Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 2 of 2
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    11-09-23
    Posts
    1

    Default Αλλαγή προγράμματος λόγω πολεμικών τεχνών

    Εδώ και τέσσερα χρόνια πηγαίνω για βάρη πέντε μέρες την εβδομάδα, Push Pull Legs. Θέλω, όμως, να αρχίσω και μια πολεμική τέχνη και δεν βολεύει το καθημερινό γυμναστήριο.


    Φίλος του χώρου πρότεινε να αλλάξω σε τρεις φορές την εβδομάδα, full body split, δύο ασκήσεις για κάθε μυ και καθόλου χέρια.


    Εσείς τι προτείνετε; είμαι 177, 65 κιλά και θέλω γράμμωση και λίγο φούσκωμα. Ξέρω, είμαι λίγα κιλά αλλά κάνω ό,τι μπορώ για να βάλω. Στόχος είναι να φτάσω στα 70. Παίρνω πρωτεϊνη ένα μήνα τώρα και είδα διαφορά, ειδικά στο στήθος και στους ώμους.

  2. #2
    Pumping Iron Quarter's Avatar
    Join Date
    21-06-16
    Location
    Αθήνα
    Posts
    466

    Default

    Καλώς ήρθες!
    Ας τα πάρουμε με την σειρά.

    Quote Originally Posted by Almalexia View Post
    Φίλος του χώρου πρότεινε να αλλάξω σε τρεις φορές την εβδομάδα, full body split, δύο ασκήσεις για κάθε μυ και καθόλου χέρια.
    Δεν έχει σημασία πόσες ασκήσεις θα κάνεις, στην προπονητική συνεδρία, αλλά πόσα set.
    Μπορεί να κάνεις 3 ασκήσεις από 2 set η κάθε μία, σύνολο 6 set.
    Μπορεί να κάνεις 1 άσκηση, 8 set.
    Καταλαβαίνεις την διαφορά.
    Προφανώς, ο φίλος σου προτείνει compound (πολυαρθρικές) ασκήσεις, γι'αυτό και δεν βάζει ασκήσεις χεριών. Έχει μια λογική, για την περίπτωσή σου. Να ξέρεις όμως ότι με τις compound ασκήσεις, γίνεται έμμεση εκγύμναση των μυών των χεριών (δικέφαλοι, τρικέφαλοι κλπ). Για καλύτερα αποτελέσματα, πρέπει να γίνεται και άμεση εκγύμναση, δηλαδή ασκήσεις απομόνωσης (isolation).
    Δεν υπάρχει σωστό και λάθος, όλα καθορίζονται από τους στόχους μας.

    Quote Originally Posted by Almalexia View Post
    ...θέλω γράμμωση και λίγο φούσκωμα.
    Δηλαδή θέλεις και τη πίτα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάτο!

    Την γράμμωση θα την έχεις με απώλεια λίπους, δηλαδή διατροφή, ώστε να είσαι σε θερμιδικό έλλειμμα.
    Τον όγκο (φούσκωμα) θα τον έχεις πάλι με διατροφή, ώστε να είσαι σε θερμιδικό πλεόνασμα.
    Η προπόνηση είναι ουσιαστικά η ίδια. Δεν υπάρχει πρόγραμμα/προπόνηση γράμμωσης και πρόγραμμα/προπόνηση όγκου.
    Με 1,77 όμως και 65 kg, πιο ορθολογικό θα ήταν να προσπαθήσεις να βάλεις κιλά πάνω σου, και μετά να προσπαθήσεις για απώλεια λίπους, δηλαδή γράμμωση.
    Πάλι όμως, οι στόχοι σου θα καθορίσουν το τι πρεπει να κάνεις.

    Quote Originally Posted by Almalexia View Post
    Παίρνω πρωτεϊνη ένα μήνα τώρα και είδα διαφορά, ειδικά στο στήθος και στους ώμους.
    Προφανώς η διατροφή σου ήταν ελλιπής σε πρωτεΐνη, γι'αυτό και είδες διαφορά με την σκόνη, αν θεωρήσουμε όλες τς άλλες παραμέτρους ίδιες (προπόνηση, διατροφή, ύπνος κλπ). Με άλλα λόγια, θα έβλεπες διαφορά και χωρίς την σκόνη, αρκεί να έπαιρνες πρωτεΐνη από την διατροφή σου (αυγά, κοτόπουλο, γαλακτοκομικά κλπ).
    Last edited by Quarter; 11-09-23 at 20:29.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Εξοπλισμός Πολεμικών Τεχνών
    By mlrs in forum Αθλήματα Και Πολεμικές Τέχνες
    Replies: 13
    Last Post: 20-03-11, 18:09
  2. Πρωινά Τμήματα Πολεμικών Τεχνών
    By max12 in forum Αθλήματα Και Πολεμικές Τέχνες
    Replies: 2
    Last Post: 27-02-11, 13:20
  3. Αλλαγή προγράμματος λόγω τραυματισμού
    By GAS in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 9
    Last Post: 19-06-08, 18:13

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •