κάνοντας .. Θα ρωτήσω σήμερα για περισσότερες πληροφορίες σχετικά μ αυτό για να έχουμε μια εικόνα !

  28. #358
    Pumping Iron Quarter's Avatar
    Join Date
    21-06-16
    Location
    Αθήνα
    Posts
    466

    Default

    Αν τελικά κάνεις το test, εννοείται ότι δεν τρέχεις την προηγούμενη μέρα.

  29. #359
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    18-08-23
    Posts
    198

    Default

    Καλησπέρα κ μόλις θα σας έστελνα κάναμε σήμερα τεστ τελικά αλλα χθες έτρεξα κ έκανα κ μήκος και είχα ενόχληση κ στο γόνατο κ στους προσαγωγούς με αποτέλεσμα το πρώτο το παράτησα στα 600 μέτρα και μετά τσαντιστηκα με τον εαυτό μου κ το ξανά έκανα κ το έβγαλα πάλι 4:39 . τώρα μου είπαν θα κάνουμε ένα ακόμη το σάββατο , ελεγα αύριο να πάω να κάνω το easy μου . Επίσης θα έρθω το σάββατο μετά την προπόνηση Αθήνα , εννοείται θέλω να σας δω αν γίνεται .

  30. #360
    Pumping Iron Quarter's Avatar
    Join Date
    21-06-16
    Location
    Αθήνα
    Posts
    466

    Default

    Λοιπόν...
    Το ότι το παράτησες στα 600 m και μετά το ξανάρχισες, δεν ήταν ό,τι πιο σοφό .
    Έχοντας ξοδέψει ενέργεια για 600 μέτρα σε (σχεδόν) αγωνιστικό ρυθμό, το επόμενο 1000άρι που έκανες, δεν έγινε με τις καλύτερες προϋποθέσεις. Όμως, αυτή η ...κουτουράδα, μας επιτρέπει και μια άλλη ανάγνωση: παρ'όλο που προηγήθηκαν 600 m σε αγωνιστικό ρυθμό, κατάφερες να κάνεις 4:39! Δηλαδή ξεκούραστη, λογικά θα πήγαινες καλύτερα!

    Ένας τραυματισμός τώρα, είναι το τελευταίο πράγμα που θέλεις.

    Το Σάββατο, εννοείται ότι δεν θα κάνεις άλλο test (για το 1000άρι μιλάω). Αύριο θα πρότεινα να ξεκουραστείς και να δώσεις λίγο χρόνο στο σώμα σου (γόνατο, προσαγωγοί) να συνέλθει, και το Σάββατο να κάνεις ελεύθερο.

    Φυσικά και θα βρεθούμε!


 
Page 12 of 13 FirstFirst ... 28910111213 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Βελτίωση Στο Χιλιάρι
    By Annaaa in forum Αθλήματα Και Πολεμικές Τέχνες
    Replies: 23
    Last Post: 06-09-22, 13:22
  2. Συμβουλές Για Βελτίωση!
    By Ppanagiota in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 6
    Last Post: 31-10-17, 16:51
  3. Βελτίωση Μεταβολισμού
    By Painless in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 7
    Last Post: 07-11-13, 18:02
  4. Ανεβασμα επιδοσεων στα ζετε
    By eidolara in forum Powerlifting & Αρση Βαρών
    Replies: 7
    Last Post: 20-04-13, 01:24
  5. Βελτίωση Της Αλτικότητας
    By Nowitzki in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 5
    Last Post: 02-09-11, 07:39

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •