Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 31 to 48 of 48
  1. #31
    Pumping Iron Quarter's Avatar
    Join Date
    21-06-16
    Location
    Αθήνα
    Posts
    466

    Default

    Quote Originally Posted by DORA83 View Post
    Πιστευεται πως με αυτο το μοτηβο θα φτασω πουθενα η το κανω τελειως λαθος. Δηλ στο στηβο λεω να κανω κατι σαν κυκλικες προπονησεις
    δευ - tempo
    τρι - easy
    τετ - ταχητητες
    πεμπ - easy
    παρ - long run
    Για να συνεννοούμαστε καλύτερα, γράψε σε τι ρυθμό (min/km ή min/γύρο) ή ταχύτητα, τρέχεις τα παραπάνω.
    Τρέχεις έξω ή σε στίβο;

  2. #32
    Pumping Iron DORA83's Avatar
    Join Date
    04-02-22
    Posts
    370

    Default

    Ενδεικτικα στο easy run κανω 4 χιλ, στη προπονηση αντοχης 8 χιλ, στη προπονηση με μετρια ταχητητα κανω 6 χιλ, και στην μερα με ταχητητες χαλαρα 3 χιλ και μετα 4χ110 μ και μετα χαλαρα 1 χιλ ακομα.
    Απο χρονομετρηση δεν ειναι ασχημο αλλα νομηζω πως θα μπορουσα να κανω και καλητερα.
    Τα 110 μ τα κανω σε 21 δευτερα.
    Και το χιλιαρη σε 5,15. Αλλες μετρησεις δεν εχω κανει. Και ναι ο στηβος ειναι 400μ αν και μερικες φορες δεν εχω προσβαση και τοτε τρεχω περιμετρηκα κατω απο τιε κερκιδες του σταδιου (περιπου 600μ το ενα γυρο). Οταν ξεκηνησουν τα σχολεια θα εχω ευκαιρια να κανω χρονομετρηση ξανα να δω πως παω.

  3. #33
    Pumping Iron Quarter's Avatar
    Join Date
    21-06-16
    Location
    Αθήνα
    Posts
    466

    Default

    Το easy run, είναι κι αυτό προπόνηση αντοχής, και μάλιστα η πιο θεμελιώδης.
    Το να διαβαθμίζεις τις προπονήσεις σου βάσει του (υποκειμενικού) βαθμού προσπάθειας, δεν είναι πάντα χρήσιμο, διότι δεδομένος βαθμός προσπάθειας, δίνει άλλον ρυθμό τρεξίματος όταν είσαι σε καλή κατάσταση, και άλλον (χαμηλότερο) όταν έχεις καιρό να προπονηθείς και είσαι ένα επίπεδο πιο κάτω. Οι αριθμοί όμως (το χρονόμετρο), μαζί με τον βαθμό προσπάθειας, δίνουν πολύ πιο αντιπροσωπευτική εικόνα.

  4. #34
    Pumping Iron DORA83's Avatar
    Join Date
    04-02-22
    Posts
    370

    Default

    Ενταξη στην επομενη ευκαιρια που θα εχω θα μετρηθω. Την δευτερα που σχεδιασα tempo δεν θα εχω ακομα πολυ χρονο παρ μονο 40 λεπτα οποτε θα κανω 4 χιλ και θα δω ποσο χρονο μου παιρνει με μετρια ταχητητα. Και αυτο με την προυποθεση να συνελθω μεχρη τοτε με την βηχα και τα σχετικα που εχω (μαλλον κολλησα κατι). Ευχαριστω και καλο βραδυ.

  5. #35
    Pumping Iron DORA83's Avatar
    Join Date
    04-02-22
    Posts
    370

    Default

    Τι να πω η τυχη δεν ειναι με το μερος μου. Απο τι μια ειναι κλειστα τα σχολεια που θα πειμονο 40 λεπτα στιβο θα μπορουσα να κανω 3 φορες την εβδομαδα απο την ουτε αυτο βγαινει λογο αναπνευστηκου (επαθα βρογχοσπασμο λογο την σκονη που πλανιεται παντου στη πολη και δεν ειχα αρκετες δηναμες ουτε να ανεβω στον οροφο χωρις να σταματησω για ξεκουραση). Τωρα ειμαι καλητερα αλλα τρεξιμο ακομα δεν βγαινει δυστηχως. Μεχρη τωρα ουτε βαρη δεν μπορεσα να κανω (λογο το βηχα). Θα δοκημασω να κανω λιγα βαρη σημερα και θα δουμε.

  6. #36
    Pumping Iron DORA83's Avatar
    Join Date
    04-02-22
    Posts
    370

    Default

    Καλησπερα στο τελευταια εβδομαδα εχω παρατησει το στηβο αλλα και τα βαρη εδω που τα λεμε. Μεχρι πριν λιγες μερες ηταν θεμα αντοχη (που δεν ειχα λογο αναπνευτηκων θεματων) και μετα λογο καιρου. Εκανα ομως μπολικο φτιαρισμα (πλημηρησαμε και παλι) και περπατημα οσο δεν παει αλλο (εχουμε αποκλειτει και ολλα γυνονται με τα ποδια). Τελως παντων αφου εχουμε ακομα σπιτι ολλα καλα.
    Απο την τριτη θα δοκημασω να κανω στηβο και βλεπουμε. Καλο σας βραδυ

  7. #37
    Pumping Iron Quarter's Avatar
    Join Date
    21-06-16
    Location
    Αθήνα
    Posts
    466

    Default

    Έχετε πιο σοβαρά θέματα να αντιμετωπίσετε, εκεί στον Βόλο.
    Την προπόνηση θα την ξαναβρείς.
    Υπομονή και καλή δύναμη!

    (έχω σαν δεύτερη πατρίδα τον Βόλο, και πονάει η ψυχή μου με όλ'αυτά που γίνονται)

  8. #38
    Pumping Iron DORA83's Avatar
    Join Date
    04-02-22
    Posts
    370

    Default

    Σωστα εχετε δικιο. τις περισσοτερες ζημιες τις παθαμε στο χωραφι που εχουμε που χασαμε οποροφορα δεντρα (που τα εχουμε μεγαλωσει φτυνοντας αιμα) φραχτες και η προσβαση γυνεται μονο με τα ποδια. Οποτε εχουμε πεζοπορια για να ανεβουμε (Φυτοκο) αν και εγω και πριν κυριως με τα ποδια κυκλοφορουσα. Κυριως τα δεντρα τα λυπάμαι. Και ανησηχουμε για το τι θα συμβει στην επομενη βροχη, προβλεπεται οτι θα γυνει και αλλο κατολίσθηση και ακρηβως πανω στα υπολοιπα οποροφορα (που εχουν μεινει) θα πεσει. Και μετα θα μεινουν μονο οι ελειες.

  9. #39
    Pumping Iron DORA83's Avatar
    Join Date
    04-02-22
    Posts
    370

    Default

    Καλησπερα σας,
    αυριο (επιτελους) θα παω για στηβο. Για αρχη λεω να κανω easy run 4 χιλ.

  10. #40
    Pumping Iron DORA83's Avatar
    Join Date
    04-02-22
    Posts
    370

    Default

    Πηγα τελικα χθες για στηβο εκανα easy run 4 χιλ μετα απο ενα συντομο ζεσταμα. Το χρονομετρησα τα 4 χιλ τα εκανα σε 25 λεπτα με μετρια δυσκολια. Προσπαθησα να κραταω σταθερο ρυθμο και αναπνοη. Επησης εβαλα και παλμογραφο και σταθερα ειχα σφυγμο 160-165 καπως πιο ψηλο απο οτι ηθελα αλλα μαλλων ειμ αι αγυμναστη ακομα.... Εχω πολυ δουλει μπροςτα μου ακομα.
    Οσων αφορα το σφυγμο σε τι να στοχευω στο easy run;

  11. #41
    Pumping Iron DORA83's Avatar
    Join Date
    04-02-22
    Posts
    370

    Default

    Καλησπερα,
    εκανα στηβο και την πεμπτη. Εκανα 4 χιλ χαλαρα και 4 χ 400 με 2 50 μ ανοιγματα (πολυ γρηγορα) στα 400αρι. Χρονομετρηση δεν εκανα θα κανω την επομενη φορα. Την τριτη θα παω επομενη φορα. Τι να κανω τοτε; Να δοκημασω long run;
    Ευχαριστω και καλο βραδυ

  12. #42
    Pumping Iron Quarter's Avatar
    Join Date
    21-06-16
    Location
    Αθήνα
    Posts
    466

    Default

    Αφού η δρομική προπόνησή σου δεν έχει κάποιον συγκεκριμένο στόχο, κάνε ό,τι σ'ευχαριστεί κάθε φορά. Άλλοτε αντοχή, άλλοτε ταχύτητα κλπ. Δεν είναι απαραίτητα κακό, το ότι δεν έχεις συγκεκριμένο πλάνο. Αν σε ευχαριστεί, προχώρα!

  13. #43
    Pumping Iron DORA83's Avatar
    Join Date
    04-02-22
    Posts
    370

    Default

    Θα ηθελα να σας ευχαριστησω για τις απαντησεις σας και μαλλον θα χρειαστει να τελειωσω το θεμα προς το παρων. Σε αυτο το περιοδο μου ειναι αδυνατων να δειξω την συνεπεια που θα χρειαζοταν να βελτιωθω. Στην καλητερη κατι σαν συντηρηση μπορω να κανω, η μαλλον λογο υποχρεοσεων βγαινω συνεχως απο το προγραμμα που χρειαζοταν να κανω. Οταν βγαινει παω 2 φορες την εβδομαδα για στηβο απο 1 ωρα το πολυ, και προσπαθω να κανω βαρη 4 φορες την εβδομαδα. Κατα τα αλλα σκηληρη δουλεια στο χωραφι.

  14. #44
    Pumping Iron
    Join Date
    09-10-12
    Posts
    262

    Default

    Αν κάνεις σκληρή χειρωνακτική ελάττωσε τα βάρη σε 1-2 φορές

  15. #45
    Pumping Iron
    Join Date
    09-10-12
    Posts
    262

    Default

    Quote Originally Posted by DORA83 View Post
    Πηγα τελικα χθες για στηβο εκανα easy run 4 χιλ μετα απο ενα συντομο ζεσταμα. Το χρονομετρησα τα 4 χιλ τα εκανα σε 25 λεπτα με μετρια δυσκολια. Προσπαθησα να κραταω σταθερο ρυθμο και αναπνοη. Επησης εβαλα και παλμογραφο και σταθερα ειχα σφυγμο 160-165 καπως πιο ψηλο απο οτι ηθελα αλλα μαλλων ειμ αι αγυμναστη ακομα.... Εχω πολυ δουλει μπροςτα μου ακομα.
    Οσων αφορα το σφυγμο σε τι να στοχευω στο easy run;
    130
    Δοκίμασε 6' 30'' το χλμ και αν το πηγαίνεις με 130 μείνε εκεί και αύξησε την απόσταση

  16. #46
    Pumping Iron DORA83's Avatar
    Join Date
    04-02-22
    Posts
    370

    Default

    130; Αυτο πολυ φοβαμαι θα βγει σαν τζογινγ η γρηγορο περτατημα. Ενδειχτηκα στης ταχητητες εχω σφυγμο μεχρη και 175. Μου φαινεται απιστευτο αλλα ακομα και ετσι που μειωσα το στηβο η ταχητητα μου εχει αυξηθει. Χρονομετρησα τα 110 μ αυτες τις μερες και βρηκε 18 δευτερα, πριν κανα μηνα ηταν 21 στη καλητερη. Ειναι συμπτωση η ωντος εχω κανει προοδο; Απο καθαρο ενδιαφερον ρωταω μονο. Ευχαριστω και καλο βραδυ.

  17. #47
    Pumping Iron
    Join Date
    09-10-12
    Posts
    262

    Default

    Καλημέρα, είπες έκανες easyrun 4χλμ σε 25' με σφυγμούς 160-165
    Σου απάντησα να κάνεις τα 4χλμ σε 26' (δηλαδή ρυθμό 6' 30'' το χλμ ή 2' 35'' το 400αρι) να δεις πόσους σφυγμούς θα είσαι.
    Ο στόχος είναι να βρεις στο easyrun το ρυθμό που θα σου κάνει 130 σφυγμούς σταθερά γιατί αυτό είναι το νούμερο που δίνει το μεγαλύτερο όφελος.
    Μιλάμε για αεροβική εξάσκηση, μην τα μπερδεύεις με το τι κάνεις στις ταχύτητες εκεί είναι αναερόβια η εξάσκηση.

  18. #48
    Pumping Iron DORA83's Avatar
    Join Date
    04-02-22
    Posts
    370

    Default

    Καλησπερα σε αυτη την εβδομαδα ημουν αρκετα δραστηρια οσω αφορα το στηβο. Την δευτερα εκανα long run (8 χιλ με σχετικα αργο ρυθμο), την τριτη κατι που εμοιαζε με το easy run σε ανομαλο δρομο με ανηφορες (ενταξη εκει ηταν αρκετα εντονο) συνολικα 20 λεπτα. Την τεταρτη μετρια ταχητητα 6 χιλ και σημερα ξεκηνησα με 4 χιλ χαλαρα και μετα ηθελα να κανω ταχητητες 110 μ για να το μετρησω. Δεν ξερω τι εφταιγε αλλα στο 1ο 5 μετρα εαθα ενα τραβηγμα στο μηρο και εκει τελειωσε η προσπαθεια. Αυτο εγυνε το μεσημερι ελαφρος κουτσενω ακομα και με την πιεση με ποναει μελανια πρηξημο δεν υπαρχει. Τι να κανω τωρα; πληρη ξεκουραση για ποσο καιρο. Βαρη ποτε μπορω να κανω. Σχεδιασα να κανω hiit (με βαρη) το σαββατοκυριακο αμα περασει ο πονος μπορω; Στηβο ποτε θα μπορεσω να κανω εστω και χαλαρα;


 
Page 2 of 2 FirstFirst 12

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Κριτης Στιβου
    By kusta80 in forum Off Topic
    Replies: 1
    Last Post: 15-01-14, 12:12
  2. Αναζήτηση Προπονητή
    By spotmuscle in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 2
    Last Post: 30-10-09, 23:33
  3. Καλώς σας Βρήκα/ Αναζήτηση προπονητή;
    By mkostas in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 8
    Last Post: 29-09-09, 20:09

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •